Šta je novo?

[GLOBALTEL] Reciklomati - plastična ambalaža u zamenu za kredit

kako vidim sad se losije ponasa. ne recikliram bas cesto. ali sad vec redovno prodju flase od litar i po da ih ne detektuje...a tek manje ambalaze :)
sam mi se cini da je dobar procenat ako dogura da detektuje 80% ubacenog

Ranije je retko pravio probleme ali sada cesce, od kako je novi softver ovaj..
 
Probati uvek prvo sa 1 ambalažom da se vidi kako je reciklomat raspoložen.

I ako nije, ostatak baciti u prvi kontejner.
Imam nekoliko ljudi oko mene, dakle info iz prve ruke, koji žive i rade na "trulom zapadu",
isto bi se i tamo ponašali ljudi da nisu sistemom "nagrade i kazne" naučili da otpad razdvajaju. Bez novčanog motiva ništa.
Onda mi ovde popuju kako se na zapadu plaća i kako tamo recikiraju. Ne tražim da iko reciklira ali da bacaš gde stigneš...

Rekao sam u ranijem postu koliko limenki treba za 1kg (~80) i koliko se plaćaju. Sakupljao, više neću. Ali ih uredno odložim u kantu za smeće, spljoštene.
 
Pa nema nagrade. Gledaj kao da si u startu platio kaznu za ne pomaganje u reciklazi, vracanjem/recikliranjem flasa i limenki dobijas pare koje si prvo dao da bi uopste koristio taj proizvod.
Takodje za ne oznacene ambalaze ne dobijas nista.
I takodje ispred svakog objekta imas posebne bio, papir, folije i ostalo smece kontejnere. Za to nista ne dobijas pa opet svi odvajamo. Jednostavno je takva kultura, jer svi to rade, zasto ne bi i ti... Naravno, odvale ti kaznu ako bacis smece negde, sto i treba.
 
Imam nekoliko ljudi oko mene, dakle info iz prve ruke, koji žive i rade na "trulom zapadu",
isto bi se i tamo ponašali ljudi da nisu sistemom "nagrade i kazne" naučili da otpad razdvajaju. Bez novčanog motiva ništa.
Onda mi ovde popuju kako se na zapadu plaća i kako tamo recikiraju. Ne tražim da iko reciklira ali da bacaš gde stigneš...
Kao što ti napisa Duke, nije baš tako. Limenke se vraćaju u formi kaucije, a ostalo smeće sortiram jer imam mogućnost (4 kante ispred kuće) i mislim da je ispravno, a ne zbog toga što će me neko kažnjavati. Nije mi nikakvo preterano cimanje da većinu smeća razvrstam u kući i posle to bacim u odgovarajuću kantu. Problem mi je samo kabasti otpad posle radova u kući, i elektronski otpad, ali to nekako spakujem u auto i odvezem na deponiju kad je otvorena...
 
Kaucija postoji i u Srbiji.
Pakovanje proizvoda (flaša, čaša, kutija, kutijica,...) ugrađeno je u finalnu cenu ali se ne zove kaucija. I niko ne isplaćuje ako bi se i odlagala jer niko ne primorava.

Trenutno jedino pivarska industrija ŽELI nazad svoju flašu jer je skup i uvozni resurs (flaše se uvoze iz Bugarske kako sam čuo) pa tu striktno primenjujemo termin kaucija,
da označimo vrednost staklene flaše.

Prividna nagrada o kojoj vam pričam jeste - "zveckanje" novčića, to kockari najbolje znaju. I ona kao takva služila je za mentalni trening, učenje. Nekad. Tek nakon toga
je lakše išlo da se reciklira i odvaja usput i sve ostalo, ono što se ne plaća kako je rekao DukeLander.

Danas je to viši stupanj, decenije rada sa stanovništvom pa imate tikete, kartice sa bodovima...razne sisteme koji su garant da je neko nešto odložio propisno.
I tako se došlo do - kulture ponašanja jednog društva.
Ne odvajate vi što volite. Sutra ceo komšiluk da počne bahato, možda bi i vi. Nesmem da tvrdim.
----

Mi u Srbiji bi da preskočimo korak od nekoliko decenija konstantne edukacije i da recikliramo pod moranje. I to se čak stihijski radi, jedno vreme ima para
pa je sve cool a čim je manja isplativost - bacaj u: Savu, Drinu, Dunav, Tisu, Moravu... gde stigneš. Umesto da lageruješ i čekaš bolje vreme / veću cenu.
Teško je na taj način dugoročno stvoriti naviku. :(

Niti nas nagrađuju kako treba, sa ovim remote-reciklerima mogu i da varaju (malo isplaćujem tokene, malo simuliram kvar i zastoj kada nešto ubaciš)
niti znamo gde taj otpad završi.
Iza ovoga je morala stati lično država, u službi naroda. Kao primer. A kao ispomoć bi joj mogli biti proizvođači - usloviti ga na ekologiju.

---
Ne zamerite. Nikog ovde lično ne prozivam.
 
Kaucija postoji i u Srbiji.
Pakovanje proizvoda (flaša, čaša, kutija, kutijica,...) ugrađeno je u finalnu cenu ali se ne zove kaucija. I niko ne isplaćuje ako bi se i odlagala jer niko ne primorava.
Upravo je poenta u kauciji, a ne da bude ugrađeno u cenu. Da se uvede sistem kao u Norveškoj ne bi imao grad pun bačenih plastičnih flaša.
Ne odvajate vi što volite. Sutra ceo komšiluk da počne bahato, možda bi i vi. Nesmem da tvrdim.
Jedna od stvari koje mi bodu oči kad sam u Srbiji je što Beograd izgleda kao deponija, gde god se okrenem smeće je na sve strane. Tako da itekako volim što odvajam smeće, i što ne preskačem plastične flaše i kese na svakom koraku.


Inače, od skoro, Coca-Cola i drugi veliki proizvođači pune pića maltene isključivo u ambalažu proizvedenu od reciklirane plastike. Tako da ovaj krug reciklaže očigledno ima neki smisao.
 
Poslednja izmena:
Imam nekoliko ljudi oko mene, dakle info iz prve ruke, koji žive i rade na "trulom zapadu",
isto bi se i tamo ponašali ljudi da nisu sistemom "nagrade i kazne" naučili da otpad razdvajaju. Bez novčanog motiva ništa.
Onda mi ovde popuju kako se na zapadu plaća i kako tamo recikiraju. Ne tražim da iko reciklira ali da bacaš gde stigneš...

Rekao sam u ranijem postu koliko limenki treba za 1kg (~80) i koliko se plaćaju. Sakupljao, više neću. Ali ih uredno odložim u kantu za smeće, spljoštene.
Све сте баш у праву, сем овог да не мора да се рециклира :) Мора, баш мора, јер ћемо се у супротном пре или каснике затрпати депонијама, јер ниједна легална депонија није сигурна, посебно у Србији, него су само мало боље од дивљих и пре или касније може наступити пропаст са њиховим расипањем свуда, због природних непогода и катаклизми, да не говоримо због процеђивање загађење воде, самозапаљења (врло видљиво прошлог лета), итд, итд.
 
Ako ćemo kauciju...
Zašto proizvođači tekućina kad već brinu o prirodi ne pakuju pića , makar većinski , u staklu? Imali smo to u SFRJ.
Zdravije je (1. nema mikroplastike u crevima) i manje štetno po prirod. Voda koja se koristi za pranje flaša je manje štetna od celog procesa oko plastike, filtrira se donekle i koristi iznova.

Kako kažu za aluminijum - može gotovo beskonačno da se reciklira (od starog da napravi novo).
Za PET kažu da je svega par puta. Novi Gugl rezultati kažu bar 10 puta.
Staklo mora da dobije primesu novog stakla kada se reciklira, negde sam slušao. Ali makar možeš oprati flašu. (pamtim flaše za; sok, vodu, ulje, vino, pivo... još neka?)

Jedna od stvari koje mi bodu oči kad sam u Srbiji je što Beograd izgleda kao deponija, gde god se okrenem smeće je na sve strane. Tako da itekako volim što odvajam smeće, i što ne preskačem plastične flaše i kese na svakom koraku.
Ja to i pitam, zašto država to ne rešava? Zbog kakakole i slilčnih.
Odvajaš smeće u Srbiji? To je lepo. Ali ti jedan na ceo soliter - slaba vajda.

Ja kad odem na planinarenje skupljam u džak. Sebi za dušu. :ROFLMAO: A i da imam manje da nosim dogodine jer bagra neće da nosi.

@milanpavke Kad si već i ti u temi da odgovorim.
Država je čekala da budu brda umesto da je napravila separatore na deponijama i uposlila one nesretnike što kopaju po kontejnerima.
Šta smo mislili, da će bačena flaša da nestane? Nismo mi ni mislili.


No, oftopik.
 
Odvajaš smeće u Srbiji?
Privatno ne, jer nemam uslove. Ali ga bar ne razbacijem naokolo kao mnogi. Firma gde sam radio je pre 10-ak godina uvela ISO14xxx standard pa se otpad sortirao. Nemam doduše pojma kako je to završavalo na kraju.
 
Logicno je da ce cena pakovanja biti uracunata u ukupnu cenu proizvoda, tako da meni to ne spada u pojam kaucije ili kako god je mi zvali.

U Danskoj se to zove Pant i uglavnom ili uvek (ne secam se) pored cene pica pise i koliko je pant, npr Coca Cola 15 DKK + 3 DKK Pant. Te 3 krune ce ti vratiti jedino ako odes do nekog reciklomata koji je obicno postavljen pored neke prodavnice hrane i pica. Secam se da je bilo za plasticne flase i limenke, za tetrapak se ne secam, a staklo je imalo posebna mesta po gradu gde se odlagalo, ali bez ikakve naknade. Mislim da staklo nije imalo "Pant opciju". Bilo koja druga vrsta recikliranja cega god se ne "nagradjuje".

Sto se tice reciklaze "kucnog otpada", kad sam ziveo u danskoj par meseci, prvo sam istripovao da se na to bas bas bas pazi, ali prvom prilikom kad sam otisao do kontejnera koji je u okviru tog skupa zgrada (fizicki odvojeni da samo stanari tih zgrada mogu da ih koriste), iznenadio sam se koliko je smece bilo nabacano, a bio sam u relativno fensi kraju, a ne nekom punom imigranata i slicno. Ja se ubijao gajbi, odvajao sve u 4-5 razlicitih kesa, da bi se ispostavilo da nije to bas tako. Nakon toga nisam vise toliko pazio, ali sam opet gledao da ispostujem neke stvari, kao npr da odvajam staklo i bacam u te specializovane kontejnere, da odvajam ostatke hrane u posebne kese i naravno plasticne flase i limenke sam ostavljao po strani, pa povremeno nosio i reciklirao. Zapravo mi je sam stanodavac rekao "opusteno". Bukvalno ovo sto sam iznad naveo, to mi je on rekao da radim i to je to.

U firmi u kojoj sam radio je takodje uvek postojala posebna kanta u koju su se bacale plasticne flase i limenke. Tu se postovala ta procedura, ne da bi firma vratila 50-100 kruna dnevno, vec jer su tako navikli da rade.

Sa druge strane, bukvalno se desilo vec X puta da me ljudi cudno gledaju dok guram flase u domaci reciklomat i neretko ume da padne i neki komentar medju njima, a neki ljudi i pitaju o cemu se radi. Ne bi me cudilo da neki pomisle "vidi budale", ali jednostavno nam je takav mindset i trebace vremena da se to promeni.
 
Ne treba vreme. Treba kazna kojom ce ti bubreg odvaliti i vlast koja ce to organizovati i revnosno sprovoditi. Ovo drugo je problem.
Imam u firmi ljude iz Etiopije, Somalije, Maroko, Nigerije, Afganistan, Sirija, Irak, Ukrajina itd i neki jesu bukvalno sisli sa brda, tipa prvu put videse rucni podizac palete, pa niko ne baca okolo smece jer jednostavno nisu krelosi, vide sta ostali rade + vide odvojene kante (u firmi ih ima jos vise vrsta zbog industrijskog otpada) + bili bi lincovani od okoline + momentalno sutnuti iz firme + znaju da nema zezanja jer su panduri u momentu tu ako pravis s****.
Tako da ako Afganistanski brdjanin (nije vredjanje jer je jednostavno tako) zna instant da se nauci kulturi reciklaze, znao bi i srbin, kao sto su i nasi ovde naucili jer ne bacaju okolo...
Kao sto rece Mitar, da znas kako je lepo kada setas kilometrima po gradu i ne vidis nigde razbacano smece... Cak i da neko baci, to bi toliko bolo oci jer ga nigde nema da bi sam pokupio...
 
Slazem se, mora po dzepu da se udari da bi se opametio narod.

Medjutim, kod nas ocigledno za sve treba vremena. I za zakone i sprovodjenje tih zakona, a u skladu sa tim i ljudi da se naviknu, pa da im je normalno da ne bacaju smece po ulici. Secam se jos od malena one price za nemacku "100e (maraka) za baceni opusak na ulicu". Naravno, ne bih da spominjem korupciju koja dopusta ljudima sa vezom da prave haos. Svakako toga ima i u drugim drzavama, ali je kod nas to svakako izrazenije.

Bio sam u dosta evropskih gradova, pa sam imao priliku da vidim svasta. Iskreno nisam pratio gde koliko ima smeca po ulicama, ali negde realno ne moras ni da obracas paznju. Berlin me je tu npr. razocarao, tj ocekivao sam da je to mnogo bolje jer je Nemacka u pitanju, ali ipak mu Berlin dodje kao neki spec slucaj u odnosu na ostatak Nemacke koliko sam upucen. Minhen je zato druga prica i izmedju ta dva grada ne bih sekund razmisljao gde bih se preselio.

No da ne idem dalje u off topic... jel se to meni cini ili su reciklomati cesce "u radu" od kad je dosla promena politike poslovanja?
 
Mozda nema veze sa Globaltelom ali ima veze sa reciklazom pa verujem da je ovde najpodesnije napisati da postoji sajt https://www.gdereciklirati.rs/ na kome imate mapu gde sta mozete reciklirati.
Bravo! Ovo sam hteo napraviti jos pre 3 godine samo nikako vremena.
A i hteo kompleksnije da to izvedem, kako bi korisnici sami održavali app ažuriranom , da ne bi bilo: kren'o pa se w00sro.

Valjda će ovo da opstane. Meni bar znači jer razvrstavam povremeno.
A možda i @mitar1982 bude od koristi kad dođe u "mader-land" 😁
 
Ozbiljna konkurencija

 
Reciklomati su izgleda sezonska zabava. Od kad je zazimilo, ajd što više nema lica s džakovima u velikom broju nego što se reciklomati slabo servisiraju. U Dušanovoj lepo primi boce, unese se broj i dobije poruka kako nije u sistemu - to piše do duše i na sajtu, ali već 7 dana... U I.Garašanina lepo "zelen" na sajtu a tamo drajver za vučenje ambalaže blokiran. I tako...
 
U pozeskoj ulici na Cukarici kod maksija reciklom jedva uvlaci flase. Traka je ili neispavna ili se nesto zaglavilo. Svakako joj treba servis. PRosli put sam bacio par flasa sto sam doneo a ovaj put je nekako uspelo da prodje (pola flasa)

Ali deluje da ih reciklomati vise ne zanimaju. JEdno leto zabava
 
@Globaltel Support :
Dajte stvarno poradite na tim reciklomatima. Spremni su za servis.
Od četiri tertapaka registruje mi samo jedan a ostale proguta bez naknade.
Isto tako i sa flašama i limenkama. Ne znam da li mi je gore kad mi non stop vraća ambalažu ili kad je samo proguta bez naknade.
Senzori ne odrađuju svoj posao kako treba a na nekim reciklomatima i traka zapinje.
 
Ja sam danas probao jedan aparat po prvi put, imao sam 3 staklene ambalaze i samo je jednu detektovao, a npr pivsku flasu nije, ili teglu nego vrace nazad. Ne znam koje specifikacije treba da ima to sto se ubaca al malo glupo. Ne treba mi dopuna za busplus ni tel nego eto cisto reda radi zbog prirode a i ovo oko humantiranih donacija nije lose, al fino bi bilo da radi kako treba pa da mogu poceti da sortiram i koristim cesce.
 
ako vam vrati tipa staklenu ambalazu samo probate opet, pa prodje iz 2-3 pokusaja... istina je da sada cesto ne detektuje neke stvari, posebno manje (ocito su to namerno stavili za manje stvari da ne daju kredit za to) - ali je istina da bude problem i sa vecom ambalazom.. a i generalno malo vise zezaju.

Jedino je ok sto ih relativno redovno prazne. Ja samo ponekad koristim jedan jedini koji mi je najblizi. ALi bude da prestane da radi iako nije pun,da nekad traka za uvlacenje zeza, da neke artikle ne detektuju (posebno manje tipa manji tetrapak 0,2l od sokica decjeg, a ranije je to radilo), da se nekad vraca ambalaza koja je ok (tipa staklena tegla) i sl...
 
@Globaltel Support Dajte neki reciklomat i u Nišu, imamo PET ambalažu za izvoz! Paradoks je što nijedan grad u zemlji nema više kontejnera za prikupljanje stakla od Niša, a staklena ambalaža je danas endemska vrsta... Podmažite tamo koga treba, pa da spašavamo prirodu, jer zamislite postoji život i van Bg-a, a na žalost i smeće u neograničenim količinama...
 
Poslednja izmena:
moguce da firma koja ovo radi u pozadini logistiku i sve ostalo valjda (Sekopak se zovu valjda), ni nema u Nisu svoje ljude i sve. Treba tu i logistike. A verujem da je ovo cisto marketinska stvar a nikako nesto ekonomski korisno njima. Ne bi me cudilo ni da u bgd imaju minus na ovome ili da su u najboljem slucaju na nuli sa ovom akcijom recikliranja...

Mozda da bas kontaktiras tak Sekopek da pitas da li ima sanse za nis :)
 
ako vam vrati tipa staklenu ambalazu samo probate opet, pa prodje iz 2-3 pokusaja... istina je da sada cesto ne detektuje neke stvari, posebno manje (ocito su to namerno stavili za manje stvari da ne daju kredit za to) - ali je istina da bude problem i sa vecom ambalazom.. a i generalno malo vise zezaju.

Jedino je ok sto ih relativno redovno prazne. Ja samo ponekad koristim jedan jedini koji mi je najblizi. ALi bude da prestane da radi iako nije pun,da nekad traka za uvlacenje zeza, da neke artikle ne detektuju (posebno manje tipa manji tetrapak 0,2l od sokica decjeg, a ranije je to radilo), da se nekad vraca ambalaza koja je ok (tipa staklena tegla) i sl...

Slažem se da reciklomati ne funkcionišu kako bi trebali.
Neki reciklomati ne registruju malu ambalažu poput "unučića" ili malih tertrapak sokova a jedan čak ni plastične flaše od pola litre (reciklomat na Bulevaru kod crkve Sv. Marka nar je tako bilo pre mesec dana)
Takođe kod nekih se javlja problem da ne očitaju ambalažu ali je progutaju, na 12 ubačenih jedinica očita njih 8 ili 9 ili 10 (reciklomat u Cvijićevoj).
Reciklomat u Ilije Garašanina kod pete gimnazije jedno vreme (možda i sada nisam odavno tamo ubaacivao) očita flašu ali ne povuče flašu već ostane blokirana na traci.

Traka nekada počinje sama da se vraća unazad i aparat se nekada i blokira sam iako ima još prostora da primi ambalažu.

Verovatno od puno korišćenja dolazi do kvarova ali sigurni ima i ne pravilne upotrebe aparata od strane reciklera.
Više puta sam viđao da ljudi samo ubacuju flaše jednu za drugom i ne sačekaju da aparat očita flašu i onda se reciklomat blokira.
Kad je aparat pun ljudi iz besa ubacuju flaše umesto da ostave kesu sa ambalažom pored aparata pa kad se prazni pokupit će i njih.

Par puta sam imao loše iskustvo da nakon što ubacim flaše izaberem opciju dopune da aparat prijavi da nema konekcije pa kredit mi se ne doda na globatel kredit ili na beogradsku karticu.
 
@Globaltel Support Dajte neki reciklomat i u Nišu, imamo PET ambalažu za izvoz! Paradoks je što nijedan grad u zemlji nema više kontejnera za prikupljanje stakla od Niša, a staklena ambalaža je danas endemska vrsta... Podmažite tamo koga treba, pa da spašavamo prirodu, jer zamislite postoji život i van Bg-a, a na žalost i smeće u neograničenim količinama...
Nažalost, nismo sigurni da će reciklomati biti postavljani izvan Beograda.
Baš kako je @solomonbg rekao, to zahteva mnogo više od samog postavlja reciklomata. ;)
 
@Globaltel Support :
Svakako je svakom velikom gradu potrebno postrojenje za sortiranje reciklažnog otpada a i vama sigurno bi dobro došli novi korisnici i van Beograda.
Vi samo vidite kod Sekopaka da se pojača servisiranje već postavljenih reciklomata jer dosta prave problema u poslednje vreme a ne bi bilo na odmet i da se postave dodatni reciklomati pa jedan i na Banjici. Ima nas dosta ovde koji bi rado koristili sve usluge Globaltela koje pružate uz reciklažu. :)
 
Зашто их нема на Новом Београду?
 
Novi Beograd, Beograd GRAWE osiguranje
Novi Beograd, Beograd Studentski Dom Tošin Bunar
 
Taj kod GRAWE posebno često "guta" ambalažu.
 
pretpostavljam da su zbog zime malo digli ruke od popravki, ali zaista je očaj, eno u ilije garašanina stoji pokvaren već danima...
 
Nazad
Vrh Dno