Šta je novo?

[GLOBALTEL] Reciklomati - plastična ambalaža u zamenu za kredit

Globaltel Support

kao je su nestali na dan dva tri i ne odgovaraju na pitanja :)


inace reciklianje je sad max 2000 din kako vidim na sajtu mesecno. sto i jeste skroz ok jer je i tako najskuplji paket mesecno 1300 dakle manje od dozvoljenog recikliranja :) Verovatno im kolega Intuite sa 3500 artikala za recikliranje dao smernicu za ovo. Opet i da je iznos max 1000 din vecini je i to previse

Svakako ovo pokazu da je odgovor na moje pitanje da li im se ovo isplati ili ne - ne isplati im se sem kao vid promocije i marketinga (tj verovatno su u najboljem slucaju oko nule finansijski sa ovim a mozda i gube novac sa ovim) - za ovo sto daju od 13 do 15 din kredita+bus dopune po artiklu. Ako nemaju nikakvu ekomonsku isplativost (a tako deluje), za pohvalu je sve ok. Prvi put imam pohvale za vlasnika Globaltela. Svakako pohvale za radnike stoje od ranije.

Jasno je da 10 dinara kredita ne vredi 10 din u keshu ali svakako kosta globaltel. Kostaju ih i busplus ako to grad ne donira. Plus postavljanje i odrzavanje i praznjenje reciklomata. Troskovi transpotra, separacije i slanja na recikliranje. A dobit im je promocija (koja ima svoju vrednost ) plus koliko dobiju za samu prodaju reciklaznog materijala. I ovo je verovatno u najboljem slucaju oko nule

Kada vec nema nacionalne strategije za reciklianje ovo je skroz ok. Lepo bi bilo ako mogu da sire mrezu reciklomata, po cenu i da dodatno ogranice maksimalno recikliranje (maximalno dnevno, maximalno mesecno i sl). Imace cilj jer ce manje biti tih flasa i slicno bacenih. Cak i da stave neku logiku tipa max 5-10 komada dnevno i tipa max npr 50 artikala mesecno i to ce imati smisla (ovo je i neki moj predlog, ne znaci da je dobar ali tako mi se cini). Posebno ako uz to sire mrezu, da je dostupna na vise mesta gde ljudi cesto prolaze i redovno prazne reciklomate. I da ukljuce i NS i Nis a ne samo nas u Bgd...manja mesta, nazalost, mislim da nema sanse da dobiju ove reciklomate jer i tako ovo nije ekonomski isplativo izgleda ni u bgd. U manjim mestitima je logistika i troskovi fiksni sigurno skuplja nego u bgd/ns/nisu...

Stoji za profesionalno reciklianje je malo ljudi zaintresovano jer kako sam racunao neko ko ima tipa ovih 3500 artikala casa i tanjira za to verovatno ne moze da dobije vise od hiljadu ili max dve hiljade dinara u keshu.. tj manje od dinara u keshu po artiklu. a ocito je da ne zele u GLobaltelu da dobijaju vecu kolicinu artikala za recikliranje. Opet ko redovno imam hiljade on ce svakako to reciklirati na neki nacin. I to svakako bi drzava trebala da resi sistemski
 
Poslednja izmena:
Ne zanosi se previše, niko ovde nije u gubitku zbog recikliranja. Recikliranje je državno subvencionisan posao, firme dobijaju dodatne pare od države da bi se time bavile. Znajući ko je krajnji vlasnik Globaltela, ne sumnjam da se naše pare umesto na prava mesta, ulažu u njegove džepove, a odatle prelivaju u džepove podobnih.
Pozdrav
 

Globaltel Support

kao je su nestali na dan dva tri i ne odgovaraju na pitanja :)


inace reciklianje je sad max 2000 din kako vidim na sajtu mesecno. sto i jeste skroz ok jer je i tako najskuplji paket mesecno 1300 dakle manje od dozvoljenog recikliranja :) Verovatno im kolega Intuite sa 3500 artikala za recikliranje dao smernicu za ovo. Opet i da je iznos max 1000 din vecini je i to previse

Svakako ovo pokazu da je odgovor na moje pitanje da li im se ovo isplati ili ne - ne isplati im se sem kao vid promocije i marketinga (tj verovatno su u najboljem slucaju oko nule finansijski sa ovim a mozda i gube novac sa ovim) - za ovo sto daju od 13 do 15 din kredita+bus dopune po artiklu. Ako nemaju nikakvu ekomonsku isplativost (a tako deluje), za pohvalu je sve ok. Prvi put imam pohvale za vlasnika Globaltela. Svakako pohvale za radnike stoje od ranije.

Jasno je da 10 dinara kredita ne vredi 10 din u keshu ali svakako kosta globaltel. Kostaju ih i busplus ako to grad ne donira. Plus postavljanje i odrzavanje i praznjenje reciklomata. Troskovi transpotra, separacije i slanja na recikliranje. A dobit im je promocija (koja ima svoju vrednost ) plus koliko dobiju za samu prodaju reciklaznog materijala. I ovo je verovatno u najboljem slucaju oko nule

Kada vec nema nacionalne strategije za reciklianje ovo je skroz ok. Lepo bi bilo ako mogu da sire mrezu reciklomata, po cenu i da dodatno ogranice maksimalno recikliranje (maximalno dnevno, maximalno mesecno i sl). Imace cilj jer ce manje biti tih flasa i slicno bacenih. Cak i da stave neku logiku tipa max 5-10 komada dnevno i tipa max npr 50 artikala mesecno i to ce imati smisla (ovo je i neki moj predlog, ne znaci da je dobar ali tako mi se cini). Posebno ako uz to sire mrezu, da je dostupna na vise mesta gde ljudi cesto prolaze i redovno prazne reciklomate. I da ukljuce i NS i Nis a ne samo nas u Bgd...manja mesta, nazalost, mislim da nema sanse da dobiju ove reciklomate jer i tako ovo nije ekonomski isplativo izgleda ni u bgd. U manjim mestitima je logistika i troskovi fiksni sigurno skuplja nego u bgd/ns/nisu...

Stoji za profesionalno reciklianje je malo ljudi zaintresovano jer kako sam racunao neko ko ima tipa ovih 3500 artikala casa i tanjira za to verovatno ne moze da dobije vise od hiljadu ili max dve hiljade dinara u keshu.. tj manje od dinara u keshu po artiklu. a ocito je da ne zele u GLobaltelu da dobijaju vecu kolicinu artikala za recikliranje. Opet ko redovno imam hiljade on ce svakako to reciklirati na neki nacin. I to svakako bi drzava trebala da resi sistemski
Zdravo @solomonbg odgovorili smo ti u inbox. Izvini na čekanju.
Ne zanosi se previše, niko ovde nije u gubitku zbog recikliranja. Recikliranje je državno subvencionisan posao, firme dobijaju dodatne pare od države da bi se time bavile. Znajući ko je krajnji vlasnik Globaltela, ne sumnjam da se naše pare umesto na prava mesta, ulažu u njegove džepove, a odatle prelivaju u džepove podobnih.
Pozdrav
Globaltel je partner u projektu Reciklomat i mi našim korisnicima dajemo kredit kao dodatni podsticaj za reciklažu. Globaltel ne skuplja otpad, niti je reciklira. Taj deo procesa obavlja firma Sekopak. :)
 
Umesto da što više ljudi reciklira, oni ograničavaju. Dakle nakon 200 ubačenih ambalaža mesečno, ostatak će da završi u reci, parku, pored kante, na deponiji itd. Bravo za poslovni potez. Reciklaža sa ograničenjem, mislim da to ima samo kod nas :D
 
ako je cilj sto uspesnija reciklaza, nema smisla ogranicavanje.
nisu problem ti sto masovno donose, nego masine koje se ne prazne dovoljno cesto i svi kvarovi koji ih prate.
ako je malo cisto privremena akcija marketing ograniceni resursi, onda ok razumljivo.
 
problem su upravo ti što masovno donose jer to nisu industrijske mašine za reciklažu već mašine za šminkersko- marketinško recikliranje...ne može se očekivati da se ceo grad od 2 miliona ljudi sjati na nekoliko u principu krhkih mašina i da se tako reši problem ove vrste otpada...mogu misliti kakav je tek pritisak ovih dana na ove mašine na +50 na otvorenom...
 
Hm alinkoliko nas realno ima svaki dan bar po 7 stvari za recikliranje?
I na kraju sta posle tih 200. Dobijes 2000 din kredita sto je dosta sa dva meseca freepaid ili 4 meseca onog standardnog paketa...i uz to jedno ,700-800 din na busplus.

Po meni je to ok jer je jasno da su ovo ozmislili za obicne ljude sa malo ambalaze. Para jasno da nema da ovo daju neograniceno. A ako imate veliku kolicinu otpada dobice mnogo losiju cifru od te firme sa recikliranje.istina dace vam kesh.ali sumnjan vide od max dinar ili dva po ambalazi

Pa ako je vec,ako je cilj ds manji korisnici mogu da recikliraju ono malo sto imaju onda ima smisla i da stave na max 1000 din mesecno i na max dnevno 10 komada...i da ih stave na sto vise mesta...
sad se na cukarici desava da cim.automat radi dolaze odmah ljudi sa gomilom kesa i za 2-3 napune automat.radnik obezbedhenja maksija je sam juce ubacio ko zna koliko :)valjda skupljeno iz maksijevognkonttejrna...prakticno je maznuo ono sto ide na recikliranje redovnim putem da ubaci u reciklomat :) i to samo za busplus...mobilni mu ili ne treba ili ni ne razume sta i kako :)


Umesto da što više ljudi reciklira, oni ograničavaju. Dakle nakon 200 ubačenih ambalaža mesečno, ostatak će da završi u reci, parku, pored kante, na deponiji itd. Bravo za poslovni potez. Reciklaža sa ograničenjem, mislim da to ima samo kod nas :D
Nas r
 
@Globaltel Support

maločas sam poljubio vrata kod taša (ilije garašanina), mašina nije puna, daje zeleno ali neće da vuče flašice...odbrojava 45 sekundi do beskraja...
 
Poslednja izmena:
Zaista bi trebalo jedan mesec da bude samo u dobrotvorne svrhe, pa da vidimo da li je potrebno češće pražnjenje.
 
Evo npr ja imam mesečno oko 300 ambalaža,nakupi se prosto. Jogurt, kisela voda, obična voda, limenke od piva itd. Pogotovo kada se skupi društvo vikendom, nakupi se i 50 ambalaža za veče. Mislim na limenke, staklene flašice itd. Ja sam upravo hteo da kažem što reče kolega @nen nije cilj reciklaže ograničiti broj ambalaža, već podsticanje što više ljudi da to rade. Ali je ovo očigledno marketinški potez globaltela sa ograničenim rokom trajanja, a i sami su izjavili kako je projekat zamišljen da ljudi u prolazu ubace 1-2 ambalaže u reciklomat umesto u kantu.
 
Umesto da što više ljudi reciklira, oni ograničavaju. Dakle nakon 200 ubačenih ambalaža mesečno, ostatak će da završi u reci, parku, pored kante, na deponiji itd. Bravo za poslovni potez. Reciklaža sa ograničenjem, mislim da to ima samo kod nas :D
Ograničenje je uvede nakon zloupotrebe od strane određenih korisnika. Žao nam je što je uvedeno, ali je nažalost taj korak bio neophodan.
@Globaltel Support

maločas sam poljubio vrata kod taša (ilije garašanina), mašina nije puna, daje zeleno ali neće da vuče flašice...odbrojava 45 sekundi do beskraja...
U pitanju je bio kvar na mašini, žao nam je što nisi uspeo da recikliraš.
Evo npr ja imam mesečno oko 300 ambalaža,nakupi se prosto. Jogurt, kisela voda, obična voda, limenke od piva itd. Pogotovo kada se skupi društvo vikendom, nakupi se i 50 ambalaža za veče. Mislim na limenke, staklene flašice itd. Ja sam upravo hteo da kažem što reče kolega @nen nije cilj reciklaže ograničiti broj ambalaža, već podsticanje što više ljudi da to rade. Ali je ovo očigledno marketinški potez globaltela sa ograničenim rokom trajanja, a i sami su izjavili kako je projekat zamišljen da ljudi u prolazu ubace 1-2 ambalaže u reciklomat umesto u kantu.
Ograničenje je nastalo baš sa ciljem da što više ljudi reciklira, umesto da pojedinci napune jedan, a nekada čak i više reciklomata odjednom. Nismo srećni što je smo se odlučili za takav potez, ali je nažalost bio neophodan.
ako je cilj sto uspesnija reciklaza, nema smisla ogranicavanje.
nisu problem ti sto masovno donose, nego masine koje se ne prazne dovoljno cesto i svi kvarovi koji ih prate.
ako je malo cisto privremena akcija marketing ograniceni resursi, onda ok razumljivo.
Do kvarova nažalost dolazi baš zbog velike količine amabalaža koja se ubacuje konstantno i mašina non-stop radi, za šta nije predviđena. Takođe dolazi do popunjavanja reciklomata odmah nakon pražnjenja, jer korisnici donose velike količine i baš iz ovih razloga smo uveli ograničenje, jer želimo da što više korisnika ima priliku da reciklira.
 
Poslednja izmena:
Evo npr ja imam mesečno oko 300 ambalaža,nakupi se prosto. Jogurt, kisela voda, obična voda, limenke od piva itd. Pogotovo kada se skupi društvo vikendom, nakupi se i 50 ambalaža za veče. Mislim na limenke, staklene flašice itd. Ja sam upravo hteo da kažem što reče kolega @nen nije cilj reciklaže ograničiti broj ambalaža, već podsticanje što više ljudi da to rade. Ali je ovo očigledno marketinški potez globaltela sa ograničenim rokom trajanja, a i sami su izjavili kako je projekat zamišljen da ljudi u prolazu ubace 1-2 ambalaže u reciklomat umesto u kantu.

da ali moje pitanje je bilo sta ce ti toliko kredita? verujem da i da placas parking ako je moguce sa globaltel kreditom jednostavno je previse? drugo da imas vise brojeva globaltel..ali opet onda i nema ogranicenja posebnog za tebe? 200 komada ambalaze po jednom globaltelbroju mesecno..ako ste troclana porodica sa 3 globaltel broja to je 600 komada :)

a da ce se ovo desiti meni je odmah bilo jasno kad se kolega hvalio sa ubacivanjem vise hiljada komada ambalaze. on je prakticno sam rekao globaltel da nesto menjaju. sad dal bi videli i pimetli i da se on nije hvalio visesatnim punjenjem reciklomata- verovatno bi naravno :)

ko ima hiljade i desetine hiljada ambalaze taj to svakako nece baciti "u reku i ulicu"..jer i da dobije dinar u keshy po ambalazi to su desetine hiljada dinara :) tako da taj profesionalni nivo se uvek reciklima..na ulicu bacaju ljudi sto se krajnje neodgovorni kupe np vodu popiju i bace gde stignu... niko ne baci 10.000 plasticnih flasa odjednom :)
ps.tek sad provalih i ovo da ceo kredit moze na mastercard pa u kesh da ide :) sad je tek jasno zasto je 2000 din ogranicenje.

iako i dalje ko zeli kupi 10 brojeva...mesecno na svakom placa po 300 din i to ga kosta 3000din....a na tih 10 brojeva moze ukupno 20.000 din kredita..tj ostaje mu 17.000 din na 10 brojava.. ako poveca broj kartica povecava i limit..

dakle i dalje je moguce ova varijanta gde se dobija kesh veliki ali uz malo vece cimanje..kapiram da ce dodatno morati da smanje ili da nadju nacin da globaltel ovaj kredit ne moze da ide u kesh :)
 
Poslednja izmena:
Mala digresija... Pre 5-6 godina kada sam bio u Hamburgu... Tamo isto imaju reciklomati. Velika flaša kokakole 15 evrocenti. Mala npr 7-8 centi. Znači sam princip da se plaća reciklaža nije nepoznat, verovatno uz državne/EU subvencije nije ni neisplativ.

E da, njihov reciklomat ne može da se "prepuni" mislim... Jer ima traka kao i kod naših ali vodi negde kroz zid, pa verovatno u neki ogromni spremnik za ambalažu. Tamo se ambalaža ne gužva kada se ubacuje (mislim da ponovo peru flaše od koka kole, mada ne znam 100%, to sam video u nekoj emisiji na npr National Geographic ili tako negde).

Da li treba zgužvati ambalažu kada se ubacuje u Globaltel reciklomat ili ne?
 
izgleda da mašine polako otkazuju...kod taša je već par dana crvena, juče sam prošao tuda bez ambalaže i vidim na displeju neko radi nešto kroz raspberry pi4 :) ali izgleda da softverska intervencija nije pomogla, hardver otkazuje poslušnost...
 
Cvetni trg danas oko 18h, na sajtu stoji mašina u radu, odem tamo i sve ok, svetli zeleno i kaže molimo ubacite ambalažu, međutim kada ubacim ambalažu ništa se ne događa. Probao par puta pa odustao, a reciklomat u Knezu pali na "gurku" , jer je traka previše zaprljana. Ili održavajte kako treba, ili ih ukinite i to je to, a ne ovako, kao reciklomat u radu, korisnik ode na lice mesta, kad ono mućak.
 
Cvetni trg danas oko 18h, na sajtu stoji mašina u radu, odem tamo i sve ok, svetli zeleno i kaže molimo ubacite ambalažu, međutim kada ubacim ambalažu ništa se ne događa. Probao par puta pa odustao, a reciklomat u Knezu pali na "gurku" , jer je traka previše zaprljana. Ili održavajte kako treba, ili ih ukinite i to je to, a ne ovako, kao reciklomat u radu, korisnik ode na lice mesta, kad ono mućak.
Reciklomati se redovno popravljaju i otklanjaju kvarovi, nažalost do kvarova najviše dolazi zbog nepravilnog korišćenja (zgužvane flaše, neispražnjena ambalaža i slično).
 
Ustanička, sajt kaže u radu, svetli zeleno. Ubacim flašu, ne mrda. Traka stoji. Vidim ni trećina nije napunjena. Rekoh ajde da ubacim, imao 50-ak. Očitalo 11 čini mi se. Verovatno sam ubacivao različitom brzinom pa senzori nisu registrovali.
 
Pohvala za nove opcije na sajtu, maksimalni broj artikala i popunjenost

Nejasno samo, na mnogima gde stoji status Popunjen je broj artikala trenutno mnogo manji od maksimalnog. Zasto to?
Da li status Popunjen sad izlazi i kad je kvar u pitanju ako nije zapravo popunjen (sto sad malo zbunjuje) ili je nesto drugo u pitanju
 
Pohvala za nove opcije na sajtu, maksimalni broj artikala i popunjenost

Nejasno samo, na mnogima gde stoji status Popunjen je broj artikala trenutno mnogo manji od maksimalnog. Zasto to?
Da li status Popunjen sad izlazi i kad je kvar u pitanju ako nije zapravo popunjen (sto sad malo zbunjuje) ili je nesto drugo u pitanju
Maksimalan broj predstavlja broj ambalaže kada bi raspodela ambalaže bila manje-više jednaka između različitih ambalaža. Neke ambalaže zauzimaju više, neke manje mesta u Reciklomatu, tako da iako je kapacitet 550, nekada bude popunjen i sa 400, a nekada i sa 600. ☺️
 
Reciklomat u Knezu, 12:32h pojedeno 166 dinara sa bus plus kartice. Prislonio sam kao i uvek, odbrojavalo je, međutim samo je izašla poruka: "read time out". I naravno i ovog puta niko neće biti kriv, kartica neće moći naknadno da se dopuni itd, jer sam već 1x imao ovaj problem, i pojedeno je 150 dinara.
Upravo sada ( 12:44) sam ubacio još 6 ambalaža, bus plus kartica uredno očitana nakon 7 sekundi i dopunjena iznosom od 21 dinar. Sve se to može softverski proveriti, postoji video nadzor, i u koliko mašina zabaguje, bus plus kartica se može naknadno dopuniti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno