Šta je novo?

Gigabyte P35-S3G problem?

Pe11e

Slavan
Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruke
1,146
Poena
210
Moja oprema  
CPU & Cooler
12900K + Kraken X63
Matična ploča
ASUS Z690 Prime D4
RAM
Kingston Fury Renegade 3600mhz 32GB
GPU
Zotac RTX 3090 OC
Storage
M2
Zvuk
Creative Audigy 2
PSU
Asus ROG STRIX 1000W
Kućište
MSI
Monitor
AOC 32" 1440p
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ovako, poslednje 2 godine drzim klokovan Q8300 na 3ghz (2.5 default) preko BIOS-a, jednostavnim dizanjem FSB-a na 400 i spustanjem mnozioca za memoriju na 2 da bi ostala na 800. Napone sam ostavio na AUTO da regulise. Kao sto rekoh tako je radilo 2 godine bez ikakvih problema, resetovanja, nikad problema sa boot-ovanjem.

E sad, poslednja da kazem 2-3 meseca komp u 80% ukljucivanja odbija da se boot-uje. Ukljucim ga, radi nekoliko sekundi taman do prikazivanja boot screen-a i ugasi se, automatski se ukljuci posle par sekundi i vrati klokove procesora na default. Dok je klok CPUa na default-u komp se normalno bootuje svaki put kada ga ukljucim.
Pomislio sam da ploca ne regulise dobro napone kada je na AUTO u BIOSu, i rek'o ajde da ja podignem sam napone za CPU, FSB i mozda MCH (koje ne znam sta je)... jock, isti slucaj kao i na AUTO, u 80% ukljucivanja odbija da se bootuje. Evo vec dva dana mi se bootuje iz prve, sa 1.28V za CPU i podignutim FSB za 0.2V i MCH za 0.1V. Mada mislim da to je puka slucajnost jer su mi ta podesvanja vec bila pre nedelju dana i opet je poceo da zeza.

U cemu je problem? Ja pretpostavljam da ploca pocinje da zakazuje, da vise nije u stanju dobro da rasporedi napone, ipak je stara 4 godine, mada opet cale je imao neku plocu koja mu je radila perfektno preko 7-8 godina. Druga pretpostavka bi bila da CPU vise ne moze da istrpi povisen napon zbog klokovanja pa odbija da radi, ni to nije iskljuceno.
Jel se vama desavalo nesto slicno?

Imam jos jedan problem koji se pojavio pre pola godine, isto bih ga povezao sa plocom. Naime, u 50% ukljucivanja ploce se uzasno muci da mi prepozna hard diskove, ceka jedno 10-15 sekundi na Detecting IDE drives i uglavnom izbaci za jedan ili oba hard diska NONE. Posle ctrl+alt+del prepozna normalno i brze. Cak i PIONEER dvd-RW kada zaglupavi prepozna kao PIKNAER DV@-R#... haha! :D
JEdan hard mi je SATA, drugi (stariji) je ATA. Sve zivo sam cackao, menjao kablove, premestao jumpere, i sl! Primetio sam samo jedno, da kada iskljucim novi SATA hard bootuje se ocas posla bez problema. Nervira me to sto je taj hard relativno nov i najbitniji na sistemu, i to je pocelo da se desava iz cistog mira pre 6 meseci.

Dodao bih da sam uzeo i novo napajanje Chieftec-ovo na 600W, tako da ne verujem da je do napajanja bilo sta od ovoga sto sam naveo.

Zeza ploca ili hard, pitanje je sad?

Pomagajte, da ne uzimam dzabe novu plocu ili cak mozda CPU! :)
 
Poslednja izmena:
Primetio sam jednu stvar - svaki put kad nece da bootuje udjem u BIOS i dignem napon za CPU za jedan korak (jedan pageup) i za divno cudo bootuje is prve posle toga. To sam uradio vec nekoliko puta, pre nekoliko dana bilo na 1.28 sa je na 1.325, jos malo pa pravim rostilj. :D
Za sada radi, vec dva dana mi bootuje iz prve, videcemo dokle ce da traje.

Tek sad nisam siguran da li je ploca ili CPU... :(
 
Ploča koju ti imaš je najjeftinija Gigabyte P35 ploča, nemoj od nje očekivati čuda po pitanju overclock-a a pogotovu ne sa quad core procesorom jer naponska na tvojoj ploči ima samo tri "faze". Da sam na tvom mestu vratio bi sve na default, i tako vozao dok ne nabavim bolju ploču (ili pametnije, noviju platformu).
 
Pa svakako cu vratiti na default ako nastavi da zeza, pa cu traziti neku dosta bolju plocu za 775 socket.
 
Nazad
Vrh Dno