Šta je novo?

Gigabitni switch plus ostali kucni hardware, da li je izvodljivo ?

seizmos

Slavan
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
5,093
Poena
480
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X
Matična ploča
Asus B550M-K
RAM
32GB Kingston DDR4@3733
GPU
AMD Powercolor RX6600XT 8GB DDR 6
PSU
EVGA 850W G3
Monitor
Benq Zowie 144Hz 24"
Drugari, postavicu pitanje sto je krace moguce.

Da li mogu vezati 3 racunara na bilo koji jeftiniji 5oportni gigabitni switch, takodje na preostala 2 porta switch-a wifi router (on ima ulogu da se sa laptopom, mobilnim kacim na net preko wifi) i adsl router (koji sluzi da svi izlaze na net preko njega) na 5ti preostali ulaz na switchu.
Neko ce mozda pitati sta ce dva rutera u ovom obliku povezivanja, stari su, 100Mb to je najveci problem, jedan ima wifi, drugi je adsl ruter telekomov.

Dali ce ova kombinacija kako sam napisao raditi i da li ce izmedju ova 3 racunara koji poseduju 1GB kartice i odgovarajuce kablove u vezi na tom 1Gb switch-u imati protok od 1Gb sto zapravo i hocu da dobijem izmedju ta tri racunara vezana utp kablom.
 
Poslednja izmena:
Da, sve ce biti kao sto si zamislio, cudno je da uopste pitas, deluje da sve shvatas :)
A i nema bas sta da bude nejasno, uredjaji u LAN-u koji imaju gigabitnu mrezu preko gigabitnog switcha ce medjusobno ostvarivati maksimalnu brzinu, adsl ruter daje svima net i to je to.

:type:
 
Da da, tako sam i ja kapirao, sad mi je vezano sve u adsl ruter a u njega posebno ruter wifi koji radi kao switch (on samo za wifi jer adsl ruter nema), najvise me gusi brzina ogranicena na 100Mb, stvarno je malo, mozda ukacim i neki nas i slicno na ovu brzu mrezu, sad se samo lomim izmedju 5oportnog i 8moportnog.

hvala na odgovoru Lappy
 
Nema na cemu.
Kupi sa 8, vise je bolje :)
Ja sam stavio 24 port gigabit switch u potkrovlje i razveo mrezu po celoj kuci, imam dva adsl-a i jos jedan net i sve to ide u isti switch, u istoj je mrezi, svi racunari, NAS, satelitski risiveri komuniciraju medjusobno, a samo izborom gateway-a se na svakom bira koji net koristi.
 
Fino si ti to sve povezao, tako i treba, najgore kad aplikacije moraju da bafuju sa 100Mbitne mreze :)
Slicno cu i ja da odradim, nas obavezno.
 
Kupio sam ovaj 5oportni TP Link TP-SG1005D za oko 1600 dinara 24 meseca gar.
Rekao bih i to da je uredjaj hladan totalno(switch i njegov adapter), posto sam negde procitao na forumu nekom da se greje, jako je malih dimenzija, nije kao na slici em*ija i win*ina vec je nova revizija kucista malih pravougaonih dimenzija, sa otvorima za hladjenje u crnoj boji.
SLIDZA
 
Poslednja izmena:
Mozda glupo pitanje, ali jel postoji poseban razlog zasto je peti port odvojen? slika
 
Poslednja izmena:
taj odvojeni vezujes na ruter, on je uplink, ili drugi svic vezujes na njega, koliko sam ja upucen
 
Ja sam vezao na prvi port switc-a jedan racunar, na drugi port drugi racunar, na treci port adsl ruter koji ima 4 porta i prakticno su na njemu ostala 2 slobodna sto za net, sto za voip ili iptv..,na 4ti nas, na adsl ruter wifi ruter (ovaj wifi ruter sluzi samo za wifi mrezu i izlaz na net laptop ili mobilnim drugim uredjajem u principu , radi u switch modu te i on ima slobodna 3 porta koja se mogu iskoristiti), do petog odvojenog na switchu nisam ni dosao, sve radi kako treba.
 
Nazad
Vrh Dno