Šta je novo?

Geil Super Luce RGB - Dual Channel problem

prince85

Slavan
Učlanjen(a)
03.11.2007
Poruke
49
Poena
310
Pozdrav svima. Nedavno sam kupio novi racunar, odlucio sam se za Ryzen 5 5500 procesor, Asus Strix B450-F Gaming II plocu, XFX RX6600 graficku i spomenutu memoriju Geil Super Luce RGB 2x8gb. Nakon sklapanja konfiguracije, odmah se javio problem sa memorijom. Naime, bios vidi obe memorije u slotu za dual chanel (drugi i cetvrti) ali prijavljuje da ima samo 8gb memorije a ne 16gb. S obzirom da sam imao i Kingston Fury 2x8gb, ubacio nju umesto Geil-a i oba kita rade bez problema. Onda sam uzeo da isprobavam razne kombinacije kako bih pokusao da resim problem. Isprobao oba kita pojedinacno u svakom od cetiri slota na ploci i svaki kit pojedinacno radi bez problema. Nakon toga sam probao da uparim jedan kit Geil memorije i jedan kit Kingston memorije i u tom slucaju sve radi bez problema. Probao jos da ubacim sva cetiri kita (4x8gb) i u tom slucaju se javlja isti problem. Racunar pocinje da pisti i kada udje u bios, isto vidi da je svaki slot popunjen ali cita samo 16gb memorije. Samo da napomenem jos da sam i updatovao bios ploce, ali ni to nije resilo problem. Moja jedina pretpostavka je da je do neke nekompatibilnosti memorije kada su oba stapa u racunaru. Ako je neko mozda imao slican problem i uspeo da ga resi, ili ako ima jos neki predlog sta bih mogao da uradim, bio bih jako zahvalan da to podeli sa mnom. Hvala
 
Једна тривијалност: пробај да скинеш кулер и да га монтираш поново, то се дешава кад кулер не налегне добро на процесор.
 
I to sam cak isprobao, ali na zalost bez rezultata. Ostaje mi jos da isprobam na nekoj drugoj konfiguraciji, da vidim da li je sama memorija neispravna ili je do nekompatibilnosti sa nekom komponentom.
 
Prvo, jedan KIT se sastoji od dva memorijska STIKA ili ŠTAPA (kako ko već zove), pa tvoj post, bar meni, deluje zbunjujuće. Ako ti radi 2x8 Kingston memorije, koji će ti krasni GEIL. Iako prezirem sve od Kingstona, taj Geil Superluce je nešto zbog čega bi pre uzeo Kingston.
Prvo dobro očisti memorijsle slotove i vidi da nešto nije polomljeno na njima ( ako si uzeo polovnu robu ). Upotrebi lupu i pogledaj. Druga stvar koja je veoma moguća i koja je zaprepašćujuće česta ( ako gledaš Grega Salazara i Fix or Flop na YT ), jeste da na AMD procesorima veoma često crkavaju memorijski kontroleri. Ne bi bilo loše da možeš da pozajmiš negde neki AMD procesor i probaš sa njim
 
Probah danas memoriju i na drugom racunaru, isto se ponasa kao i kod mene. Kada je jedan stap u racunaru sve radi normalno, kada se ubaci drugi racunar pocinje da pisti i da se restartuje. Ocigledno je nesto do same memorije.
 
Moguće je da jedan štap ne funkcioniše. Da bi znao koji koristi jedan pa vidi ako se podigne, a onda drugi pa vidi šta se dešava. Ta serija GEIL memorija ( jedna od prvih RGB DDR 4 koliko znam ) je veće đubre i od Kingstona, a to je nešto što je meni teško zamislivo da nemam par ortaka kojima se slično desilo sa SUPERLUCE memorijom.
 
Pojedinacno obe rade bez problema. Cak i ako stavim jedan stap Geil memorije (bilo koji) i jedan stap Kingston memorije isto radi bez problema. Samo ima problem kada su obe Geil memorije u racunaru. Svakako cu morati da reklamiram memoriju, nema mi druge.
 
Pojedinacno obe rade bez problema. Cak i ako stavim jedan stap Geil memorije (bilo koji) i jedan stap Kingston memorije isto radi bez problema. Samo ima problem kada su obe Geil memorije u racunaru. Svakako cu morati da reklamiram memoriju, nema mi druge.
Ako možeš menjaj za bilo šta drugo. Makar to bio i Kingston. :) Čak je i to bolje od Superluce.

P.S. Znam da ti nije smešno, ali neki ljudi na forumu znaju koliko prezirem sve što nosi oznaku Kingston i od te firme bežim kao đavo od krsta.
 
Nazad
Vrh Dno