Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

Cene za 4080 u EU su od 1470e za Palit, dok Gigabyte i MSI su oko 1700e, Asus 1800e .....
4090 od 2300 za Zotac / Inno, Asus 2400+.....
Za 3000 seriju su poremetili cene, pa je 3080ti za 50-100e jeftinija od 3090ti, a 3090 skuplja od TI modela.....
Mislim da i sama inflacija ima veze sa porastom cena, uz verovatnu muljažu sa količinom robe koje plasiraju na tržište.
Kako god, i dalje sam mišljenja da je vreme jeftinog premium hardware prošlost.
 
^ sigurno i sami trgovci muljaju sa cenama a to im nvidia na neki način i pomogne. Izbacuju malu seriju 4000 serije i ko je prvi nabavi on digne cenu i uvek će je neko uzeti. A mali broj kartica je zbog same 3000 serije da se sto pre rasproda.
 
^
Juce sam bas hteo da okacim ovo... Ali ne vredi jer mi se uglavnom svi postovi u nV temi brisu...:)

Pritom je krs napajanje i cpu hladjenje + neki no-name kuleri za kuciste...
 
Ne podržava nažalost više 😔
 
Moze li se uopste ustekati 2 tolike karte + napajanje da to podnese :LOL:
 
^ može, neko napajanje koje ima 8x8pin ili 2x12pin, ima @djape08 seasonic od 1600w
 
Što da ne može. 1500W, 2000W napajanja. Prava
 
^ a to sto nema SLI više imam osecaj da će se opet pojaviti dual GPU kartice kao GTX 590, amd radeon 5970….
 
Bože zdravlja da hoće, ali gotovo je s tim ja mislim.
Uzgred, ako neko ima GTX 590 za prodaju, nek mi se javi :D
 
^ ja sam je imao, ala je to bila zver od kartice uz igricu metro 2033 koja je tada bila sinonim za grafičke.
 
Ako te ne mrzi, probaj u Blenderu, ovde možeš da skineš Blender Benchmark
Ma nema vise podrske za nvlink, inace bi mi bilo zadovoljstvo da ih provrtim istovremeno. Ne ukazuje se cesto ovakva prilika, s'obzirom da se MSI nece zadrzavati vise kod mene, trazi novog vlasnika.

Druga stavka koja bi kocila je i napajanje svakako, ovo moje od 850W ne bi izdrzalo ni kada bih nakacio samo njih i lock-ovao PL na 70% (bilo bi cupavo) :)
 
Broj prodanih 4090 karti je oko 125,000, a sto je nista u poredjenu sa preko 1.5 bil PC igraca. Znaci sacica entuzijasta je kupilo tu kartu, i ocekivao sam da ce ih biti oko 100k. Tako je bilo i u proslosti.

A sto se tice 4080, to maltene skoro niko ne kupuje.
 
Cene za 4080 u EU su od 1470e za Palit, dok Gigabyte i MSI su oko 1700e, Asus 1800e .....
4090 od 2300 za Zotac / Inno, Asus 2400+.....
Za 3000 seriju su poremetili cene, pa je 3080ti za 50-100e jeftinija od 3090ti, a 3090 skuplja od TI modela.....
Mislim da i sama inflacija ima veze sa porastom cena, uz verovatnu muljažu sa količinom robe koje plasiraju na tržište.
Kako god, i dalje sam mišljenja da je vreme jeftinog premium hardware prošlost.
Ma ne interesuje me premijum hardware, nego će i midrange u Evropi košta duplo više nego pre. Živo me interesuje zbog čega će gameri da pređu na neki novu hipotetičku najprodavaniju midrange karticu ako perf/EUR za rtx 4060 ostane isti kao za rtx 4090.
Ovim tempom rtx 4060 će koštati 800-900eur i imati performanse rtx 3070.
 
U tom slučaju neće preći na 4060 jer to su kupci koji dobro odmere pre kupovine.
 
Pa kaže Paul da u Micro Center ima na policama koliko hoćeš 4080ica.
Isto Strix 4080 $50 jeftiniji od 4090 FE. Ko ce onda da uzme taj Asus

 
Ma ne interesuje me premijum hardware, nego će i midrange u Evropi košta duplo više nego pre. Živo me interesuje zbog čega će gameri da pređu na neki novu hipotetičku najprodavaniju midrange karticu ako perf/EUR za rtx 4060 ostane isti kao za rtx 4090.
Ovim tempom rtx 4060 će koštati 800-900eur i imati performanse rtx 3070.
Mislim da neće biti tako, zbog više razloga, od toga što je izbor grafika na tržištu ogroman(što starih, što novih, polovnih i novih), pa će se taj midrange sam po sebi nametnuti kao "best buy".
Drugo imamo konzole kao alternativu, ne mogu mnogo da se zezaju sa cenom midrange grafika, jer će mnogi preći na konzole ako preteraju sa cenom, što im nikako ne odgovara.
Jedino što inflacija može malo da poremeti "matematiku" jer sve poskupeti pa i konzole....
 
Jel klokovao neko 4090,ja sam stabilan na +2000 vram AB nece vise od 2000 da prihvati vraca posle unosa 2100 i 2200 odmah na 2000 podesavanje, neko rece da Evgin X1 moze vise od +2000 vram nisam probao, na core +199 max mogu na 200 odmah pada,al ne vidim neki benefit u fps-u,na stranim forumima pricaju o nekih 6-8% uglavnom se misli na vram klok i da core clok nema skoro nikakav uticaj na fps gaming,ja ga ne vidim i sa vrlo visokim vram klokom,procitao negde da skaliranje vrama ne ide bajno u igrama preko +1200 jel zna neko nesto o tome
 



Moze memorija malo vise oko 1500 treba da probam kartu na azotu. Ovo je kartica max vent i sobna temp 15C
 
Slabo ja ovo vrtim,u dve igre ne vidim veci fps sa oba kloka ram/core,mozda u nekim drugim bude bilo samo native rez. pricam,probacu veceras X1 da vidim jel ide na +2100 :D
 
Jednostavno nece ljudi da rizikuju sa karticom da im izgori pa da se zezaju sa reklamacijama i slicno a mozda su je uzeli povoljno pa vide priliku da zarade 30-40k na istoj pa sto da ne.
 
Nazad
Vrh Dno