Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

Jos 100e dole pa moze, a moze i 4070 na 450e.

Kod nas reakcija na ovo, 50e uvecanje cena. :D
 
To neće ni da ih se dotakne...
Mlate milijarde na AI/ML i licencama, i kartama od desetinu hiljada dolara, projektuju rast profita od par desetina procenata...Džensen zvižduće dok šeta do banke i puca mu dugme što Japan ne kupuje 4060Ti.
Šta mislite, u koliko desetina hiljada prebuilt PC-ja će da završe sve te 4060-ice što ih niko neće...?
 
Forspoken je neoptimizovano đubre. TLoU isto. Hogwarts takođe. 3 igre koje se standardno potežu kad je "muh VRAM" kuknjava u pitanju. Gro AAA igara u zadnjih godinu dana je takvo, pogotovo portovi i biće tako i dalje. I šta da radiš, pitaš...? Pa, ne igraš neoptimizovano đubre i umesto toga se okreneš nekoj od desetine hiljada igara na PC-ju koja neće da ti izbija pare iz džepa bez potrebe. Prosto.

Ja lično imam preko 650 igara na Steamu, oko 300 na GOG i još par desetina drugde. Nisam instalirao ni 10% toga do sada, a od onoga šta sam instalirao nisam završio pola. Sada imam možda tuce igara na SSD-u, ne igram pola njih...
Trebalo bi mi više života da odigram sve to. Nemaš šta drugo da igraš? Teško...

Umesto toga, dao si pare (ili nisi) AAA lopužama za neoptimizovani shit od igre, dao si dodatni novac lopužama iz NVidije/AMD-a da bi to đubre terao bolje, i napravljen si budalom dva puta. Zašto? Jednostavno, igraj nešto drugo, nije da se nema šta...

Ne mogu da se ne čudim kako ljudi sami nasedaju na kolac a posle se čude što ih boli dupe...
Industrija je takva kakva je jer je sami finansiramo da bude takva.
Cek, cek, ti bese imas 11GB VRAM i igras se u 1080p na 1080Ti koja je 1:1 sa 2070 super. Ide to vrhunski na toj kombinaciji u to uopste ne sumnjam, eno moja stara 2070super kod drugara tera sve "zvoni" u 1080p, samo 3440x1440 nije isto sto i 1080p.
Kada ti zafali brzine (32-35fps u 3440x1440 ili 65-70 u 1080p - "malecka" razlika) kao sto je meni nedostajalo, imas opciju skidanja detalja ili paljenja agresivnijeg DLSS (balanced umesto quality) ili jednostavno kazes posle 4 godine "vreme je za upgrade", biras put A ili put B. Nista tu nije cudno ni neprirodno zar ne?
4070 je 600-620eur na KP. Da ti je neko pre samo 8-9 meseci rekao "za novu 3080 12GB trazim 600eur" rekao bi to je prilicno dobra ponuda, zar ne? Karta je objektivno 1,8x brza od 1080ti/2070s. Lep upgrade posle skoro 4 godine koriscenja 2070s rekao bi.
Ponovo kazem svako ima svoju odluku/misljenje (put A ili put B) i svako trosi pare kako hoce. Kad mi pocnu price ovde na forumu da bi 4070 bio SKROZ OK za 450eur i svi bi hteli da je toliko i svi se nesto nadaju, ja pitam u cemu je "problem" jos tih 150eur? Shvataju li ljudi da se "desila" inflacija koja ne da nije 16% kod nas ili 10% u EU kako tvrde vec je bliza 30%. Dodaj 30% na 450eur i dodjes na 600eur. Ne deluje toliko nerazumno.
Iste price sam slusao i za 3070, bilo u ponudi za 700eur... ajoj, samo kad bi bilo za 500eur ako moze da se nabavi, ovo ono i gle cuda NIKADA nije bilo za tih 500eur. Gotov mining ali nema za 500eur (ne racunam polovno). Tek sad na kraju pojavom 4070 ima 3070 za 400-500eur i treba... NIKOME, kakav rasplet dogadjaja, ko bi rekao. :)
Od previse analiza prodje ti zivot veruj mi ;)
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma čemu sva ta priča o 4070 itd. Moja poenta je bila prosta: ako su igre tako rljavo sklepane da si primoran da kupiš jaču grafičku nego što bi inače uzeo samo da bi mogao da ih teraš iole pristojno, onda ne igraj takve igre. Igraj druge zbog kojih nećeš morati da baciš pare na jaču grafičku nego što ti treba...a propo cele 8GB VRAM priče.
Što reče neko, ako jedan Cyberpunk, jedna od najzahtevnijih igara današnjice, radi bez problema sa 8GB, možda problem nije u 8GB.
 
Ima neki test za Asus Dual, ne znam zasto, ali ta kartica mi je bas simpaticna, jos vidim da je ima u beloj boji.
Smaraci iz Gigabyta su morali na Aero modele da stave 16pin. :D

Ryan Reynolds Reaction GIF
 
Ne znam zasto, ali nekako mi vizuelno deluje kao da je vise za Gigabyte Gaming X model maticne ploce nego za bilo koju Asus plocu. (crna verzija)
Koja bi joj Asus maticna pasovala po vizuelnim sarama? :D
 
^ crna bukvalno uz svaku Strix, sve imaju neku matiranu crnu boju.
 
Ima neki test za Asus Dual, ne znam zasto, ali ta kartica mi je bas simpaticna, jos vidim da je ima u beloj boji.
Smaraci iz Gigabyta su morali na Aero modele da stave 16pin. :D

Ryan Reynolds Reaction GIF
Koji Asus Dual? 4070?
Ako je 4070, ima hrpice testova (TPU, Guru3D, etc) i odlično se pokazala, verovatno najbolji dual-fan model.
 
Ima je i za 4060 i 4060 Ti. :D
 
Ajde Juro, vreme je.. Na KP je 450e, taman uzmes Diablo IV, skines 50e, i to je to, best buy ever. :D
 
Ajde Juro, vreme je.. Na KP je 450e, taman uzmes Diablo IV, skines 50e, i to je to, best buy ever. :D
Eno ima Asus 4060ti dual na KP i za 440e, a Asus dual 4070 je 630e, takodje ima Gigabyte WF3 4070 za 600e.
4070 je 26% brzi od 4060ti za 36% vise novca, a tu je i 12 GB memorije umesto 8GB.
 
Acer 4090 sa vodenim hlađenjem.
 
^Odluka da se ide sa x8 slotom zbog neke "ustede" doprinosi tome da se gap izmedju 3060Ti i 4060Ti koji je vec mali jos vise smanji ukoliko se koristi na Gen3 maticnim plocama (npr upgrade ne bas najnovijeg racunara). Pogotovo na karticama koje su u startu sa malom kolicinom VRAM.
Kad izadje 16GB verzija treba ponoviti test u granicnim slucajevima i videti koliko uska magistrala sakati karticu. Vec vidjeno na 5500XT 4Gb i 8GB verzijama kad su izasle, inace prva "midrange" ili entry (ne pricam o pukim bacacima slike) koja je krenula sa x8 PCIe konektivnoscu, u memorijski ogranicenim scenarijima razlika je bila ogromna, kao da je kartica iz klase ispod.
 
Poslednja izmena:
Isteklo vreme za edit.
Vec sam gundjao 21.05. o ovome ovde na temi. Zacepili su ludacku cenu, a onda ustinuli i dolar dva na ovome. Jeste, 4060Ti je bolja kartica, ima frame faking generator :), mnogo manje trosi, generalno je brza, ali je osakacena slotom. To je jedna stvar, a druga je da je cak 3060Ti prestize u naslovima koji puno barataju memorijom, i nije stvar u kolicini (posto imaju isto) nego u duplo vecoj sirini magistrale i dosta vecem bandwidthu kod starije kartice (155%). 4060Ti je pravljena sa umom da bude jeftina za proizvodnju, ali je skupo naplacuju, odnosno maksimizuju marginu. Nazovite me ludim, ali bih vise voleo sad da vidim 192bit/12GB nego nesto kasnije po istoj ceni 128bit/16GB na ovoj karti. Ali se to nece ni desiti :)
 
Poslednja izmena:
nema sta da se izvinjavas, ne postoji pravilo na forumu da moras da objasnjavas sta je u videu koji si linkovao
 
Stara grafika 2070super, Forspoken 3440x1440 bez resolution scaling-a ne ucitava sve texture u punoj rezoluciji, morao je upscaling da se koristi i da bilo je svaki put kad izadje patch sve bolje i bolje, bez 1. patcha ni sa performance scalingom nije bilo svih textura, posle je sa balanced bilo, a na kraju i sa qualiti scalingom, ali je ostalo da bez scalinga ne ucitava sve texture. Nova grafika 4070 ucitava sve texture u punoj rezoluciji, dakle ja probao na mojoj masini, ne da gledam neki review i tudje misljenje. Sam sam se licno uverio u razliku. Nije Forspoken jedini, The last of us isto tek posle vise zakrpa su medium texture postale OK itd. Jeste prvi razlog je LOSA OPTIMIZACIJA ali sta ja tu mogu uciniti? Mogu kukati ili resiti problem, ja sam odlucio da resim problem, zivot je kratak da bi se konstantno pravili neki kompromisi, jednostavno u nekom trenutku podvuces crtu. Imao sam 970, pa 1070 pa 2070, dok sam 3070 propustio zbog mininga. Vidi... 3x da mi prodaju kartu sa 8GB neka hvala ja ne bi.


Sta to mozes uciniti? Pa prije svega nemoj igrati smece od igara, ili sacekaj da ih srede.
A sto se tice textura na medium, ne ide to tako kako ti mislis. Medium opcija moze ukljuciti smanjenje rezolucije samo normal mapa, tako da ces jako tesko primjetiti razliku u kvalitetu, pogotovo u igrama iz treceg lica.
I ti kao da si otkrio toplu vodu. Portovi su oduvijek bili problematicni, a danas jos i najbolje rade. Prije je situacija bila daleko gora.
Naravno da 4060 treba imati vise memorije i nizu cijenu. Medjutim evo kruze po netu informacije da ih niko ne kupuje.
 
Naravno da 4060 treba imati vise memorije i nizu cijenu. Medjutim evo kruze po netu informacije da ih niko ne kupuje.
4060 niko ne kupuje jer na tržište stiže u julu 😁
4060Ti se tek pojavilo na tržištu. ne bi me čudilo da se cena spusti u skorije vreme

nema sta da se izvinjavas, ne postoji pravilo na forumu da moras da objasnjavas sta je u videu koji si linkovao
bilo je već nekoliko molbi da se stavi kratak opis uz video link. ovako se naslov em ne vidi ceo ( na 📱 se ne vidi) em zna da bude bombastičan
 
Isteklo vreme za edit.
Vec sam gundjao 21.05. o ovome ovde na temi. Zacepili su ludacku cenu, a onda ustinuli i dolar dva na ovome. Jeste, 4060Ti je bolja kartica, ima frame faking generator :), mnogo manje trosi, generalno je brza, ali je osakacena slotom. To je jedna stvar, a druga je da je cak 3060Ti prestize u naslovima koji puno barataju memorijom, i nije stvar u kolicini (posto imaju isto) nego u duplo vecoj sirini magistrale i dosta vecem bandwidthu kod starije kartice (155%). 4060Ti je pravljena sa umom da bude jeftina za proizvodnju, ali je skupo naplacuju, odnosno maksimizuju marginu. Nazovite me ludim, ali bih vise voleo sad da vidim 192bit/12GB nego nesto kasnije po istoj ceni 128bit/16GB na ovoj karti. Ali se to nece ni desiti :)
Како је 4060 доживео невиђени успех, и људи чекају у реду испред радњи да је купе (сарказам наравно, ја сам се први упецао на најаву зелених да ће бити боља од 3060...), шта мислите има ли шансе да видимо неког "хибрида" са 192бит магистралом (нешто као када су избацији 1660 која не припада ни једној "групи"). Нешто као што је Остоја написао, 192бит, 12гб, оријентационо 15-30% боља од 3060т.
 
Investirati 400$ u kartu koja 2023 ima 8GB VRAM je totalno besmisleno. U nekoj nizoj cenovnoj zoni moze biti opravdano, ali u zoni 400$ svakako ne. 4060 sa 8GB za 300$ je na granici logike (sacekacemo jul da vidimo) i nekako moze da prodje, isto kao sto i rx 7600 nekako prolazi sa tih 8GB u 2023, ali kada se dodje do 400$ jednostavno ocekuje se vise.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno