Šta je novo?

Gde ste poslednji put bili na odmoru i kada ?

Zna li neko da li se u Albaniji slobodno može koristiti internet, je l je ukinut roming?
 
Ima mesta gde može, a roaming nije ukinut, samo su promenjena pravila igre za države zapadnog balkana. Pogledaj na stranici svog provajdera koji su uslovi.
 
Radi net, koliko GB-a zavisi od provajdera. Ja se s Globaltelom nisam usrećio, 1GB, ali ni to nije radilo. Ostale 3 mreže su radile i trošile net iz paketa.
 
Ako neko ide u Tursku da zna, uzme turkcell karticu, najbolji operater tamo.

Tourist sim card paket je 169 lira i kartica vam je 31 liru. 20e ukupno.

20gb, neograničen whatsapp i 200 minuta u Turskoj.

Brzine standardno dobre. Na krstarenju neta uvek, iako smo daleko od kopna bili.
 

Prilozi

  • 45E5E71A-5B15-4861-9E68-10BFCA151914.png
    45E5E71A-5B15-4861-9E68-10BFCA151914.png
    44.5 KB · Pregleda: 100
Imam cudnu situaciju na bukingu. Rezervisano od 17 - 24 avgusta. Dete se razbolelo i ja zamolim hotel da dodjem 19-og i da mi naplate slobodno od 17 a on mi odgovara da na zalost ne mogu da mi cuvaju sobu toliko dugo. I ne odgovara na moju poruku nakon toga a rezervacija stoji. Sta da radim? Ako ja otkazem onda ce mi naplatiti, sta se desava ako odem a on izdao sobu nekome? I sta ako ne otkaze nego rezervacija sama od sebe istekne?
 
Zavisi sa kim si se tamo kucao, može da se desi da te uopšte nisu razumeli.
Ako si smeštaj rezervisao kreditnom karticom i javio da kasniš dva dana, nema razloga da ti ne čuvaju sobu.
Ako je plaćanje cash only, oni nemaju razloga da ti veruju da ćeš se pojaviti i nakon 2 dana kašnjenja.

Ako ti do ujutru ne odgovore, pokušaj telefonom da pozoveš hotel i da dodješ do nekoga sa kim ćeš se sporazumeti.
Samo reci da kasniš dva dana i da plaćaš svih 7.
 
Potvrdio sam placanje kreditnom karticom. Videcu do ujutru sta ce da bude
 
Moraš kontaktirati hotel. Ne možeš sa Booking sajta tačno videti šta se događa u hotelu, i da li te soba čeka.
 
Mi trenutno u Draču (Albanija). A1 mreža i mobilni internet rade dobro. U smeštaju imamo Vodafone WiFi. Povezali laptop na TV i preko EON aplikacije gledamo TV kad odmaramo. Većina kanala radi.
 
Pre 15 dana bio sam u Cluj-Napoci.
Grad koji je dosta sličan našem N. Sadu ali sa lepšom arhitekturom, mnogo čistiji i sa mnogo opuštenijim ljudima.
Iznenađen sam da Rumuni imaju ovako opušteno i lepo mesto.
 
Nemam drugo objašnjenje osim da su imali priliku da izdaju sobu nekome za veće pare.
Imam cudnu situaciju na bukingu. Rezervisano od 17 - 24 avgusta. Dete se razbolelo i ja zamolim hotel da dodjem 19-og i da mi naplate slobodno od 17 a on mi odgovara da na zalost ne mogu da mi cuvaju sobu toliko dugo. I ne odgovara na moju poruku nakon toga a rezervacija stoji. Sta da radim? Ako ja otkazem onda ce mi naplatiti, sta se desava ako odem a on izdao sobu nekome? I sta ako ne otkaze nego rezervacija sama od sebe istekne?
 
Pazi, rezervacija je bika do 24. Ja sam rekao naplati mi celu nedelju iako cu doci 19-20, a on mi je rekao da ce da mi skine ceo iznos sa kartice i da me ceka do 19. posle toga izdaje sobu. Mislim ako mi skine pare onda mora da me ceka do 24. Rekao sam da ne dolazi u obzir i otkazan je smestaj
 
Ako nekome treba kartica za tursku, turkcell radi do 10.9, ima par giga. Poklanjam.
 
Bio u julu na Zanzibaru. Preporuka za sve koji zele da se odmore od svakodnevnog nacina zivota kod nas. Tamo je sve cista suportnost, polako i lagano, bez tenzije. Plaze su prelepe, voda kao sa slika, temperatura u julu je bila max 28C, uvece ne pada ispod 24C.

882FAE44-0A50-4AD4-9EC0-A513F8817FD9.jpeg094ADCFF-2D4D-46BD-90BE-6727F9D7A023.jpegEDD342B0-BEFA-4C73-98A9-6D59F692A026.jpeg
 
Poslednja izmena:
Kako stigneš uopšte tamo? Mnogo lepo izgleda. Napiši nešto više o mestu, smeštaju, cenama i upšteno ako te ne mrzi.
 
Kakva je plima i oseka? Meni je na Tajlandu bila užasna. Ogromna razlika.
 
Ja sam isto bio zagrejan za taj Zanzibar, ali cuh od vise ljudi da je previse divlje, zapusteno, prljavo.
Fzn uvece nema svetla po ulicama, prodavnice jako slabo snabdevene itd.
 
Moze se ici preko Dubaija ili preko Dohe, zavisi da li letis sa FlyDubai ili Qatar-om. Put traje nekih 16h, stim sto se connection ceka 5 ipo sati, znaci otprilike 10h u avionu.

Mi smo isli preko Globetracker i hotel u kom smo odsedali se zove Khulala Ocean Blue. Cena za smestaj 12 dana/9 noci sa doruckom je bila 630eur + karta koju mozete sami da nabavite ili preko njih. Nas je karta u tom periodu izasla 650eur po osobi.

Sto se tica samog Zanzibara, u jednu ruku jako siromasno, u drugu prelepo. Mi smo uplatili paket od svih 15 izleta gde smo obisli dosta toga i po meni je to pravi nacin da se ode tamo. Oni koji bi otisli sami i bili samo po plazama, verovatno ne bi nasli one najbolje, a i bio bi im cim da se voze sami njihovim taxijem. Kada dodjete tamo, prvo sto primetite je da su jedno 30 godina iza nas po svemu. Prljavo, zapusteno, radi se pomocu stapa i kanapa, o tehnologiji da ne pricam. Dok vas voze do hotela pitate se jbt, sta je ovo i gde je ona lepota koju sam video :D

Kada se stigne do hotela, to je vec druga prica, osoblje je jako ljubazno, sve hoce da ucine, cisto je i u hotelu i u sobama. Plaze koje smo obisli su zaista prelepe, jurili smo delfine, videli dzinovske kornjace, voce njihovo je 10x socnije i ukusnije nego ovo nase.

Sto se tice cena, za turiste je sve skuplje nego za njih, ali opet je jeftino. Mozda i nije toliko jeftino koliko su siromasni, ali moraju i oni od necega da zive :D Cenkanje je obavezno. Poceli su da odvaljuju cene jer je dosta rusa krenulo da dolazi, pa nas mesaju sa njima, a rus plati sta mu ovaj kaze, njima je sve to dzabe :)
 
Svaka čast na odabiru i smelosti. Mi trenutno širimo bratstvo i jedinstvo u Albaniji.
 
@masamunea Plime i oseke su jako izrazene na istoku, mi smo tamo bili. Jedan dan voda do stepenica hotela, drugi dan ne postoji. Pokusacu da nadjem slike. Na zapadu moze da se kupa ceo dan, nisu jako izrazene.

@nightshadow pa ima istine. Jeste zapusteno, ali ne tamo gde smo isli na izlete, vec na putu do tamo. Setamo se od hotela ka selu i razmisljam jbt, zasto nas sad ne bi napali, opljackali, mislim znaju da verovatno imamo para kod sebe ali tamo toga nema. Siromasni su kao narod ali su daleko srecniji od nas generalno. Svi su nasmejani, hoce da popricaju ako znaju malo engleskog, bas totalna suprotnost nasem mentalitetu. Uvece negde ima negde nema svetla, zavisi gde odlucite da idete, prodavnice imaju sve sto je potrebno, sem ako neko ne planira da kupuje sunku, jogurt i tako to.

Sve u svemu, jako lepo mesto za obici. Kada imate vodica celim putem, stvarno nema nikakvih problema.
 
Poslednja izmena:
Zanzibar je posebno zabavan zimi, jer odlaziš iz snega na +29C.
Ko želi lepe plaže i more, Grčka je sasvim ok. Na 1-3 sata avionom. Ko želi da vidi nešto drugačije, neka pakuje kofere što pre :)

Mobilne mrežu su im u prethodnim godinama omogućile da preko interneta vide kako izgleda ostatak sveta i počinju da im se menjaju prohtevi i odnos prema posetiocima. Ono što se na Kubi desavalo prethodnih xx godina, a sada je ubrzano, na Zanzibaru se dešava brzinom svetlosti i kada jedna tako mlada i fizički spremna populacija, koja nema sta da izgubi, shvati da ih vlast ugnjetava, biće ustanak u krvi.
Hakuna matata stil života im je sada super, ali kada vide naša kola, garderobu, kuće....

Što se lepše strane tiče, Zanzibar je, još uvek, izuzetno bezbedan. Ako se nađeš u problemu, to će biti zato što te lokalci ne razumeju, ali će iz petnih žila da se potrude da ti pomognu. Jednu noć nam je pukao GPS u uskim uličicama Stone Towna i počeli smo da se vratimo u krug. Mali prostor, ali desi se. Lokalna tetka je pronašla nekog momčića koji zna malo engleski i odveo nas je do dela koji poznajemo, manje od 3 minut hoda. Pa smo još malo ćaskali sa njim, lokalni policajac koji je krenuo u noćnu smenu. Ima dobar, siguran i lak posao, ali hoće da beži preko. Svašta čuješ od ljudi koje nasumično sretneš, ne one koji su direktno povezani sa turizmom.

Što se bezbednosti tiče, kontinetnalna Tanzanija je skroz druga priča. Od uličnih prevaranata, preko mafije, do policije koja direktno reketira. Baš onako kako zamišljam afričku zabit gde vlada zakon jačeg. Tamo smo bili kratko, po danu, noću hotel. Na putu prema Mikumiju. Nezaboravan foto safari (lavica u zoo vrtu kroz kavez i ova koju gledaš sa 3-4 metra, kroz otvoren prozor džipa, dve planete) i spavanje u bungalovima u pustari. Jedan agregat snabdeva ceo "kompleks". Komedija kako to izgleda.
U sred parka nam na džipu otpadne neka unutrašnja osovina na zadnjoj osovini. Čovek to skine na licu mesta, nagura neku krpu, da ne ulazi prašina i vozi dalje. Samo smo morali da isparznimo gepek da bi taj deo vozila spakovao unutra.

Plima i oseka su fascinantni. U odlasku na potragu za delfinima smo preko 300 metara išli peške kroz mokar pesak, ne može u papucama, jer tonu, a bos svako malo zgazis na neko stvorenje, više ili manje nezgodno, za tebe ili njega. Voda oko tebe sve vreme teče, kao da nije more, već reka. 2 sata kasnije, vraćamo se nazad, gliserima skroz do obale.
Taj "izlet" je interesantan, jer većina ljudi zapravo i ne vidi delfine, pa se osećaju prevarenim. Vozači drže veze motorolama, pa ako jedan gliser vidi delfine, zove ostale. Nama su javili da krećemo nazad, taman krenemo, i našem crncu zvoni telefon, kako je okrenuo, dobro nismo svi poispadali. Pozvao ga ortak iz druge ekipe da kaže gde su. Ispalo je da su javili i ostalima, ali su bili drkoši, pa se vratili samo mi I još jedni. U povratku smo tom drugom gliseru pretakali gorivo, da ima da se vrati. Doživljaj koji ne može da se plati :)
Na kraju se ispostavi da su ostali turisti bili drkoši, a da smo se nas šestoro sa našim "kapetanom" sve vreme zezali i ćaskali i čovek nas baš ispoštovao. Nismo ni mi ostali dužni, em smo ga ispoštovali kao čoveka pre delfina, a i u kešu, na kraju.

Kada su gradili novi autoput, izvršili su "eksproprijaciju" tako što su na trasi puta svima srušili deo kuće. Uglavnom jedna ili dve sobe do ulice. Neki su to malo sredili, a mnogi su nastavili da žive u nečemu što se zaista može nazvati "iposoban" stan. Nema spoljnog zida, bočni zidovi fale po pola, nema pola krova, a nameštaj uredno stoji tu. Kao da su dobili terasu, samo što je i dalje soba u kojoj žive.

Cene za muzunge (belce) jesu više nego za crnce (nema veze da li su turisti ili ne) i sasvim je normalno da u restoranu meni ima dve kolone. Jednu u šilinzima, drugu u američkim dolarima. Odnos bude nekoliko puta. Ali opet su cene za srpski standard prihvatljive.

Žene policajci u dokolenicama, pijaca ribe i mesa koja podseća na deponiju (garant smo i mi jeli meso odande :)), noćna pijaca brze hrane, gde za 3USD krkaš jastoga u evropskoj ceni 100+ eura, cedjeno voće, praktično džabe, tezga na pijaci koja prodaje stotine komada obuće. Da, komada, ne pari :), mnogo toga imamo i na fotkama, ali toliko zabavnih fleševa, za ceo život :)
 
Lepo si sve opisao, tacno kako jeste. Mi smo na delfine isli ujutru da bismo izbegli oseku, ustajali smo u pola 7 i razmisljao sam dal uopste da idem :D Vise od sat vremena smo se vozili camcem trazeci ih i niko ih nije video. Vratili smo se nazad, doruckovali, usli u autobus i odjednom crnja jedan trci ka nama i dere se HARAKA HARAKA(brzo brzo), videli su delfine na 15min voznje camcem i pitao da li hocete ponovo da idete. Prvi lik je rekao da mu se ne ide, ja sam rekao normalno da cemo da se vratimo i ostali su me podrzali. Na kraju se stvarno isplatilo, videti ih u svom prirodnom okruzenju, 5 njih u jatu, zajedno sa bebom, pritom snimak koji sam napravio, fanstazija. Inace, to je prvi i jedini put da sam cuo rec haraka, uglavnom je hakuna matata ili pole pole(polako). :D

Ovo za put je neverovatno kako su im samo porusili pola kuce i nikom nista. Na jednom delu puta se desila saobracjna nesreca gde je poginulo troje ljudi i mestani se pobunili, trazili od vlasti da oni naprave lezece policajce da bi sprecili dalje nesrece. Vlast je odobrila, a oni su napravili 17 lezecih na manje od kilometar puta. Pritom ja ne znam kako da vam docaram na sta njihovi lezeci lice, pa nama se mini bus odrao o svaki lezeci koliko su visoki. Bukvalno mora da se stane i da se polako polako prelazi. Mnogi su prolazili sa strane puta da bi ih zaobisli, al onda su mestani nabacali kamencuge i sad nema sanse, mora preko njih.

Na pijaci ribe se Angelina(pevacica), saplela i nabola glavom u lignje :D

Jedino mi je zao sto nismo otisli na taj safari, a to mi je bila velika zelja. Za Tanzaniju treba zuta knjizica i vakcine, a mi smo to kasno skapirali i nije bilo vremena da se vakcinisemo. Mada kazu da je najbolji safari u Keniji, gde se boravi par dana, tako da moze nekada odem ciljano tamo samo zbog toga.

Ko zeli da vidi, preporuka da je da ode sto pre jer krecu vec sa dizanjem hotela, polako ce sve vise i vise turista da posecuje i verovatno ce da bude guzvetina i nece biti to to. Najbolje je ici zimi, jer u julu je kod njih zima, stim sto je meni to odgovaralo zbog temperature jer je vlaznost vazduha izuzteno visoka, 75-80% pa jos i sunce kad upekne...
 
@el_patron žuta knjižica je bila potrebna za ulazak u Tanzaniju iz zemalja koje su ugrožene žutom groznicom. Tog trenutka ni Zanzibar ni Tanganjika nisu bili u problemu i nije bila potrebna knjižica. Čak je bilo neko objašnjenje da se često daje ljudima pogrešna info za žutu knjižicu. Mi smo se dogovorili da idemo na safari avionima, kalibar Bogovi su pali na teme 😄, ali nam je bilo potrebno 3 aviona da se napakujemo, a imali su 2.
Pa smo išli speed boat do DarElSalam i onda džipovima nekoliko sati.
U povratku na Zanzibar carinik nas sve pusti, samo zadrži vodiča. Prebrojao mu pečate I kaže "mora radna viza za ovoliki broj ulazaka", bez obzira što ne mora tj nije bio u prekršaju, ali ajde raspravljaj se ti sa crncem koji sedi na carinskom terminalu, a na uniformi nema više mesta za one pločice od ordenja. Da ih je iz kinder jaja dobijao, ne bi imao onoliko.
Ali 50 evrića ruši sve barijere i stekli smo još jednog prijatelja na ostrvu.

Što se klime i perioda putovanja tiče, ima tu dosta i sreće. Na Tajlandu sam bio u sred kišne sezone i pokisli smo na sred mora i nekoliko puta po neki minut na kopnu, čak je bilo i zabavno, pada kiša, ti u bazenu. Poslednji put sam bio u decembru 2019, više od mesec dana nakon kišne sezone, dva dana po nekoliko sati nismo mogli da izađemo iz hotela kako je potopilo.

Kako god da organizuješ takav put, ako mora da se štedi, štediš na smeštaju, na presedanjima, jeftinijem prtljagu, ko pije, na alkoholu, ali bez ekstra vodiča, džabe mlatiš put.
Lepo je da sam nešto istražiš, dosta informacija je danas dostupno online (često pogrešne ili ekstremno subjektivne ili zastarele), ali ograničeno vreme kojim raspolažeš i momenat kada shvatiš da nemaš pojma ni kada si promenio prevoz, ni kako si stigao na drugi kraj potpuno zemlje, jer ne moraš da se zamaraš stvarima koje su zabavne 1-2 puta, posle postaju opterećenje.
 
Kopaonik od 20-27 dec.
Mislim da smo uhvatili najbolju nedelju da budemo na planini. Prvih par dana temp oko -15, nocu minus 20. Skoro metar snega. Staze savrsene, cvrst sneg, nisu iskopane. Nisu poceli odmori, raspusti za klince, planina skoro prazna. Na zicari ne cekate ni malo.
Kako je dosao vikend i toplije vreme, krenule guzve, sneg je poceo da se topi, sve iskopano. Ali smo celu nedelju iskoristili maskimalno.
 

Prilozi

  • IMG-d84a0dc6f8d82992b14b090c3ce3e9f1-V.jpg
    IMG-d84a0dc6f8d82992b14b090c3ce3e9f1-V.jpg
    342.8 KB · Pregleda: 48
  • IMG_20211221_081225.jpg
    IMG_20211221_081225.jpg
    251.4 KB · Pregleda: 40
  • IMG_20211221_121903.jpg
    IMG_20211221_121903.jpg
    226.3 KB · Pregleda: 37
  • IMG-b42eb6341e3cf0e7243b2f40471ffb67-V.jpg
    IMG-b42eb6341e3cf0e7243b2f40471ffb67-V.jpg
    264.8 KB · Pregleda: 57
Od kako imamo 4 djece, odmor se potretvorio u umor. Od samog procesa pakovanja, pa vožnje i silnih povraćanja... a još ni stigli nismo na destinaciju.
Ljeti nakon odmora prvo ja ribam i čistim auto par sati, pa ga onda odvezem u autopraonu da mi ga operu. Neće niko da čisti isprovraćano auto.
 
Imas resenje, kupis lepo https://www.dramamine.com daj detetu koje ima problem sa "motion sickness" i miran si :)
Moji povracaju cim pokazemo tablete bilo koje, i uvijek najmanje 1 ili 2 od njih 4 povrati prije puta dok pokusava da popije tabletu.
Naravno tu je i onaj najstrasniji faktor baba sa slatkisima. Moram djecu sakrivati od babe (punice) najmanje sat i po prije puta a u isto vrijeme da pakujem stvari u krovni kofer.
 
Poslednji put na nekom kvazi odmoru u Oktobru, nigde preko bare jer neću klosarima da dajem stotine na PCR testove, pa smo bili u Twickenham-u..
Po danu malo švrljanja oko Borough marketa, Canary wharf, cable car preko Thames-e, Greenwich royal Observatory, muzej i skakanje preko nultog meridijana 🙃
Pored enormne količine alkohola u najboljim Cocktail barovima u Kingstonu, dobro da smo uspeli ista drugo i raditi..
I za kraj, ceo dan u Thorpe park, fck yeah!!
 

Prilozi

  • PXL_20211013_120558414.jpg
    PXL_20211013_120558414.jpg
    128.1 KB · Pregleda: 43
  • PXL_20211009_175553577.PORTRAIT-01-01.jpeg
    PXL_20211009_175553577.PORTRAIT-01-01.jpeg
    198.5 KB · Pregleda: 41
  • PXL_20211009_212124016.PORTRAIT-01-01.jpeg
    PXL_20211009_212124016.PORTRAIT-01-01.jpeg
    191 KB · Pregleda: 38
  • PXL_20211011_113452277.jpg
    PXL_20211011_113452277.jpg
    125.8 KB · Pregleda: 39
  • PXL_20211011_170712710.MP-01-01.jpeg
    PXL_20211011_170712710.MP-01-01.jpeg
    259 KB · Pregleda: 41
  • PXL_20211011_130409976.MP.jpg
    PXL_20211011_130409976.MP.jpg
    423.7 KB · Pregleda: 39
  • PXL_20211013_122105734.jpg
    PXL_20211013_122105734.jpg
    202.7 KB · Pregleda: 42
  • PXL_20211011_182505062.NIGHT-01-01.jpeg
    PXL_20211011_182505062.NIGHT-01-01.jpeg
    428.4 KB · Pregleda: 38
  • PXL_20211013_124157554.jpg
    PXL_20211013_124157554.jpg
    196 KB · Pregleda: 44
Nazad
Vrh Dno