Šta je novo?

GPS satovi (Garmin, Sunto, Coros, Polar...)

Da li neko ima problem sa Garmin narukvicom da krcka? Kao da ima malo lufta između osovine i narukvice, pa pucketa na mrdanje. Veći deo dana ne primetim, ali zna da bude iritantno. Našao sam veći broj postova online (retko novijeg datuma, uglavnom 2016-2017. godina) da ljudi imaju isti problem. Neki su rešili pranjem sata, jedan tip (ne znam koliko je ozbiljan) je napisao da je upotrebio silikonski sprej (koji ostavlja fleke gde takne). Ali uglavnom su se pomirli sa tim da krcka.

Interesantno je da se svima pojavilo na 7-14 dana od raspakivanja. Bez obzira da li je sat korišćen za trening ili samo nošen na ruci. Niko nije prijavio out of box ili posle nekoliko meseci.

Da li imamo neko provereno rešenje za ovo?
 
Krcka osovinica na satu ili sama narukvica ?.Ako je narukvica zameni je pa vidi ima li efekta,Ako nje osovinica skinni je i podmaži ili zameni i nju.Koji je garmin u pitanju.
 
@PJ kod mene na Instictu ništa ne krcka, narukvica je od gume.
 
Garmin je 945. Sinoć sam ga oprao i danas sam ga čuo jednom da je krcnuo. Videću večeras, pošto ga najviše čujem kada legnem da spavam.

Ajmo pomoć iskusnijih Garminovaca:
- zašto mi puca veza sa telefonom? U pitanju je Huawei P30PRO. Isključio sam ono da mi štedi bateriju. U nekom trenutku shvatim da su prestale da stižu notifikacije, pogledam onaj meni zadrži gornji levi taster, piše da je povezan na telefon. Odem u Connect, uradim sync i onda je OK.

- Pre nekoliko dana je prestao da radi altimeter. Zakucao je na 91m na watchface. Kada otvorim widget, pokazuje konstantnih 91. Uradim mu danas kalibraciju, nekoliko puta.... Rezultat od minus 333, pa minus 27x, 21m, najviše je pokazao 71m, što otprilike odgovara nadmorskoj visini lokacije gde sam bio. Odradim trening, kaže da sam imao 1m up 1m down. Ajde, da kažemo da je to OK, jer je bilo otprilike 2-3m visinske razlike. Ali sam onda došao kući na preko 90m nadmorske visine, widget i watchface i dalje zakucani na 71. Šta je razlika. Između DEM i GPS kalibracije?

- widget vremenska prognoza uglavnom ne pokazuje ništa. Čak i kada sinhronizacija sa satom ispravno radi. Ali evo recimo sada ima neke vrednosti.
 
Kod Garmina pri paljenju bilo koje aktivnosti koja zahteva GPS altimetar se automatski kalibriše,ima i opcija da se čekira da sat radi automatsku kalibraciju pre vežbe ili da se konstantno kalibriše.Ova opcija se nalazi u samom altimetru i po defoltu je isključena, stisni gornji desni gumb i izaberi automatsku kalibraciju a nakon toga čekiraj jednu od ovih opcija.Inače ako dugo vremena nemaš aktivnosti zna altimetar da popegne i to dosta jer se onda kalibriše preko vazdušnog pritiska.Što se tiče DEM kalibracije evo linka https://www8.garmin.com/manuals/web...UID-BC734846-01A7-4F33-86D4-DFBDBC06CDB4.html
A što se tiče povezanosti sa telefonom ima i tu posebno podešavanje ako se setim javljam.
 
Uključena mi ja kalibracija, u toku aktivnosti kontinualno, a van aktivnosti uključeno. Na ručnu kalibraciju mi je izbacio minus vrednosti nadmorske visine. Našao sam da je u pitanju čest problem i saveti se manje više svode na "operi ga" ili "potopi ga na pola sata u vodu sa sapunicom" i "ni slučajno ne guraj nešto u rupicu senzora". Probaću da ga operem, pošto narukvica opet krcka, ali značajno manje, tako da je pranje delimično rešilo problem.

Na Garmin forumu, više ljudi je prijavilo da su im menjali sat zbog neispravnog barometra/altimetra, ali kada rikne, pokazuje značajno povećanje nadmorske visine, po nekoliko stotina metara (hiljada stopa)..

S obzirom da sam u jednom od prethodnih postova pisao poređenje sa Huawei GT2, njegov visinomer i ako se zaglupi, brzo popravi. Garmin ostane zamrznut. Na watchface je beskorisno da stoji, jer ne menja vrednost.
Dakle, na uredjaju koji se smatra igračkom, fitnes narukvicom, drugom klasom uredjaja, sistem radi skoro bez greške, u realnom vremenu.
 
...
Na Garmin forumu, više ljudi je prijavilo da su im menjali sat zbog neispravnog barometra/altimetra, ali kada rikne, pokazuje značajno povećanje nadmorske visine, po nekoliko stotina metara (hiljada stopa)..
...
Nema veze sa tvojim konkretnim problemom ali sam skoro citao, i bilo mi je interesantno:
 
Možda i ima. Isključili mi barometar, da bi duže trajao. Oh, wait...

Tekst navodi da ovaj moj problem imaju i drugi brendovi. I izgleda da zavisi od primerka do primerka, ne od modela ili brenda.

Odrastao sam u ravnici, pa kada negde putujem, volim da pratim nadmorsku visinu. I to u minutima i češće, sa promenom.
Ranije sam za to koristio stand alone GPS, pa aplikaciju na telefonu, poslednje dve godine GT2. E sa Garminom izgleda neće moći...
Sa satom koji prati aktivnosti, nekako je glupo nosi dva različita sata u toku dana, jer čemu onda praćenje.
 
Ako ne menja vrednost na watchface-u probaj da zameniš njega ili da proveriš u samim postavkama watchface-a na koliko je postavljeno osvežavanje podataka.Često se desi da ulošoj pozadini sata sata zaglupi neki podatak.
 
Ovo je neki njegov watchface. Nema podešavanje za vreme osvežavanja.
Videću da izaberem neki na IQ.
Sumnjam da ima veze sa watchface, jer ni na widget altimeter ne menja vrednost.

Widget za pritisak menja vrednost u toku vremena. Ne znam koliko ispravno, ali menja. Ako Altimetar zavisi od njega, zašto se zakucao?!
 
To što je čovek opisao i dalje u domenu ispravnog sata, jer je Garmin naveo opseg preciznosti merenja.

Još nisam probao da isperem senzor, jer nije da on ne radi, već samo radi sporo ine baš sjajno.

Pre neki dan, na Ušću, elevation gain 2m. Zakleo bih se da je sve ravno k'o tepsija.
Sinoć, ista ruta, elevation gain 8m.
Start i end mi pokaže identično, ali to verovatno ima veze sa continues calibration preko DEM.

Pošto živim na brdu, imam priliku da proverim u realnim uslovima i kada se krećem peške i kada se krećem kolima.
Huawei bukvalno sa svakim metrom nadmorske visine dodaje taj metar.
Garmin (bez pokrenute aktivnosti) u toku uspona ne menja i kada se popnem tih 30ak metara, on prikaže promenu. Metar dva tamo vamo, nije bitno, ali opet je Huawei precizniji.
I grafikon izgleda bezveze, 98m, bam 71, u toku treninga malo varira, bam 102.

Gesture za uključivanje svetla na 945 jeste osetljiv, ali je verovatno najbolji koji sam do sada koristio.

Još dok mu malo prepakujem ove widgete, da zadržim samo ono što koristim. I da se naviknem gde je šta u menijima. Možda mu i oprostim Altimetar.

Za skijanje koristim Android app SkiApp Pro i zabavno mi je da pratim uporedni grafik nadmorska visina i brzina. Za Garmin to za sada deluje kao SF misija.
Stiže zima, videćemo.
 
Ne znam šta reći kod mene na feniksu sve radi perfektno i precizno uključujući i altimetar.Ne bi smelo da bude nekog odstupanja i kočenja pri radu senzora jer je Garmin baš po tome i specifičan da svi senzori rade osveženje u sekundi.Čak na satrijim modelima nije postojala ni opcija da ih isključiš (sem otkucaja srca koja je dobro skrivena).Meni deluje malo konfuzno ali se brzo navikneš najbolje je da preko kompjutera ili telefona podesiš raspored aplikacija lakše je nego preko sata.
 
Kako ti radi altimetar za vreme sportske aktivnosti? I meni je usporen na Corosu kad je na watchface, jer tad juri autonomiju mnogo agresivnije nego u toku sporta. U sportu je poprilično dobar.

Uglavnom, altimetar i barometar su isti senzor, nemoguće da jedan ne radi, a drugi da. Kad se menja vazdusni pritisak samo tako mi frlja visina dok je ne kalibrišem.
 
U toku aktivnosti nisam pratio u realnom vremenu, jer nisam imao aktivnosti sa značajnom promenom nadmorske visine.
Više menjam nadmorsku visinu kod kuće, jer minje radna soba na spratu, iznad kuhinje 😁
I na kraju dana uvek imam značajan pozitivan bilans spratova. Uglavnom bi trebalo da bude jednako. Ali ne broji ni svako penjanje.

Stavio sam neki watch face sa IQ Store, ali ne vidim opciju da podesim refresh rate. Možda je samo to problem. Ali kako mi se baš nikad ne desi da uradi refresh dok se penjem na brdo prema kući, već uvek kada izadje na vrh, pa u narednih 1-30 sekundi?
 
Da li znate da neko servisira Garmin satove osim ovlašćenih servisa? Imam vivosmart3, i posle godinu i kusur dana nekorišćenja, ne radi mu ekran. Zapravo radi, ali toliko slabo da mora da se uđe u neku pptpuno zamračenu prostoriju da bi se išta videlo i to jedva. Cenim da bi ovlašćeni servis naplatio previše, a možda je neka sitnica.
 
Više menjam nadmorsku visinu kod kuće, jer minje radna soba na spratu, iznad kuhinje 😁
I na kraju dana uvek imam značajan pozitivan bilans spratova. Uglavnom bi trebalo da bude jednako. Ali ne broji ni svako penjanje.

Imaš previsoka očekivanja. On prati vazdušni pritisak koji se menja u toku dana. Mene više začudi kad dugo vidim da je tačna nadmorska na kojoj sam, a kada trčim duže ture, bez obzira što završim trčanje gde sam i počeo, uvek bude promašaj u gain/loss.

Baš zbog tog frljanja na svim satovima koje sam imao sam proučavao malo na koji način može da se sazna tačna visina, bilo GPS ili barometar, ili kombinacija - ukratko, na tom nivou preciznosti u par metara nikako. I dalje imaš neslaganja naučnika oko visina nekih planinskih vrhova, uz svu dostupnu tehnologiju koju imamo danas.
 
Ne znam na koji način tačno meri visinu? Može samo imati isti princip, a sad kakva je izvedba to ti bolje znaš iz prakse, jer imaš oba.

To što brže osvežava je drugi par opanaka, drugačiji je uređaj u pitanju. Probaj drugi WF, to je odmah trebalo da uradiš.
 
D676F6D2-135F-46E0-92CC-1CD038C9D662.jpeg
Suunto omasio 1m.
Trenutno koristim Garmina ali misli da je po meni Suunto precizniji
 
Ne znam na koji način tačno meri visinu? Može samo imati isti princip, a sad kakva je izvedba to ti bolje znaš iz prakse, jer imaš oba.

To što brže osvežava je drugi par opanaka, drugačiji je uređaj u pitanju. Probaj drugi WF, to je odmah trebalo da uradiš.

Da li imaš predlog za neki WF?

Probao sam jedan njegov WF i jedan sa IQ store. Sa onim stock se visina nije menjala dok ne pokrenem i završim aktivnost, onda pokaže poslednju visinu sa aktivnosti i ostane ako do sledeće kalibracije ili pokretanja aktivnosti (koja sama po sebi pokrene kalibraciju). Isto se ponašao i widget altimeter.

WF koji sada držim menja vrednost visine, ali sa velikim kašnjenjem. Widget Altimeter se sve vreme ponaša kao i WF
 
Nemam svoje iskustvo, ali znam ko ima, pa je preporučio:
Free: Gearmin
Platna (sad je koristi): Not Enduro by Lignite
 
Ova prva deluje OK.
Druga zapravo deluje interesantno, ali je nisam ni otvarao, zbog mnogo ružne primarne fotografije 😄
A to se zapravo sa lako podesiti.
 
Ja koristim Army by Garmin, odlican je dizajn, ali nema da se podesavanja refresha. Jako mi je bio interesantan i Pure minimal by BlackTusk, doduse nema altmetar :)
 
WF koji sada držim menja vrednost visine, ali sa velikim kašnjenjem. Widget Altimeter se sve vreme ponaša kao i WF
Nikad nisam pridavao paznju altimetru, ali sad si me zainteresovao, pa sam gledao wf dok vozim i stvarno nema pravila, nekad refreshuje u minut, nekad u dva minuta, nekad u 3...
Skinuo sam vidget: simply altitude, i on refreshuje citanje podataka od sata, kod mog venu tapom na ekran a kod drugih uredjaja pritiskom na select. Nije bas prakticno, ali moze da posluži. A kalibracija kod mog venu je da zapocnem outdor vezbu da uhvati gps signal.
 
Ja koristim Army by Garmin, odlican je dizajn, ali nema da se podesavanja refresha. Jako mi je bio interesantan i Pure minimal by BlackTusk, doduse nema altmetar :)

Probao sam nekoliko WF i do sada nisam video da neki ima opciju za podešavanje refresh.

Na računaru držim default desktop.
Na telefonu držim default pozadinu i default zvono.
Na GT2 sam posle pola godine promenio WF sa fabričkog i ostao na tom drugom.

Sumirano, na Garmin sam za 2 sedmice promenio više pozadina, nego na svim uređajima zajedno, prethodnih nekoliko, možda i 10+, godina 😬
 
Probao sam nekoliko WF i do sada nisam video da neki ima opciju za podešavanje refresh.

Na računaru držim default desktop.
Na telefonu držim default pozadinu i default zvono.
Na GT2 sam posle pola godine promenio WF sa fabričkog i ostao na tom drugom.

Sumirano, na Garmin sam za 2 sedmice promenio više pozadina, nego na svim uređajima zajedno, prethodnih nekoliko, možda i 10+, godina 😬
Na JustHuge može refresh da se podešava.
 
Na JustHuge može refresh da se podešava.

JustHuge ima opciju da podesiš koliko često menja podatak na ona dva data polja. Sam WF se osvežava brže tj 3 sekunde drži data polje, a u te 3 sekunde se promeni heart rate.

Ili ja ne vidim to drugo podešavanje.
 
Probaj MagicDust Beta ona bi trebala da osvežava podatke na 1 min u normalnom modu ili na potezanje ruke ako ćeš češće,obavezno isključi Bacgraund graphs i podesi display data on wirst rotation na Maximum.
 
Nazad
Vrh Dno