Šta je novo?

GPS satovi (Garmin, Sunto, Coros, Polar...)

Za kalorije skini My fitness pall aplikaciju, redovno unosi dorucak, rucak, veceru, unos vode, to zajedno uz Connect, meri unos i trosenje kalorija kao i koliko ti je "preostalo".
 
@mironiko nisam pratio kalorije na GT2, niti na Garmin, ali sam slučajno provalio da mi Garmin pasivne kalorije računa spram broja sati koliko sam budan, a onda ih u ponoć stavi na tamo neku vrednost, ne znam sad koja je. Ne znam šta ih koji moj broji ceo dan, kada ih u ponoć poveća ili smanji da bude uvek isto. Prelistao sam ceo jedan mesec i samo jedan dan je imao neku razliku pasivni kalorija.

Ono što uvek posle aktivnosti vidim jeste "iznojavanje", koje nekada zvuči sasvim smisleno, a nekada zvuči katastrofalno previsoko. Zavisi od aktivnosti. Izgleda da mu opet veliki efekat u tom računanju ima protok vremena.

Sve vrednosti koje se ne mere, već računaju, su više (skromna) procena, nego realno stanje.
Nadmorska visina, kalorije, VO2 Max...
 
"Moze li se namestiti da kad na telefonu ukljucim Silent Hours za pojedine aplikacije (a ukljucujem to dok radim, tj. svaki dan od 9 - 17h), notifikacije za njih ne stizu ni na telefon?" - ovo sam pitao neki dan, i sinoc sam istrazivao Connect app, i izgleda da ovo ne moze da se namesti... Prilicno sam razocaran u vezi toga, na Huawei-u si mogao za svaku app pojedinacno da podesavas da li stizu notifikacije, i to bi mi onda bar znacilo, ovde mozes da odaberes samo jednu od 3 opcije: Calls Only, Calls and Texts, All apps... Nadam se da ce to srediti nekim update-om.

@PJ
Meni cak neka potpuno tacna vrednost kalorija nije ni presudna, vise me to opisno zanima. Sad da me pitas koja od te dve brojke je realnija (ona koju je davao GT2e ili ova sa Fenix-a sad) - ne bih znao... A voleo bih bar okvirno da imam u vidu kako treninzi koje izvodim "nalezu" na unos kroz ishranu.

@Sale83
Hmm, razmislicu o tome. Siguran sam da bi to onda bilo preciznije, samo nisam siguran da li zelim da idem toliko u detalje. :D U svakom slucaju, hvala na predlogu. :)
 
Kad odes u huawei health pa data source management, mozes videti za svaku sekundu koliko je procenio da si potrosio kalorija, ja mislim da zhuawei band jako lupa (clipboard01), a da je garmin bolja orjentacija od huavei gt2 (clipboard02), a da se ne mozes sa sigurnoscu pouzdati ni u jedan fitnes sat za to.
 

Prilozi

  • Clipboard02.jpg
    Clipboard02.jpg
    17.3 KB · Pregleda: 16
  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    18.4 KB · Pregleda: 16
FR945, sa poslednjim Update mi uopšte ne radi DEM. Update je bio pre nekoliko dana i vidim da mi altimeter stalno izbacuje neke gluposti i danas uhvatim da ga kalibrišem, kada sam izabrao DEM, samo vrti. Kada sam izabrao GPS, dao mi je prilično tačno visinu za lokaciju.

Koliko sam shvatio, kalibracija prilikom pokretanja aktivnosti uvek ide preko DEM, zato mi poslednjih nekoliko treninga izbacuje nasumične vrednosti, nekad veće, nekad manje od realnih, odstupanja u nekoliko desetina metara.

Sada sam potpuno siguran da je problem softverski, jer sa svakim apdejtom menja kako radi. Pretpsolednji je bio sasvim ok, ali ovaj sve upropasti.
 
Meni je preključe Fenix 5 plus merio aktivnost sa 100 metara u minusu nadmorske visine,i ako je podešena auto kalibracija na početku svake aktivnosti.Tek nakon ručne kalibracije pokazao tačnu nadmorsku visinu.Ipak je najsigurnije povremeno odraditi ručnu kalibraciju i miran.
 
Da li si kalibraciju radio preko DEM ili GPS?
 
"Moze li se namestiti da kad na telefonu ukljucim Silent Hours za pojedine aplikacije (a ukljucujem to dok radim, tj. svaki dan od 9 - 17h), notifikacije za njih ne stizu ni na telefon?" - ovo sam pitao neki dan, i sinoc sam istrazivao Connect app, i izgleda da ovo ne moze da se namesti... Prilicno sam razocaran u vezi toga, na Huawei-u si mogao za svaku app pojedinacno da podesavas da li stizu notifikacije, i to bi mi onda bar znacilo, ovde mozes da odaberes samo jednu od 3 opcije: Calls Only, Calls and Texts, All apps... Nadam se da ce to srediti nekim update-om.

Da odgovorim sam sebi na neki nacin: ovo sto me inicijalno zanimalo (za Silent Hours) definitivno ne moze da se namesti, ali ovo da se biraju apps za koje hocu da mi stizu notifikacije - to moze. Ide se u Connect app u Settings, Notifications pa dalje se podesava.

To mi je sad dosta pomoglo u organizaciji sata i sta hocu da mi prikazuje, pa cu se za Silent Hours vec snaci.

Dodatno pitanje: mape sam do sad tek samo pogledao, nisam jos pokusavao ozbiljnije da ih koristim - da li su ove "ugradjene" dovoljno dobar izbor, ili postoje neke koje su nasiroko prihvacene kao bas bolja varijanta? Osnovna namena je hiking, pretezno Fruska Gora i domace planine, mada, nikad se ne zna... :D
 
FR945, sa poslednjim Update mi uopšte ne radi DEM. Update je bio pre nekoliko dana i vidim da mi altimeter stalno izbacuje neke gluposti i danas uhvatim da ga kalibrišem, kada sam izabrao DEM, samo vrti. Kada sam izabrao GPS, dao mi je prilično tačno visinu za lokaciju.

Koliko sam shvatio, kalibracija prilikom pokretanja aktivnosti uvek ide preko DEM, zato mi poslednjih nekoliko treninga izbacuje nasumične vrednosti, nekad veće, nekad manje od realnih, odstupanja u nekoliko desetina metara.

Sada sam potpuno siguran da je problem softverski, jer sa svakim apdejtom menja kako radi. Pretpsolednji je bio sasvim ok, ali ovaj sve upropasti.
Ako ti je bitna nadmorska visina pre svake aktivnosti odradi kalibraciju prema topografskoj mapi ( https://en-bw.topographic-map.com/maps/g87n/Serbia/ ). Mene je bunilo sto istrcim istu rutu i altimetar u 90% slucajeva pokaze drugaciji nadmorsku visinu. Kontaktirao Garmin support i od njih dobio ovaj savet, navodno gomila faktora utice na altimetar tj. merenje nadmorske visine.
 
Zar DEM kalibracija nije baš kalibracija na osnovu topografske mape?

Nije meni neophodna nadmorska visina, ali ako mi je radilo na Huawei GT2, bilo bi ok da i ovde radi. Uskoro će valjda neko skijanje, pa ako tamo bude radio kao po Beogradu i Vojvodini, mogli bi ubrzo da se rastajemo.
 
Trebalo bi da jeste, ali opet vecina radi kalibraciju preko samih topografskih mapa 🤷‍♂️. Realno to me smara da svaki put kalibrisem rucno, tako da sam stavio sam da mi odradi kalibraciju pre aktivnosti i odstupanja onda budu za nekih 5-15m.
 
Trebalo bi da jeste, ali opet vecina radi kalibraciju preko samih topografskih mapa 🤷‍♂️. Realno to me smara da svaki put kalibrisem rucno, tako da sam stavio sam da mi odradi kalibraciju pre aktivnosti i odstupanja onda budu za nekih 5-15m.

E kod mene ta automatska kalibracija ne radi od poslednjeg update. Nju radi preko DEM, a DEM kalibracija mi ne radi ni ručno.
 
izasla fenix 7ica
 
pise da ide i soft update fenixa 6, bez stamine
 
nadam se da izlazi i 955 pa da padne cena 945 :)
 
Da li negde u okolnim zemljama imaju izložene ove nove Fenix 7 modele?
Razmišljam koji da uzmem od 7,7x, solar, a čak mi i ovaj Epix deluje zanimljivo zbog notifications.
Nije malo para za naručiti samo online, a kad nisam siguran koji uzeti.
Imam sad Suunto 9 baro koji je smešan naspram ovih Fenix modela i iskreno me nervira jer je prevelik, ne verujem da bi uzimao 7x zbog veličine i što mi je uzak taj deo ruke za toliki sat, ne mogu jaknu da skinem koliko smeta.
 
Links HR, ima u Zagrebu valjda (barem tako kazu na sajtu)
 
Da li negde u okolnim zemljama imaju izložene ove nove Fenix 7 modele?
Razmišljam koji da uzmem od 7,7x, solar, a čak mi i ovaj Epix deluje zanimljivo zbog notifications.
Nije malo para za naručiti samo online, a kad nisam siguran koji uzeti.
Imam sad Suunto 9 baro koji je smešan naspram ovih Fenix modela i iskreno me nervira jer je prevelik, ne verujem da bi uzimao 7x zbog veličine i što mi je uzak taj deo ruke za toliki sat, ne mogu jaknu da skinem koliko smeta.
Ima (Fenix 7) u Navi Shopu u Bulevaru kralja Aleksandra. Video, lepi i skupi... U međuvremenu Coros Apex Pro je moj izbor :)
 
Pa za te pare imaš da nađeš Fenix 6 ili 5 plus a daleko su bolji od Apex-a
 
Stigao mi je, napokon, 7X Sapphire Solar, naravno dvostruko vise vremena je proveo na nasoj carini nego na putu od Amerike do Surcina. :)



Prvi utisci su ok, nije neka revolucija u odnosu na dosadasnji 6X Pro, ali kako je na njemu otkazao Wi-Fi i poceo je sve cesce da se zamrzava, zamena je bila neophodna.

Baterija (bi trebalo da) traje znacajno duze, ali nije dovoljno dugo kod mene da mogu da procenim realno stanje. Ima neke zanimljive novotarije poput Stamina-e, gde prikazuje procenu koliko sam se "istrosio" u trenutnom treningu i koliko jos imam snage ili toga sto sada moze mnogo vise toga da se konfigurise na mobilnoj aplikaciji, npr.,data polja u aktivnostima sto je do sada bilo izuzetno smaranje raditi direktno na satu.

Ekran je i dalje transflektivni MIP, ali sada je postao touchscreen. Naravno, svi dugmici su i dalje tu, a touch se automatski iskljucuje tokom aktivnosti. Ko hoce Amoled, ima novi Epix koji je skoro identican hardverski novoj sedmici, jedina razlika je sto Epix ima Amoled ekran i znacajno krace trajanje baterije (max 6 dana po Garminu sa AOD), a fenix LCD sa opcionim solarom i duze trajanje baterije (37 dana po Garminu) i sto se Epix proizvodi samo u srednjoj velicini (47 mm).

Baterijska lampa moze biti korisna kada telefon nije pri ruci ili prilikom aktivnosti kada je slabo osvetljenje, ima foru da svetli belo kada je ruka napred, a crveno kada je pozadi prilikom trcanja, npr. Azuriranje mapa sada moze da ide i preko Wi-Fi. Opticki senzor je unapredjen, sada moze da meri HRV i preko njega, nije vise neophodna traka za merenje pulsa za to.

Jos jedna novost (samo kod Sapphire Solar verzije, nazalost) je i multi band gps koji je precizniji od starog, u mom slucaju nisam imao putanju koja ide preko krovova zgrada kao na 6X tako da to radi prilicno dobro.

To su, otprilike, prvi utisci.
 
Kako je 6x radio Update mapa?
Ja sam bio ubeđen da meni 945 radi preko WiFi. I to radi na 7-21 dan.

Da li možeš da probaš kako radi altimeter? Meni sa svakim udpateom menja način rada i razmišljam da menjam sat.
Evo poslednji update radi Ok tokom aktivnosti, ali se desi da sat stoji nekoliko sati na stolu, ne mrdne, a nadmorska visina se poveća nekoliko desetina metara. Namešten je AUTO mod.
 
Na 6X mi je update radio kroz Garmin Express, kada ga prikacim na punjenje, na komp.

Visinomer deluje da je pouzdaniji, znacajno manji uspon mi belezi tokom aktivnosti u odnosu na ranije. Evo i screenshotova kada sam bio kuci, visina je bila stabilna iako se vazdusni pritisak menjao.


 
  • Like
Reagovanja: PJ
Garmin FR945, od jutros neće da se poveže preko BT na telefon.
Preko kabla uredno sinhronizuje.

Prvih pola sata ga telefon uopšte nije video kao BT uredjaj. Sada ga vidi, ali ga Connect ne vidi.

Probao reset telefona, reset sata, update connecta na poslednju verziju.

Da li je neko imao sličan problem?
 
Ne znam za FR945, ali ovih dana je išao update za Fenix 6. Ako je bio update i za FR, možda je tu problem?
 
Moj sat povremeno izbacuje poruku "offline maps update" I broji procente, ali kada ga zakačim na računar, ne vidim da su pormenenjeni datumi fajlova. Pre 10ak dana sam uradio update mapa preko Garmin Express. Posle toga sam uredno primao notifikacije. U petak su i dalje stizala. Danas završio trening, on neće da se sinkuje I shvatim da ga uopšte nema na BT listi na telefonu. Čak ni na onoj listi prethodno povezivanih uredjaja.

Posle nekoliko restovanja se pojavio na BT listi, a nestao je u Connect listi kao uredjaj. Connect ga više ne vidi.
 
U utorak je poslednji put radio taj offline update. Imam Screen shotove.

C2ML5322.png C2ML5222.png

BT je prestao da radi u petak poslepodne ili subota ujutru.
 
Nazad
Vrh Dno