Šta je novo?

G4 kuciste

todorr

Slavan
Učlanjen(a)
20.01.2007
Poruke
25
Poena
304
Interesuje me da li je pomenuto kuciste bar i malo kompatibilno sa PC komponentama, verujem da nije potpuno ali verujem da HDD i optika (5.25) bi trebali biti isti. MOze li se ploca montirati i sta je sa napajanjem?

Verujem da je mnogima smesno pitanje ali nikada nisam imao Apple pa ne znam ni kakav je unutra.
 
To kućište je znatno više ATX kompatibilno nego G5 kućište. Veličina ploče i pozicija zadnjih portova i PCI slotova je slična kao i ATX. Ali mislim da su rupe za portove pozadi isečene u samom kućištu (nema oni pločicu koja se menja), pa bi onda morala da se iseče četvrtasta rupa za tu pločicu, ali vrlo precizno. Otvori za PCI kartice su isti kao i na PC-u, tako da poziciniranje ploče treba podrediti tim otvorima, a onda prema tome odrediti kako iseći rupu za zadnje portove. A onda ostaje kako zašrafiti ploču za stranicu kućišta. Naravno rupe za šrafove su na totalno drugim pozicijama nego u PC kućištu, pa će tu morati da se radi modifikacija. Zatim kuler procesora mora da ima manju visinu od određene vrednosti da ne bi udarao u napajanje, tako da nikakvi aftermarket kuleri ne mogu da idu, samo box kuleri. I napajanje, ono iz G4-ke je kolko tolko sličnih dimenzija kao PC ATX napajanje, samo je problem rupa na kućištu, pogledaj detaljno slike kućišta pa prema tome odaberi napajanje koje se najbolje uklapa.

E, da bi sve ovo moglo moraš da nađeš određen model G4-ke, jer ne može u svaki da se stavi PC ploča. Postoje tri varjante kućišta G4-ke koje se vizuelno razlikuju (proguglaj slike):

1. Power Mac G4 Graphite
2. Power Mac G4 Quicksiver
3. Power Mac G4 MDD (skraćeno za Mirorred Drive Doors)

Samo u prve dve varjante mogu da se stave PC komponente, jer je u MDD-u zamenjeno mesto zadnjih portova i PCI slotova. Ali i pored toga mora da se vodi računa.

Ležišta za optičke drajvove smetaju slotovima za RAM i verovatno konektoru za napajanje, tako da moraju da se skrate i obavezno stavi drajv kraće dužine, možda čak i laptopovski slot drajv (oni su najmanji).

Alternativa G4 kućištu ti je kućište Power Mac-a G5 ili Mac Pro-a. Kod njih je pozicija zadnjih portova u odnosu na slotove ista kao na PC-u, samo što oni imaju i prednje portove (usb, firewire i zvuk), ali jeostatk unutrašnjosti neviđeno različit od PC-a, tu bi moralo još više da se seče, po završetku kućište bi samo spolja bilo isto, a unutra neprepoznatljivo, ali kućišta G5-ice i Pro-a su veća i imaš više prostora (nema konflikata između komponenti).

Guglaj, gledaj slike, video klipove, sve što možeš pročitaj o stavljanju PC-a u Mac kućište, pa vidi šta možeš da uradiš.
 
Hvala na brzom i pre svega vrlo konkretnom, detaljnom a opet sazetom odgovoru. Svaka cast, sve sto me je interesovalo dobio sam odgovor pa cak i neke stvari koje bih tek video da su problem kada bih poceo da radim. Hvala jos jednom. ;)
 
Nazad
Vrh Dno