Šta je novo?

G Suite legacy free edition

TripleX

Poštovan
Učlanjen(a)
12.10.2016
Poruke
26
Poena
55
Dragi drugari, potrebna mi je vaša pomoć. Godinama sam koristio G Suite legacy free edition sa kupljenim domenom "prezime.com" (preko googla sa GoDaddy.com) kako bih imao personalizovane email adrese (tipa: [email protected]).

Preblem je što Google ukida ovu uslugu i prebacuje me na Google Worspace gde naplaćuje svoju uslugu od 6 dolara po email nalogu mesečno , što je meni skupo. Google pominje da za korisnike koji nisu poslovni ima neko drugo rešenje ali ja nisam uspeo da ga dobijem i/ili nađem da vidim o čemu se radi.

Moja ideja je da zadržim domen i prebacim ga kod nekog drugog provajdera (ako je potrebno). Takođe bih prešao na drugi email hosting (molim za preporuku, koristiću maksimalno do 10 email adresa) kako bih nesmetano nastavio da koristim email. Šta i kako da uradim?

Podatke bih sačuvao korišćenjem Google alata koji oni nude (i to moram da proučim).

Nadam se da sam dobro opisao svoj problem. Hvala unapred.

Aleksandar
 
Ako hoćeš besplatnu varijantu, ono što mi prvo pada na pamet je Yandex Mail, mislim da još uvek "primaju" nove domene a imaju manje - više sve što i Google (mail, kalendari, kontakti, itd.).

Plaćenih varijanti ima i previše, zavisi koliko naloga imaš i koliki ti je budžet i šta ti sve tačno treba.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Meni je Zoho bio sasvim korektan za ono što nudi.
 
Juče sam saznao za ukidanje G Suite Legacy, i to sasvim slučajno.

Google je poslao jedan mail u Januaru na adresu Super Administratora, koji naravno nisam video.

Verujem da ima još neobaveštenih korisnika.

Možda bi Bench mogao da izbaci anketu i u cilju obaveštavanja postojećih korisnika, i u cilju rasprave o dostupnim alternativama.

Posle ovakvog poteza, teško da ću ostati na Google-u pa sve vratili sve na staro.
 
rekli su će videti da u narednom periodu, šta god to značilo, izbacice neko kvazi besplatno rešenje za nas non corporate naloge. kad i sts ne znam
 
Upitnik koji su objavili treba da se popuni do 1 Aprila, pa pretpostavljam da će izaći sa nekom ponudom Izmedju 1. Aprila i 1. Maja kada će svi nalozi biti konvertovani u platiće.

Iako se skoro više i ne nadam da će biti rešenja za mail accounte sa custom domenom.
 
navodno nisu očekivali da ima toliko porodičnih domena, pa je veliki broj kritika uslovio da se predomisle. ali kako su počeli pre bih platio ms za outlook family
 
navodno nisu očekivali da ima toliko porodičnih domena, pa je veliki broj kritika uslovio da se predomisle. ali kako su počeli pre bih platio ms za outlook family
Da li Ms Family uopšte podržava custom domain? Meni je u glavi da je samo @outlook.com...
 
Sad još da utvrdimo da li domen mora da bude kod GoDaddy-ja...

Jeste clanak iz 2013, navodno mozda i ne mora

 
Ako hoćeš besplatnu varijantu, ono što mi prvo pada na pamet je Yandex Mail, mislim da još uvek "primaju" nove domene a imaju manje - više sve što i Google (mail, kalendari, kontakti, itd.).

Plaćenih varijanti ima i previše, zavisi koliko naloga imaš i koliki ti je budžet i šta ti sve tačno treba.
Koliko je Yandex pouzdan? Dešavalo mi se da sa ličnog naloga pošaljem na gmail i da ne dođe email i obrnuto:unsure: Naročito sad kad Ruse odsjecaju od ostatka svijeta. I Zoho izgleda naplaćuje osnovni paket

MAIL LITE €0,90 /User /Month billed annually
  • 5 GB per user
 
Za nekoliko side projekata koje sam imao u prošlosti, bio je sasvim OK, nisam nikada imao problema sa deliverability-em, uvek je sve bilo adekvatno podešeno - SPF, DKIM, DMARC, itd.

E sad, što se tiče odsecanja Rusa, to je legitimna bojazan, lično se ne bih pouzdao u Yandex u ovom trenutku, naročito kad Zoho naplaćuje ovoliko sitno za 5 GB koji sasvim sigurno završavaju posao "kućnim" korisnicima.

Za svoj primarni domen trenutno plaćam Fastmail, ali planiram na jesen da izvršim migraciju na iCloud i da u okviru mesečne pretplate od 3 EUR dobijem i mail hosting jer sam u međuvremenu reorganizovao naloge tako da mi čak i ograničena ponuda od Apple - a završava posao (samo jedan domen, maksimalno 3 aliasa, itd.) i s obzirom na cenu koju ću plaćati, ni nemam mnogo prostora da se žalim.

Ko je u Apple ekosistemu, neka razmotri i tu opciju - kroz Family Sharing može da se doda do 6 email naloga a ne plaća se ništa dodatno u odnosu na iCloud storage.
 
Šta će se konkretno desiti 1. maja?
 
Google je pomerio rok za automatski 'apgrejd' besplatnih G Suite naloga na plativi Workspace sa 1. maja na 1. jun.

Time je i prvi datum za plaćanje pomeren sa 1. jula na 1. avgust.

Još uvek nema vesti o opcijama za korisnike sa manje od deset mailboksova, koji ih koriste za lične potrebe.

 
Ja odlučio da ih napustim i prešao sam na yandex besplatnu varijantu, ko će se natezati sa njima i njihovim datumima.
Još uvek testiram, ali mogu reći da radi skroz korektno. Bilo je malo problema sa spamom, ali i to se rešilo.
 
Poslednja izmena:
Ja odlučio da ih napustim i prešao sam na yandex besplatnu varijantu, ko će se natezati sa njima i njihovim datumima.
Još uvek testiram, ali mogu reći da radi skroz korektno. Bilo je malo problema sa spamom, ali i to se rešilo.

Yandex bi verovatno bio i najbolja varijanta da nije trenutne, jel'te, situacije...

Pre neki dan sam na Zerossl-u pokušao da obnovim sertifikat za jedan .ru domen - i nije prošlo. Nemam petlju da stavim lični mail na servis za koji sutra može da se desi da osvane sa pogrešne strane Interneta 😁.

Ima li vesti oko one najavljene prijave za besplatan account bez maila?
 
Zerossl često ne radi za bilo koji domen. Nema veze to sa .ru.
Letsencrypt zasad nema tih problema.
 
Zerossl često ne radi za bilo koji domen. Nema veze to sa .ru.
Letsencrypt zasad nema tih problema.
Ovde je konkretno navedeno da zbog sankcija nije moguće obnoviti sertifikat. Navedene su i druge države poput Irana i S. Koreje. Pre tri meseca je sve bilo ok.

Let's Encrypt vodi drugu politiku i deluje da sa njima neće biti problema, iako su im forumi puni agitovanja protiv izdavanja sertifikata za Rusiju.

Da ne skrećemo previše sa teme. S obzirom na situaciju, Yandex bih preskočio zbog neizvesnosti budućih događaja.
 
Iskreno se nadam da će yandex biti dugoročno rešenje, ili barem desetak godina kao legacy
 
Rizikovao bih sa jednim domenom. Može li ukratko objašnjenje kako napraviti besplatan biznis nalog na Yandexu? Na admin.yandex.ru ne mogu da mrdnem od koraka gdje treba da upišem INN broj.


16512143315382022457382049364289.jpg
 
To mu izgleda dođe neki poreski broj, pre mesec dana nije tražio ništa od toga, možda su promenili uslove za registraciju
 
Uveli i oni sankcije 😀
 
Ni kod Rusa više nema za džabe. Najmanji paket je 249 RUB = 2.75€ mjesečno po korisniku. 🙄
 
Radi li kod njih procesiranje nasih kartica?

Ja sam za gsuite dobio popust - za biznis starter paket:
4 meseca dzabe
12 meseci po $1.8 dolara po nalogu mesecno.

Pa cu da smisljam sta dalje, i onako na firminom domenu imamo 4 adrese, od kojih ce jedna da bude alias, ostaju 3 aktivna naloga.
 
Ima li nekoga da je uspešno prešao na workspace free varijantu sa naše zvanične državne edu ustanove/fakulteta, posle slanja onog formulara?
 
Čitava srednja škola u koju idem je na Google Workspace-u, tj. imamo školske naloge sa školskim .edu.rs domenom kod google-a
 
Hvala!!
Koliko naloga su vam odobrili, i koliko dugo im je trebalo da odobre?
 
Nazad
Vrh Dno