Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Ima li nekih zvanicnih informacija kako konkretno frilenseri mogu da prijave prihode po ovom novom modelu koji je krenuo od pocetka godine, gde kvartalno 96.000 moze da se povuce na racun bez oporezivanja? Svuda vidim samo vesti i najave, a nigde ne vidim kako tacno izgleda procedura. Imam nekoliko bliskih ljudi koji bi zeleli tako da rade i niko ne zna odakle da pocne.
 
Ja kada sam radio studiju testa samostalnosti ispadalo je da padam, tj. ispunjavam 5 od 9 stavki, a jedna ili dve stavke, kako mi je objasnjeno su - cinjenica da koristim mail adresu koju mi je klijent napravio i prosledio da koristim i to sto nije jasno definisan rizik poslovanja. To si mi bili takvi momenti da sam gotovo rezigniran tada odustao od citavog procesa, ali iako se nista nije sustinski promenilo u mom radu i odnosu sa tim jednim klijentom mislim da cu prosto otvoriti Pausal uprkos gorepomenutom momentu jer zaista ne mogu da zamislim situaciju da ce me u stavci "sredstva za rad" neki inspektor srusiti samo i zbog toga sto koristim email adresu otvorenu na klijentov domain.

Zar 5 od 9 stavki ne znači da prolaziš test? Ja sam paušalac koji uglavnom radi za jednog stranog klijenta, i u startu sam se pomirio s tim da padam stavku 70% od jednog klijenta, ali da vjerovatno prolazim bar 5 ili 6 na testu. A ovo za mail mi je interesantno, ja imam mail koju je klijent napravio iz prostog razloga što na nju stižu notifikacije sa internog servera koji sadrži povjerljive informacije, 99% komunikacije s klijentom ne ide preko maila. Mora da je ostalo iz manje komplikovanih, pre-COVID vremena.
 
Ima li nekih zvanicnih informacija kako konkretno frilenseri mogu da prijave prihode po ovom novom modelu koji je krenuo od pocetka godine, gde kvartalno 96.000 moze da se povuce na racun bez oporezivanja? Svuda vidim samo vesti i najave, a nigde ne vidim kako tacno izgleda procedura. Imam nekoliko bliskih ljudi koji bi zeleli tako da rade i niko ne zna odakle da pocne.
receno je da ce biti reseno pre nego sto dodje do naplate prvo kvartala tj. do aprila a treba da ide preko eUprave..
 
Zar 5 od 9 stavki ne znači da prolaziš test? Ja sam paušalac koji uglavnom radi za jednog stranog klijenta, i u startu sam se pomirio s tim da padam stavku 70% od jednog klijenta, ali da vjerovatno prolazim bar 5 ili 6 na testu. A ovo za mail mi je interesantno, ja imam mail koju je klijent napravio iz prostog razloga što na nju stižu notifikacije sa internog servera koji sadrži povjerljive informacije, 99% komunikacije s klijentom ne ide preko maila. Mora da je ostalo iz manje komplikovanih, pre-COVID vremena.

Izrazio sam se na nacin na koji je meni objasnjeno, ali, da - jeste zbunjujuce. Ispunjavam 5 kriterijuma od 9, sto znaci da na 5 kriterijuma padam, jelte.
Prosao sam test zajedno sa pausal.rs timom i oni su mi dostavili 'zvanicno misljenje'.
Kriterijum o 'alatu za rad', u sta spada ovo sa emailom sam bio ubedjen da nema smisla da ispunim/padnem, ali eto, tako su mi objasnili, mada je meni i dan danas nejasno kako i zasto bi neki poreski inspektor pravio problem oko nekakve virtuelne email adrese.
Takodje kriterijum o 'poslovnom riziku' mi je bio potpuno nejasan - i sve sto mi je receno da to mora da se napismeno 'pokaze' da bi sve bilo u redu.
Uprkos ovome mislim da nemam drugog resenja zaista i da cu vrlo brzo postati pausalac.
Cim im proradi kalkulator na sajtu
 
U tekstu lepo piše da PayPal ne deli informacije ni jednoj Švedsko, i da to poreznici vide kao problem. I to je pisano 2017.
Misliš da do sada nisu rešili taj problem?

Dalje, u tekstu takođe piše:

Dakle, obavezan si da prijaviš sam, ono što poreznici nisu u stanju da vide.

I nešto treće, za sada ovo što poreznici vijaju kod nas nije nešto što im je prijavio PayPal. Banke prijavljuju taj novac kada se povuče u Srbiju (npr. podigne karticom na banokmatu).
Još nemamo potvrdu da je nekome stigla poreska prijava za novac koji je stigao i ostao na PayPal, ili potrošen dalje preko PP bez da je ušao u Srbiju (isprav'te me ako grešim).

Ima jos tekstova, novijih. Bas sam pre naki dan videla jedan. Pise da ne daju podatke osim americkom IRS-u, jer oni su i registrovni tamo, e sad da li samo za americke drzavljane ili ceo svet, to ne znam. Rece mi drug da to jedino ako si sumnjiv mogu da te prijave i proslede podatke i to bez da im iko trazi. Koliko je pozudana info ne znam.
Ja sam se inace snasla, pare ce mi ici na tudji racun, ne u Srbiji pa onda ili idem i dobijam na ruke, ili ce mi dati karticu. Kako ste se vi snasli?
 
Ima jos tekstova, novijih. Bas sam pre naki dan videla jedan. Pise da ne daju podatke osim americkom IRS-u, jer oni su i registrovni tamo, e sad da li samo za americke drzavljane ili ceo svet, to ne znam. Rece mi drug da to jedino ako si sumnjiv mogu da te prijave i proslede podatke i to bez da im iko trazi. Koliko je pozudana info ne znam.
Ja sam se inace snasla, pare ce mi ici na tudji racun, ne u Srbiji pa onda ili idem i dobijam na ruke, ili ce mi dati karticu. Kako ste se vi snasli?

Pročitaj pažljivo celu temu, ili bar poslednjih 10-ak strana.

Prikrivanjem priliva novca u cilju izbegavanja plaćanja poreza činiš krivično delo. Bar nemoj to da pišeš javno.
Metode da novac ide ispod radara su i dovele do toga da sada odjednom imamo sukob poreznika i freelancera.

A taj na čiji račun idu tvoje pare, pazite da njega ne navataju poreznici tamo negde gde živi i gde mu stiže tvoj novac.
 
Nije on dete i juce rodjen pa da ne zna. Naravno da je sve proverio. Zivi u EU, stranac je, a i kod njih je to odavno regulisano. I posto nisu ekonomski tigar imaju i godisnji iznos do kog se nista ne placa. Nesto sam se raspitivala i mogu vam reci da ima zemalja ne tako daleko od nas gde se placa 0% za frilens. Zele da stimulisu ljude da rade na taj nacin
Prikrivanjem priliva novca u cilju izbegavanja plaćanja poreza činiš krivično delo. Bar nemoj to da pišeš javno.
Hah, reci to u zemlji gde su politicari izjavljivali da je kraduckanje u redu, pa koferce afera, satelit afera, tetka iz Kanade i da ne nabrajam dalje. Gde su krali, a kradu i dalje, imaju racune u stranim bankama i off shore, namestaju se poslovi, mafije i karteli vladaju i onda kao frilenseri problem. Treba napraviti ceo spisak afera i lopovluka i odneti na sledeci protest. I kad smo kod poreza, nije tema imovina, ali nije lose ni reci da se porez na imovinu ne placa u Hrvatskoj, dok kod nas deru i svima je to izgleda normalno. Skupljam sad pare pa cu i da se preselim u dogledno vreme negde.
 
Poslednja izmena:
Pa bolje je da imaju frilensere bez opterećenja nego socijalne slučajeve. U svakoj državi ljudi gledaju da uplaćuju sebi socijalno i zdravstveno, jer su svesni čemu to služi, samo kod ekonomskog tigra se to izbegava jer ne ostane puno posle toga.
 
Po meni trebalo je to da se uradi po sistemu do odredjenog iznosa da bude bez poreza, nakon nekog iznosa da porez bude simbolican, prve godine npr. 10% posle toga da gledaju sto vise da smanjuju i na taj nacin privuku i strance bas kao sto ce i nasi sada da idu gde je povoljnije, jer od tih para (pod uslovom da se ne krade i da ne ide na pogresno mesto) moze svasta da se uradi, obnovi, razvije i investira. Zdravstveno i PIO treba urediti tako da bude dobrovoljno za sve, i radnike na netu i radnike u firmama pa neka biraju da li zele privatno ili kod drzave. Neki primeri iz mog okruzenja, kad im je trebalo nesto, a da nije antibiotik bilo je cekanje mesecima pa se svejedno islo i placalo privatno.
 
Sakura, pala si ovde s' kruške, da prostiš na izrazu... :p

Izdvoj neko vreme i pročitaj celu temu pre nego što počneš nešto da pišeš. SVE to smo već prežvakali, i puno toga razjasnili.
Krenuti sada iz početka o novcu ispod radara, na šta bi ličila država da su PIO i zdravsteno dobrovoljni, koliko šta treba da bude a da je simbolično, kraduckanje, koferi i tetke iz Kanade, sve to neko iznosio kao argumente bar 10-ak puta, samo u ovoj temi...
Banovaće te urednici ako sve to pokreneš ponovo.

Odlaske na proteste podržavamo. Izlazak na izbore takođe.

U Hrvatskoj se porez na imovinu za nekretnine u kojima živiš uglavnom zove "komunalna naknada".
Imaju i druge poreze takse i naknade na imovinu u kojoj ne živiš.
Čak je komplikovanije nego kod nas. A nije jeftinije u konačnom zbiru.
 
Ne mogu listati celu temu, jer nema 10 nego 65 stranica da se iscita. Da ne produbljujem i da ne idemo u off, tako da cu samo jednu stvar da kazem. Mene licno ne zanima drzava, jer ovo je za mene samo neko zemljiste pod kontrolom kartela i mafije, gde za visu kastu vazi jedno pravilo, a za narod vaze neka druga pravila. Na sta bi licila ne moze biti argument za prisilno zavlacenje ruke u dzep nekome ko to ne zeli da koristi. Isto kao sto rade i sa RTS pretplatom. Prisiljavanje je svakako kontraproduktivno. Zivi bili necu vise o ovome, svakako sam se snasla.
 
Ne mogu listati celu temu, jer nema 10 nego 65 stranica da se iscita. Da ne produbljujem i da ne idemo u off, tako da cu samo jednu stvar da kazem. Mene licno ne zanima drzava, jer ovo je za mene samo neko zemljiste pod kontrolom kartela i mafije, gde za visu kastu vazi jedno pravilo, a za narod vaze neka druga pravila. Na sta bi licila ne moze biti argument za prisilno zavlacenje ruke u dzep nekome ko to ne zeli da koristi. Isto kao sto rade i sa RTS pretplatom. Prisiljavanje je svakako kontraproduktivno. Zivi bili necu vise o ovome, svakako sam se snasla.
Sve to stoji ali nikog nije briga. To što govoriš je čista borba sa vetrenjačama. Ti, kao i svi ovde, su obični pijuni. Ako se zalomi na tebe i nešto se otkrije, te priče kako drugi kradu i muljaju - što su sve činjenice - te neće spasiti paprenih posledica. Država postoji, sistem represije i kontrole postoji. Protiv toga se ne može. Ko ima gde bolje da beži i treba, ali dokle god si na ovom tlu moraš da igraš po ovim pravilima, htela ne htela.
 
Pitao sam, ali da pitam ponovo:

Radim kao frilenser na crno, ali sam ovih godina plaćao PIO dobrovoljno na minimalac. Pošto će država sada kvartalno naplaćivati porez (valjda) šta da radim sa dobrovoljnim uplaćivanjem PIO? Da li da pošaljem zahtev za prekidanjem ili da jednostavno prestanem da plaćam pošto ovaj porez koji država sprovodi, tj. ako ga bude sprovodila uključuje PIO u njega?


Mislim da imam 6 meseca fore da ne uplatim dobrovoljno nakon čega me skidaju sa liste, tako da ako država ne pošalje rešenja mogu da nastavim da dobrovoljno uplaćujem.
 
Nisam do sada imao dodira sa firmama pa ako neko u kratkim crtama da napise.

imam potrebu da otvorim neki vid pravnog lica tj da postanem.
svrha je klasicna trgovina.
npr: kupim od dobavljaca mobilni telefon, i platim ga 100e, prodajem ga krajnjem kupcu za 130e.
dobavljac nece ni da radi samnom sem ako imam status pravnog lica.

neka to bude preduzetnik npr.

i sada me zanima, koji su moji troskovi prema drzavi?

imam recimo 5 telefona mjesecno, znaci obrt 650e, od toga 150e zarada. sta odatle mora drzavi ili kuda vec
ako je moguce bez doprinosa za zaposlenog tj gazdu....

imam opciju da to otvaram na mene uz vec postojece zaposlenje, ili na zenu koja nema nikakvo zaposlenje.

Hvala
 
Ne mogu ti reći tačne cifre ali mogu okvirno da uputim.
Mesečni troškovi zavise od delatnosti kojom se baviš. Ovo bi bila trgovina na malo (možeš naći na netu tačnu šifru).
Imaš trošak zdravstvenog i penzionog osiguranja što možeš da umanjiš ako firmu registruješ na sebe jer ne moraš plaćati ponovo zdravstveno.
Imaćeš trošak knjigovođe pošto trgovina ne može ići paušalno - ovo koliko se dogovorite.
Trebaće ti i nova fiskalna kasa a to znači plaćanje nekog softvera - mislim da je do 1500 mesečno.
To su ti fiksni troškovi što se tiče države.
U zavisnosti od prometa rašće ti i porez. To možeš umanjiti prikazivanjem troškova poslovanja - struja, gorivo, račun za telefon itd
 
E cao, posto vidim da svi ponavljaju iste stvari a ne vidim bas da se iko oslanja na prave stvari.
1. Kako se prestaje placanje poreza, Ok placa se kako se placa racuna se kako se racuna, sta kad prestanem da placam? Kako to objasnjvam, kako se prijavljujes na socijalno, kako dalje?
2. Kako ja dobijam novac od freelancea na nas racun, prenesem pare i odem tamo u banku i kazem e ja sam freelancer i oni ti iskesiraju i to je to?!?
3. Koliko je legalno da imas strani racun da prebacujes na nas uopste? Jel to legalno po nasem zakonu? Sta je veci kriminal prijaviti porez i placati ili ne prijaviti i ne placati? Jesam ja ikako zasticen sa icim tu ako placam? Meni nista ovde nije jasno, kao da je gomila klinaca uzela da ti pravi smicalice i da cekaju da se sapletes iza ugla da ti se smeju... Iskreno na to mi lici sve ovo...
4. Jesam ja sto posto siguran da kad prebacim neki novac odem u banku i hocu da podignem pare bas nema sanse da iko ista kaze da mogu taj novac da koristim? To mi drzava Srbija garantuje pretpostavljam?!? Jer niko ne kaze da li ja smem da sebi prebacim pare i kako da pravdam banci taj novac ako treba da se pravda?
 
jel koristi neko od frilensera native teams ili neku slicnu platformu?
 
jel koristi neko od frilensera native teams ili neku slicnu platformu?

I ja bih voleo da čujem ako neko ima direktna iskustva.

S obzirom da u svakoj zemlji funkcionišu kroz lokalno osnovanu firmu, to je i dobro, i, kako ja vidim, potencijalno rizično...
 
Ona opcija slanja faktura klijentima radi tako sto fakturu prakticno posalje Native Teams London, klijent uplati novac (wire transfer ili kartica) na racun u londonu, pa onda ti kao frilanser mozes da povuces pare na svoj racun ili podignes sa njihovom karticom na bankomatu/koristis na pos terminalima...
To je ono sto sam trazio. Ne znam da li ima jos neko takvo resenje pored Native Teams...
 
Interesantna stvar je da je par dana nakon predaje papira u APR za otvaranje firme, krenuli da stižu mejlovi od desetak banaka da otvorim račun kod njih kao i sbb i mts ponude za net za firmu. Kapiram da svi plaćaju nekog u APR iz IT sektora da im samo čibne mejl novootvorene firme. Interesantno curenje informacija
 
Interesantna stvar je da je par dana nakon predaje papira u APR za otvaranje firme, krenuli da stižu mejlovi od desetak banaka da otvorim račun kod njih kao i sbb i mts ponude za net za firmu. Kapiram da svi plaćaju nekog u APR iz IT sektora da im samo čibne mejl novootvorene firme. Interesantno curenje informacija
Pa javni su podaci na sajtu APR tako da verovatno, možda, mogu da vide sve novoregistrovane i bez ikakvog curenja informacija.
 
Sajt companywall ima pretragu (između ostalog) po datumu osnivanja.
Videh na nekom primeru da prikazuje i mail adresu.
 
Pre nekoliko godina sam nabasao na bazu podataka jedne skandinavske zemlje gde je pisalo za privatna lica: adresa, telefon, članovi domaćinstva, godišnji prihodi, godišnji porezi... švedski sto za pljačkaše. :rolleyes:
 
Nazad
Vrh Dno