Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Šta je u njemu toliko loše?!? Koji član, koja tačka?
Mislim, sticajem okolnosti sam bio prinuđen da ga čitam. Nema tu ništa loše po radnike.
Mrzi me da elaboriram jer si ovde u apsolutno pogrešnom ubeđenju, evo ti (random) članak stručnjaka za radno pravo i njegove ocene:
 
Au bre Jericho, pa baš tekst što si linkovao govori što i ja. Fake samozapošljavanje je ono što devastira prava radnika i omogućava poslodavcu da radnike tretira mimo zakona o radu.

Samo jedan citat iz teksta:
Lažno samozapošljavanje je poznat evropski problem i za sada se rešava na nacionalnom nivou država koje se pokazuju kao odgovorne i spremne da zaštite radnike – u skorije vreme u Italiji i Španiji, pre toga u Engleskoj, Nemačkoj, Francuskoj…

U tekstu se ni jednom rečju se ne pominje konkretno važeći zakon o radu i problemi unutar njega i rad u okviru njega, već autor govori o modalitetima se legalno radi "pored" zakona o radu, tj. da se formiraju "zaposleni" koji neće biti pokriveni važećim zakonom o radu, već će oni biti "nešto drugo". A fake freelancer je baš to.

Čak sam i ja iznenađen koliko je to uzelo maha, i koliko delatnosti kod nas se pretvorilo u "frelensovanje". Novinari? Kuriri? Vozači? Dostavljači? :eek:

Al' ok, ajde da ne širimo priču.

Poenta jeste, i tema ove teme na ovom forumu, sve što se kao olakšica dozvoli pravim freelancerima, postaće problem ako počne da se zloupotrebljava na domaćem tržištu rada.
I pregovarači naše strane neće ništa postići dok se ne ograde od takvog poslovanja unutar Srbije.
 
Zato što se u slučaju pada na testu samostalnosti, dohodak tretira, nadam se da ću pogoditi termin - po ugovoru o delu, kao za fizička lica a to kod nas plaća preduzeće koje angažuje fizičko lice, kao što npr. preduzeće plaća porez na korišćenje nekretnine kao poslovnog prostora u ime vlasnika od koga je iznajmljeno.
Tako je, tačan naziv je porez na drugi prihod + najčešće ide i doprinos PIO (i to je sve obaveza domaće kompanije koja je angažovala preduzetnika koji nije samostalan u odnosu na to jedno preduzeće).
 
Au bre Jericho, pa baš tekst što si linkovao govori što i ja. Fake samozapošljavanje je ono što devastira prava radnika i omogućava poslodavcu da radnike tretira mimo zakona o radu.

Samo jedan citat iz teksta:


U tekstu se ni jednom rečju se ne pominje konkretno važeći zakon o radu i problemi unutar njega i rad u okviru njega, već autor govori o modalitetima se legalno radi "pored" zakona o radu, tj. da se formiraju "zaposleni" koji neće biti pokriveni važećim zakonom o radu, već će oni biti "nešto drugo". A fake freelancer je baš to.

Čak sam i ja iznenađen koliko je to uzelo maha, i koliko delatnosti kod nas se pretvorilo u "frelensovanje". Novinari? Kuriri? Vozači? Dostavljači? :eek:

Al' ok, ajde da ne širimo priču.

Poenta jeste, i tema ove teme na ovom forumu, sve što se kao olakšica dozvoli pravim freelancerima, postaće problem ako počne da se zloupotrebljava na domaćem tržištu rada.
I pregovarači naše strane neće ništa postići dok se ne ograde od takvog poslovanja unutar Srbije.

Malo nize stoji "U Srbiji se ono međutim, ako izuzmemo hrabre napore sudova, aktivno podržava. Država se ponosi ovakvim nerealnim i veštačkim povećanjem broja preduzetnika, ponavljajući mantru, u koju ni sama ne veruje, da je preduzetništvo odgovor na sve naše muke, i pri tome – na primer najnovijim izmenama Zakona o porezu na dohodak građana – tera sve one koji se nalaze u specifičnim radnim okolnostima u preduzetništvo, bez obzira na to da li radnici to žele i da li im je to uopšte ekonomski isplativo. I više od toga, sve navodi na to da će u budućnosti lažno samozapošljavanje biti ne samo faktički dozvoljeno, već i legalizovano nekim sumnjivim normama koje će zamagliti pojam preduzetništva kao takvog"

Dakle pored vec upropascenog zakona, na cije se krsenje aktivno zmuri, radi se na dodatnom slabljenju prava radnika kroz "prilagodjavanje" zakona.
 
^^ Pa da, ali to što tu piše nema veze sa zakonom o radu. Zakon o radu se odnosi na redovno zaposlene radnike i kao takav nije toliko loš.
Dakle, za zaposlene koji imaju ugovor o radu na neodređeno vreme.

Cela priča i problem je oko metoda da se pojedini radnici izuzmu iz tog zakona time što hoće raditi za poslodavca, ali neće biti zaposleni kod njega. Sveti gral srpskih poslodavaca. Ideal modernog menadžmenta. Legalan način da se zakon o radu ne odnosi na tako "zaposlene". To nije problem samog tog zakona o radu i onoga što u njemu piše, (jer se on uopšte ne odnosi na samozaposlene (koji su sami sebi "poslodavci")), već drugih (pod)zakona i dopuna koji se odnose na načine poslovanje preduzeća, naplate poreza, regulisanje obaveza i odgovornosti.

Paušalac je smišljen da se molerima/frizerima/obućarima/kokičarima/sladoledžijama/kovačima/instalaterima/knjigovođama olakša poslovanje, a onda su velike firme počele sve svoje zaposlene da organizovano izmeštaju u freeelance paušalce. I boostovali su ovaj cirkus.

Ajd' da ne širimo priču van teme. Freelancing se ne bi smeo korisiti za izbegavanje prava radnika i obaveza poslodavaca prema državi i zaposlenima unutar Srbije. To je suština pisanija.
 
Poslednja izmena:
Na Zakon o radu ne moze se gledati bez sagledavanja "sire slike", tj. pristupa drzavnih organa i zvanicne i nezvanicne politike vlastodrzaca. Tom logikom mozemo reci da imamo vrhunski (i to cak zaseban!) zakon o zabrani pusenja na javnim mestima - a u praksi je to jedno apsolutno nista. To sto jedan od 100.000 ostecenih radnika smogne snage i sredstava da dobije neki radni spor na sudu nije dokaz da je Zakon dobar, narocito sada kada se pokusava onemoguciti bilo kakvo vodjenje sporova "siromasnima" time sto se teraju da se takse placaju unapred, a ne na kraju sudskog procesa.
 
Kada bi malo pažljivije čitao šta sam napisao, video bi da u principu pišemo istu stvar.

Izmeštanje zaposlenih da rade nepokriveni zakonom o radu (time što rade ali nisu zaposleni) je problem na kojem bi trebalo da se ovde zadržimo. Freelance paušalci unutar Srbije su baš to. Rade za poslodavca bez ikakve odgovornosti i obaveza poslodavca ni prema njima, ni prema državi. Da ne širimo priču van te priče, nije tema ove teme...
 
Zaposleni dobijaju radne sporove u ogromnom broju slučajeva. To što je atmosfera u društvu takva da zaposleni generalno nemaju hrabrosti i novca da pokreću radne sporove je druga tema, ne problem samog Zakona o radu.

Takse i po sadašnjim propisima moraju odmah da se plaćaju, samo što to niko ne poštuje.
 
Meni se samo ne dopada to sto se iznose kontradiktorne informacije i samo se zbunjuju ljudi.
Odgledao sam kompletan klip na Netokracija kanalu gde je osoba, koja je ako sam dobro razumeo bila u radnoj grupi za izradu ovih novih propisa (Svetislav se zove), rekla da je jako tesko pasti test samostalnosti.

Onda pogledam ovaj poslednji intervju Digitalne zajednice gde oni kazu da svako ko radi za jednog ino klijenta pada test. Nekako mi deluje da mnogi pricaju vise iz nekog svog licnog ugla a ne na osnovu realnih podataka.
 
Onda pogledam ovaj poslednji intervju Digitalne zajednice gde oni kazu da svako ko radi za jednog ino klijenta pada test. Nekako mi deluje da mnogi pricaju vise iz nekog svog licnog ugla a ne na osnovu realnih podataka.

U velikom broju slučajeva zavisi od pojedinačne situacije osobe koja radi već negde ili radi isključivo za poslodavca stranog. Evo primer:

1. Nalogodavac ili povezano lice s nalogodavcem (radi pojednostavljenja teksta, u nastavku za oba lica koritimo termin "nalogodavac") određuje radno vreme preduzetniku ili su odmor i odsustva preduzetnika zavisni od odluke nalogodavca i naknada preduzetniku se ne umanjuje srazmerno vremenu provedenom na odmoru;
Neko ko nema radno vreme, rešenje o godišnjem odmoru, kome plata nije na sat, dan, nego je plaćen na projekat/učinak ne može da padne ovaj uslov
2. Preduzetnik uobičajeno koristi prostorije koje obezbedi ili obavlja poslove u mestu koje odredi nalogodavac za potrebe obavljanja poslova koji su mu povereni.
Ko radi od kuće ili u nekoj garaži, stanu koji sam plaća ne može da padne.
3. Nalogodavac vrši ili organizuje stručno osposobljavanje ili usavršavanje preduzetnika.
Koji još nalogodavac kod koga neko radi online i iz druge države šalje takvog na usavršavanje?
4. Nalogodavac je angažovao preduzetnika nakon oglašavanja u sredstvima informisanja potrebe za angažovanjem fizičkih lica ili angažujući treće lice koje se uobičajeno bavi pronalaženjem lica podobnih za radno angažovanje, a čija je usluga rezultirala angažovanjem tog preduzetnika.
Kako će da dokaze naš poreski službenik da li ste videli neku reklamu na FB-u i poslali mail ili bili na chat-u?
5. Nalogodavac obezbeđuje sopstveni osnovni alat, opremu ili druga osnovna materijalna ili nematerijalna sredstva potrebna za redovan rad preduzetnika ili finansira njihovu nabavku, osim specijalizovanih alata, opreme ili drugih specijalizovanih materijalnih ili nematerijalnih sredstava koji mogu biti neophodni u cilju izvršavanja specifičnog posla ili naloga, ili nalogodavac uobičajeno rukovodi procesom rada preduzetnika, osim takvog rukovođenja koje podrazumeva davanje osnovnog naloga u vezi sa naručenim poslom i razumnu kontrolu rezultata rada ili nadzor nalogodavca, kao dobrog privrednika, nad obavljanjem posla koji je naručio.
Ko je još dobio alat i opremu od inostrane firme?
6. Najmanje 70% od ukupno ostvarenih prihoda preduzetnika u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini je ostvareno od jednog nalogodavca.
Ovo će većina da padne.
7. Preduzetnik obavlja poslove iz delatnosti nalogodavca, a za tako obavljene poslove njegov ugovor o angažovanju ne sadrži klauzulu po kojoj preduzetnik snosi uobičajeni poslovni rizik za posao isporučen klijentu nalogodavca, ukoliko takav klijent postoji.
Gotovo niko nema ovakve ugovore a i da kažemo da ima i da padne ovo je tek drugi uslov koji je pao.
8. Ugovor o angažovanju preduzetnika ili sadrži delimičnu ili potpunu zabranu preduzetniku da pruža usluge po osnovu ugovora sa drugim nalogodavcima, izuzev delimične zabrane koja obuhvata pružanje usluga ograničenom broju direktnih konkurenata nalogodavcu.
Kao gore, gotovo niko nema nikakav ugovor a tek firme ne pišu takve stavke za freelancere. Ajde i da ima, pao si 3
9. Preduzetnik obavlja aktivnosti uz naknadu za istog nalogodavca, neprekidno ili sa prekidima 130 ili više radnih dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini, pri čemu se obavljanjem aktivnosti u jednom radnom danu smatra obavljanje aktivnosti u bilo kom periodu tokom tog radnog dana između 00 i 24 časa.
Praktično nedokazivo, al neka i dokaže nekim čudom poreski službenik. Pao si 4.

Pet ne možeš da padneš. U principu, gotovo ništa ne možeš da padneš ako nema dokaza za ove stavke. Što u većini slučajeva i nema kad radiš za inostranu firmu, ili sajt na kome uzimaš projekte. Ja kao neko ko radi za YT/Google ne mogu da padnem nikako. A pogotovo ko ima već jedan posao regularan u Srbiji. Taj tek ne može da padne.
 
Zaboravljas najvazniju stavku - ne dokazuje poreski sluzbenik da je u pravu, vec ti dokazujes da on nije. A vec znamo da zalba ne odlaze izvrsenje poreskog resenja.
 
Zaboravljas najvazniju stavku - ne dokazuje poreski sluzbenik da je u pravu, vec ti dokazujes da on nije. A vec znamo da zalba ne odlaze izvrsenje poreskog resenja.
Jericho je ovde u pravu. Problem jeste, kako će poreski inspektor da tumači stavke za koje nemamo dokumentaciju, kada dođemo na red za pretres?!?

Dakle, ako mi nemamo dokument kojim smo regulisali naš odnos sa poslodavcem, nigde se ne vidi ni da li nam je nalogodavac odredio radno vreme, ni da li nam je uslovio da ne smemo da radimo za drugog, ni da li nam je uslovio da mi snosimo posledice greške koju eventualno napravimo.

Šta će da radi poreski inspektor, ako ni mi ni on nema načina da proveri pojedine tačke testa samostalnosti?!? Da li uzima pozitivnu ili negativnu predpostavku?

Za'ebancija je što za poreze u principu nije kao za krivično (nevin si dok se ne dokaže suprotno), već si dužan full iznose dok ne podneseš dokaze poreskih olakšica. Za oslobađanje od poreza (ako imaš osnova), na tebi je da prikupljaš dokumentaciju koja dokazuje da imaš pravo na oslobođenje od određenih delova poreza. Tako je za sve poreske obaveze koje postoje. Ako se budu ovog držali, onda sve u peršun. Nema ništa od toga.

Može neki ćaknuti inspektor da insistira da mi tražimo od poslodavca iz inostranstva izjave da smemo da radimo za druge, da nismo mi odgovorni prema klijentu, da nam nije kupio računar...
...i to poslodavac treba da overi kod notara u svojoj zemlji, a mi ovde da uradimo prevod kod sudskog tumača. To podnosimo/donosimo za svaku tačku testa samostalnosti za koje inspektor nema dokumantovano na drugi način... ...na primer! o_O :mad::eek:
 
Po tom principu bi svako morao da dokazuje ne postojnje odnosa kakvim ga proziva 9 tačaka za svaku tačku.

Jeste, jedan Google će meni da pošalje 20 overenih dokumenta. Taj ni na feedback ne odgovara.

A kako ćete da dokažete da NISTE videli i javili se na oglas? Firma može da ima oglase, ali ne znači da ste vi dobili posao preko oglasa.

Ne preterujte sa time. Onda niko nikada ne bi prošao test, a prošlo ga je X ljudi.
 
Pa u principu u pravu si, nisu poreski inspektori baš toliko ćaknuti.

Ne znam statistiku prolaznosti na tom testu, ali poenta jeste da se fake freelanceri vrate na redovno zaposlenje u matične firme, a pravi freelanceri da ostanu to što jesu. Na poreskom inspektoru je da proceni dal' ga farbate ili ste zaista samozaposleni i samostalni freelancer. To i jeste poenta testa samostalnosti.

Naravno, i dalje može matična domaća firma tako da napakuje ugovor između samostalnosamozaposlenih i firme, da se test prođe. Tipa, napišu da radiš kada hoćeš, kod svoje kuće, sam kupuješ opremu, nije strašno ako nešto zabrljaš... ...a onda takav ugovor pokažete inspektoru.

Svaka poreska olakšica (u celom svetu), neko će da pokuša da je zloupotrebi. A onda poresko pokušava da spreči zloupotrebe. Sve zavisi koliko je veliki pritisak na izbegavanje poreza, i koliko je poresko sposobno i stručno da na vreme i efikasno to spreči, ne ugrožavajući one kojima su olakšice zaista namenjene.
 
U velikom broju slučajeva zavisi od pojedinačne situacije osobe koja radi već negde ili radi isključivo za poslodavca stranog. Evo primer:

1. Nalogodavac ili povezano lice s nalogodavcem (radi pojednostavljenja teksta, u nastavku za oba lica koritimo termin "nalogodavac") određuje radno vreme preduzetniku ili su odmor i odsustva preduzetnika zavisni od odluke nalogodavca i naknada preduzetniku se ne umanjuje srazmerno vremenu provedenom na odmoru;
Neko ko nema radno vreme, rešenje o godišnjem odmoru, kome plata nije na sat, dan, nego je plaćen na projekat/učinak ne može da padne ovaj uslov
2. Preduzetnik uobičajeno koristi prostorije koje obezbedi ili obavlja poslove u mestu koje odredi nalogodavac za potrebe obavljanja poslova koji su mu povereni.
Ko radi od kuće ili u nekoj garaži, stanu koji sam plaća ne može da padne.
3. Nalogodavac vrši ili organizuje stručno osposobljavanje ili usavršavanje preduzetnika.
Koji još nalogodavac kod koga neko radi online i iz druge države šalje takvog na usavršavanje?
4. Nalogodavac je angažovao preduzetnika nakon oglašavanja u sredstvima informisanja potrebe za angažovanjem fizičkih lica ili angažujući treće lice koje se uobičajeno bavi pronalaženjem lica podobnih za radno angažovanje, a čija je usluga rezultirala angažovanjem tog preduzetnika.
Kako će da dokaze naš poreski službenik da li ste videli neku reklamu na FB-u i poslali mail ili bili na chat-u?
5. Nalogodavac obezbeđuje sopstveni osnovni alat, opremu ili druga osnovna materijalna ili nematerijalna sredstva potrebna za redovan rad preduzetnika ili finansira njihovu nabavku, osim specijalizovanih alata, opreme ili drugih specijalizovanih materijalnih ili nematerijalnih sredstava koji mogu biti neophodni u cilju izvršavanja specifičnog posla ili naloga, ili nalogodavac uobičajeno rukovodi procesom rada preduzetnika, osim takvog rukovođenja koje podrazumeva davanje osnovnog naloga u vezi sa naručenim poslom i razumnu kontrolu rezultata rada ili nadzor nalogodavca, kao dobrog privrednika, nad obavljanjem posla koji je naručio.
Ko je još dobio alat i opremu od inostrane firme?
6. Najmanje 70% od ukupno ostvarenih prihoda preduzetnika u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini je ostvareno od jednog nalogodavca.
Ovo će većina da padne.
7. Preduzetnik obavlja poslove iz delatnosti nalogodavca, a za tako obavljene poslove njegov ugovor o angažovanju ne sadrži klauzulu po kojoj preduzetnik snosi uobičajeni poslovni rizik za posao isporučen klijentu nalogodavca, ukoliko takav klijent postoji.
Gotovo niko nema ovakve ugovore a i da kažemo da ima i da padne ovo je tek drugi uslov koji je pao.
8. Ugovor o angažovanju preduzetnika ili sadrži delimičnu ili potpunu zabranu preduzetniku da pruža usluge po osnovu ugovora sa drugim nalogodavcima, izuzev delimične zabrane koja obuhvata pružanje usluga ograničenom broju direktnih konkurenata nalogodavcu.
Kao gore, gotovo niko nema nikakav ugovor a tek firme ne pišu takve stavke za freelancere. Ajde i da ima, pao si 3
9. Preduzetnik obavlja aktivnosti uz naknadu za istog nalogodavca, neprekidno ili sa prekidima 130 ili više radnih dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini, pri čemu se obavljanjem aktivnosti u jednom radnom danu smatra obavljanje aktivnosti u bilo kom periodu tokom tog radnog dana između 00 i 24 časa.
Praktično nedokazivo, al neka i dokaže nekim čudom poreski službenik. Pao si 4.

Pet ne možeš da padneš. U principu, gotovo ništa ne možeš da padneš ako nema dokaza za ove stavke. Što u većini slučajeva i nema kad radiš za inostranu firmu, ili sajt na kome uzimaš projekte. Ja kao neko ko radi za YT/Google ne mogu da padnem nikako. A pogotovo ko ima već jedan posao regularan u Srbiji. Taj tek ne može da padne.
Na osnovu Uputstva za test samostalnosti, situacija je sledeća:

1. Ako radiš npr. puno radno vreme ili veći deo radnog vremena za jednog nalogodavca, padaš ovu tačku. Ovde se ne misli na klizno radno vreme u smislu mogu da počnem da radim od 8 do 10 kad god hoću. Ako radiš na projektu za koji nije jasno navedeno šta podrazumeva i koji je krajnji rezultat, padaš kriterijum. Pogledaj strane 27 i 28.

2. Ovo je lako proći.

3. I ovo je lako proći.

4. Ne mora inspektor ništa da dokazuje. Ukoliko na web sajtu tvog nalogodavca postoji oglas za zaposlenje za poziciju na kojoj radiš, padaš kriterijum. Nije bitno ako si ti poziciju dobio na drugi način. Ako je koncepcija oglasa takva da se traži lice sa tim i tim obrazovanjem i tim i tim setom skilova - padaš. Ako je oglas takav da firma oglašava nešto slično kao tender za određeni projekat, onda prolaziš. Jedino što ovo drugo teško da će biti slučaj u praksi.

5. Ovde ima potencijalno problematičnih stvari ali hajde da kažem da se može proći.

6. Ovo se pada.

7. Za ovo je relevantno šta piše u ugovoru, može da se prođe, ali je malo nezgodan deo kada "Preduzetnik obavlja aktivnosti iz delatnosti Nalogodavca", jer to može baš široko da se tumači.

8. Takođe relevantno šta piše u ugovoru. Može da se prođe ako je zabrana navedena konkretno i smisleno.

9. Jako lako da se padne jer i jedan minut posla dnevno računaju kao radni dan.

Da sumiram: 4 kriterijuma padaš gotovo sigurno i na preostalih 5 je potrebno bilo gde da se oklizneš. Ne baš sjajna startna pozicija ako mene pitaš :)
 
^Koja je onda alternativa nekome ko prvi put ulazi u takav posao i ko nema registrovanu preduzetnicku radnju?
Da otvori DOO firmu?
 
^Koja je onda alternativa nekome ko prvi put ulazi u takav posao i ko nema registrovanu preduzetnicku radnju?
Da otvori DOO firmu?
Ove godine je najisplativije biti frilenser, odnosno fizičko lice bez preduzetničke delatnosti. Moguće je primiti oko 6000 eura bez ikakvih poreskih obaveza, ima više detalja na sajtu URI.

Za sve ostalo: ili DOO ili ogroman rizik, pa ko šta više voli...
 
Preduzetnik iz radnog odnosa ako već imaš posao na kome si prijavljen.
 
Ako bi neko trebalo da bude upoznat sa promenama to su knjigovodje.
Evo na primer prema ovom coveku nije tako lako pasti svaku tacku:

EDIT: još 2 videa iz kojih se može po nešto naučiti a nije spominjano u temi, do sada:
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=GYlMe2j9kFc
https://www.youtube.com/watch?v=Lm8kn2fVXYE
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako bi neko trebalo da bude upoznat sa promenama to su knjigovodje.
Evo na primer prema ovom coveku nije tako lako pasti svaku tacku:

Prvi video je odličan (drugi se ne vidi). Zaista nije lako pasti test, ako ste zaista freelance.
Ako fejkujete svoj radni odnos da licite na freelance, onda I treba da ga padnete.

I na kraju potvrda, baš fake freelance je i glavni uzrok celog ovog cirkusa.
 
^ Dodata 2 videa kao dodatak, delimično ispravljen problem - iz nekog razloga forum ne želi da prepozna putanju do drugog videa pa sam ostavio link u CODE formatu.
 
Ajde ako moze neko dobro upucen u temu da mi kaze koliko bi mi uzeli za porez i doprinose ako bih mesecno imao zaradu 87.000 din?
Nisam se bavio freelancingom ranije, kalkulatore koje sam pronalazio uglavnom racunaju neki dug od ranije sto nema veze u mom slucaju!
 
87.000 - 18.000 = 69.000 x 0.55 = ~37.000 (ovu racunicu planiraj od 1. Januara 2022 ako ne odluce drugacije)
87.000 - 64.000 = 23.000 x 0.55 = ~12.500 (ovo je racunica do kraja 2021 godine)
 
Ajde ako moze neko dobro upucen u temu da mi kaze koliko bi mi uzeli za porez i doprinose ako bih mesecno imao zaradu 87.000 din?
Nisam se bavio freelancingom ranije, kalkulatore koje sam pronalazio uglavnom racunaju neki dug od ranije sto nema veze u mom slucaju!

Za tačan odgovor zaista, ali zaista moraš uzeti knjigovođu. Ako će ti to biti redovni prihodi, moraš ih nekako regulisati.
Nije isto da li su ti to jedini prihodi u životu, ili dopunski. Tipa imaš redovno radno mesto gde si prijavljen i plaćaš doprinose a ovo je dodatna zarada, ili ti je to jedina zarada.
 
Dakle meni ostane 37k ili 12.5k mesecno???? Ovo bi mi bio jedini izvor prihoda i redovno primanje....pa bih morao regulisati
Za pomenute novce ne ukljucujem komp! :(
 
Ne, nego od 87.000, po onome iznad, treba da das ~37.000 ili ~12.500. Znaci ostalo bi ti ~50.000 ili ~74.500.
 
Udruženje: Frilenseri sa strepnjom iščekuju zakon o fleksibilnim oblicima rada

Preduzetničku agenciju registrovalo 15 odsto

Na pitanje da li su na neki način regulisali svoje poslovanje u nekoj od zakonski postojećih kategorija preduzetnika, 83 odsto frilensera je odgovorilo da svoju delatnost nije regulisalo ni na koji način, odnosno rade isključivo kao fizička lica, dok je 15 odsto registrovano kao preduzetnici, a manje od dva odsto frilensera je zaposleno u nekoj domaćoj firmi i to im predstavlja dodatni prihod.


Ako je cilj pregovora udruženja sa ministarstvom finansija bio izlazak frilensera iz sive zone, onda su debelo zakazali.
 
Nazad
Vrh Dno