Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Jel ovaj kalkulator tačan? Deluje mi previše dobro da bi bilo istinito.
 
Do 64,000 mesecno bez ikakvih obaveza državi. Da, tačno je.

Posle 01.01.2022. druga pravila.
 
Trenutno su uslovi tako dobri da se bukvalno strancima isplati da uzmu nase drzavljanstvo i budu srpski frilenseri. Ako zanemarimo ono retroaktivno dugovanje za one koji su zaradjivali preko 64k.

Nazalost, od 1.1.2022. je mesecni neoporezivi iznod 18300rsd, a na ostatak se placa onaj ogroman porez od oko 50% i prijava se podnosi na tromesecnom nivou.

Mogli su da ostave ovakve uslove kakvi vaze do 1.1.2022. i ucine Srbiju vrhunskom frilensing destinacijom, pa uzimaju mali porez od toga, a ostatak od pdv kada ti frilenseri budu trosili novac u Srbiji...
 
Da li preduzetnik pausalac moze da deo svog poslovanja sa Upwork klijentima prebaci na fizicki racun, a deo na preduzetnicki i na taj nacin oslobodi limit od 6.000.000 godisnje za tih nekih 700 i kusur hiljada? (12 x neoporezivih 64k)?
Kad kazem prebaci bukvalno mislim da jedan deo novca sa upworka ili bilo koje slicne platforme prevuce na privatni racun, a jedan deo na preduzetnicki.
 
^
To lepo zvuci ali sumnjam da je moguce.
Verujem da pravno mora firma da ti bude "u mirovanju" da bi mogao da povuces novac kao "freelancer", mada eto mozda se javi neki pravnik pa nam da tacniju informaciju.
Ja bih prvi voleo da to moze.
 
Da li preduzetnik pausalac moze da deo svog poslovanja sa Upwork klijentima prebaci na fizicki racun, a deo na preduzetnicki i na taj nacin oslobodi limit od 6.000.000 godisnje za tih nekih 700 i kusur hiljada? (12 x neoporezivih 64k)?
Kad kazem prebaci bukvalno mislim da jedan deo novca sa upworka ili bilo koje slicne platforme prevuce na privatni racun, a jedan deo na preduzetnicki.

Problem je što si već u sistemu i sve je vidljivo. Isti ti je uplatilac, isti račun odakle dolazi novac. Jedino da imaš način da šalješ novac nekom drugom, dužom rutom, sa više koraka, pa da podeliš i da to onda navedeš kao neki poklon ili nešto... ali sve je to kažem slabo, jer si već u sistemu kao preduzetnik.
 
Da li to onda znaci da preduzetik kod nas ne moze nikakav priliv novca iz inostranstva da oporezuje kao fizicko lice ili samo ne moze ako uplata dolazi sa istog racuna sa kog leze i na preduzetnicki racun i ako je osnov placanja isti?
 
Po mojoj logici ovo drugo.
 
Da li preduzetnik pausalac moze da deo svog poslovanja sa Upwork klijentima prebaci na fizicki racun, a deo na preduzetnicki i na taj nacin oslobodi limit od 6.000.000 godisnje za tih nekih 700 i kusur hiljada? (12 x neoporezivih 64k)?
Kad kazem prebaci bukvalno mislim da jedan deo novca sa upworka ili bilo koje slicne platforme prevuce na privatni racun, a jedan deo na preduzetnicki.
Verovatno neki pravnik treba da ti odgovori na to. Imas registrovanu radnju za svoju delatnost, ali saljes pare na privatni racun kako bi izbegao limit...verovatno mogu da protumace iz poreske kao pokusaj izbegavanja poreza.
 
Verovatno neki pravnik treba da ti odgovori na to. Imas registrovanu radnju za svoju delatnost, ali saljes pare na privatni racun kako bi izbegao limit...verovatno mogu da protumace iz poreske kao pokusaj izbegavanja poreza.
Slazem se da zvuci takk, ali oni su sami rekli da je do 64k neoporezovano, to u teoriji znaci da bi do tog iznosa svako fizicko lice moglo da primi uplatu, svakog meseca, bez ikakve potrebe za tumacenjem osnova uplate. A pitati bilo koga za precizan odgovor u ovoj drzavi je misaona imenica, zovem mesec dana svaki dan poresku upravu ne bi li mi neko dao najprostiju informaciju oko kovid namenskog racuna, koji mi je drzava greskom otvorila i greskom uplatila pomoc, a sad se ja lomim da dobijem odgovor i ispravim njihovu gresku :)
 
Slazem se da zvuci takk, ali oni su sami rekli da je do 64k neoporezovano, to u teoriji znaci da bi do tog iznosa svako fizicko lice moglo da primi uplatu, svakog meseca, bez ikakve potrebe za tumacenjem osnova uplate. A pitati bilo koga za precizan odgovor u ovoj drzavi je misaona imenica, zovem mesec dana svaki dan poresku upravu ne bi li mi neko dao najprostiju informaciju oko kovid namenskog racuna, koji mi je drzava greskom otvorila i greskom uplatila pomoc, a sad se ja lomim da dobijem odgovor i ispravim njihovu gresku :)
Problem je, čini mi se, u tome što se moraš izjasniti kao ili jedno ili kao drugo, znači ako si frilenser onda nema paušala i obrnuto. Ne možeš provlačiti novac na konto oba "statusa." Nisam pravnik, ovo je neko moje laičko rezonovanje ali mi se čini da ima smisla.
 
To je definitivna odluka, neće biti više pregovora, protesta i ostalog?
Znam da je fokus svega bio na zaostalim dugovanjima, ali ovo je katastrofa.
To je sve sada Zakon. I nema menjanja. Jedino što sledi je neki novi Zakon koji se tiče rada. Pa će tamo da budu neka nova pravila. Ovo što se tiče svega do 01.01.2022. je zvanično gotovo.
 
Ako bih radio iskljucivo za jednog klijenta da li mi je pametno da u tom slucaju otvorim preduzetnicku radnju?

Nisam do sada nikada radio na taj nacin. Taj famozni test samostalnosti su mi mnogi spomenuli ali mi je sve i dalje nelogicno. Ako imam jednog klijenta i on meni uplacuje novac a ja dalje sam doprinose, sto bi mi neko pravio problem u tom slucaju kada ja ionako ne mogu nikako da budem u radnom odnosu s obzirom da se poslodavac nalazi u inostranstvu.
 
Džabe ti logika, tako je. Ne prolaziš test samostalnosti. Logiku sačuvaj za izbore. ;)
 
Ne mora da znači da ne prolazi test samostalnosti ako radi za jednog klijenta.

@retrospektiva ,na link ispod imaš test, prodji kroz pitanja i vidi gde se nalaziš po pitanju testa samostalnosti. 9 kriterijuma postoji, ako ispunjavaš 5+ pao si.

 
@CTR99
Nemoj pogrešno da savetuješ čoveka. Rad sa samo jednim klikentom nije garant da se pada test. Ja radim sa samo jednim inostranim klijentom i nema šanse da mogu da padnem test.
@retrospektiva
Isprati Stevanov link i vodećeš da li padaš. Pretpostavljam da ako radiš nešto kao ja, npr. YouTube, ne padaš na testu.
 
Ustvari što je najzanimljivije, pasti test samostalnosti je veoma teško
 
Netačno, pasti ga je vrlo lako. Samo treba pročitati lepo uputstvo za primenu testa samostalnosti i sve će vam biti jasno.

Ja radim sa samo jednim inostranim klijentom i nema šanse da mogu da padnem test.
Padaš 100%. Mogu da ti nabrojim 4 kriterijuma koja padaš u startu.
 
Bitno je i da li je samo preduzetnik ili preduzetnik iz radnog odnosa. Preduzetnik iz radnog odnosa ne moze da padne test samostalnosti nikako iako radi samo sa jednom klijentom jer ne moze da bude samostalan sa tim klijentom, ako je vec u radnom odnosu : )
@sysninja ovo si bas odvalio i ostao ziv da u startu pada 4 kriterijuma, a ne znas ni kako je zaposlen, da li mozda radi neki part time, da li radi od kuce, da li radi na svojoj opremi, da li moze da radi kad hoce i koliko hoce, da li snosi odgovornost itd :)
 
😂

Pročitaj uputstvo. Nije dugačko, oko 100 strana, ali je sve jasno napisano.

To što si ti napisao ne da nema veze sa mozgom, već jako opasno da savetuješ ljude tako pošto nema nikakve veze da li si iz radnog odnosa ili ne.

Isto tako nema veze da li radi part time ako radi za jednog klijenta.

Meni je stvarno nejasno da neko i skoro 2 godine posle uvođenja testa samostalnosti i izbačenog uputstva tvrdi da prolazi test samostalnosti ako radi za jednog klijenta ili čak savetuje druge da slobodno postanu preduzetnici. Napraviće se ista situacija sa frilenserima koji "nisu znali da treba da plaćaju porez" za par godina, pa će da krene kukanje.
 
Poslednja izmena:
😂

Pročitaj uputstvo. Nije dugačko, oko 100 strana, ali je sve jasno napisano.

To što si ti napisao ne da nema veze sa mozgom, već jako opasno da savetuješ ljude tako pošto nema nikakve veze da li si iz radnog odnosa ili ne.

Isto tako nema veze da li radi part time ako radi za jednog klijenta.
Itekako ima veze jer je jedan od kriterijuma da li radi preko 130 dana ukupno. Part time može da bude da radi 2-3 dana nedeljno i da ne predje limit od 130 dana godisnje. Ili ti misliš da part time samo znači da neko radi 4 sata umesto 8 svaki dan.
I meni je presmešno kako si lupio da neko pada u startu 4 kriterijuma a ne znaš ništa o tome kako taj neko radi, a pritom očigledno ni ne razumeš tih 100 strana koje si iščitao :)
 
Jedva čekam da ti dođe kontrola. Mrzim test samostalnosti, ali nekome ko je prepotentan kao ITevci i ignorantan treba da se prvo desi da ga neko odvali, pa tek onda da savetuje gluposti drugima koje su prežvakane već milion puta.
 
Ih sad :) Umesto što te lupa sujeta mogao si samo da objasniš svima svoju tvrdnju kako to nema veze da li neko radi part time, odnosno dva dana nedeljno za jednog klijenta, odnosno manje od 130 dana godišnje:)
 
Ne lupa me sujeta, objašnjavao sam milion puta na temi za preduzetnike.

E'o ovaj dečko ti je sažvakao:


A može i još edukacije:

 
Na prvom linku, u delu tumačenje testa, za 9. kriterijum i dalje nigde ne vidim kako neko pada ako radi za klijenta part time :) A na ovom drugom linku, to se ni ne pominje, tako da je potpuno beskoristan. Ovde ti i ja diskutujemo o tvojoj tvrdnji da nije bitno da li neko radi part time, a ti mi daješ dva irelevantna izvora.
Evo probaću još jednom, kako nije bitno ako dotični gospodin radi sa jednim klijentom cele godine u nekom tempu na primer jedne nedelje radi dan,dva, sledeće nedelje radi tri dana, a onda ne radi na primer dve nedelje uopšte i tako cele godine odradi 127 dana? :)
 
Bitno je i da li je samo preduzetnik ili preduzetnik iz radnog odnosa. Preduzetnik iz radnog odnosa ne moze da padne test samostalnosti nikako iako radi samo sa jednom klijentom jer ne moze da bude samostalan sa tim klijentom, ako je vec u radnom odnosu : )
Upravo tako.
 
Nisam se jos uvek odlucio za takav vid angazmana.
Jos uvek vagam koliko mi je pametno, kolike bih troskove imao u tom slucaju. Nikada ranije do sada nisam funkcionisao po tom principu, nikada nisam imao preduzetnicku radnju. Do sada sam radio iskljucivo za domace poslodavce, prijavljen na firmu. Inace od ovih kriterijuma brojevi 1, 4, 5 i 7 su mi malo dvosmisleni. Pogotovo 1, 4 i 5. Opremu poslodavca ne bih koristio, ne bih imao placene neradne dane, ne bih radio u prostorijama koje bi nalogodavac obezbedjivao, ne bi poslodavac ulagao u moje usavrsavanje.

Procitao sam na nekoliko mesta kako ljudi tumace te kriterijume, i recimo ovde: https://www.digitalnazajednica.org/2021/05/14/rezultati-ankete-o-uticaju-testa-samostalnosti-2-deo/
ima dosta zbunjujucih stvari.

Posto imam trenutno stalni radni odnos zanimalo me je na koji nacin ja mogu da budem siguran da ce klijent iz inostranstva na duze staze biti u obavezi da me angazuje.
Ako sam ja preduzetnik i svakoga meseca ispostavljam fakturu za pruzene usluge, kakvu vrstu ugovora na duze staze klijent i ja mozemo da imamo?
 
Poslednja izmena:
Ako sam ja dobro razumeo, poenta testa samostalnosti je rešavanje "problema" koji je uočen u brojnim firmama.

Primer...
...imate firmu sa 20-ak zaposlenih. Radi dobro, plate jake, intelektualni rad. Sav prihod firme je legalan, i nema "keš na ruke". I, doprinosi koji se plaćaju nisu uopšte mali.
Zatim dođete na ideju, raspustite sve zaposlene, a onda svaki od njih otvori paušalnu agenciju i sa vama potpiše ugovor kojim radi za vas i dalje ali sada kao paušalac.
"Zaposleni" i dalje sede na istom mestu, moguće u istoj zgradi, apsolutno se ništa ne promeni u organizaciji i načinu rada, samo se promenilo kako su "zaposleni angažovani" i kako se posmatraju.
"Zaposleni" na račun svoje paušalne agencije sada dobijaju bruto iznos svojih primanja (ili nešto manji (da i firma nešto ućari)), ali plaćeni doprinosi su manji te im više ostaje na ruke.

WinWin situacija, osim za PIO, zdravstveno osiguranje i poreznike.

Možete čak celu firmu da odjavite iz Srbije, prijavite je negde napolju, a onda svi zaposleni uključujući i menadžment i birokratiju budu pojedinačni paušalci koji rade za tu firmu koja tamo gde je registrovana nema ni kancelariju na zaposlene. Čak i za čistačicu angažujete firmu za održavanje higijene i plaćate je iz inostranstva. Voila, svi rade za strance, a svi zaposleni su u stvari kolege i rade kao jedan tim, sede zajedno u jednoj zgradi čiji zakup plaća ona firma iz inostranstva, .

Ovo je inače (bio) sasvim legalan način smanjenja plaćanja doprinosa državi, i zaobilaženje zakona o radu, gledano iz ugla jednog preduzeća. Uopšte nije tajna da postoje poreski savetnici i agencije koje se bave poslom uređenja poreskih obaveza i koji aktivno rade na tome da se smanje poreska davanja na legalan način, i koji će vas savetovati da pređete na ovakav način poslovanja. Ovo prebacivanje zaposlenih u pojedinačne paušalce i jeste bilo potpuno legalno. Obična rupa u zakonu iskorišćena na inteligentan način.

Poreznici su to prepoznali, (iskustvo nije samo iz Srbije) i pokušali (nesrećno) da spreče takvu praksu uvođenjem testa samostalnosti.
Jesu daleko smanjili takvu praksu u našim raznim preduzećima. Brojne zatvorene paušalne agencije mogu biti i zaposleni koji su se vratili u redovan radni odnos.
...ali, napravili su cirkus onima koji nisu tako radili, ali jesu freelanceri određene kategorije. Kolateralna šteta. :(
 
Nazad
Vrh Dno