Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

jedno pitanje,od skoro dobjaim do 50e mesecno na paypal ,dal cu i ja morati da platim drzavi nesto za to na ime poreza?
 
Slazem se da za pregovore moras imati i ti batinu ako vec druga strana ima istu
ovde je napravljena fundamentalna greska
a to je da se najavilo raikalizacija protesta a onda se postavilo par satora i to je to
Sam si sebi odgovorio. Ako je jedva bilo ljudi za kampovanje, odakle ti uopšte ideja da se išta moglo radikalizovati? Je li protest radikalan ako četiri čoveka divljaju?

Mnogo ljudi je besno i kivno, a postignuto je veoma korektno rešenje. Ko je zarađivao do 5-6k eura neće morati ništa da plati. Zaštićeni su oni najugroženiji, tako i treba da bude.
 
Ukratko do kraja godine odbija se 50% normiranih troskova i 32.000 mesecno. Znaci do nekih 64.000 din. se ne placa nista.

Od nove godine priznavace se normirani troskovi u visini trostrukog neoporezivog iznosa zarade - 54.900 din. i porezii doprinosi ce se placati kvartalno.

Ok, to je otprilike jasno.

Dalje nejasnoće:

1. Od nove godine, šta znači kvartalno? Freelancer će morati da uplaćuje kvartalno, ali će se visina biti definisana godišnjim prosekom, ili će se kao osnovica za oporezivanje gledati kvartalni prosek?
Druga opcija kvartalnog proseka je jako nezgodna za freeelancer-e koji rade duže projekte, a naplaćuju jednokratno. Godišnji prosek bi njima bio daleko povoljniji.

2. Kako će se tretirati oni kojima je freelance work dodatni posao? Da li će freelance zarada iz inostranstva biti posmatrana nezavisno od njihovih glavnih primanja u zemlji?
 
Ok, to je otprilike jasno.

Dalje nejasnoće:

1. Od nove godine, šta znači kvartalno? Freelancer će morati da uplaćuje kvartalno, ali će se visina biti definisana godišnjim prosekom, ili će se kao osnovica za oporezivanje gledati kvartalni prosek?
Druga opcija kvartalnog proseka je jako nezgodna za freeelancer-e koji rade duže projekte, a naplaćuju jednokratno. Godišnji prosek bi njima bio daleko povoljniji.

2. Kako će se tretirati oni kojima je freelance work dodatni posao? Da li će freelance zarada iz inostranstva biti posmatrana nezavisno od njihovih glavnih primanja u zemlji?
Porez će se plaćati kvartalno a ne mesečno. Visina će biti određena tako što je i dalje 56% na celokupnu sumu koja ti je legla nakon što oduzmeš minimalac 18300 i to je to, neće biti normiranih troškova. Zato se i protestovalo sad zadnje. Videćemo da li će novi zakon doneti neke preko potrebne izmene.

Lično mislim da državu nije briga odakle tebi novac i da li ti je to primarni ili sekundarni posao sve dok platiš porez, ne menja im to verovatno ništa.
 
54.900 kvartalno dodje 18.300 dinara mesecno, a to je ono o cemu se pricalo i ranije, dok su za ono drugo udruzenje vikali da ih vodi neki advokat koji je prijatelj Ane Brnabic, ili tako nesto.

U sustini, izmene u odnosu na ono sto je ostvarilo "udruzenje prijatelja Ane Brnabic", su da su normirani troskovi za stari dug povecani za 7%, sto ne znaci da su oni osvojili 7%, kako neki vole da tumace, vec je to 0.07*0.55 ili koliko je vec ukupna stopa tacno, tako da su "osvojili" ispod 4% efektivne stope.
Ne znam sta je, i koliko bilo realno, ali ne mogu da se otmem utisku da je ovo skoro pa ista stvar za koju su do pre neki dan vikali da je izdaja i SNS podmetacina.
Ako bismo pricali iz ugla nekog postenog coveka, koji se stavio na celo tih protesta i organizacije: zasto bi tako neko uopste izlagao sebe polivanju pomijama za tako malu razliku koju je "uspeo da izdejstvuje". To prosto nije logicno, niti je uobicajeno ponasanje. Uopste nije bilo sve ili nista, kako pokusavaju da prikazu, vec je razlika u tih nepunih 4%, i produzetku tih uslova do kraja ove godine, i koliko vidim, kataklizme posle toga, jer ce za mnoge to biti i gore nego ono sa 20% normiranih troskova, sto je vec bilo uzasno sa tako visokim stopama. Potpuno, i neverovatno losi uslovi, ako to tako ostane.
Sto se starog duga tice, tj popoljsanja u odnosu na sns udruzenje, mogli bi da kvalifikuju to kao "bolje ista nego nista", ali nikako ne mogu kao "sve ili nista", "uzmi ili ostavi" i slicno. Mislim da bi posten i dostojanstven covek to ostavio, cak i da misli da ne moze bolje od toga.

Inace, cela ova ujdurma je od pocetka izgledala kao da je drzava uzela da vija neke babe koje su prodavale mleko po komsiluku, nisu nikada nista placale, a onda im drzava obracunala da moraju platiti tekucu i 5 prethodnih godina. Mislim, babe stvarno duguju, nije to stvarno retroaktivno, na sta neke babe pokusavaju da se izvuku, ali nikada ranije nijedna baba nije placala za ovo. Babe onda dignu pobunu, i drzava odluci da, sto se starog duga tice, one koje su imale samo kozu, ne moraju da placaju, a one koje su imale kravu, ili vise koza moraju da plate na sve sto je visak u odnosu na jednu kozu. A za ubuduce ne mogu da im prastaju za mleko, ali mogu da im odbiju sva jaja koja snese jedna kokoska.
Babi nije pravo sto mora da placa za pet i po godina unazad, niti je mislila da je moguce da je tako nesto zadesi, ali joj komsiluk kaze da treba da bude srecna jer nije radila po zakonu, a sada ce cak i po zakonu moci da proda jaja od jedne kokoske bez provizije.

Inace, nevezano za babu, meni uopste nije jasno kako od ovolikih tekstova nigde ne videh eksplicitno da li ce obracunavati stari dug mesecno ili godisnje. Razlika je vrlo znacajna, i (posten) covek bi rekao da ako neko uopste spominje neki godisnji iznos, onda obracunavaju godisnje, ali cela racunica je pravljena kao da planiraju da obracunavaju mesecno, sto bi najiskrenije bio poseban nivo katastrofe od pregovaranja za koji bi se negde ostalo (i) bez jaja (baba, izvini).
 
normirani troskovi u visini trostrukog neoporezivog iznosa zarade - 54.900 din. i porezii doprinosi ce se placati kvartalno.
Znači isto kao i do sada, samo je oprošteno više nego ranije...
 
Ono sto ja nisam nasao a zanima me, ako neko moze da me prosvetli.. U prethodnih 5 godina da kazemo ukupna zarada ~30,000 eura. To je 60 meseci. Bude u proseku 500e. U teoriji ne oporezuje se nista jel ? Sta ako je jednog meseca bilo 1300e, sledeceg 300e ? Da li se gleda prosek na kraju godine odnosno ukupan godisnji prihod / mesec dana ili ?

I to inace se oporezuje od 1. Januara 2016-e ?
 
Poslednja izmena:
^ Nisam imao živaca da ispratim ovaj najnoviji veleobrt, pa da pitam, da li će oslobođenje od plaćanje poreza i doprinosa na prihode do 550€ mesečno ostvariti samo oni frilenseri koji nemaju nijedan drugi izvor prihoda?
Npr. ja imam stalan posao i primanja dosta veća od tog iznosa na koja su u celosti plaćeni svi porezi i doprinosi, a pored toga bavim se i hobijem (ino prodajom) od koje kapne tu i tamo... To što kapne nije nikad ni blizu 550e mesečno, ali nije da mi je to jedini izvor prihoda, pa ne znam da li će prilikom razrezivanja poreza na prihod od frilensinga gledati i to da već imam platu kao izvor prihoda (bez obzira što je taj prihod sa aspekta poreza i doprinosa u celosti regulisan), pa mi praktično na svaki evro prihodovan od frilensinga računati porez, jer je već sama plata preko 550e.

Ako, u mom slučaju, vučem analogiju između frilensinga i nekih drugih oblika rada van radnog odnosa, tipa ugovor o delu, na prihod koji ostvarim u tom aranžmanu, uredno platim porez i sve doprinose osim zdravstvenog, jer mi je to već "pokrila" plata, pa se bojim da se "turci ne dosete" ovoga i u slučaju frilensing aranžmana.

Malo sam zakomplikovao, ali kontate šta hoću reći.

EDIT: @Rio i @zimzimbre mogu da se opkladim da će osmisliti neki "kaučuk" propis, da gledaju i mesečni i godišnji prihod, a onda se u konkretnom slučaju opredele za onaj koji im više odgovara, tj. onaj gde poreze i doprinose mogu naplatiti u višem iznosu...
 
Poslednja izmena:
Ono sto ja nisam nasao a zanima me, ako neko moze da me prosvetli.. U prethodnih 5 godina da kazemo ukupna zarada ~30,000 eura. To je 60 meseci. Bude u proseku 500e. U teoriji ne oporezuje se nista jel ? Sta ako je jednog meseca bilo 1300e, sledeceg 300e ? Da li se gleda prosek na kraju godine odnosno ukupan godisnji prihod / mesec dana ili ?

I to inace se oporezuje od 1. Januara 2016-e ?

Koliko sam mogao da razumem iz izjave ministra, ako zarada nije prešla 64000 na mesečnom ili 768000 na godišnjem nivou, ne plaća se ništa.
Ono ILI, bi trebalo da znači da treba da ispuniš jednu od te dve mogućnosti, a ne obe i samim tim, ako si imao pojedine mesečne prihode veće od 64000 din, ipak nećeš platiti ništa ako ti ukupan godišnji prihod ne prelazi 768000 din.
Ono što sam siguran, da neće gledati prosek za svih pet godina zajedno, tako da ti ta računica ne vredi.
 
^ Nisam imao živaca da ispratim ovaj najnoviji veleobrt, pa da pitam, da li će oslobođenje od plaćanje poreza i doprinosa na prihode do 550€ mesečno ostvariti samo oni frilenseri koji nemaju nijedan drugi izvor prihoda?
Npr. ja imam stalan posao i primanja dosta veća od tog iznosa na koja su u celosti plaćeni svi porezi i doprinosi, a pored toga bavim se i hobijem (ino prodajom) od koje kapne tu i tamo... To što kapne nije nikad ni blizu 550e mesečno, ali nije da mi je to jedini izvor prihoda, pa ne znam da li će prilikom razrezivanja poreza na prihod od frilensinga gledati i to da već imam platu kao izvor prihoda (bez obzira što je taj prihod sa aspekta poreza i doprinosa u celosti regulisan), pa mi praktično na svaki evro prihodovan od frilensinga računati porez, jer je već sama plata preko 550e.

Ako, u mom slučaju, vučem analogiju između frilensinga i nekih drugih oblika rada van radnog odnosa, tipa ugovor o delu, na prihod koji ostvarim u tom aranžmanu, uredno platim porez i sve doprinose osim zdravstvenog, jer mi je to već "pokrila" plata, pa se bojim da se "turci ne dosete" ovoga i u slučaju frilensing aranžmana.

Malo sam zakomplikovao, ali kontate šta hoću reći.
Podneseš poresku prijavu ali ne mesečno nego kvartalno.
 
^ Ne kontam, šta time dobijam?
 
Mislim da se to kvartalno odnosi samo na buducu situaciju, kada i kvartalni neoporezivi iznos bude 54.900 dinara. Za stari dug postoje drugaciji uslovi u smislu neoporezivog iznosa, pa valjda i samog racunanja, a spominjali su samo mesecne i godisnje iznose (bar koliko sam ja uspeo da vidim). Sta je od toga informativna brojka, a sta ono sto ce koristiti, ne znam. Ne vidim nacin da mesecni obracun na bilo koji nacin bude povoljniji od godisnjeg, tako da bih rekao da je jedan od ta dva broja visak.
Mada je i besmisleno baviti se nagadjanjima u tom smislu. Ovo je vise situacija znas/ne znas.

Inace, naravno, ne vidim ni bilo kakav razlog da sam iko ista plati, osim ako dogovorene pogodnosti budu vazile samo za one koji se sami prijave, pa neko zeli da izbegne rizik.
U suprotnom, neka jure sami, pa se poneko mozda i izvuce bar za 2016.

I Kure, to tvoje pitanje jeste na mestu, ali vidis da ni na najosnovnije stvari nemamo konkretan odgovor. Oko toga su mozda i zaboravili da pregovaraju :)
 
Koliko sam mogao da razumem iz izjave ministra, ako zarada nije prešla 64000 na mesečnom ili 768000 na godišnjem nivou, ne plaća se ništa.
Ono ILI, bi trebalo da znači da treba da ispuniš jednu od te dve mogućnosti, a ne obe i samim tim, ako si imao pojedine mesečne prihode veće od 64000 din, ipak nećeš platiti ništa ako ti ukupan godišnji prihod ne prelazi 768000 din.
Ono što sam siguran, da neće gledati prosek za svih pet godina zajedno, tako da ti ta računica ne vredi.

To je bio samo primer. Recimo za 2016 imam primanja oko 12000e, za 2017-u 6500e a za 2018-u 6200e, 2019 i 2020 su drasticno manje.

Kad oduzmem, saberem, pomnozim sa onom tabelom, mene ceka 50e mesecno narednih 10 godina. Jer kako vidim placacu porez za te 3 godine posto se gleda na godisnjem nivou.
 
normirani troskovi u visini trostrukog neoporezivog iznosa zarade - 54.900 din. i porezii doprinosi ce se placati kvartalno.
Znači isto kao i do sada, samo je oprošteno više nego ranije...
Malo si se preracunao.
U odnosu sta je drzava oprostila za dug, po novom ce biti samo gore. Priznavace samo 18.300 din mesecno i to je to. Nema 50% normiranih troskova niti 32.000 din
 
^ Ne kontam, šta time dobijam?
Pa da ne moraš po svakoj uplati da podnosiš prijavu kao do sada... :poop:
Malo si se preracunao.
U odnosu sta je drzava oprostila za dug, po novom ce biti samo gore. Priznavace samo 18.300 din mesecno i to je to. Nema 50% normiranih troskova niti 32.000 din
pa stvarno nisam ništa računao ko kome šta oprašta samo pokušavam da vidim šta je to što je "ispregovarano" - jer vidim vesti i ništa mi nije jasno - buduće poslovanje je još nedefinisano a ovo što jeste definisano se ne razlikuje, bar od onoga što je inače neoporeziv deo. Od svega mi je samo jasno da ministar finansija pokušava da naglasi da se buduće poslovanje može nastaviti samo kao PR ili DOO jer je zakon još u izradi, šta god to značilo i da su ovi pregovori bili bitni samo za pitanje duga a ne i dalje poslovanje "frilensera"
 
@Ji 4Tze pitanje je da li moram uopšte išta da prijavljujem ako sam ispod 550€ mesečno ili 768000din godišnje ili 256.000 din kvartalno, ili svakako moram prijaviti savki prihod, pa će oni odreživati da li se plaća porez ili ne?

Drugo što kažu kolege, nije svejedno da li će se porez razrezivati na iznose mesečnih prihoda ako su veći od 550€, ili se neće plaćati ništa ako ukupan godišnji prihod ne prelazi 768000 din, bez obzira ako pojedini mesec u godini pređeš 550€, što bi bilo tehnički lakše i finansijski isplatljivije jer se novac može povlačiti u ređim a većim tranšama što je uvek povoljnije...
 
Zna li neko kada će potpisati SRB i USA sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja? Još koji mesec i USA počinje da mi uzima 24% od svih oglasa prikazanih amerikancima.
 
2. Kako će se tretirati oni kojima je freelance work dodatni posao? Da li će freelance zarada iz inostranstva biti posmatrana nezavisno od njihovih glavnih primanja u zemlji?

Mislim da se tu razlika nece praviti vec ce se racunati kroz ovaj dogovor.

Previse bi to komplikacija donelo, a i nelogicno je da ne mozes istovremeno da budes i zaposlen i frilenser bar za ovo u nazad.
 
@Ji 4Tze pitanje je da li moram uopšte išta da prijavljujem ako sam ispod 550€ mesečno ili 768000din godišnje ili 256.000 din kvartalno, ili svakako moram prijaviti savki prihod, pa će oni odreživati da li se plaća porez ili ne?

Drugo što kažu kolege, nije svejedno da li će se porez razrezivati na iznose mesečnih prihoda ako su veći od 550€, ili se neće plaćati ništa ako ukupan godišnji prihod ne prelazi 768000 din, bez obzira ako pojedini mesec u godini pređeš 550€, što bi bilo tehnički lakše i finansijski isplatljivije jer se novac može povlačiti u ređim a većim tranšama što je uvek povoljnije...
Pa ja ne vidim da je išta donešeno o daljem poslovanju, samo su ispregovarali dug...
A ti pošto ne spadaš u one koje su ispod mesečne granice jer već imaš platu, verovatno ćeš morati da podnosiš prijave - na kvartalnom nivou... ali zakon još nije izglasan.
Za platu ti već ide prijava svaki mesec što radi ovlašćeno knjigovodstvo.
pogledaj dole u komentarima imaš par računica


počev od 1. januara 2015. godine zaključno sa 30. septembrom 2021. godine

„Neoporezivi deo neće se od 1. oktobra ove godine smanjivati na 18.300 dinara, već će novi predlog oporezivanja – ovi sada dogovoreni uslovi, važiti do 1. januara 2022. godine“, pojasnio je Pogačar.
 
moze sigurno i samostalno da podnosi za platu. nije previse komplikovano. istina meni sve radi knjigovodja jer mi vodi celu malu DOO firmu u PDV-u. ko nije vican ili ne zeli da se bavi time moze knjigovodja. znam da neke manje knjigovodje to hoce da rade za tipa 20e mesecno. jer je to zaista pola sata -sat posla za njih

vec sam objasnjavao kako je to do 500e mesecno trenutno odlicno isplativo i da troskovi mogu da izadju blizu 0% a sve legalno (istina to je trenutno i ne znam do kad ce tako biti - verujem da dok je korona nece poostravati svakako)
 
Znaci po svemu procitanom ovih dana, ako je meni slala (posto je sada popularna) tetka iz inostranstva na paypal mesecno preko ~500e, ja sam automatski hteo ili ne, freelancer :unsure:

Najkracom racunicom koju sam nasao, ako sam 3 godine u kojima sam presao "limit", imao 25k eura, pola otpisem jer je neoporeziv deo, ostaje mi 12,5k eura. Od tih 12.5k eura oduzmem minimalac x 12 meseci (x3 za sve 3 godine), sto mu dodje ~3k eura x 3 godine = ~9k eura. Samim tim 12.5k eura - 9k eura = 3.5k eura. To se mnozi sa 0.55 (ne znam zasto al tako pise), to je oko 2k eura. Na 10 godine odnosno 120 meseci, placam ~16 eura mesecno ?

:rolleyes:
 
Prošli put si prilično lepo sračunao, a sada se opet zapetljavaš.
Ako su ti tačne one cifre od 12000, 6500 i 6200 za te tri godine, onda bi prema onoj tabeli URI-ja, trebalo da plaćaš oko 55 evra mesečno na 120 rata, ukupno 6600 evra, tebi ostane oko 18k.
Ne znam kako si stigao do ove nove računice, ali ti iskreno želim da bude tako i da sam se ja preračunao.
 
Ne znam ni kako si ti dobio tu cifru od 55€? :)
Godine sa 6500 i 6200 bi trebao da prodje bez dugovanja jer su ispod cifre od 6528€ koja je granica ispod koje nece naplacivati.

Ostaje godina sa 12000 koja ide - 50% - 32000 sto ispadne 671200x .55 PDZ ispadne 369160 : 120 = 3076/26€

Ono sto je neko okacio na twitteru jeste da ce se olaksice ili neke od njih primenjivati samo na poreski dug. Ne mora biti tacno, ali me ne bi iznenadilo da su nam negde postvaili nogu... Iz tog razloga sam misljenja da se ne treba nigde zaletati i prerano se radovati i slaviti jer ce gledati da nas zajebu kako znaju i umeju...
 
Da, pogrešio sam za ovu cifru od 6200, a ova od 6500 zavisi od kursa u to vreme, bukvalno je na granici.
Sve u svemu, nije 16evra, nije 55, a lako može biti da nije ni 26, nego oko 40. ;)
Ukratko, bolje da ništa ne prognoziramo, dok se ne usvoji zakon i dok PU ne počne da deli rešenja...
 
Dobro je sračunao čovek, nemojte ga buniti. :) Evo i članka: RAČUNICA Koliko ćete platiti porez ako ste frilenser - NOVA portal
Znaci po svemu procitanom ovih dana, ako je meni slala (posto je sada popularna) tetka iz inostranstva na paypal mesecno preko ~500e, ja sam automatski hteo ili ne, freelancer :unsure:

Najkracom racunicom koju sam nasao, ako sam 3 godine u kojima sam presao "limit", imao 25k eura, pola otpisem jer je neoporeziv deo, ostaje mi 12,5k eura. Od tih 12.5k eura oduzmem minimalac x 12 meseci (x3 za sve 3 godine), sto mu dodje ~3k eura x 3 godine = ~9k eura. Samim tim 12.5k eura - 9k eura = 3.5k eura. To se mnozi sa 0.55 (ne znam zasto al tako pise), to je oko 2k eura. Na 10 godine odnosno 120 meseci, placam ~16 eura mesecno ?

:rolleyes:
Tako je. Ukupna zarada u godini se deli na pola (normirano troškovi 50%), oduzima se onda minimalac 32000 x 12, i na prestali deo se računaju porezi i doprinosi 56%.

Ko je zarađivao 1000 evra mesečno platiće praktično porez od nekih 13% što je odlična cifra. Jedino je glupo što je retroaktivno ali opet, makar nema kamate i na 120 meseci se plaća.

Po meni veoma korektno rešenje. Nadam se da će slično uspeti da se sredi i izdejstvuje i za ubuduće, ali otom potom.
 
Ako je 16e mesecno, meni je onda jos i ok. Pod kreditom sam, prve racunice su me vodile na 10k dinara mesecno jer sam oduzeo minimalac za samo jednu godinu, a ne za sve tri. Umalo infarkt da me strefi :)
 
Ko je zarađivao 1000 evra mesečno platiće praktično porez od nekih 13% što je odlična cifra. Jedino je glupo što je retroaktivno ali opet, makar nema kamate i na 120 meseci se plaća.

Po meni veoma korektno rešenje. Nadam se da će slično uspeti da se sredi i izdejstvuje i za ubuduće, ali otom potom.
Jedino nisam skapirao, sad za to sto plate retroaktivno, hoce li dobiti radni staz ili ce platiti za dzaba?
 
Jedino nisam skapirao, sad za to sto plate retroaktivno, hoce li dobiti radni staz ili ce platiti za dzaba?
Ako pitas pausalce reci ce ti da je staz oduvek mogao da se upise i da ce racunati.

Realnost je malo drugacije a to je da niko ne zna pa cak ni oni (PU), a u nekom slucaju i da se racuna, racunace se nakon otplate duga tjs. nakon 10 godina. Ono sto jos niko ne kapira ili im nije bitno, je da i taj upis ako bude bice smesan i nece imati nikakve logike. Neko ko je prihodovao 1000€ mesecno godinu dana treba da plati poreze i doprinose 1320€ odnosno "~480€ poreza, ~620€ PIO i ~200€ zdravstveno. Recimo da je frilenser imao 25-30g kad je pocinjao, sad ima 30-35 a kad otplati dug imace 40-45. Od tih 620€ sto je ~50€ mesecno sta moze da ima kad stekne pravo na penziju? Moze jedno veliko nista, ali mu se racuna tjs. pitanje je!!! :DDDD
 
Nazad
Vrh Dno