Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Ja sam i odgovarao kako tumače zakonski. Naravno da pu ne vidi paypal uplate I neće još neko vreme. Datum fakture kada je datum kada si ti završio posao i uspostavio račun. On nema veze sa datumom plaćanja osim što ne sme biti datum faktura posle plaćanja. Zbog toga nema smisla na datumu fakture biti datum kad povučeš sa paypala na banku pošto bi to značilo da si prvo naplatio na paypal a tek posle završio posao i fakturisao i prebacio na banku što ne sme. Ne pričam o tome da li se to sad kontroliše ili ne nego o ispravnosti.

Dalje ti možeš da izdaš danas fakturu za neki posao koji si završio a da ti klijent plati za 6 meseci ili nikad. Tebe država i dalje tereti za porez za taj prihod.
Zamislite i slučaj da ste prvog januara naplatili od luke 1k a prvog februara od marka 2k na paypal.
I to prebacite zajedno 3k 1 marta na devizni.
Šta onda fakturišete I kome I sa kojim datumom.
Ili još dodatno 15 februara potrošite direktno sa paypala na troškove zakupa servera 500e tako da ćete u banku prebaciti prvog 2.5k.
Datum fakture je datum kad je posao fakturisao a ne plaćen I taj datum mora biti pre ili zaključno sa datumom kad je naplaćen bez obzira kojim servisom...
 
Da ne bismo temu više gušili knjigovodstvenim problemima, naš poznati knjigovođa je ovde sve objasnio:
 
Da li se Forex trgovina na berzi posmatra kao frilensing, i ako da, šta bi tu bile poreske olakšice, u vidu razlike između nabavne i prodajne cene, tako da se kao poreska osnovica uzme niža vrednost od pukog iznosa na računu?
Pretpostavljam da se i u ovom slučaju plaća kapitalna dobit od 15%?
 
nigde nisam mogao da nađem...
recimo ako primam i šaljem sa paypala u vrednosti do 200e mesečno,da li da moram da platim porez reketašima?
 
Da ne bismo temu više gušili knjigovodstvenim problemima, naš poznati knjigovođa je ovde sve objasnio:

Segedi ide malo u sitna crevca da li iz razloga da dočara koliko je sve to kompleksno, ali mislim da u praksi to ide mnogo jednostavnije. Možćda grešim... Druga stvar je što su svi voditelji pa i gosti nedorečeni, ako ga pita od čega zavisi, dobijemo odgovor, zavisi da li plaća pravno ili fizičko lice, jer ako plaća pravno, porez je toliki i ostadosmo uskraćeni koliki je porez na relaciji fizičko lice -> fizičkom licu, odnosno prenos novca na relaciji paypall->fizičkom licu. Prošao sam celu temu i prosto sam ostao zbunjen pa me je i intersovalo koji će odgovor dati baš iz razloga što mi dete dobija uplate (u vidu poena) na samoj platformi od drugih fizičkih lica, kroz formu licitacije (bavi se crtanjem) preko koje može konvertovati poene u novac, diže na paypall i šalje sebi na račun u banci, s tim što su to bili jako sitni iznosi do 50e recimo. Bilo je i do 1000e ranijih godina, ali retko. Krajnji cilj mu i nije i podizanje veće svote novca preko bankomata, jer ima drugačije planove sa tim novcem van Srbije. U suštini me je zanimao njegov status u celoj priči, baš zbog tih nekih većih iznosa koje je podizao jer vidim da poreska ako hoće, može sv dobiti na tacni.
 
Pa u principu, ako plaća fizičko lice, bitno je zašto ti to neko nešto plaća.

Ako ti plaća fizičko lice koje ti eto tako daje pare, npr. roditelji iz inostranstva šalju pare detetu što ovde studira, ili babe dede iz Nemačku šalju unucima pare, onda se tu ne plaća ništa.
Ako prodaješ nešto fizičkim licima i naplaćuješ robu i usluge, onda moraš da platiš namete.

Mislim, valjda je jasno, ali evo da banalizujem primerom:
Ako odeš kod svoje babe da joj okrečiš plafon i ona te časti sa 1000din, to nije transakcija koja ima namete.
Ako odeš kod komšije da mu okrečiš plafon i to naplatiš 1000din za ruke, na to bi morao da platiš dadžbine.

Problem je što se ovo ne može automatizovati. Ne može poreski sistem sam da prepoznaje ove razlike.
Usluge pravnim licima se po default-u podrazumevaju da su prihod, ali uplate od fizičkih lica ne može tako, već je svaki poreski obveznik dužan sam da prijavi prihod od usluga, pružane bilo pravnim bilo fizičkim licima.
"Prihod" od roditelja, baba/deda/drugara naravno ne mora da se prijavi. Prihod od usluga i prodaje mora.

Da se razumemo, ovo je ovako u svim iole uređenim zemljama na svetu. Brojni prometi i prihodi jesu automatski praćeni od strane poreznika, ali ako imaš promet i prihod koji nekako nisu praćeni, tada si dužan da sam to prijaviš.
Samo NEprijavljivanje već jeste prekršaj.

Baš to "neprijavljivanje je prekrašaj" je i dovelo do situacije da se poresko ulenji i da manje više ne radi ništa godinama.
Poreznici su povremeno pojedinim freelancerima davali (usmeno) izjave "mi to ne pratimo ne vidimo, nemoj prijavljivati", i nisu bili u pravu.
Onda se neko setio da ih potera, pa imamo cirkus koji i imamo.

... ... ...

I dalje, dolazimo u sitaciju da su moguće beskonačne zloupotrebe sa obe strane. Ili pružaoci usluga lažu zbog čega su dobili novac, ili poresko svaki novac smatra prihodom bez obzira zašto je nekome stigao, pa mogu da naderu ovi što im familija šalje pare "od preko".

S' time da nisam baš siguran koliko je prvih a koliko drugih. Ako ste student u Srbiji kojem roditelji iz inostranstva šalju pare za život, potpun sam siguran da uz overene izjave jedne i druge strane možete to opravdati poreskom inspektoru (uz naravno mnogo cimanja i njakanja). Ako pružate usluge fizičkim licima i primate uplate za to, već ste u prekršaju ako bi da to prikažete drugačije.
 
Pa u principu, ako plaća fizičko lice, bitno je zašto ti to neko nešto plaća.

Ako ti plaća fizičko lice koje ti eto tako daje pare, npr. roditelji iz inostranstva šalju pare detetu što ovde studira, ili babe dede iz Nemačku šalju unucima pare, onda se tu ne plaća ništa.
Ako prodaješ nešto fizičkim licima i naplaćuješ robu i usluge, onda moraš da platiš namete.
Sasvim jasno, s tim da se u mom (detevom) slučaju novac povlači na paypall od fizičkih lica, ali preko naloga na platformi gde su ti digitalni apoeni od kupaca konvertovani u evro. Ko sada ima uvid u to? Tipa, da je tamo neki Majkl kupio neki crtež, platio u digi apoenima (nebitni za bilo čiju poresku), koji služe za interno licitiranje i plaćanje među njima u zajednici . Digitalni trag u novcu se javlja između te platforme kada se apoeni pretvore u evro i povuku na paypall nalog. Oko transakcija na samoj platformi mogao bi samo FBI da zahteva, ne i paypall u smislu dostave podataka da su tamo neki Majklovi i Džonovi plaćali u nekoj internoj valuti, pa on to konvertovao i povlačio. Da ne bude zabune, ne pišem ovo s namerom izbegavanja plaćanja poreza, već me samo zanima kako to funkcioniše i šta da se očekuje.
 
Među pravnicima koji aktivno prate „slučaj frilensera u Srbiji“ sve češće se čuje teza da postoji prostor da se radnici na internetu, u svom sporu sa Poreskom upravom i Ministarstvom finansija, mogu pozvati na institut „ćutanje uprave“, a što bi možda moglo da ih spase od plaćanja zaostalih petogodišnjih dugova državi.
 
Problem u startu jeste to sto zalba ne odlaze izvrsenje, sto ne postoji ni u jednoj uredjenoj drzavi (sto doduse mi i nismo), tako da najpre moras platiti, pa se onda zaliti.
 
Sasvim jasno, s tim da se u mom (detevom) slučaju novac povlači na paypall od fizičkih lica, ali preko naloga na platformi gde su ti digitalni apoeni od kupaca konvertovani u evro. Ko sada ima uvid u to? Tipa, da je tamo neki Majkl kupio neki crtež, platio u digi apoenima (nebitni za bilo čiju poresku), koji služe za interno licitiranje i plaćanje među njima u zajednici . Digitalni trag u novcu se javlja između te platforme kada se apoeni pretvore u evro i povuku na paypall nalog. Oko transakcija na samoj platformi mogao bi samo FBI da zahteva, ne i paypall u smislu dostave podataka da su tamo neki Majklovi i Džonovi plaćali u nekoj internoj valuti, pa on to konvertovao i povlačio. Da ne bude zabune, ne pišem ovo s namerom izbegavanja plaćanja poreza, već me samo zanima kako to funkcioniše i šta da se očekuje.

Pročitaj temu unazad.
Nisu dozvoljene priče o tome kako novac sakrivati, niti da li neke putanje novca poresko nije u stanju da vidi.
Urednici počinju da brišu takve postove.

Postoje načini da se novac ne vidi, uvek će postojati, ali već samo neprijavljivanje takvog prihoda jeste prekršaj.
I uzgred, uvek se može desiti da poresko retroaktivno uđe tome u trag, a onda si u još gorem prekršaju.
To se i dešava sa freelance-rima. Nemanje traga novcu ih je i uljuljkalo sve ove godine. I freelancere i poreznike. Problem naplate freelance posla je trebalo da se pokrene pre 15-ak godina. Mogućnosti provlačenja ispod radara i jeste uzrok ovolikog razvlačenja, i ove sada eksplozije problema.
 
@banexbanex
izdvojite par desetina evra za konsultaciju sa strucnim licem, kao sto mozete da vidite u okacenom video klipu postoji previse varijabli za konacno resenje tj. tacan odgovor na vase pitanje. Misljenja sam da vasa cerka spada u freelance grupaciju, samo ce joj biti priznati malo veci normirani troskovi.
 
Pročitaj temu unazad.
Nisu dozvoljene priče o tome kako novac sakrivati, niti da li neke putanje novca poresko nije u stanju da vidi.
Urednici počinju da brišu takve postove.

Postoje načini da se novac ne vidi, uvek će postojati, ali već samo neprijavljivanje takvog prihoda jeste prekršaj.
I uzgred, uvek se može desiti da poresko retroaktivno uđe tome u trag, a onda si u još gorem prekršaju.
To se i dešava sa freelance-rima. Nemanje traga novcu ih je i uljuljkalo sve ove godine. I freelancere i poreznike. Problem naplate freelance posla je trebalo da se pokrene pre 15-ak godina. Mogućnosti provlačenja ispod radara i jeste uzrok ovolikog razvlačenja, i ove sada eksplozije problema.
Što samo pre 15-tak, trebalo je pokrenuti pre 100 godina, npr. pevači i pevaljke su oduvek (pa i sad) freelanceri tj. sem ugovora sa gazdom kafane (na fingiran iznos, naravno) i repertoara pesama koje izvode tokom gaže, a u zavisnosti od kojeg dažbine plaćaju SOKOJU (tzv. muzički dinar), oni državi ne prijavljuju ništa. Time oni ne čine ništa manji prekršaj nego freelanceri, jer je spram stila i troškova života više nego jasno da im formalni iznosi navedeni u ugovorima nisu jedini prihodi (tu pre svega mislim na neprijavljene bakšiše, ali vala i dodatne aktivnosti naplaćivanje fotografisanja, druženja svake vrste (khm, khnm...).
Ja ne mislim da tu nema posla za poresku, štaviše mislim da bi uređenje te oblasti bilo mnogo profitabilnije nego guljenje kože sa leđa freelancerima koji zarađuju 200-300e mesečno.
 
Poslednja izmena:
UUUuuuuuu.... ako bi sada nabrajali ko sve izbagava da plati porez jer dobija novac na ruke i poresko nema metod da to vidi, otišla bi tema u peršun.

Freelancere su uzeli na zub jer njihov novac vide.
Ostale što ne vide, pa sami su obavezni da prijave prihode, zar ne?!? To i rade, jel? Naopako da ne prijavljuju, jel?
 
UUUuuuuuu.... ako bi sada nabrajali ko sve izbagava da plati porez jer dobija novac na ruke i poresko nema metod da to vidi, otišla bi tema u peršun.

Freelancere su uzeli na zub jer njihov novac vide.
Ostale što ne vide, pa sami su obavezni da prijave prihode, zar ne?!? To i rade, jel? Naopako da ne prijavljuju, jel?
I zato će se doći do toga da se ukine fizički novac, kao što su već blizu u skandinaviji. I onda ne možeš da platiš krečenje na crno. Jedino da se vratimo na robnu razmenu.
 
Nema potrebe da se ukida novac.

Pevaljke/muzičari/moleri/zidari/keramičari/bravari/električari/nakupci/pijačari/stolari/fizikalci, ove žene što šiju/friziraju/čiste/kuvaju/čuvaju decu po kućama, svi oni bi mogli da utaje porez, da hoće.
Sreća je da su svi oni veoma savesni i da sami priajvljuju sve što zarade i plaćaju dadžbine državi. Obzirom da su samo freelanceri hteli da se provuku a njih su navatali' nema potrebe ići dalje.

:p :D
 
@NShappy
Pročitao sam celu temu i znam da su postovi kako "zavrnuti" ili sl. brisani, zato sam i naveo više iz radoznalosti, a opet povučen svojim slučajem, ne u smislu - a ha, to je to, novac se u mom slučaju ne vidi, mogu mirno da spavam, već mi sve ovde pročitano deluje previše neverovatno da poreska može ići toliko daleko sa mogućnošću češljanja paypall računa i evidentirati poreklo novca sa istih.
Mislim da je sve ovo jedan veliki njihov blef, ne da od toga neće biti ništa, već da sa ovim niskim udarcima stvaraju sebi bolju poziciju u pregovorima. Sve bi bilo druačije da su rekli - ok. šta je bilo bilo je, vi ste se malo pravili naivni, mi smo bili zauzeti drugim stvarima, hajde da vidimo šta tu može da se najbolje uradi za obe strane... Klincu sam rekao da bar neki period ne povlači neki veći novac dok se ne vidi neko konkretno rešenje.

@kept
Slažem se, spada u freelance grupaciju (sin, nije ćerka ;) ). I to je ok ideja, ali mislim kao što si i sam rekao, tema je još uvek previše vruća da bi dobio neki konkretan i pouzdan savet od stručnih lica, jer koliko vidim i ovi knjigovodstveni stručnjaci koji su na glasu imaju dosta nedoumica i prosto se puno tih stvari može tumačiti na više načina, a njihova (država) je zadnja. Tako da je bolje pričekati malo.
 
Problem u startu jeste to sto zalba ne odlaze izvrsenje, sto ne postoji ni u jednoj uredjenoj drzavi (sto doduse mi i nismo), tako da najpre moras platiti, pa se onda zaliti.
Ima samo jedna apsurdna caka:
Ako platiš ili se nekako dogovoriš sa njima - priznaješ. Dakle nema žalbe.
Ako ne platiš pa ti naprave košmar od života ili ti ga čak i uzmu - moraš sve to da izdržiš, živiš svo to vreme trajanja procesa i na kraju povratiš to oduzeto ali na način na koji sud donese presudu.
Moguć razvoj situacije:
Oduzme ti se pokretna i nepokretna imovina, hapse te jer po njihovim procenama to nije dovoljno, ostaješ bez posla, porodice i zdravlja, advokat te i dalje brani i proces nekako ide kroz pravosudni sistem.
Takvom bolesnom, izmrcvarenom čoveku sud nešto vraća ali kako je već neko treći ili četvrti u tvom stanu (iskusila moja familija kroz "restituciju"), kola su možda već rashodovana na otpadu... Žena i deca su sa drugim čovekom... Tebi sud donosi neko rešenje gde se nalaže da ti se isplati toliko i toliko. :)
Jel to rešenje? Pravda da nije možda?

Ovaj sistem nije slučajno napravljen ovakvim kakav je, "ovo" se gradi od raspada Jugoslavije i nikakava nestručnost (npr. instalacija "institucije" izvršitelja) nije u pitanju ili nečija lenjost (npr. ograničavanje policije da ne reaguje za "sitnije" prekršaje)! Ovo je sve dirigovano a to što mi ne želimo da poverujemo u to... Treba samo pogledati u prošlost i videti kako smo prolazili zbog negiranja stvarnosti.
 
Nema potrebe da se ukida novac.

Pevaljke/muzičari/moleri/zidari/keramičari/bravari/električari/nakupci/pijačari/stolari/fizikalci, ove žene što šiju/friziraju/čiste/kuvaju/čuvaju decu po kućama, svi oni bi mogli da utaje porez, da hoće.
Sreća je da su svi oni veoma savesni i da sami priajvljuju sve što zarade i plaćaju dadžbine državi. Obzirom da su samo freelanceri hteli da se provuku a njih su navatali' nema potrebe ići dalje.

:p :D
Zemljak, razumemo se...
Sprdnja je na vlastodršce i njihove selektivne poreske mere u cilju punjenja budžeta.
I naravno da svaka normalna država (čak i nenormalna, ali odlučna da stvarno nešto uradi) za sedam dana može da oporezuje i raskrinka svu pobrojanu bulumentu i prinudno naplati utajeni porez i oteraju ih sve na robiju.
Naravno, pošto isti ti vlastodršci i inicijatori stroge poreske reforme kriju svoje prihode koji im omogućavaju životni stil na mnogo višem nivou od onog koji bi mogli priuštiti sa svojim zvaničnim prihodima, od svega ovog nema ništa, i sve ovo ne služi ničemu ozbiljnom i ne doprinosi nikakvom sistemskom unapređenju, već selektivno udara na jednu grupu ljudi... Dakle propagandni trik, ništa više...

I na kraju jedna mala digresija, nije SAD najbogatija država sveta zbog toga što su rođewni pod srećnom zvezdom, nego iz razloga što imaju najrigorozniji i najrazvijeniji poreski aparat, gde nijedan prihod ne može proći neprimećen i neoporezovan...

EDIT: @NShappy samo još kratki osvrt na tvoju konstataciju "poresko nema kako to da vidi"... Priča je iz osamdesetih, Nemačka... Rođak prodao kuću na selu u Srbiji i kupio mercedesa jer se bavio taksijem... Sutradan od dana kupovine zakucala mu poreska na vrata, sa pitanjem odkud mu pare da kupi mercedesa kad oni supruga imaju XY godišne prihode, imaju dvoje maloletne dece koje izdržavaju, imaju kredit za kuću, prosečan izdatak za troškove života je taj i taj... Rođak dao na uvid ugovor o kupoprodaji kuće i potvrdu da je izvor novca i iznos prijavio na granici... Oni to proverili sa sudom SFRJ (registar ugovora o nepokretnosti čuvao se tada u sudovima, danas kod notara), posle izvesnog vremena, javili se, potvrdili da je sve u redu i izvinili se na uznemiravanju... Da nije imao dokaz o izvoru prihoda, otišao bi merdžan na doboš, a on u tvorza momentalno... E to je država, i tako država postupa i sa Perom, Johanom i Izetom, bez razlike da li je Pera taksista, Johan industrijalac, a Izet prodaje kebab na ulici... Zato i imaju...

Onaj koji kaže da to nije moguće sprovesti kod nas em laže em je zlonameran. Onaj koji kaže da se to NE ŽELI sprovesti u Srbiji (ili se sprovodi selektivno) je u pravu.

EDIT2: Dakle sutra poreska na vrata svim bahatim pevačima, političarima, advokatima, pekarima i ostaloj bulumenti... I samo kratko: Poštovani građanine Republike Srbije imate to i to od nekretnina, to i to od voznog parka, molim Vas da objasnite odakle Vam i kako ste to stekli, obzirom da ste po prijavljenim prihodima socijalni slučaj? Ne možete. U redu. Pokrećemo postupak, podnosimo krivičnu prijavu zbog utaje poreza, pa da vidimo i utvdimo šta i kako.
 
Poslednja izmena:
Tako bi trebalo da bude ali na zalost nije jer je ovde selektivna pravda uvek bila na snazi.
 
Donose za par dana zakon o poreklu imovine, ali koji se, gle čuda, neće odnositi na imovinu u inostranstvu. Suvišno je polemisati dalje, vrtimo se u krug, treba temu staviti pod ključ, izgubila se poenta jer očigledno nema zajedničkog nastupa pa samim tim ni rezultata u pregovorima sa teroristima.
 
Donose za par dana zakon o poreklu imovine, ali koji se, gle čuda, neće odnositi na imovinu u inostranstvu. Suvišno je polemisati dalje, vrtimo se u krug, treba temu staviti pod ključ, izgubila se poenta jer očigledno nema zajedničkog nastupa pa samim tim ni rezultata u pregovorima sa teroristima.
znači ako imaš štek sa parama na koje nisi platio porez kupiš kuću u bugarskoj ili grčkoj i dobar si :D
 

Ima aktivnosti, ide se po Srbiji, svaka im čast.
Toliko sam ogorčen na "ove" koji komunalne takse konvertuju u poreze i naplačuju neustavne odluke preteći izvršiteljima da jedva čekam protest da podržim ove mlade ljude koji se odupiru da budu proterani iz ove države!
 
Na zalost SRB nema zakljucen ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa US
 
Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa USA će uskoro biti potpisan. Bio bi još prošle godine sa Corona nije sve usporila.

Ali ne zaboravite da se to odnosi na porez na prihod. Ne odnosi se na doprinose za PIO i zdravstveno koji i jesu najveći dao davanja.
 
Kad bude pismeno negde potpisano da neće naplaćivati retroaktivno to je jedina na šta se možemo pozvati.

Ja sam već završio taj obrazac za YouTube i kako nemao sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sad će USA da mi uzima 30% zarade od USA gledalaca. Nadam se da će uskoro da taj sporazum zaživi.

Inače, ja sam svoje isplate pauzirao, platio porez na par isplata koje sam prve imao i sad čekam da vidim taj novi zakon i po kom obrascu ćemo da plaćamo ubuduće.
 
Nazad
Vrh Dno