Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Pa odakle oni znaju da li je PayPal uplata zarada ili salje drug,rodbina ????

Nema od toga nista,samo lupaju u serpu i nadaju se uloviti par uplasenih

Kao onih zilion legalizacija objekta i plasenja rusenjem
 
Pa odakle oni znaju da li je PayPal uplata zarada ili salje drug,rodbina ????

Nema od toga nista,samo lupaju u serpu i nadaju se uloviti par uplasenih

Kao onih zilion legalizacija objekta i plasenja rusenjem
Pa naravno da ne znaju poreklo odnosno svrhu uplate, na primaocu je da dokaže. Ja sam tako neke 2012. Primio neki novac koji sam zaradio dok sam bio na praksi u Španiji pa mi ga nisu isplatili godinu dana, odnosno dobio ga tek kad sam se vratio nazad. Nije bilo previše novca, ali banka nije htela da mi isplati dok ne popunim neki obrazac o poreklu novca. Znam da sam nosio i potvrdu da sam tamo bio na praksi. Nisam platio nikakav porez na to, jelte.
 
S računa fizičkog lica u inostranstvu na fizičko lice u Srbiji ne mogu uzimati u obzir i bilo kakvu kalkulaciju jer tu nema šta da se porezuje i plaćaju doprinosi, to prosto nije zarada, nije dobit... Po kom osnovu bi oporezovali, koji su troškovi i sl...? Pa ne funkcioniše poreski sistem na taj način, to nema veze jedno s drugim...
Zakon se odnosi na DOHODAK građana i ne mora biti zarada da bi se oporezovalo kao Drugi prihodi po Članu 85 za koji je stopa 20%.

Dohodak
Član 2
Porez na dohodak građana plaća se na prihode iz svih izvora, osim onih koji su posebno izuzeti ovim zakonom.

Izuzimanja iz dohotka za oporezivanje
Član 9

30) novčane pomoći fizičkim licima koja nisu zaposlena kod davaoca, a koja ne predstavlja ekvivalent za neki njihov rad, odnosno protivuslugu ili protivčinidbu za neku njihovu aktivnost u odnosu na davaoca - u iznosu do 13.420 dinara godišnje, ostvarene od jednog isplatioca;

Drugi prihodi
Član 85

12) primanja iz člana 9. ovog zakona iznad propisanih neoporezivih iznosa;

Bilo bi odlično ako postoji neki član zakona ili mišljenje na koje se može pozvati u poreskoj upravi kada ne žele prihvatiti pomoć preko 13.420 dinara godišnje.
 
Eto tetka iz Kanade može fizički da ti donese do 10 soma i niko te neće pitati na granici sem ako nemaju informaciju da nosiš više pa te zadrže i zadrže kusur preko 10k

I odakle ti to ovo?
Neće je niko dirati na granici, provereno na najvišem nivou - ali ako ti pusti preko računa ... hehe :zli_smajli:

Stvarno ne želim da vređam bilo koga - izvinjavam se ako će tako da zvuči ali: gde bre vi živite što ne gledate (nećete da vidite) dalje od svog džepa?
 
Pa naravno da ne znaju poreklo odnosno svrhu uplate, na primaocu je da dokaže. Ja sam tako neke 2012. Primio neki novac koji sam zaradio dok sam bio na praksi u Španiji pa mi ga nisu isplatili godinu dana, odnosno dobio ga tek kad sam se vratio nazad. Nije bilo previše novca, ali banka nije htela da mi isplati dok ne popunim neki obrazac o poreklu novca. Znam da sam nosio i potvrdu da sam tamo bio na praksi. Nisam platio nikakav porez na to, jelte.
U redu za ovaj slučaj, ali mene buni ovo:
Sarađujem sa nekom kompanijom iz USA i primam novac na račun tamo. Novac dižem u Segedinu ili Temišvaru na bankomatu, da li ja imam neke obaveze prema državi Srbiji i ako imam kako mogu da me provale?
 
Ovde vec dolazi do zesce zajebancije. Da ce da provale, to vrlo tesko, ali je bolje pitanje po kom osnovu bi mogao da imas racun u Temišvaru i da li bi zbog toga tamo imao neke obaveze.

Edit: vidim da je racun u USA, a samo podizanje u Temisvaru, ali opet ostaje isto pitanje, kakve bi obaveze imao u zemlji u kojoj ti stize uplata na racun.

Tehnicki, mislim da nemas problem ni ovde da podizes iste te pare na bankomatu.
 
za tacniji odgovor potrebno je da navedes jos neke podatke:
  • da li si drzavljanin Srbije
  • fizicko ili pravno lice
  • kakav i ciji USA racun koristis
  • da li se porez negde placa
 
  • Državljanin sam Srbije.
  • Fizičko lice.
  • Payoneer.
  • nigde se ne plaća se porez.
  • Živim u Beogradu.

p.s. ja imam doo, plaćam redovno sve doprinose i porez na dobit od 15%, za poslove u Srbiji koje obavljam. Pitanje mi se samo odnosi na poslove sa jednom USA kompanijom koja mi kao fizičkom licu uplaćuje novac na Payoneerov račun.
 
Poslednja izmena:
Logika kaže da Srbija nema ništa sa tim onda, isto je kao da neki Amerikanac troši novac u Srbiji sa tom karticom. Teorijski duguješ neki porez Americi.
 
Super ako je tako ali zar se to onda ne odnosi na većinu frilensera?
 
U redu za ovaj slučaj, ali mene buni ovo:
Sarađujem sa nekom kompanijom iz USA i primam novac na račun tamo. Novac dižem u Segedinu ili Temišvaru na bankomatu, da li ja imam neke obaveze prema državi Srbiji i ako imam kako mogu da me provale?
Ako misliš na servis poput payoneer i podizanje para na stranim bankomatima u problemu si samo ako PU dođe do tvojih izvoda sa payoneera.
 
Pa jel stiglo nekome za placanje poreza ko je podizao na stranim karticama poput payoneer i itd?
 
Super ako je tako ali zar se to onda ne odnosi na većinu frilensera?
Porez se plaća prema tome čiji si rezident. Tako funkcioniše svuda u svetu.
E sad, u ovoj situaciji ti izbegavaš da platiš porez državi Srbiji, jer ovde živiš, nemaš ništa sa USA, njima porez plaća ta firma sa kojom radiš.
Teorijski, ako PU dođe do tvojih podataka o transakcijama preko payoneera imaju dokaz o poreskoj utaji i ti si u problemu.
Realno, ovo je manje verovatan razvoj događaja.
 
Hvala RingeRaja, tako sam i mislio.
Znači, frilenseri koji su dali bankovni račun u Srbiji i primali novac preko njega iz inostranstva su u prvom udaru poreske.
Mi ostali kasnije dolazimo na red.
 
A svakako se spremaju da češljaju i Payoneer kada završe sa genijalcima koji su pare povlačili direktno na račun.
 
@pejova
kao sto si naveo vecina freelancera koristi taj metod. Mozda bitna stvar

In order to lawfully remit money within the European Single Market, Payoneer was registered with the Gibraltar Financial Services Commission[31] until the Brexit, when they moved to Ireland.[32]

ovo mi lose deluje, a narocito kad je pridruzeno sa odlucnoscu nase "drzave" da resi problem freelancera i trenutnom-buducem potrazivanju za 5+1 prethodnih godina. Ja ne bih rizikovao sa Payoneerom u godinama koje dolaze..
 
@sysninja
To će se sigurno desiti, samo je pitanje vremena.

@kept
znam, payoneer postaje uskoro i public kompanija.

Zato i čekam neko moderno rešenje, poput onog iz Češke, pa da se lepo organizujem, ukinem doo i budem paušalac.
 
U redu za ovaj slučaj, ali mene buni ovo:
Sarađujem sa nekom kompanijom iz USA i primam novac na račun tamo. Novac dižem u Segedinu ili Temišvaru na bankomatu, da li ja imam neke obaveze prema državi Srbiji i ako imam kako mogu da me provale?

Pročitajte temu od početka, nije toliko dugačka, a sve ove opcije su odgovorene. Ali evo da ponovimo...

Ako si rezident ovde, poreski obveznik jesi ovde, što znači da prihod moraš da prijaviš, i davanja državi platiš.
Metode koje spominješ su metode da se prihod sakrije. Same metode nisu ilegalne, ali je ileglano neprijavljivanje prihoda.

Dakle, obaveze imaš. To što poresko ne vidi tvoj novac ti je isto kao da voziš pijan ulicama gde si siguran da nema policije.

Međunarodni zakon o "sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma" i međudržavni sporazumi koji se na osnovu njega potpisuju među državama će uskoro onemogućiti da se novac ikako sakrije. Jednostavno, svaki legalni promet novca će automatski biti prijavljen onoj državi u kojoj je klijent rezident. Ako sada i imaš metod da zaradiš/koristiš novac bez da ga vidi lokalno poresko, vrlo je moguće da će jednog momenta poresko moći čak retroaktivno da uđe u trag tvojim prihodima, a tada si u ozbiljnom prekršaju.

Izbegavanje poreskih davanja metodama stranih računa i prometa van države rezidenta je u celom svetu veliki problem koji je naročito eksplodirao pojavom on-line svega i svačega. Države redom rade na tome da se novac ne može sakrivati, i budimo sigurni da će ovo uskoro postati gotovo nemoguće. I ako bude nekih metoda da se novac sakriva, čak i ako su sve karike tog lanca pojedinačno legalne, sam lanac je nelegalan. Ne samo ovde već u celom svetu.

Realno, jedini način izbegavanja poreza jeste selidba rezident statusa u neku od zemalja poreskog raja, sa jako malim porezima, i primanja novca tamo. Ali vi tada zaista morate biti rezident u toj zemlji, sa prijavljenim boravkom tamo.
Šta mislite, zbog čega se svetski bogataši roje oko Monaka, Monte Karla, Dubai-a, pojedinih Karipskih ostrva, i kupuju blesavo skupe nekretnine na tim lokacijama?!?
Potpuno sam siguran da Đokoviću u srpskom pasošu piše adresa u Monaku.


... ... ...


Tema ove teme ne bi trebalo biti kako sakrit prihode od poreskog, koje račune poresko trenutno ne vidi i slično, već kako postići što veće olakšice za intelektualni freelace, i kako vrlo sitnim freelancerima omogućiti da uopšte rade, kako da počnu da rade, legalno.

I do sada su se poslednjih 10-ak godina, priče između freelance radnika uglavnom svodile na to kako doći do novca a da to poresko ne vidi, a ne kako legalno regulisati obaveze. Čak i na ovom forumu je bilo mnogo takvh tema.
Time je izgubljeno jako mnogo vremena, i došli smo u situaciju da su svi oni sada praktično u ozbiljnom prekršaju.
 
Da li postoji neki limit/porez sta god ako fizicko lice uplacuje novac drugom fizickom licu na racun u Srbiji?
 
To i mene interesuje, ali odgovora nigde. :)
 
Po nekoj logici ne bi trebalo da je to problem - jer svakako je to fizičko lice koje uplaćuje drugom fizičkom licu moglo da ode na bankomat, digne te pare i da ih lično da umesto da uplati, za razliku od pravnih lica koje moraju da pravdaju svako dizanje keša iz banke ili uplatu fizičkom licu.
Opet, ovo je samo moja pretpostavka - javiće se neko upućeniji.
 
Da, i da postane problem neki, bar je u okviru države lako naći drugi način za uplatu. Hint: šKe
 
Da li postoji neki limit/porez sta god ako fizicko lice uplacuje novac drugom fizickom licu na racun u Srbiji?
U principu banke imaju dogovor sa državom da "sumljive" transakcije prijavljuju. E sad šta je sumljivo? Pa recimo da imaš račun na koji ti leže plata, živiš od prvog do prvog godinama i onda ti za mesec dana legne 10 miliona dinara. Crvena lampica.
 
Poreska obicno targertira ljude preko 20.000€ priliva u tri meseca mada su im ulazili i ljudi koji su imali 700-800€ mesecno priliva. Kako drzava slabo stoji sa novcem ne bi me cudilo da budu rigorozniji.

ova tema ima već dosta postova i pretpostavljam da se više zna kako češljaju transakcije i označavaju sumnjive. Još uvek nemam nikakve prihode iz inostranstva, uskoro bi trebalo da počne da se dešava, i biće sve veći i veći (kao fizičko lice, bez ugovora, bez papira).

Zaista bi želeo da ne uđem u kategoriju frilensera kako ne bih morao i tim da se bavim.

- da li je svejedno koji način plaćanja koristim (PayPal, TransferWise, BTC pa Bitcoin konverziju u dinare u srpskoj menjačnici i uplatu na tekući račun, Bitcoin konverziju u EUR u stranoj menjačnici (npr. CEX) i wire transfer na srpski devizni račun, razne strane kartice za podizanje sa bankomata, itd)? Koje od navedenih načina me najviše "štiti" da budem prepoznat kao freelancer?

- sve navedene metode mi omogućavaju da imam stanje kod provajdera za plaćanje i da sakupim više uplata i da ih onda odjednom uplatim na domaći račun tako da budu dve do tri uplate godišnje recimo (ređe uplate, veći iznos). Ako je to od značaja. Kako mi savetuje te da rasporedim uplate da bude što manja šansa da budu označene?

- kod uplate od strane provajdera za plaćanje iz inostranstva da uplatim na račun roditelja uz opis transakcije "pomoć roditelju".

- neka druga ideja? Otvoren sam za savete.

Hvala unapred veliko svima! 🤪
 
Nemoj me pogrešno razumeti, ali ovo bi trebalo da pitaš na nekoj drugoj temi. Pokreni temu tipa, "kako da unesem novac u zemlju a da me poresko ne vidi..." jer u principu, baš to i pitaš.
Ova konkretna tema je za freelance poslovanje, ili, kako rešiti problem prevelikih nameta za freelance poslove.

Pitaš nas ovde kako da sakriješ novac iz inostranstva, i kako da ne budeš prepoznat kao freelancer.
Kao prvo, niko kod nas nije prepoznat kao freelancer. Taj pojam za naše poreznike ne postoji. U problemu su svi koji imaju prihode iz inostranstva, koje zarađuju radom za stranog klijenta. Njega mi eto ovde zovemo freelace (iako tu ima raznih kategorija). Za poreznike, on je samozaposelni koji treba nešto da plati.

Kome prijatelji šalju pare eto tek tako, taj ode kod poreznika, da izjavu o tome, a identičnu izjavu overenu kod lokalnog notara (tamo odakle se novac šalje) pošalju i ti prijatelji, nešto tog tipa...
Dakle, ako imaš uplate od spolja koji nisu tvoja zarada za posao koji si nekome obavio, moraš sam videti sa lokalnim poreskim inspektorom kako to da rešiš.

Pročitaj ponovo ovaj post: https://forum.benchmark.rs/threads/freelance-frilensing-banke-porezi-propisi.472822/post-6326193
Metode unošenja novca u zemlju su sve tešnje i teže, uskoro ih neće biti uopšte, a i ako trenutno postoje, lako se može desiti da retroaktivno budu pročešljane a onda si u još gorem prekršaju.
Sada da te ovde neko savetuje kako da povlačiš novac a da se to ne vidi, nije tema ove teme.
Već 15 godina se freelance radnici bave time kako da provlače novac ispod radara. Ok, validno je i o tom diskutovati (iako nije legalno), ali da se bar razdvoje teme.
 
O tome se neće diskutovati na ovom forumu jer je to javno priznavanje poreske utaje.
 
1. Kako gledaju trenutno na uplate fizickim licima na WU (200 eur mesecno), sa kartice moje supruge saljemo njenom ocu?
2. jel su se smirili sa gastabajterima malo? Ja i supruga zivimo i radimo u SG (s kojim je ugovor o dvostrukom oporezivanju u izradi ali nije gotov)? Nismo se zvanicno odjavili ali nisam usao u Srbiju vec 1,5 godinu, a i pre kad sam ulazio bilo je na 20 dana? Da li da se odjavimo bolje nemam pojma?
 
Nazad
Vrh Dno