Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Mora da rezultira upisom staza.

U ovoj drzavi izgleda i da ne mora. Cela buka je upravo zbog retroaktivnog placanja doprinosa (ne upisuje se staz) i zdravstvenog (placanje necega sto nikada nije moglo da se koristi). Da drzava samo trazi porez verujem da ovoliko prasine se ne bi podiglo. A da je ovo normalna drzava ova vlast bi pala samo zbog ove situacije sa frilenserima, a da ne spominjem razne mahinacije i seme za izvlacenje para koje su toliko ocigledne da vredjaju zdrav razum.

U slucaju frilensera iskljucivo je kriva sama drzava. U mom primeru, kasnio sam sa placanjem poreza za stan za proslu god i krajem decembra mi je stigla opomena za placanje ili sledi tuzba. Ako za to mogu da posalju opomenu, a ne mogu za frilensere tj zarade iz inostranstva, govori mi da ih je bolela patka prethodnih godine jer su imali odakle da kradu i uzimaju. Sada kada je presusio drzavni budzet na sve moguce nacine ce probati da uzmu pare od naroda.
 
@Stiven i @scouser hvala na odgovorima

da rezimiramo, osoba je radila u periodu 2015-2016, i ostvarila godisnji prihod 6000 evra. Na pomenutu sumu treba da plati kompletne dorpinose PIO, zdravstveno, nezaposlenost... a ovo nece rezultirati upisom radnog staza, vec ce moguca buduca penzija biti uvecana za taj iznos?

dakle drzava sada zeli da naplati 5+1 godinu frilensirama, a ukoliko osoba ne ostvari npr. 15 godina radnog staza u Srbiji, nema pravo na penziju, a samim tim ovo placanje 5+1 godine koje rezultira uvecanjem buduce penzije, a ne radnim stazom je beskorisno za ovu grupu ljudi. Lose deluje ako je tacno..
Ako si zaista dao primer koji te zanima, odgovor je da ne treba da plati nista pod uslovom da nije dobio pozov iz PU do 31.12. Nakon toga potraznja za porezima iz 2015 zastareva.
 
Mrzi me da čitam celu temu, a zanima me odgovor - šta je sa ljudima koji rade na crno, a novac u dinarima primaju na račun od fizičkog lica u Srbiji? Kako se to proverava i oporezuje? I da li banka uopšte ima prava da pita bilo šta o uplatama pod šifrom 189?
Pa oni su isto frilenseri...
kad domaća firma nekom plati na račun fizičkog lica, mora da podnese dokaz o ugovoru i da plati sve doprinose i porez prema određenoj poreskoj stopi i uzimajući u vidu
U slucaju frilensera iskljucivo je kriva sama drzava. U mom primeru, kasnio sam sa placanjem poreza za stan za proslu god i krajem decembra mi je stigla opomena za placanje ili sledi tuzba. Ako za to mogu da posalju opomenu, a ne mogu za frilensere tj zarade iz inostranstva, govori mi da ih je bolela patka prethodnih godine jer su imali odakle da kradu i uzimaju. Sada kada je presusio drzavni budzet na sve moguce nacine ce probati da uzmu pare od naroda.
Pa nije ti to isto, ti si za imovinu predao poresku prijavu i dobio si rešenje koliko treba da platiš. Da si predao prijavu što si primio pare isto bi bilo...
Još pre više godina za "frilensere" tačnije za npr. design services koje ti legnu od neke strane firme su i u bankama tražili papire na uvid (ugovore) da bi mogli da proknjižu novac - to je kol'ko se sećam i glavni razlog što su neki ušli u paušal.

Nego je l u ovim pregovorima ima nekih naznaka npr. koja je progresivna stopa, minimalan uslov za stavke tipa poreska stopa, u slučaju "do minimalne zarade" i sl...?
Ja sam jedino video ono što je vlada ponudila a to je paket sa 43% normiranih troškova i 10godišnjim rokom otplate.
 
Za sada je samo ta ponuda vlade 43% i 10godisnja otplata i otpis kamate

A naveo sam primer oko poreza na stan da mogu da rade , ali samo kada imaju sve na gotovo. Nema boga da sami nesto urade. Ovo sto su sada uradili sa frilenserima pokazuje da je moglo i ranije da se resi na normalniji i civilizovaniji nacin.
 
Pa probaj da kupiš stan a ne podneseš prijavu, isto mu dođe...
A šta se nudilo vladi na pregovorima, kako udruženje vidi rešenje problema?
Tražio se oproštaj svih dugovanja do sada. Što je previše optimistično po meni, i čak malo iracionalno, iako se može donekle opravdati u nekim slučajevima. Previše je to daleko od realnog, pa se stoga nije ni došlo do neke racionalne sredine.
 
Pa probaj da kupiš stan a ne podneseš prijavu, isto mu dođe...
A šta se nudilo vladi na pregovorima, kako udruženje vidi rešenje problema?
Ja kolko sam razumeo URI ide na to da se otpise svih pet godina unazad, i da se nista ne plati. A da freelanceri moraju da plate samo od dana kad je poreska javno pozvala da freelancere da prijave porez na devizni priliv. Naravno da se regulise PIO / Zdravstveno i visina poreza. Da freelanceri dobiju neki svoj status.

Ja bi voleo da URI uspe u ovome, al ja cisto sumnjam da ce tako nesto prihvatiti drzava (tako nesto nije uradila do sad). PU bi mozda i prihvatio to jer manje posla za njih i cimanje, obzirom da znam koju platu primaju ti poreski inspektori / radnici. Pomislim samo na onu zenu od 58 godina koja radi taj reprogram duga, jedna jedina u mom gradu, pa kad bi se 100 coveka sletelo u jednom danu kod nje, ona bi otvorila bolovanje da ima COVID :D A zamisli tek kad dodje 10000 ljudi u istom danu sa brdo obrazaca da prijavi porez 5 godina unazad kod poreskih inspektora. Zato je i URI imao super razgovor sa PU, dok nije doso Mali i raz*ebao sve.
 
Toliko rasprave, podela i mržnje među ljudima kako samo mi umemo, a može bukvalno da se reši u dva poteza tako što će bukvalno svaki frilenser koji je radio na crno od države u zavisnosti od sume koju je zaradio da dobije kaznu od 300-500-1000eur za to što nije plaćao to što treba pod uslovom da se odmah posle datuma kazne prebaci u legalne tokove, tako bi država dobila brdo para skoro pa odjednom, izbegla milion sudskih procesa i sudskih troškova, izvršitelja, odlaganja itd itd. Naravno, sad će tu dugojezični preduzetnici paušalci da dođu i da traže veće kazne za frilensere da bi i frilenserima crkle krave ali krastavac, nije se rodio ko je svima ugodio.
 
@Niccola

Ne, grešiš sinko, grešiš i etiketiraš neopravdano i neosnovano, da ne kažem i bezobrazno.

Govorim u svoje ime kao paušalac:

  • nemam ni najmanji razlog da tražim od nekoga veće kazne za frilensere, zašto bi? Šta ja imam od toga, pobogu...
  • apsolutno se ne vodim crkavanjem krava, volim životinje, a ne volim da se radujem tudjoj nesreći niti da tražim utehu u istoj.

Ako frilenseri naprave uspeh u pregovorima, meni to lično ne smeta, naprotiv. Osnov više da se pokrene pitanje testa samostalnosti.

Iznošene su ovde neke nebuloze o mogućnosti zarade 50.000 eura sa troškovima od 1000 eura, ili kako već kao paušalac.

Izvolite u paušalce ako mislite da je to tako. Prvo: treba naći više klijenata za koje ćeš raditi, ali pod sledećim uslovima :

- sam moraš da nadješ klijenta, ne preko oglasa ili preko posrednika (kriterijum 4 testa samostalnosti)

- od jednog klijenta ne sme da dolazi više od 70 posto prihoda (kriterijum 6 testa samostalnosti)

- ne smeš da radiš više od 130 dana, u kontinuitetu ili sa prekidima za jednog klijenta (kriterijum 9 testa samostalnost)

Sa ovim uslovima, izvedite mi ponovo onu matematiku od 50k eura, da vidim gde ja grešim pa nekako ne mogu ni mnogo manje da naguram od toga.

Last but not least, radiš tako 4 godine, i dodje čika inspektor i kaže "ded da mi vidimo šta ti to radiš". I pored svega što imaš u svoju odbranu, on proceni da mu se baš i ne sviđaš, pozove se na načelo fakticiteta i kaže "lepo je to sve što ti meni pričaš, ali evo tebi odluka da sam ja zaključio da si ispunio 5 kriterijuma". I stigne ti rešenje da se sav prihod koji ostvario oporezuju kao da si fizičko lice ako si radio sa ino klijentima, ili da te troškove snosi klijent iz Srbije ako si sa njim(a) radio. U drugom slučaju, čisto sumnjam da ćeš ikada više imati klijente u Srbiji...

I tako... Lepo vi pljujte paušalce i istrajte u vašim pregovorima,želim vam svu sreću, ali ne očekujte podršku od mene pošto ne vidim da ste se angažovali kada je nama dupe bilo u procepu (I još uvek je) kada smo hteli da se izmeni (ne i ukine) test samostalnosti.
 
@Niccola

Ne, grešiš sinko, grešiš i etiketiraš neopravdano i neosnovano, da ne kažem i bezobrazno.

Govorim u svoje ime kao paušalac:

  • nemam ni najmanji razlog da tražim od nekoga veće kazne za frilensere, zašto bi? Šta ja imam od toga, pobogu...
  • apsolutno se ne vodim crkavanjem krava, volim životinje, a ne volim da se radujem tudjoj nesreći niti da tražim utehu u istoj.

Ako frilenseri naprave uspeh u pregovorima, meni to lično ne smeta, naprotiv. Osnov više da se pokrene pitanje testa samostalnosti.

Iznošene su ovde neke nebuloze o mogućnosti zarade 50.000 eura sa troškovima od 1000 eura, ili kako već kao paušalac.

Izvolite u paušalce ako mislite da je to tako. Prvo: treba naći više klijenata za koje ćeš raditi, ali pod sledećim uslovima :

- sam moraš da nadješ klijenta, ne preko oglasa ili preko posrednika (kriterijum 4 testa samostalnosti)

- od jednog klijenta ne sme da dolazi više od 70 posto prihoda (kriterijum 6 testa samostalnosti)

- ne smeš da radiš više od 130 dana, u kontinuitetu ili sa prekidima za jednog klijenta (kriterijum 9 testa samostalnost)

Sa ovim uslovima, izvedite mi ponovo onu matematiku od 50k eura, da vidim gde ja grešim pa nekako ne mogu ni mnogo manje da naguram od toga.

Last but not least, radiš tako 4 godine, i dodje čika inspektor i kaže "ded da mi vidimo šta ti to radiš". I pored svega što imaš u svoju odbranu, on proceni da mu se baš i ne sviđaš, pozove se na načelo fakticiteta i kaže "lepo je to sve što ti meni pričaš, ali evo tebi odluka da sam ja zaključio da si ispunio 5 kriterijuma". I stigne ti rešenje da se sav prihod koji ostvario oporezuju kao da si fizičko lice ako si radio sa ino klijentima, ili da te troškove snosi klijent iz Srbije ako si sa njim(a) radio. U drugom slučaju, čisto sumnjam da ćeš ikada više imati klijente u Srbiji...

I tako... Lepo vi pljujte paušalce i istrajte u vašim pregovorima,želim vam svu sreću, ali ne očekujte podršku od mene pošto ne vidim da ste se angažovali kada je nama dupe bilo u procepu (I još uvek je) kada smo hteli da se izmeni (ne i ukine) test samostalnosti.
Potpisujem ovo sve, kad bi frilenseri napravili idealnu pricu i bolju od pausala, svi bi se pausalci zatvorili i presli bi da rade ko frilenseri. Zato drzavi i smeta to sto URI trazi.
Jedino da zakon limitira kolko mozes u godini dana da zaradis kao freelancer. Ili da drugacije oporezuje ukoliko neko pravi vece iznose, mada i to ja vidim idealno da neko uzme celu familiju i da svi budu frilenseri, a da jedan lik samo radi.

Jos vidim pranje para na kontu frilensera ako se dobije tipa da bude 10-16% porez na domace / devizne prilive. Domacim firmama bi odgovaralo da tako peru pare, jer je DOO tipa prao pare sa pausalcima, familija otvori pausal i krkne im po 2900000 din na fiktivnu fakturu koji pausalac izda, posle par dana se zatvori, na tih 2900000 kolko pausalac plati porez za mesec dana sto je postojao, valjda samo 250 evra (jedan od razloga sto su menjali pausal pored IT-evaca koji su radili po firmama kao pausalci)? E sad zamislite kako bi se lepo prale pare sa frilenserima kad bi Mali dao neke smesne iznose za oporezivanje.

Ovde je stvarno problem veliki drzavi da oporezivanje freelancera regulise da ne kvari trenutno stanje sa pausalom i doo.
 
Last but not least, radiš tako 4 godine, i dodje čika inspektor i kaže "ded da mi vidimo šta ti to radiš". I pored svega što imaš u svoju odbranu, on proceni da mu se baš i ne sviđaš, pozove se na načelo fakticiteta i kaže "lepo je to sve što ti meni pričaš, ali evo tebi odluka da sam ja zaključio da si ispunio 5 kriterijuma". I stigne ti rešenje da se sav prihod koji ostvario oporezuju kao da si fizičko lice ako si radio sa ino klijentima, ili da te troškove snosi klijent iz Srbije ako si sa njim(a) radio. U drugom slučaju, čisto sumnjam da ćeš ikada više imati klijente u Srbiji...
U čemu je onda poenta testa samostalnosti kad svaka šuša od inspektora može da tumači njegovu ispunjenost kako mu se ćefne?
Iskreno, muka mi je više od principa da se sve tumači i da ništa pod milim bogom ne može da se napiše dovoljno precizno da ne mora da se tumači.
 
Jedno pitanje, kad ste se već raspisali: Zašto izmišljate toplu vodu?

Ne sumljam da su razvijene države već sve ovo lepo pretočile u zakone i akta još pre 20+ godina. Neka prepišu neki uspešan, dokazan model iz "Evrope" kojoj se toliko divimo i kraj priče.
 
Pa probaj da kupiš stan a ne podneseš prijavu, isto mu dođe...
Ja sam imao takav slučaj, u stvari mislim da sam podneo prijavu ali da iz nekog raloga nisam dobio rešenje. Znam sigurno da sam prijavio kupoprodajni ugovor, (tada se nosio u PU i katastar) dobio rešenje da platim porez na prenos apsolutnih prava, uplatio ga na vreme i predao im uplatnicu. Msm da sam sam u toku tih radnji, postupaka i poseta PU predao prijavu... taj stan se izdaje, pojma nisam imao da mi nije stizao obračun za njega pošto imam još nekretnina a jedinstveno rešenje stiže kod mojih roditelja, oni se samo ponekad oglase sa sumom kada dođe vreme za kvartalno plaćanje, nit sam ta rešenja primao niti čitao...LM, pre godinu dana stiže podebela plava koverta, dopunsko rešenje za tekuću godinu i 5 godina unazad, negde su iskopali da nema prihoda od poreza na imovinu od tog stana ili su iskopali prijavi. Bez utvrđivanja ko je kriv za to što nisam dobijao rešenja na vreme, podneo sam zahtev koji je pozitivno rešen da mi se odobri plaćanje na rate, s obzirom da je najvrv bila njihova greška obračunali su kamate samo za onaj period od dana donošenja prvobitnog rešenja do finalne odluke o plaćanju na rate, oprost glavnice nije dolazila u obzir. (u rešenju su tražili da se odmah plati za svih skoro 6 godina) da bi uopšte mogao da dobijem plaćanje na rate morao sam manji deo da platim odmah da bi ukupan dug spustio ispod 200k dinara zato što se tada (kraj 2019) taj iznos tretirao kao mali poreski dug, preko 200 k bi morao da im dam hipoteku i menice.

Onoliko koliko razumem između redova, FL koji ovde pišu bi da im se oprosti sav iznos neplaćenih poreza i doprinosa, (ili u naj varijanti da plate 10%) što će, po mom mišljenju, biti nemoguća misija. Maksimum svih maksimuma preko ovoga što su ponudili (43% troškova) može da bude još dodatno oslobađanje na iznos neoporezovane zarade, trenutno je to prvih 18.300, sve preko toga će ići jako, jako teško, da ne kažem nemoguće. To je moje mišljenje zasnovano na tome što je

Ekonomski tigar ostao bez goriva a iskustva koja imaju sa paušalcima koji su radili za strane firme koje posluju u Srbiji i koji su manje više svi prevedeni u status legalno zaposlenih im samo može dati vetar u krila. Samo 2 primera, a ima mnogo takvih, su iz 2 firme koje su u to vreme, leto/jesen 2019. imali zvanično 0 zaposlenih, dakle svi uključujući i sekretarice su bili na paušalima, rentirali su četvorocifren m2 prostor, kupovali IT opremu za 0 zaposlenih i žalili se da ne mogu da organizuju tim bilding jer nemaju na osnovu čega da pravdaju te troškove.Njihovi direktori su učestvovali u razgovorima sa državom i uspeli su da se izbore za Ništa. Danas imaju, jedna 85, druga 200+ IT inžinjera, svi legalno prijavljeni na regularne neto plate od preko 2k eura. U odnosu na vreme paušala svi su dobili manje neto plate, jedan deo tog troška su preuzele firme, drugi je pao ne leđa novozaposlenih koji u suštini, izuzev malo boljeg tretmana kod banaka, trenutno su nisu dobili ništa već su na gubitku neto prihoda. Biće benefit jednog dana kada odu u penziju, verujem da ih to u ovom trenutku apsolutno ne interesuje.

Koliko su mi njih dvojica preneli, u takvom statusu paušala pre prevođenja na doo ili zvaničnog zapošljavanja u Srbiji je bilo oko 45.000 takvih. S obzirom da je samo u ova 2 slučaja koje sam gore opisao država u godinu dana povećala prihode od PiD za nekoliko miliona eura a sveukupno se prinos meri stotinama miliona eura a znajući neke od njih koji učestvuju u ovome verujem da ni u slučaju FL nemaju nameru da dodatno popuštaju.
 
U čemu je onda poenta testa samostalnosti kad svaka šuša od inspektora može da tumači njegovu ispunjenost kako mu se ćefne?
Poenta je u koverti.
Post automatically merged:

Jedno pitanje, kad ste se već raspisali: Zašto izmišljate toplu vodu?

Ne sumljam da su razvijene države već sve ovo lepo pretočile u zakone i akta još pre 20+ godina. Neka prepišu neki uspešan, dokazan model iz "Evrope" kojoj se toliko divimo i kraj priče.
Nikakvo prepisivanje ne dolazi u obzir.
Neka uzmu da rade ono za šta su plaćeni.
 
Ja sam imao takav slučaj, u stvari mislim da sam podneo prijavu ali da iz nekog raloga nisam dobio rešenje. Znam sigurno da sam prijavio kupoprodajni ugovor, (tada se nosio u PU i katastar) dobio rešenje da platim porez na prenos apsolutnih prava, uplatio ga na vreme i predao im uplatnicu. Msm da sam sam u toku tih radnji, postupaka i poseta PU predao prijavu... taj stan se izdaje, pojma nisam imao da mi nije stizao obračun za njega pošto imam još nekretnina a jedinstveno rešenje stiže kod mojih roditelja, oni se samo ponekad oglase sa sumom kada dođe vreme za kvartalno plaćanje, nit sam ta rešenja primao niti čitao...LM, pre godinu dana stiže podebela plava koverta, dopunsko rešenje za tekuću godinu i 5 godina unazad, negde su iskopali da nema prihoda od poreza na imovinu od tog stana ili su iskopali prijavi. Bez utvrđivanja ko je kriv za to što nisam dobijao rešenja na vreme, podneo sam zahtev koji je pozitivno rešen da mi se odobri plaćanje na rate, s obzirom da je najvrv bila njihova greška obračunali su kamate samo za onaj period od dana donošenja prvobitnog rešenja do finalne odluke o plaćanju na rate, oprost glavnice nije dolazila u obzir. (u rešenju su tražili da se odmah plati za svih skoro 6 godina) da bi uopšte mogao da dobijem plaćanje na rate morao sam manji deo da platim odmah da bi ukupan dug spustio ispod 200k dinara zato što se tada (kraj 2019) taj iznos tretirao kao mali poreski dug, preko 200 k bi morao da im dam hipoteku i menice.

Onoliko koliko razumem između redova, FL koji ovde pišu bi da im se oprosti sav iznos neplaćenih poreza i doprinosa, (ili u naj varijanti da plate 10%) što će, po mom mišljenju, biti nemoguća misija. Maksimum svih maksimuma preko ovoga što su ponudili (43% troškova) može da bude još dodatno oslobađanje na iznos neoporezovane zarade, trenutno je to prvih 18.300, sve preko toga će ići jako, jako teško, da ne kažem nemoguće. To je moje mišljenje zasnovano na tome što je

Ekonomski tigar ostao bez goriva a iskustva koja imaju sa paušalcima koji su radili za strane firme koje posluju u Srbiji i koji su manje više svi prevedeni u status legalno zaposlenih im samo može dati vetar u krila. Samo 2 primera, a ima mnogo takvih, su iz 2 firme koje su u to vreme, leto/jesen 2019. imali zvanično 0 zaposlenih, dakle svi uključujući i sekretarice su bili na paušalima, rentirali su četvorocifren m2 prostor, kupovali IT opremu za 0 zaposlenih i žalili se da ne mogu da organizuju tim bilding jer nemaju na osnovu čega da pravdaju te troškove.Njihovi direktori su učestvovali u razgovorima sa državom i uspeli su da se izbore za Ništa. Danas imaju, jedna 85, druga 200+ IT inžinjera, svi legalno prijavljeni na regularne neto plate od preko 2k eura. U odnosu na vreme paušala svi su dobili manje neto plate, jedan deo tog troška su preuzele firme, drugi je pao ne leđa novozaposlenih koji u suštini, izuzev malo boljeg tretmana kod banaka, trenutno su nisu dobili ništa već su na gubitku neto prihoda. Biće benefit jednog dana kada odu u penziju, verujem da ih to u ovom trenutku apsolutno ne interesuje.

Koliko su mi njih dvojica preneli, u takvom statusu paušala pre prevođenja na doo ili zvaničnog zapošljavanja u Srbiji je bilo oko 45.000 takvih. S obzirom da je samo u ova 2 slučaja koje sam gore opisao država u godinu dana povećala prihode od PiD za nekoliko miliona eura a sveukupno se prinos meri stotinama miliona eura a znajući neke od njih koji učestvuju u ovome verujem da ni u slučaju FL nemaju nameru da dodatno popuštaju.
Tacno. Bivsa firma je imala pola radnika na pausalu. Dogovori, pregovori, sastanci, brainstorming, aneksi ugovora o delu su doneli jedno veliko nista. Svi su sad zaposleni u firmi.
Ja se nadam da se bar ljudi sa ovog foruma nece zezati sa ne placanjem. Jednom kad dodju strvinari da popisuju stvari u kuci posle ide mnogo teze.
 
Ako si bio zaposlen mun obrazac uvećava penziju, ako si nezaposlen upisuje se staž srazmerno uplaćenim doprinosima. To je to.
Ja bih dodao ovde, samo radi preciznosti, staž po ugovoru o delu se računa u odnosu na najnižu osnovicu za doprinose, tako da bez obzira da li je trajao jedan dan, mesec ili duže, ako je naplaćeni iznos dovoljno visok može da se upiše staž za celu godinu odjednom. Primer: najniza osnovica za doprinose je 24.000, ugovorio sam posao za 300.000, 20% su normirani troškovi, osnovica za porez i doprinose 240.000. Na osnovu ovoga ugovora o delu upisuje se 10 meseci staža. Ako sam već u radnom odnosu, onda nema dupliranja, nego se uzima samo iznos koji će uvećati osnovicu za penziju.
Inace, ne morate previse da se zamlaćujete terminima i kako ko sebe zove..freelancer, fizikalac..djura, jer nije od znacaja. Rok za prijavu prihoda iz inostranstva poreskoj upravi je 30 dana, znaci stigla uplata = poreska prijava. Ovo upravo pišem za fizička lica, tako da ne moraš da imaš firmu, ne moraš da budeš paušalac, dobio si pare po osnovu rada, moraš da prijaviš..i to nije od juče. Problematika nastaje što rad sa inostranim poslodavcem u PIO fondu ne moze da se prikaze kao radni odnos, nego i dalje mora da bude Ugovor o delu (zato sam u pocetku potencirao ugovor o delu). Da bi bio radni odnos, moraju da upisu poslodavca, a poslodavac ne postoji u Srbiji, onda je nadjeno neko polurešenje da se prikazuje kao ugovor o delu gde si sam sebi poslodavac. Ugovor o delu podrazumeva racunicu koja kaze: To sto je stiglo na racun je bruto. 20% su normirani troškovi. Osnovica za Porez, PIO i zdravstvo je ostatak, tj 80%. Znaci, nema doprinosa za slucaj nezaposlenosti.
Poreska stopa je 20%, PIO, 25.5% i zdravstvo 10.30%. Kao što se da videti, kod ugovora o delu i doprinosi na teret poslodavca i doprinosi na teret zapaoslenog se uzimaju iz zarade zaposlenog, prakticno doprinosi nisu razdvojeni, nego u zbiru idu iz zarade, a to je prilicno skupo.
Dalje, bitna stavka je što kod Ugovora o delu ne postoji najviša mesečna osnovica za doprinose, kao u slučaju zarada, ali postoji godišnja najviša osnovica. Ovu proceduru nemojte da mešate sa godišnjim porezom na dohodak gradjana, jer ako posle ovakvog oporezivanja neto prihod ipak predje neoporezivi iznos za godišnji porez, dolazi novo oporezivanje..ali to važi i za sve ostale.
 
Svaka cast na napisanom tekstu, veoma precizno.
 
I tako... Lepo vi pljujte paušalce i istrajte u vašim pregovorima,želim vam svu sreću, ali ne očekujte podršku od mene pošto ne vidim da ste se angažovali kada je nama dupe bilo u procepu (I još uvek je) kada smo hteli da se izmeni (ne i ukine) test samostalnosti.
Ko smo to mi, vi, oni? Delije, grobari? Dečačke klinačke fore? :D
Jedino što meni smeta je ovo međusobno pljuvanje i ovo 'lepo vi pljujte paušalce, ali ne očekujte podršku od mene pošto ne vidim da ste se angažovali kad je nama dupe bilo u procepu'. Koga boli uvo da se angažuje. Ako je neko u problemu nema potrebe da mu želiš loše (možda ne ti konkretno, ali čitam razne stvari po internetu). Isto tako nema potrebe ni da mu se pridružiš, ili da mu otežavaš borbu. Možeš svojevoljno da podržiš ili ignorišeš, ili da mu ga podržiš, sasvim svejedno, ali nema potrebe da mu želiš loše i otežavaš :)

Mene iskreno ništa od ovoga ne kači ali jednostavno osećam da ljude koji se bore za bolje uslove rada treba podržati. Isto tako bih podržao i paušalce npr ako krenu da se bore za bolje uslove.
Bar 20x sam pročitao do sad po grupama, i netu generalno, rečenice tipa 'mi smo paušalci, plaćamo, loše nam je, jebu nas, pa ćutimo i plaćamo'... :D mislim se wtf? Pa izađi bori se ako je tako druye moj, što ćutiš više, dosta je bilo :D .
 
Vidi, cela poenta mog pisanja kao paušalca i isključivo vezano za ovaj forum je sledeća :

- kada je počela priča sa testom samostalnosti, frilensera nije bilo na vidiku, niko A nije rekao, jednostavno - nije ih se doticalo, i bili su ušuškani u svojem gnezdu. Ali se ne sećam da ih je iko nazivao i prozivao na način kako se ovde na forumu sada prozivaju paušalci/preduzetnici. OK, niste za to da nam se pomogne oko testa samostalnosti, nema problema. Sada kada je mečka zakucala na frilenserska vrata - uaaa, pu paušalci, samo želite da nama crkne krava...

Malo je to... Onako...

E da, vidi, meni je zbog daleko manje upotrebe "inappropriate language-a" izbrisan post... Il' ga adaptiraj ili će da ide u ostavu od strane admina.
 
Nek je živ i zdrav, kakvo je ovo tužakanje 😆, i srećan mu put u ostavu, nadam se i da će generalno ova tema uskoro da ode u ostavu (ne kao tema na forumu nego generalno u životu), smučilo mi se da se se ljudi koji treba da se ujedine stalno dele, pljuju i svadjaju zbog gluposti :) Da predju svi u legalu a da im se ne dere koža.

Što se testa samostalnosti tiče, ne bih da ulazim u duboku tematiku, ali ukratko ću: frilensere nije doticalo jer nisu ni čuli mnogo o temi, niko od njih nije imao paušalne firme gde im poslodavci uplaćuju pare, nisu bili upućeni u priču, priča nije bila dovoljno mnogo raširena da bi dovoljan broj ljudi čuo za nju, čuli su oni koje je doticalo jer je to jedan specifičan krug ljudi koji je u IT sektoru, oni su se i borili za sebe. To ti je kao da se sad ja bunim što neko nije doš'o da podrži protest nekih ljudi ispred zadruge u mom selu. Taj neko bi možda i podržao, ali jednostavno nije dovoljno čuo o temi i to je to, a kad se priča dovoljno raširi (kao što je Zaštitimo reke Stare Planine) onda tek možeš da očekuješ da neko ode u neko tamo selo u pm i podrži neku borbu. Nadam se da sam uspeo svoje vidjenje oko te teme da iznesem. Jednostavno da je bilo više agilnijih ljudi spremnih da ginu tog testa samostalnosti verovatno ne bi ni bilo jer se ova vlast plaši svakog jačeg vetrića, znaju da su mogice staklene a zidovi/krov od slame. Nisu tu krivi frilenseri u suštini, nego baš ti koje je posle taj test zahvatio.
 
Pa oni su isto frilenseri...
kad domaća firma nekom plati na račun fizičkog lica, mora da podnese dokaz o ugovoru i da plati sve doprinose i porez
Razumem šta pričate, možda se ja nisam lepo izrazio, jer sam mislio na uplate između fizičkih lica. Tj. jedno fizičko lice uplaćuje drugom.
 
Pa vidi, već sam jednom napisao da se ne bih više mešao u ovu temu.

Sada je to definitivno.

Raspravljam se sa osobom koji ima celih 5 poruka na forumu od 2014-te godine, koja kaže

Mene iskreno ništa od ovoga ne kači ali jednostavno osećam da ljude koji se bore za bolje uslove rada treba podržati. Isto tako bih podržao i paušalce npr ako krenu da se bore za bolje uslove.

pre toga ovo
Jedino što meni smeta je ovo međusobno pljuvanje i ovo 'lepo vi pljujte paušalce, ali ne očekujte podršku od mene pošto ne vidim da ste se angažovali kad je nama dupe bilo u procepu'. Koga boli uvo da se angažuje.
u fazonu ne tiče me se, ali znaš kako, ti si paušalac. Sledeće je da mi sleduje sendvič itd.

Ajd, živi bili, odjavljujem se sa teme a i sa foruma, dosta je. Ovo je bio forum koji sam posećivao da bih se opustio, čuo novosti, naučio nešto, ali ovo je samo prepucavanje sa internet-ratnicima...

Pozz
 
krastavac, nisam se izrazio lepo. Koga boli uvo da se angažuje ako ga ne kači problem, to je tako u životu i stvarnosti, moraš da ga vučeš za rukav da se angažuje. A i to sam napisao u revoltu jer je ova tema imala u tom trenutku 35 strana rasprave bez pauze, ono naše klasično srpsko, dve strane pa pljuvanje sa jedne na drugu.

Ps. Možda nisam pisao, ali tu sam ja na forumu prilično, sad sam se aktivirao jer mi se redizajn dopao i podsetio me na neka stara vremena :)
 
Jedno pitanje, kad ste se već raspisali: Zašto izmišljate toplu vodu?

Ne sumljam da su razvijene države već sve ovo lepo pretočile u zakone i akta još pre 20+ godina. Neka prepišu neki uspešan, dokazan model iz "Evrope" kojoj se toliko divimo i kraj priče.
Prepisati možda i možemo, implementacija i primena je problem...
 
Svašta smo mi prepisivali od drugih, ali kad dođe na red primena, obično to bude srpska modifikacija (ako ne ostane mrtvo slovo na papiru).
 
Vidi, cela poenta mog pisanja kao paušalca i isključivo vezano za ovaj forum je sledeća :

- kada je počela priča sa testom samostalnosti, frilensera nije bilo na vidiku, niko A nije rekao, jednostavno - nije ih se doticalo, i bili su ušuškani u svojem gnezdu. Ali se ne sećam da ih je iko nazivao i prozivao na način kako se ovde na forumu sada prozivaju paušalci/preduzetnici. OK, niste za to da nam se pomogne oko testa samostalnosti, nema problema. Sada kada je mečka zakucala na frilenserska vrata - uaaa, pu paušalci, samo želite da nama crkne krava...

Malo je to... Onako...

E da, vidi, meni je zbog daleko manje upotrebe "inappropriate language-a" izbrisan post... Il' ga adaptiraj ili će da ide u ostavu od strane admina.
Ja znam gomilu "frilensera" i ama baš ni jednog jedinog koji je išta ispratio što se tiče testa samostalnosti. To je otprilike kao da frilensere neko otpužuje što se nisu pridružili advokatima ili taksistima -- malo ko tu prati zbivanja, a i većina se i krije (sa razlogom). Paušalci i njihova problematika nisu opšta tema i verovao ili za nju mnogo ljudi koji se bave frilens poslom nisu ni čuli. Ima onih koji jesu, ali kako većina nije ni planirala da uđe u legalne tokove (zbog xy razloga) onda uopšte i ne prate što je normalno, na kraju krajeva.

A to što je bila verovatno neka manjina frilensera koji su tada rekli "zabole me" ne znači da je to stav te populacije, jako je pogrešno generalizovati.
 
Moje viđenje svega ovoga oko poreza. Sve ovo sto se desava je pokušaj države da oporezuje sva fizička lica koja su primala novac na devizne račune a ne kako se misli neka hajka samo na frilensere. Poreska uprava nema pojma po kom osnovu je fizičko lice primilo devize dok ne izvrši kontrolu osim u određenim slučajevima gde su pare stigle sa baš servisa koji koristi određena kategorija frilensera. Ukoliko su pare primljene preko skrilla ili paypala osnova priliva se ne može odrediti bez direktne kontrole.

Protesti koji su organizovani od strane URI pozivali su sva fizička lica koja su prihodova na devizne račune i tu je bilo puno ljudi koji su prihodovali po drugim osnovama poput kripta, igara na sreću, moreplovaca, razni remote workeri i slično. Već na prvim pregovorima država ucenjuje URI da ne želi pričati sa njima osim o grupaciji koju oni predstavljaju a pri tom se nigde nije definisalo koga oni ustvari predstavljaju jer su u isto to udruženje primali i igrače na sreću i kripto trejdere (ja sam jedan od njih).
To je bio prvi udarac države da podeli fizička lica jer logično je bilo očekivati da URI nakon toga neće više imati podršku ostalih grupacija koje nisu frilenseri tj ono sto URI i država odluče da su frilenseri u toku tih pregovora.
Na kraju su URI ponudili otpis kamata i rok od 10 godina za reprogram koji većina frilensera ne može prihvatiti jer po sadašnjem zakonu i bez tih unazad 5 godina jedva da može preživljavati.
Tako je država i njih isključila iz pregovora, sama sebi omogućila da ponudi olakšice i tako podeli i same frilensere spinujući po medijima da se neki dobrovoljno prijavljuju da izmire svoje obaveze.

Medijska pažnja je pri tom sva na URI a država se sprema udariti na sva fizička lica koja su primala pare iz inostranstva a po istom tom zakonu i sama pomoć koju primaju porodice od gastrabajtera je ograničena na 115 eura godisnje a rezidentom smatraju svi oni koji imaju centar životnih interesa u srbiji (porodica koju pomažu) pa će verovatno i ta vrsta pomoći doći na udar.

Sledeća stvar je koliko para pristiže na devizne račune fizičkih lica. Na linku https://nbs.rs/sr/drugi-nivo-navigacije/statistika/platni_bilans/ se može skinuti platni bilans gde se u stavci 1.C.2.1. vide prilivi na devizne račune fizičkih lica koji su preko 15 miljardi eura za zadnjih 5 godina ukupno.

Kada je sve ovo počelo očekivalo se da će ljudi smanjiti unos para u zemlju ali tabela koju sam uradio pokazuje da je još uvek narod neobavešten da može biti oporezovan.
Kada država uradi bazu verovatno ce uslediti javni poziv svima koji su po svim osnovama primali pare na devizne račune da izmire svoje obaveze i tada će biti ogroman broj ljudi iznenađen i prilika da se to nezadovoljstvo kanališe u pravom smeru i onemogući 5 godina unazad sa kamatama.
jj8bXW7.jpg
 
S računa fizičkog lica u inostranstvu na fizičko lice u Srbiji ne mogu uzimati u obzir i bilo kakvu kalkulaciju jer tu nema šta da se porezuje i plaćaju doprinosi, to prosto nije zarada, nije dobit... Po kom osnovu bi oporezovali, koji su troškovi i sl...? Pa ne funkcioniše poreski sistem na taj način, to nema veze jedno s drugim...
Eto tetka iz Kanade može fizički da ti donese do 10 soma i niko te neće pitati na granici sem ako nemaju informaciju da nosiš više pa te zadrže i zadrže kusur preko 10k

I odakle ti to ovo?
se sprema udariti na sva fizička lica koja su primala pare iz inostranstva a po istom tom zakonu i sama pomoć koju primaju porodice od gastrabajtera je ograničena na 115 eura godisnje a rezidentom smatraju svi oni koji imaju centar životnih interesa u srbiji (porodica koju pomažu) pa će verovatno i ta vrsta pomoći doći na udar.
 
Nazad
Vrh Dno