Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Većina ljudi zaista nema da plati taj porez, posebno ne za poslednjih 5 godina sa kamatom. Isto je svuda - pritiskaju male pekare i birtije, a oni najveći duguju milione za porez, doprinose radnicima, struju... Znam za slučaj gde je vlasnik male birtije rekao inspektoru da izdaje 90% računa, jer kada bi izdavao 100% morao bi da zatvori (3 radnika bez posla). I pitao ga zašto ne ide u kontrolu kod onog što dnevno izda 10 računa a ima 200 gostiju. To je najveći problem

Ovo je od prošle godine. Kladim se da ovih 400 preduzeća duguje više nego 750.000 privatnih lica, kao i da ukupno zapošljavaju manje od 750.000 radnika. I lakše ih je pronaći i naplatiti dugove.
https://www.neobilten.com/wp-content/uploads/2019/12/SpisakNajvecihDuznika_PRAVNA-LICA-aktivni.pdf

Mene ovo ne dotiče mnogo, pre nekog vremena sam se baš na forumu raspitivao i odlučio da primam uplate kao preduzetnik (paušalac). I to je bio slučaj samo par puta, nije mi plata. Ali razumem ljude koji se bune i moram da ih podržim, baš zbog ovog spiska gore i već navedenih propusta
 
5 godina unazad se ne moze naplacivati, jer za to nemaju podatke - to je klasicno zastrasivanje, ne bi li ljudi potrcali da se sami prijave. Ali od juna 2020. definitivno IMAJU podatke, bez obzira sta pojedini sarlatani koji uljuljkuju ljude u laznu sigurnost mislili o tome.
 
5 godina unazad se ne moze naplacivati, jer za to nemaju podatke - to je klasicno zastrasivanje, ne bi li ljudi potrcali da se sami prijave. Ali od juna 2020. definitivno IMAJU podatke, bez obzira sta pojedini sarlatani koji uljuljkuju ljude u laznu sigurnost mislili o tome.
Iz tvojih usta u bozije usi [emoji2]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
NBS zna samo da ste dobili novac, ne zna koliko ni po kom osnovu.

NBS samo zna da je neko dobio novac, ne zna koliko i po kom osnovu i to samo od juna 2020.

Nemoj me razumeti pogrešno, ali osećam da imamo logički problem.

U proteklih, barem 10 godina (mada ne znam zadnjih godina i više), svako ko ima devizni račun ovde, u našim bankama, kada stigne uplata, barem ona prva, uvek je trebalo dati izjavu, tj. po kom osnovu je priliv.

To je ono što je nejasno i kontradiktorno.
 
Poslednja izmena:
Nemoj me razumeti pogrešno, ali osećam da imamo logički problem.

U proteklih, barem 10 godina (mada ne znam zadnjih godina i više), svako ko ima devizni račun ovde, u našim banakama, kada stigne uplata, barem ona prva, uvek je trebalo dati izjavu, tj. po kom osnovu je priliv.

To je ono što je nejasno i kontradiktorno.
Tvoja greška u startu je što misliš da su svi povlačili na svoj devizni račun u domaćim bankama, jer to nisu. Za to se koristioSkrill, Payoneer pa bankomati. Drugo, sama NBS ti potvrđuje da tek od juna 2020 oni samo znaju ko je dobio novac iz inostranstva, drugo ništa.
Mi čak ne znamo da li je uopšte Payoneer njima bila šta dao jer su već davno beše dali izjavu da baš i nisu u obavezi da NBS dostave podatke svojih korisnika kao i da NBS do tad od njih to nije ni tražila.
Molim da se nepotpisana ceduljica gde se spominju Payoneer, PayPal, Upwork i slično i koja se širi društvenim medijima ne koristi kao dokaz za bilo šta. Ti su čiste insinuacije, najblaže rečeno.
Interesantno je da ova tema vaskrsne barem skoro svake godine u isto vreme :D
https://blog.pausal.rs/payoneer-odgovara-drugi-deo/
Bankarstvo vam je mnogo kompleksna rabota ljudi i grdno grešite ako mislite da se sve devizne transakcije obavljaju preko centralne banke iliti NBS. To se takođe obavlja i preko korespodentnih banaka, sestara banaka i slično. Čak i u domaćim transakcijama kad su dinari u pitanju, uopšte ne mora da se ide preko NBS. Npr banke koje imaju međusobno mnogo dnevnog prometa neće recimo da koriste rezerve u NBS (hoće da smanje rizik da kojim slučajem ne ostanu bez rezervi) da bi prebijale dugove na kraju dana. Ono što se dešava je da razmene menice od recimo 10 miliona dinara. Banka A otvara kod sebe račun banke B (banka B radi isto za banku A), po sistemu dvojnog knjigovodstva svaka od te dve banke na osnovu izdatih menica stvara novih 10 miliona dinara (bankovni iliti elektronski novac, nemaju banke štamparije). I kada treba da prebiju dugove jedna drugoj samo oduzimaju i dodaju novac sa tih računa i to je to. Nigde tu nema NBS. Ako recimo banka C ima račun u banci B ali nema u banci A, sa kojom treba da se razduži, ona može to da uradi preko banke B koja će u tom slučaju vršiti ulogu kvazi centralne banke tj u ovom slučaju NBS. Isto tako funkcionišu banke na globalnom nivou na tzv sistemu Eurodolara i tako se devize, pre svega USD depoziti stvaraju iz ničega i "kreću" širom sveta pa i do lokalnog bankomata.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Poslednja izmena:
Svaka devizna transakcija (cak i avans za sluzbeni put) se salje u tzv. dekadnom izvestaju NBS od strane banke. Dekadni izvestaj se salje svakih 10 dana kalendarskih. Sadrzaj svakog naloga koji se salje je propisan i sadzi za prilive uplatioca,primaoca, korespodentsku banku, osnov uplate, iznos itd.takodje tu su i swift poruke kojima nbs moze da trazi prustup da vide da li je dobro uradjen nalog tj obazac za placanje ili priliv. Nemate predstavu kolika je procedura ako se pogresi npr. oznacili ste da ste dobili avans za robu a trebali ste konsalting, ide storno naloga ista referenca u osnovi samo /storno, a pravi ista referenca /corr i ta oba obrasca idu u NBS. Obaveza banaka je da cuva naloge 5 ili 10 godina u arhivi, zato masa banaka saradjuje sa jakim firmama npr. Poslovno informacionim sistemima i imaju prostore u npr. Pazovi ili Borci.

Drugim recima ako PU treba ili "zeli" da vas "pročešlja" NBS im moze obezbediti vrlo dobre informacije.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
pošto nisam pratio - ko ima agenciju i plaća paušalno, je ok?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Јел има неко искуства са н26 банком и да ли је то изводљиво из Србије?
 
Mislim da im je taj registar od juna samo polazna tačka.
A onda će od većih cifara ka manjim slati zahteve komercijalne bankama da na osnovu sumnje dostave sve transakcije u određenom formatu pa polako. Paušalna rešenja ove godine prvi put nisu kasnila i dolazila su elektronski. Kažu to su uspeli digitalizacijom pa su zato uspeli da odvoje tim od nekoliko inspektora koji radi samo sa ovim kontrolama. Što je veća cifra u pitanju bojim se da će pre rešenja stići. Što su manja kasnije će stići i još nešto će do tad zastariti. Ko od juna nije primao uplate možda ga, po meni, neće ni istraživati. Trbojević ok kaže ili platiš ili rulet. Jedino što na ruletu znaš verovatno ću za svaku kombinaciju a ovde ne.
 
Mene ovo ne dotiče mnogo, pre nekog vremena sam se baš na forumu raspitivao i odlučio da primam uplate kao preduzetnik (paušalac). I to je bio slučaj samo par puta, nije mi plata. Ali razumem ljude koji se bune i moram da ih podržim, baš zbog ovog spiska gore i već navedenih propusta
Kako ti se ovo isplati? Mislim preduzetnički paušal i uplate svega par puta godišnje?

@cubrovic Dajte da prestanemo sa mistifikacijom PU, oni ne da su loši, neorganizovani i nesposobni, nego verovatno ne mogu biti gori... Pre 2 i po godine sam podneo poresku prijavu za stan (porez na imovinu) mislite da mi je ikad stiglo ijedno rešenje (uz to nova nekretnina, pa nemam neka prethodna rešenja iz ko zna koje godine, da plaćam po njima)... Drugar prijavio pre 7 i po godina, nikad mu rešenje stiglo nije, a to je NS (tobože uređenije, bili pod Austrougarskom čizmom pa su nas oni naučili redu i disciplini, mogu da zamislim kako je u delovima zemlje gde su turci 500 godina vladali i usadili nam svoj odnos prema obavezama, koji smo brže-bolje prihvatili)...

Ne mogu dnevni unos obolelih i preminulih od kovida da srede, a kamoli ovo...

Ja ću sutra videti sa drugarom da PP uplatu pošaljem na njegov preduzetnički račun, ako mu to nije problem, ako jeste, povuću pare na svoj račun, baš da vidim šta će se desiti ako ništa ne preduzmem 30 dana od uplate u smislu prijave za samooporezivanje...
 
Kako ti se ovo isplati? Mislim preduzetnički paušal i uplate svega par puta godišnje?

@cubrovic Dajte da prestanemo sa mistifikacijom PU, oni ne da su loši, neorganizovani i nesposobni, nego verovatno ne mogu biti gori... Pre 2 i po godine sam podneo poresku prijavu za stan (porez na imovinu) mislite da mi je ikad stiglo ijedno rešenje (uz to nova nekretnina, pa nemam neka prethodna rešenja iz ko zna koje godine, da plaćam po njima)... Drugar prijavio pre 7 i po godina, nikad mu rešenje stiglo nije, a to je NS (tobože uređenije, bili pod Austrougarskom čizmom pa su nas oni naučili redu i disciplini, mogu da zamislim kako je u delovima zemlje gde su turci 500 godina vladali i usadili nam svoj odnos prema obavezama, koji smo brže-bolje prihvatili)...

Ne mogu dnevni unos obolelih i preminulih od kovida da srede, a kamoli ovo...

Ja ću sutra videti sa drugarom da PP uplatu pošaljem na njegov preduzetnički račun, ako mu to nije problem, ako jeste, povuću pare na svoj račun, baš da vidim šta će se desiti ako ništa ne preduzmem 30 dana od uplate u smislu prijave za samooporezivanje...
Neće se desiti nista u tome je i problem, da to nekom desilo ne bi nastalo ovo *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. Ja iskreno nista od ovoga nisam znao do pre 5 dana kada je krenula vest. Ali evo jutros je bio na jutarnjem programu neki tipus iz pu i pricali su o jutuberima, covek je rekao ovim recima :" bilo bi dobro da sad pokrenemo edukaciju o placanju poreza i objasnimo.ljudima zasto moraju da plate, kako moraju da plate i sta dobijaju sa tim"

Čuo sam se sa drugarom koji je imao neke prilive i sad ima kesa nije mu problem Da plati, zvao je pu raspitivao se kod knjigovodje niko nije uspeo da mu objasni da li je u obavezi da placa veci pio od minimalca "jer po zakonu imas zakonski minimum" on i njega prelazi , ina platu 140.000, cak su mu rekli da bi treba da dobije neki povrat od pu jer mu je porez iznad nekih 89.000din sto recimo niko do sada nije ni cuo da ima. Za % normativnih troskova niko nema blage kako da obracuna niti po kom osnovu da ih dokazuje.

Iskreno ali iskrneno mislim da bi trebali svi sad koji smo saznali i ovi koji su od pre znali da prebace taj novac na neku firmu i td. I da vidimo sta ce da se desi. Mislim da ni drzaci nije u cilju da sad prave sranja. Pogotovo sto je veci broj ljudi i grupa. Svi imamo pravo da se organizujemo u grupe i da pokrecemo sporeve ako ovo krene, jer kao sto kaze tipus iz pu "TREBA POČETI EDUKACIJU" znači i oni kapiraju da niko ne konta šta i kako.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Za normirane troškove će naravno uzeti najmanji procenat, a to je 20%, jer su oni viši rezervisani za vajare i slikare...

Nemam pojma... Imam još jednu šemu sa šurakom koji je u inostranstvu (Middle Eeast), a tamo je poreski raj (niko porez ne plaća, niti te iko kontroliše), kontam da prebacim pare njemu, on digne gotovinu, pa unese u Srbiju kad dolazi dva puta godišnje, jer će suma svakako biti dobrano ispod 10k, koliko moraš da prijaviš...
 
Narucite Payoneer karticu i podizite preko nje. Ne moze vam niko nista.

Ovakvi postovi i dezinformacije će ubuduće biti brisani. Payoneer daje sve podatke NBSu.

Već smo pričali da će ovo da krene od juna 2020. gde su pojedini rekli "ma najjače da ću da im platim porez", a kad zaigra mečka... Isto i za paušalce - čekaju da se nakupe prihodi pa da krenu sprovođenje testa samostalnosti i tek će onda biti kuknjave.
 
Odakle ti taj info da daju podatke NBSu? Pre nekoliko meseci (ako se dobro secam) su sami rekli da niko od njih to nije trazio niti su oni u obavezi da daju podatke.
 
ovo me živo zanima, na osnovu čega payoneer daje podatke NBS? državljanstva ili prebivališta?

ima nas sa više državljanstava, a prebavisaliste je takodje promenjiva kategorija

mene ovo čak i ne pogađa lično, ali je supruga krenula da se interesuje za ove stvari i baš je izabrala momenat... a verovatno nećemo ni biti u zemlji uskoro

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Momci, trebalo bi sutra ili za neki dan da se registrujem kao pausalac.
Sescu veceras i guglacu, iako osnove znam. Nesto se secam jos ranije kada sam guglao u vezi fiskalne kase.
Ako delatnost obavljam samo online, onda mi nije potrebna fiskalna kasa?
Da li mogu da iskoristim sifru 5829 - Izdavanje ostalih softvera samo za online delatnost?
Da li banke traze pecat kad zelim da otvorim racun kod njih (posto pecat nije obavezan)?
Ovo mi za sad nejasno.
Naravno, prvo cu traziti odgovore na netu, ali posto sam u zurbi malo, za sve nejasno cu da vas smaram ovde, nadam se da se necete ljutiti ;)
Unapred hvala
 
Poslednja izmena:
Rekli su da niko od njih do sada nije tražio, a sada traže i oni posluju po zakonima naše (banana) republike, tako da će naravno dati podatke.

Ne kažem da treba neko da juri da se prijavljuje poreskoj, već da tražite alternativne načine, pošto povlačenje para na PayPal/Payoneer/štagod kao fizičko lice više neće biti moguće, tj. hoće - ali po cenu kazni i prijava. Pa ko može da priušti sebi to neka snosi rizik...

@danijel00

Kada se registruješ na Payoneer, moraš da ostaviš pasoš ili ličnu kartu kao verifikaciju, na osnovu toga se gleda.
 
U vezi registra primaoca doznaka koji se ovde pominje i koji je krenuo od juna 2020., on se odnosi na one koji primaju i šalju novac bez otvaranja računa. Npr. Pošta, Western Union, Ria i drugi. Za sve koji primaju novac na račun podaci se znaju i obrađuju se oduvek.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Rekli su da niko od njih do sada nije tražio, a sada traže i oni posluju po zakonima naše (banana) republike, tako da će naravno dati podatke.

Oni posluju po zakonima USofA i verovatno od skoro Irske (jer tamo sad izdaju kartice), sa nasima veze nemaju. Verifikacija se radi zbog USofA zakona jer oni isto vole da znaju gde im gradjani imaju pare. Svakako ne treba se oslanjati na njihovu izjavu da nisu u obavezi davati podatke stranim zemljama.
 
Za normirane troškove će naravno uzeti najmanji procenat, a to je 20%, jer su oni viši rezervisani za vajare i slikare...

Nemam pojma... Imam još jednu šemu sa šurakom koji je u inostranstvu (Middle Eeast), a tamo je poreski raj (niko porez ne plaća, niti te iko kontroliše), kontam da prebacim pare njemu, on digne gotovinu, pa unese u Srbiju kad dolazi dva puta godišnje, jer će suma svakako biti dobrano ispod 10k, koliko moraš da prijaviš...

Za normirane troskove postoji samo jedan jedini procenat od 20 posto, osim ako nemas ugovor o autorskom delu. Ako imas ugovor o autorskom delu onda ide stopa 34 43 ili 50 posto, zavisi cime se bavis. Kod autoskih imas i opciju da se priznaju stvarni troskovi valjda ako imas tacne racune da pravdas. To je verovatno kad je ono sto si ulozio u proizvod preskupo pa dokazujes koliko je materijal bio za skuplturu a da si ti zaradio samo 20 posto na to...
 
Poslednja izmena:
Momci, trebalo bi sutra ili za neki dan da se registrujem kao pausalac.
Sescu veceras i guglacu, iako osnove znam. Nesto se secam jos ranije kada sam guglao u vezi fiskalne kase.
Ako delatnost obavljam samo online, onda mi nije potrebna fiskalna kasa?
Da li mogu da iskoristim sifru 5829 - Izdavanje ostalih softvera samo za online delatnost?
Da li banke traze pecat kad zelim da otvorim racun kod njih (posto pecat nije obavezan)?
Ovo mi za sad nejasno.
Naravno, prvo cu traziti odgovore na netu, ali posto sam u zurbi malo, za sve nejasno cu da vas smaram ovde, nadam se da se necete ljutiti ;)
Unapred hvala
Za fiskalnu kasu nisam siguran, ali mi se čini da ne treba ako ne radiš sa fizičkim licima. Mislim da postoje i neke tabele za koje delatnosti nije obavezna fiskalna kasa.
Možeš da otvoriš račun u banci bez pečata (bar u većini njih, ne znam da li ima neka koja još insistira na tome). Otvorio sam prošle godine u RF bez pečata, ali su mi tražili da odlučim da li ću koristiti pečat ili ne.
 
Ovakvi postovi i dezinformacije će ubuduće biti brisani. Payoneer daje sve podatke NBSu...

Pre toga svega (što ću ja naravno da podržim), samo nam daj nekakav dokaz za tu tvrdnju.
Neka to bude neki dokument, članak, bilo šta - što nije dvosmisleno i gde je sve jasno posle jednog ili dva čitanja.
Usput, link koji nam je Jericho ostavio ne nudi nikakvo objašnjenje sem da je neki bot otišao negde u Evropu da se slika i potpiše neki sporazum. Ili da budemo finiji - članak je nedefinisan i ne odnosi se konkretno ni na kakvu kompaniju, vrstu transakcije.
Zbog svega toga su nam potrebne činjenice ili neko ko je u materiji da nam laičkim rečnikom objasni kako to NBS može da ima uvid u račune u bankama koje ne posuluju na teritoriji ove republike odnosno Republike Srbije?

Kada se registruješ na Payoneer, moraš da ostaviš pasoš ili ličnu kartu kao verifikaciju, na osnovu toga se gleda.

Ko gleda? Payoneer? OK, gledali su to od prvog dana.
Gde je dokaz da će jedna USA kompanija da prosleđuje bilo kakve podatke jednoj banana državi kojoj matična država te kompanije još isput i ne priznaje teritorijalni suverenitet?
 
Poslednja izmena:
NBS nema uvid u podatke o nasim drzavljanima koji imaju racune u inostranstvu sem ako ne zatraze od konkretnog regulatora bankarskog trazista te zemlje. Poreska u saradnji sa MUPom preko Europola/Interpola cesto trazi podatke o racunima nasih drzavljanja u nekoj drzavi, red velicina 3-4 zahteva dnevno. Uobicajno putem Interpola dobiju pozitivno reseno nakon 15-20 radnog dana 65-70% zahteva jer ostaje odbijaju jer nema dobro pravno utemeljenje sto mislim da ovde ne bi bio slucaj jer bi ovde imali pravno valjano utemeljenje. Nisam pravnik, ali relativno sam upucen u bankarsko-poreski sistem, ne bi bilo lose da neki pravnik sa iskustvom u poreskom delu napise svoje stavove.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Plus za porez bi se uključila i poreska uprava te druge zemlje, negde porez mora da se plati.
 
Sat vremena poreznika u Irskoj ili Luksemburgu košta više nego porez koji srpski jutjuber treba da plati

@scylla
Ja nemam pečat i jedina "muka" je što moraš da objašnjavaš svima (banka, mobilni operateri, klijenti...) da nemaš, ne koristiš i da ti omoguće uslugu bez toga. Svi te gledaju belo, prevrću očima i na kraju urade šta treba. Bitno je da imaš el. sertifikat

Kako ti se ovo isplati? Mislim preduzetnički paušal i uplate svega par puta godišnje?
Skoro svi prihodi su mi lokalni, od različitih klijenata
 
Pre toga svega (što ću ja naravno da podržim), samo nam daj nekakav dokaz za tu tvrdnju.
Neka to bude neki dokument, članak, bilo šta - što nije dvosmisleno i gde je sve jasno posle jednog ili dva čitanja.
Usput, link koji nam je Jericho ostavio ne nudi nikakvo objašnjenje sem da je neki bot otišao negde u Evropu da se slika i potpiše neki sporazum. Ili da budemo finiji - članak je nedefinisan i ne odnosi se konkretno ni na kakvu kompaniju, vrstu transakcije.
Zbog svega toga su nam potrebne činjenice ili neko ko je u materiji da nam laičkim rečnikom objasni kako to NBS može da ima uvid u račune u bankama koje ne posuluju na teritoriji ove republike odnosno Republike Srbije?



Ko gleda? Payoneer? OK, gledali su to od prvog dana.
Gde je dokaz da će jedna USA kompanija da prosleđuje bilo kakve podatke jednoj banana državi kojoj matična država te kompanije još isput i ne priznaje teritorijalni suverenitet?

Mogao si malo da pročitaš i tekst i pogledaš linkove u tekstu, ne samo da gledaš slike :p
Sporazum predviđa automatsko slanje izveštaja, dakle ne on-demand i pojedinačno, već automatsko rutinsko slanje izveštaja između svih država članica, koje funkcioniše godinama, a Srbija mu je tek skoro pristupila.
 
Sva je prilika da ovde imamo vrstu mita slicnu onom famoznom godisnjem porezu, koji je ranije bio nasiroko i potpuno pogresno tumacen (to je uvek bio dodatni porez, tj. vrsta progresivnog oporezivanja, a ne neka granica do koje ne treba placati porez, kako se moglo procitati po svim forumima).

Sto se ovog registra tice, najpre sam procitao nekoliko tekstova informativne prirode, i video da se pozivaju na ZAKON O SPREČAVANJU PRANJA NOVCA I FINANSIRANJA TERORIZMA

A evo dela koji se odnosi na taj registar:
Jedinstveni registar korisnika novčane doznake

Član 103b

Narodna banka Srbije u elektronskom obliku vodi Jedinstveni registar korisnika platne usluge izvršavanja novčane doznake (u daljem tekstu: Jedinstveni registar korisnika novčane doznake).

Jedinstveni registar korisnika novčane doznake sadrži sledeće podatke o korisniku platne usluge izvršavanja novčane doznake (u daljem tekstu: korisnik novčane doznake):

1) ime i prezime korisnika novčane doznake;

2) jedinstveni matični broj građana, odnosno drugu odgovarajuću identifikacionu oznaku za korisnika novčane doznake koji nema državljanstvo Republike Srbije (npr. broj pasoša ili evidencioni broj koji određuje nadležni državni organ);

3) adresu prebivališta, odnosno boravišta korisnika novčane doznake.

Banke i druga lica koja, u skladu sa zakonom, pružaju platnu uslugu izvršavanja novčane doznake dužni su da Narodnoj banci Srbije redovno dostavljaju podatke iz stava 2. ovog člana i odgovaraju za tačnost tih podataka.

Narodna banka Srbije odgovara za istovetnost podataka iz stava 3. ovog člana s podacima u Jedinstvenom registru korisnika novčane doznake.

Podaci iz Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake nisu javno dostupni i na njih se primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje pružanje platnih usluga koje se odnose na poslovnu tajnu, kao i odredbe propisa kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

Narodna banka Srbije propisuje bliže uslove i način vođenja Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake, način dostavljanja podataka koji se vode u tom registru, kao i način ostvarivanja uvida u te podatke.
Pored ovog, NBS vodi i registar korisnika sefova.

- Ovo samo po sebi ne znaci mnogo (ni da ce od strane PU pasti berba usiju, ni da nece, ali znaci jednu vaznu stvar: Mi ovde nasiroko citamo o stvarima koje su, po svoj prilici, plod ciste fantazije ("nacuo sam nesto, i imam pravo na svoje misljenje").

Par jednostavnih pitanja za najglasnije ovde:
1. Odakle vam ideja da je ovaj registar pocetna tacka, tj. da je 1. jun datum od kog sve krece, kada je u pitanju aktivnost PU? I da li uoste pricamo o istom registru?

2. Ako pricamo o istom registru, odakle vam ideja da ce PU iz tog registra dobijati neku novu vrstu podataka, po pitanju iznosa transakcija, kada je u zakonu taksativno navedeno o cemu se registar vodi, i da tu nema nikakvih informacija o iznosima? Ako kazete da ce PU ici redom po imenima u registru, a onda posebno proveravati iznose iz drugih "registara", navedite na osnovu cega to tvrdite, a i zasto mislite da im to mnogo olaksava posao u odnosu na ono sto su imali do sada?
Nikoga ne interesuju tudje fantazije koje su predstavljene kao cinjenice. Nemam nista protiv fantazija, ali fantazije nisu cinjenice, i to treba naglasiti, a ne da ovde citamo teze dve suprotstavljene grupe naucnika koji potpuno samouvereno tvrde potpuno kontradiktorne stvari.

3. Zasto se ovde uporno prica da drzavni organi do sada nisu mogli da dodju do informacija o transakcijama, a onda se to cak i prosiri na dve skole misljenja, od kojih jedna tvrdi da im registar sada daje te informacije, a druga da ni sada nemaju informacije jer u registru nema iznosa (sto je samo po sebi u redu, ali i dalje ne objasnjava zasto bi bilo ko bio ogranicen na registar, ni kakve taj registar ima veze sa aktivnoscu PU, osim sto se datum donekle pogodio sa opomenom PU da ce poceti kontrola).
Gde to pise da do sada nisu imali informacije, ne razumem? Sta su ljudi onda potpisivali sve ove godine, bar kada su u pitanju bili direktni prilivi na devizne racune!?
 
Razlikuješ sigurno poslovnu banku od NBS, potpisuje se u poslovnoj banci koja te podatke nije bila u obavezi da prijavljuje dalje u NBS. Ne znači da NBS ne može zatražiti podatke unazad, ali to je previše posla i za banke i za obradu u NBS. Po pojedinačnom računu je moguća provera unazad, ali kumulativno za sve račune nije realno.
 
Nazad
Vrh Dno