Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

BD9

Cenjen
Učlanjen(a)
12.09.2010
Poruke
81
Poena
160
Zanimljiva vest sa sajta poreske uprave:
Poreska uprava Republike Srbije na osnovu raspoloživih podataka o uplatama iz inostranstva i poređenjem tih podataka sa podnetim poreskim prijavama o obračunatom i plaćenom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na zaradu/drugu vrstu prihoda od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika, ustanovila je visoku stopu nepoštovanja poreskih propisa i identifikovala ta fizička lica.

Ovi prihodi ostvaruju se po osnovu pružanja raznih vrsta usluga, a najčešće su to usluge razvoja softvera, prevođenja, držanja časova stranih jezika, promocije, grafičkog dizajna i druge vrste usluga. Nepoštovanje poreskih propisa ustanovljeno je i kod fizičkih lica koja prihode ostvaruju na društvenim mrežama („jutjuberi“, „influenseri“), internet klađenja i slično, kao i kod lica koja su izdavala sopstvene nepokretnosti do 30 dana („stan na dan“).

Poreska uprava Republike Srbije poziva sva fizička lica koja su propustila da podnesu poreske prijave, da pre preduzimanja bilo koje radnje poreskog organa u vezi učinjene radnje ili propusta, odnosno pre otpočinjanja poreske kontrole ili podnošenja zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, samoinicijativno to učine, odnosno obračunaju porez i doprinose sa pripadajućom kamatom i izmire svoje zakonske obaveze, kako bi izbegla prekršajnu odgovornost.

Poreska uprava Republike Srbije će nastaviti kontinuirano sprovođenje poreskih kontrola fizičkih lica.

Dodatne informacije mogu se dobiti pozivanjem Kontakt centra na brojeve telefona: 011-33-10-111 ili 0700-700-007, ili neposredno na šalterima „Vaš poreznik“ u filijalama Poreske uprave.
 
Princip: Poplašimo narod, neko će i da se sam prijavi i plati nešto, a mi nismo prstom mrdnuli.

Ne znam samo koliko će ljudi koji imaju šta da plate uopšte videti takvo obaveštenje, jer realno neko ko "mlati" grdnu lovu, a porez je za njega mitsko biće, sigurno neće ići na sajt poreske da čita novosti.

Uostalom, plaćam porez na: hranu što jedem, platu koji primam, internet koji koristim, komponente za PC koje kupujem, software koji kupim, asepsol kojim prebrišem tastaturu i miša, grejanje, struju koju potrošim i sad treba da platim još i porez što sam od svega toga na šta sam već platio porez nešto od svoje pameti napravio...

A imaju firme koje duguju milijarde dinara i evra i samo "voze" dalje. Pa radije bih prestao da se bavim ovim nego platio taj porez.
 
Poreska obicno targertira ljude preko 20.000€ priliva u tri meseca mada su im ulazili i ljudi koji su imali 700-800€ mesecno priliva. Kako drzava slabo stoji sa novcem ne bi me cudilo da budu rigorozniji.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Da li ima neko da zna za pare koje stizu sa ADsensa iako je na njih placen porez u Americi, i koliko sam povatao od "Strucnjaka" Srbija ima ugovor sa Amerikom za neko prebijanje da li smo mi koji dobijamo taj novac i dalje u obavezi da prijavimo i platimo jos jednom porez?
Isto imam pitanje za ovu payoneer karticu, ukoliko mora da se plati porez jer onda najbolje preci na ovu karticu ili mozda neka treca opcija?
 
Placen u americi?
 
Primer od 100e zarade 20% fee 40% uzme yt, i ostatak ide tebi, na 100e ti dobijes 40e.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Da li je taj fee = porez? Ako postoji zabrana dvostrukog oporezivanja, samo poreskoj prosledite da je placen porez u toj zemlji na taj iznos i nema brige.
 
Taj fee nije porez nego njihova zarada. Ima negde po onim uslovima da je svako duzan da plati porez u svojoj zemlji u skladu sa zakonima te zemlje. Oni se ograde i ne bakcu tima. Google naravno za svoj prihod placa porez (tamo gde proceni da mu je najmanji) ali to nema veze sa porezom koji bi mi kao korisnici adsense trebalo d aplacamo na nasu zaradu. Da li ima neko da je povezao adsense (ili admob/adsense) sa nalogom firme kao preduzetnik i da li to moze da funkcionise bez nekih peripetija? Koliko shvatam tada ne bi trebalo da se placa dodatni porez posto vec placas pausalno odredjeni porez.
 
Ali Fee nije = porez :) kao što ni ono što se plaća svakodnevno (hrana, plata i ostalo) nije porez na dohodak, nemojte samovoljno brkati pojmove.
Porez se plaća na svaku oporezovanu uplatu, ako niste prijavili uplatu da se oporezuje, vi ste u prekršaju i poreska može da vas goni po zakonu. Ono godišnje ako se pređe limit, to se tek plaća po stopi godišnjeg prihoda, ali to je sve preko onih 40-50% koliko se plaća ako primate pare kao fizička lica...
Kao paušalac, preduzetnik, sve je već obračunato preko godišnjeg rešenja...

Ovde USA se nigde ne vidi na listi IRS "juri" ako ne platiš, verovatno preko SSN, to važi za US rezidente

https://www.poslovnisavetnik.net/st...govore-o-izbegavanju-dvostrukog-oporezivanja/
 
Taj fee nije porez nego njihova zarada. Ima negde po onim uslovima da je svako duzan da plati porez u svojoj zemlji u skladu sa zakonima te zemlje. Oni se ograde i ne bakcu tima. Google naravno za svoj prihod placa porez (tamo gde proceni da mu je najmanji) ali to nema veze sa porezom koji bi mi kao korisnici adsense trebalo d aplacamo na nasu zaradu. Da li ima neko da je povezao adsense (ili admob/adsense) sa nalogom firme kao preduzetnik i da li to moze da funkcionise bez nekih peripetija? Koliko shvatam tada ne bi trebalo da se placa dodatni porez posto vec placas pausalno odredjeni porez.
Kazi mi ti primas novac preko adsensa i od prvog dana ti je novac isao na firmu ili? Ja licno sam prebacio na firmu ali mi je ranije islo na licni privatni nalog, i sad malo cvikam od ovih pretnji novonastalih [emoji4]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Kazi mi ti primas novac preko adsensa i od prvog dana ti je novac isao na firmu ili? Ja licno sam prebacio na firmu ali mi je ranije islo na licni privatni nalog, i sad malo cvikam od ovih pretnji novonastalih [emoji4]
Ma jok ja tek hocu da se prebacim na racun firme. Oduvek mi islo na licni racun. Na nekom forumu videh da su u Bosni navodno slali plave koverte sa obracunatim porezom za zadnje tri godine. Videcemo sta ce ovde biti.
Kako si prebasivao na firmu? Novi adsense nalog i novi id-evi reklama i svega ili nekako drugacije moze?
 
Ma jok ja tek hocu da se prebacim na racun firme. Oduvek mi islo na licni racun. Na nekom forumu videh da su u Bosni navodno slali plave koverte sa obracunatim porezom za zadnje tri godine. Videcemo sta ce ovde biti.
Kako si prebasivao na firmu? Novi adsense nalog i novi id-evi reklama i svega ili nekako drugacije moze?
Ja sam bukvalno samo zamenio broj kartice i to je to, fakture pravim "kao" posto sam ja pitao support onaj indijac nesto yes yes i skontao ja da je to najbolje resenje. Pitao sam knjigovodju kaze da je legit.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ja sam bukvalno samo zamenio broj kartice i to je to, fakture pravim "kao" posto sam ja pitao support onaj indijac nesto yes yes i skontao ja da je to najbolje resenje. Pitao sam knjigovodju kaze da je legit.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Uf to je lepo ako je tako :) Hvala bar znam da nisam samo ako probam tu varijantu. Poceo da pravim nalog ja na business ali vidim ima tu peripetija. Jedino sto je meni i dalje zez posto imam nalog jedan na svoje a jedan na zenino ime (za 2 razlicite grupe aplikacija razdvojio) pa sad moram to da grupisem verovatno ipak na jedan nalog.
Hvala ti na brzom odgovoru verovatno cu i ja probati to. Samo d au mojoj banci nisu pipavi pa da me zovu kako je uplata legla a pise moje ime u primalac a ne naziv firme. Tebi ocigledno nisu pravili problem za to.
 
Pa da ja sam preduzetnik..

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pa da ja sam preduzetnik..

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Ma znam nego ovako kad se samo promeni broj racuna u primalac ce da pise samo npr Pera Peric. A kad ti leze uplata na racun preduzetnika u primalac bi trebalo da pise npr Agencija za to i to Pera Peric Beograd ...
A to ne moze ako ne napravim novi business nalog. Pa nesto mislim da zavisi i od banke da li ce da pravi neki problem zbog toga kad stigne uplata ili ne. Razumemo se sad?
 
Ma znam nego ovako kad se samo promeni broj racuna u primalac ce da pise samo npr Pera Peric. A kad ti leze uplata na racun preduzetnika u primalac bi trebalo da pise npr Agencija za to i to Pera Peric Beograd ...
A to ne moze ako ne napravim novi business nalog. Pa nesto mislim da zavisi i od banke da li ce da pravi neki problem zbog toga kad stigne uplata ili ne. Razumemo se sad?
Do sada mi nikada nije palo to na pamet, mene ovi u banci nista nisu pitali. Sto je najgore ni knjigovodju nisam pitao za to [emoji2357], a koje su komplikacije za biznis profil?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Do sada mi nikada nije palo to na pamet, mene ovi u banci nista nisu pitali. Sto je najgore ni knjigovodju nisam pitao za to [emoji2357], a koje su komplikacije za biznis profil?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Pa kad napravim nalog adsensi i admob (posto su kod mene aplikacije u pitanju) moram da dodajem ponovo aplikacije u novi nalog novi id-evi publishera novi id-evi reklama koje menjam svugde...
I kod aplikacija ima nezgoda koje nema kod weba je sto ostaju stare verzije sa starim id-em kod korisnika koji se nisu azurirali i te pare ne idu na novi nalog. A posto pretpostavljam da moram da uklonim te aplikacije sa jednog naloga da bi mi ih odobrio na drugom te pare dose u vetar...
 
Kao preduzetnik pusalac pises u KPO. Ako si preduzetnik na licnoj zaradi pitaj knjigovodju.

A kao fizicko lice / frilenser kada povuces na racun u Srbiji...
Izvini nisam te razumeo. Šta da radi kao fizičko lice/frilenser?

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Obracunas sebi porez i platis

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Obracunas sebi porez i platis

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Jel to ima neki defaultni porez koji se plaća ili postoje razni faktori koji na njega utiču?
Zadnjih dana sam gledao samo za paušalce, nisam ništa za fizička lica jel imaš neki link da se bolje uputim?

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Zna li neko na koji nacin da izbegnem da ne placam ovaj smrdljivi preveliki porez na prihode iz Usa i Spanije?
 
Pausal se ne isplati ako su prihodi mali. Alternativa je isplata licne zarade. Treba imati u vidu test samostalnosti.
 
Ako neko može neko da mi odgovori na konkretno pitanje...

Poslednjih pet godina se bavim časovničarstvom kao hobijem, uz moju redovnu profesiju koju radim i gde državi moj poslodavac uredno plaća sve poreze i doprinose.
Hobi posao se svodi na to da na domaćem tržištu pronalazim stare (vintage) satove, uložim svoje vreme i novac da ih popravim i dovedem savršeno radno i što bolje estetsko stanje vodeći računa da ne narušim njihovu orginalnost (dakle bez poliranja kućišta, farbanja brojčanika i sl.), i da se zatim satovi prodaju u inostranstvo prvih par godina preko Ebay, a poslednjih par preko za to specijalizovan sajtova (jer je Ebay đubre).

Takođe, do nedavno ovo dobro išlo i zaradile su se neke pare.

Poslednjih godinu, a posebno od otpočinjanja korone, što zbog toga što sam ja malo izgubio polet, što zbok globalne finansijske krize, ide vrlo slabo, bukvalno 50e prihoda mesečno u proseku (jer se proda jedan sat, pa dva meseca ništa i tako)... Podvlačim da je ovo prihod ne profit, jer ja sat moram da nabavim, uložim u njegovo sređivanje (i vreme i novce), kupujem potrošnu i drugu opremu i sl, plaćam dažbine sajtovima preko kojih oglašavam proizvod, plaćam dažbine paypal.

Naravno pare koje legnu na PayPal račun su bruto iznosi jer većinu troškova plaćam iz svog džepa i računa u Srbiji, ne uvek preko PayPal, osim ako mi treba šta od opreme i potrošnog materijala iz inostranstava (a tada uredno platim PDV i carinu kad roba stigne)... Kad te pare povlačim sa PayPala na domaći račun, a to obično činim jednom u šest meseci ili baš kad mi pare trebaju, na račun legne bruto iznos u evrima (koji naravno u banci iskonvertuju jedno pet puta i tu me dodatno ojade), koji dakle nije profit već ukupan prihod.

E sad me zanima da li neko ima savet šta da radim u svetlu ove nove strožije kontrole uplata iz inostranstva.
Prvo, bruto prihod je smešno mali na mesečnom nivo (kad odbijem troškove profit još manji), pa verujem da osnivanje bilo kake preduzetničke radnje ne dolazi obzir jer je finansijski totalno neisplativo, a sa druge strane nemam nikakav drugi interes za to jer moj poslodavac već plaća poreze i doprinose, pa imam uredno zdravstveno i td...

Da li ovaj prihod probam da prikažem na drugačiji način (poklon tetke iz Kanade :)) ili da probam da smislim način da prenos para sa PayPal računa usmerim nekako mimo banaka (ali mislim da je to nemoguće), jer sredstva na PayPal računu imaju ograničenu upotrebnu vrednost, bukvalno za kupovinu u inostranstvu, a u zemlji ne mogu sprovesti direktan transfer sredstava sa PayPal račun na neki račun u domaćem prometu...

Eto, ako nko ima ideju, neka napiše ovde ili na PP...

EDIT: Da, zaboravih da napomenem da je opcija i da ovaj prihod vežem za druga časovničara koji ima časovničarsku radnju, i uredno je prijavljen kao preduzetnik u ovoj delatnosti, plaća fiksni paušal sve dok ne pređe neki iznos prihoda na godišnjem nivou, a kako stvari idu loše u tom poslu, i da sve naplaćuje solarno, nema šanse da za sto života kroz njegov preduzetnički račun prođe cifra koja bi mu mogla prestavljati problem...Ali nisam siguran kako bi to funkcionisalo jer uplate fakat stižu na moje ime i moj račun, a porezi i doprinose bi plaćao on u svoje ime i za svoj račun, a fakat on sa tim nema ništa... Osim da PayPal uplatu direktno usmerim na njegov račun, umesto na svoj...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno