Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Razlikuješ sigurno poslovnu banku od NBS, potpisuje se u poslovnoj banci koja te podatke nije bila u obavezi da prijavljuje dalje u NBS. Ne znači da NBS ne može zatražiti podatke unazad, ali to je previše posla i za banke i za obradu u NBS. Po pojedinačnom računu je moguća provera unazad, ali kumulativno za sve račune nije realno.
Onako sa strane gledano, pa jel nemaju neki program ?? Izlistaj mi devizne, poslazi od najveceg ka najmanjem ? Izlistaj mi Beograd bla bla? Ili ja gresim? Ovo da Pu ima posla, ima, ali ovo da dobije ibformacije to kontam da je basic bullshi*

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Odustajem da pišem o ovome... Ako država želi da naplati porez - naplatiće, u to budite sigurni. Od Payoneera mogu da traže spisak svih rezidenata Srbije i njihovih transakcija i na osnovu toga da vas klepe.
 
Odustajem da pišem o ovome... Ako država želi da naplati porez - naplatiće, u to budite sigurni. Od Payoneera mogu da traže spisak svih rezidenata Srbije i njihovih transakcija i na osnovu toga da vas klepe.
+1 ovo je sigurno istina, samo pitanje je da li hoce? Kazem ti danas na rtsu taj neki tip ispred pu je rekao "sada je pravo vreme da ih edukujemo" nadajmo se da edukacija nece biti skupa [emoji38]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
...

Par jednostavnih pitanja za najglasnije ovde:
1. Odakle vam ideja da je ovaj registar pocetna tacka, tj. da je 1. jun datum od kog sve krece, kada je u pitanju aktivnost PU? I da li uoste pricamo o istom registru?
...

Znamo jer čitamo propis kojim je to regulisano, a to je Odluka o bližim uslovima i načinu vođenja jedinstvenog registra korisnika novčane doznake „Službeni glasnik RS“, br. 13/2020 i 41/2020...

U prelaznim i završnim odredbama piše:

"10. Pružalac platnih usluga dužan je da do 15. juna 2020. godine dostavi podatke iz tačke 5. ove odluke za sve korisnike novčane doznake koji su u periodu od dana stupanja na snagu ove odluke do 1. juna 2020. godine koristili platnu uslugu izvršavanja novčane doznake."

Dakle ne kreće sve od 01.06.2020. godine kada je Odluka počela da se primenjuje, nego od 22.02.2020. godine jer je to dan kada je Odluka stupila na snagu, obzirom da objavljena u Sl. glasniku 14.02.2020. godine.

Dakle u registru su svi koji su od 22.02. koristili novčane doznake iz inostranstva...

Za ostala tvoja pitanja, nemam odgovor...
 
Napisah vam gore da novčana doznaka nema nikakve veze sa uplatama na račun. Novčana doznaka je slanje i prijem novca bez otvaranja računa. To je krenulo sad od juna da se dostavlja NBS.
Izvestaj o plaćanjima iz inostranstva direktno na račun su se oduvek slali NBS. Sada izgleda NBS te izveštaje dostavlja Poreskoj upravi kojoj je dovoljno dva klika da vas pronađe ili ne pronađe među podnetim prijavama za plaćanje poreza. Još 2 klika za slanje opomene/rešenja. Jedini je problem što ima mnogo vas koji niste ništa do sada prijavljivali pa će malo više vremena biti potrebno za obradu. Ne brinite, svakog će pozvati.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
@kure1982
OK, nasao sam tu odluku i evo sta pise u osnovnim odredbama: У Јединственом регистру корисника новчане дознаке не воде се подаци о износима платних трансакција.
Evo i linka https://www.pravno-informacioni-sis...li/rep/sgrs/narodnabanka/odluka/2020/13/4/reg

I opet se vracamo na pocetak: ako toga nema u registru, da li ga ima negde drugde? Imaju li oni to ili moraju traziti za svaki pojedinacni slucaj, nakon sto su nasumice izvukli ime iz registra (u kom ne mogu sortirati primaoce doznaka po tome ko je najvise primio). Ako je tako, taj registar meni ne deluje narocito korisno, bar za PU.
Mislim, vidim ja da ljudi pisu i jedno i drugo, a i da pisu samo jedno, i dalje bi trebalo proveriti na neki objektivan nacin :D

@Jericho
Naravno, ali mi bismo najverovatnije potpisivali u poslovnoj banci, bez obzira na to da li se to prosledjuje u NBS ili ne, samo sto ne znam sta ce to poslovnoj banci, osim da bi nekome prosledila. Ali, ok, u trenutku dok sam pisao, nisam ni bio svestan da sam mozda popasao jedan od mnogobrojnih mitova, tj. da te izjave sluze bas da bi se slale NBS (a da tu izjavu nikada u zivotu nisam ni video, jer sam uvek jurio alternativna nacine, niti stvarno znam kome se salje, niti da li i u njoj pise iznos, itd. To je samo jos jedan od dokaza koliko je ozbiljna stetocinska uloga pausalnog pisanja samouverenih ljudi po forumima).
 
Evo malo podataka, izgleda da su Jericho (svi krediti idu njemu, ja sam samo iskopao podatke) i sysninja u pravu:
Države članice potpisnice konvencija "On Mutual Administrative Assistance In Tax Matters"
http://www.oecd.org/tax/exchange-of-tax-information/Status_of_convention.pdf
^ Republika Srbija je počela sa primenom ovog dogovora sa ostalim državama dana "01-12-2019".
Preko ovog linka možemo da vidimo koliko je sporazum implementiran i šta je sve na snazi:
https://www1.compareyourcountry.org/tax-cooperation
Kada se izabere država Republika Srbija bez Kosova i Metohije može se saznati da je sporazum o razmeni informacija na zahtev (EOIR) na snazi baš kao i sporazum o automatskoj razmeni informacija (AEOI).

Dakle - nema dileme da postoji i automatsko razmenjivanje podataka! NBS će imati podatke svojih građana Republike Srbije ukoliko prime uplatu na račun neke banke koja posluje u zemljama potpisnica gore spomenutog ugovora i samim time isti će biti i na raspolaganju poreskoj upravi.

Za sada su ovo fakti - komentarišite ovo samo ako imate argumente. Bez ličnih komentara molim, već smo uspeli da donekle skrenemo sa teme.

Sa međunarodnih ugovora da se vratimo na domaći teren:
https://forum.benchmark.rs/showthre...rezi-propisi&p=6208216&viewfull=1#post6208216
Na koji način će fizička lica sa prebivalištem / državljanstvom u Republici Srbiji pravdati primanja poreskoj upravi u bankama koje nemaju predstavništvo ni ogranak RS - ne znam.
Ne znam ni po kom osnovu će poreska uprava pretpostaviti da se radi o "frilensingu" a gore sam već pominjao da kruže liste stranih kompanija na koje će se "paliti crveno svetlo".

Još uvek je puno pitanja oko toga kako će PU odnosno po kom osnovu (to ne može da bude pretpostavka, tako se ne pokreću slučajevi) da "goni" nekoga za koga sumnja da nije platio porez.
Idealno za jedan intervju, bio bi gledan sigurno.
 
Poslednja izmena:
Napisah vam gore da novčana doznaka nema nikakve veze sa uplatama na račun. Novčana doznaka je slanje i prijem novca bez otvaranja računa. To je krenulo sad od juna da se dostavlja NBS.
Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Evo cisto da imas i potporu za to sto si napisao na fotografiji.
bobster.png
 
Poslednja izmena:
@kure1982
OK, nasao sam tu odluku i evo sta pise u osnovnim odredbama: У Јединственом регистру корисника новчане дознаке не воде се подаци о износима платних трансакција.
Evo i linka https://www.pravno-informacioni-sis...li/rep/sgrs/narodnabanka/odluka/2020/13/4/reg
...
Gde sam ja napisao da vode, ja sam samo napisao od kog datuma datira taj registar...

@bobster živim za dan da SVAKOG pozovu da plati porez, ja ću odmah platiti šta sam dužan, ali nek počnu od Vulina i ostale bratije...
 
Ja isto samtram ako hoce da mogu da nabave sve informacije. Al se nadam da nece da nas cimaju toliko, pogotovo u mom slucaju za sicu.. kako god videcemo u sledeci mesec kad krenu :( . A ovo o danu kad vlast i mocnici plate porez to docekat neces sigurno. Pa ako imas moc ne lupas sebi reket sigurno
 
I ja sam tako skontao, zato sam i rekao da ću uplatiti sredstva drugu na časovničarsku radnju... Sve dok preduzetnik ne probije iznos prihoda do kojih je paušalac (mislim da si do 3.000.000 godišnje čist paušalac, od 3 do 8 miliona dvojno knjigovodstvo, a preko 8 miliona godišnje porez na prihod)...

Moze li objasnjenje sta ti znaci "cist pausalac"? I otkud ti ova cifra od 3 miliona?
 
Ja koliko znam, paušalac je dužan da vodi samo KPO (jednostavna tabela http://aktiva-knjigovodstvo.com/pdf/obrazac_kpo.pdf), nema nikakvo knjigovodstvo. Takođe, mora da obrati pažnju na prihode: 6 miliona za kalendarsku godinu i 8 miliona za 365 dana. I naravno - test samostalnosti, od 9 kriterijuma ako ispunjava 5 - mora da se prebaci na DOO.

Ni ja nisam čuo za tri miliona i dvojno knjigovodstvo...
 
Paušalno oprezivanje zavisi od: šifre delatnosti, mesta gde se paušalac nalazi (manji je porez u nekom selu nego u Beogradu) i verovatno još nečega... Plaća se fiksan iznos svaki mesec za kalendarsku godinu. Svake godine, novo rešenje sa novim iznosom.
 
10% je optimum da pustis da ulaze uredno pare u zemlju, dobro je ekonomiju. Ulazi sveza lova, trosi se. Predobro je za ekonomiju! Svi bi placali uredno. Ja bih pristao i na 20% ali da bude 20% i ni dinar vise. Za sve preko toga jednostavno necu unositi pare u zemlju a ako misle 50% ja se selim iz drzave, ne pada mi na pamet da me krade banda.
 
Sa 20% već bi trebao da sticeš pravo na zdravstveno, penziono....

10% je optimum, najobičniji harač, mito, da te puste da dišeš i živiš. Ni % preko toga do nekog iznosa kada se isplati da se otvori preduzetnička radnja.

I treba ukinuti taj test samostalnosti za sve koji imaju ino klijente.

Test samostalnosti jedini treba primenjivati da se spreči da neki DOO zaposlene drži u neizvesnosti i zapošljava ih na način da otvaraju radnje a u stvari treba da budu zaposleni kod tog DOO uz sva prava i obaveze po Zakonu o radu.

Dakle da se test samostalnosti primenjuje samo da bi zaštitio tu radnu snagu a ne da bi se ti ljudi sprečili da rade, zarađuju i privređuju za sve nas pa i državu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jel tvrdis da laze ili sta?

https://i.imgur.com/26L7pm6.png

Da bude još jasnije:

U tom istom postu gde sam naveo šta ne znam - i čega me nije sramota - sam isto zamolio da se na ovu temu dodaju samo fakti.
Ja sam 3 dana zajedno uz vašu pomoć kopao po internetu da dođemo do nekih činjenica i da imamo osnovu na kojoj možemo svi da stojimo.
Mene ova tema ne dotiče puno jer sam u fazi registrovanja firme ali kako imam empatiju prema svima koje ovo može da dotakne - tu sam i da pomognem ako mogu ali i da, zajedno sa ostalim odgovornima održim ovu temu korisnom i čitljivom.

Clear enough?

...
Da li jos uvek tvrdite da treba placati porez i hraniti robovlasnicku zver?
Da li si ti svestan da ovo mesto (Thread: IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...) nije tema namenjena za to?
Da li uopšte možete da shvatite da na forumima treba da učestvujemo konstruktivno u komunikaciji a ne da zamaramo druge i odvlačimo pažnju drugima? Ako nije tako nego ovde tražite prostor za plasiranje svojih ličnih viđenja na neku situaciju, delite političke savete... čemu onda IT forum kao mesto na kome neko dođe da prodiskutuje nešto o IT-u, čemu onda podforumi da bude lakše snalaženje, čemu onda imena tema?
Koliko god tema koju si potegao da je ozbiljna, ona bukvalno nema mesta na ovome forumu.
 
Poslednja izmena:
Nije clear, dozvoli coveku da dokaze tvrdnju pre nego sto mu obrises post.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Nije clear, dozvoli coveku da dokaze tvrdnju pre nego sto mu obrises post.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

...takođe su mu rekli da je u prethodnih 10 godina primio 11.800e i da je potrebno da prijavi sve elektronski i da plati...

Izvoli nađi dokument / dokaz / neku činjenicu gde svi možemo nedvosmisleno da vidimo da je ovo istina i dobijate javno izvinjenje sa moje strane. Za mene je ovo rekla-kazala koje je demantovano već u sledećem postu.
Budi malo koristan kad već imaš toliko vremena.
 
Onda pozovimo clana da dostavi kakve takve dokaze o ovome ili obrisi sve. Nemam ja vremena, imam firmu, placam poreze ali me sve ovo zanima zbog drugara...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ako može bez glupiranja i rušenja kapitalizma na temi, poremetila se njujorška berza koliko je kritika uzdrmala ceo sistem u korenu.
 
Iskulirajte do sutra, čovek je rekao da ide na sastanak u Poresku upravu, pa će nam preneti iz prve ruke informacije.
 
Pitanje, da li preduzetnik knjigas placa extra profit? Isto ako ima zaposlene i sve? Ubi me ova vest sa porezima skroz sam se pogubio.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
11.07.2014.
Novi Zakon o poreskom postupku predvideo je rok od 30 dana u kojem poreznici moraju poslati opomenu za neplaćen porez, plus pet dana za reklamaciju. Takvo pravilo će, za razliku od starih propisa, poreznicima dati pravo da krenu u prinudnu naplatu već posle 35 dana od momenta kada je porez trebalo platiti.

Poreski stručnjak Milica Bisić kaže da je u novi zakon uveden rok u kojem Poreska uprava mora poslati opomenu za plaćanje poreskog duga.

- Takvo pravilo poreznike sada obavezuje da u prinudnu naplatu krenu već po isteku roka i vremena predviđenog za izjašnjenje dužnika. U starom zakonu nije postojao rok u kojem poreznici moraju izreći opomenu, pa se moglo dogoditi da dužnik bude opomenut i posle šest meseci dugovanja - pojasnila je Bisićeva za „Blic“.
https://www.blic.rs/biznis/oprez-oduzimanje-imovine-zbog-neplacenog-poreza-vec-posle-35-dana/jfmzddz

Sad će izgleda biti opomenuti posle 5 godina. Napredak u državnoj upravi je očigledan.

"Ukrštanjem podataka poslovnih banaka i podnetih poreskih prijava, Poreska uprava je analizom rizika utvrdila je visok stepen nepoštovanja poreskih propisa, odnosno svega je 0,34 odsto poreskih obveznika u nekom prethodnom periodu podnosilo prijave", kaže Nataša Ristić iz Odeljenja za strateške rizike Poreske uprave povodom najave oporezivanja frilensera i jutjubera na prihode iz inostranstva.
https://nova.rs/vesti/biznis/samo-034-odsto-frilensera-i-jutjubera-placalo-porez/

Dakle, pustili su godinama da niko živ ne plaća iako su imali obavezu da skrenu ljudima pažnju da ulaze u prekršaje, a nakon izvesnog vremena i u krivična dela, a sad bi da sve naplate s kamatom, a možda i da teraju ljude na robiju.
 
Nazad
Vrh Dno