Šta je novo?

Fedora 36 WS & MBP 15 2011 - kilavo dizanje iz sleep

whiskeytango

Poštovan
Učlanjen(a)
20.11.2020
Poruke
181
Poena
95
imam brdo starih mekbukova po kući i hoću da ih koristim za nešto smisleno namesto da bacam pare na nov hardver. u tom smislu, jedan (i7-2635QM) je apgrejdovan na 16 GB, ima 500 GB SSD i isključen AMD Radeon, HD3000 je plenty za moje potrebe. Instaliran F36 WS na btrfs, GNOME/Wayland, mbpfan, RPMfusion & broadcom-wl, tlp (isključen turbo, 10ish W/hr, dobaci i do 6 sati rada), sve leti, gestures k'o sa druge strane ograde, sreća/radost, osim... treba mu večnost da se digne iz sleep, a što je kanda bitno za uređaj zvani laptop.

kako se manifestuje: laptop kulturno ode u sleep, pogasi sva svetla i načne da blinka "breathing light". kada se načini wake event (open lid ili power taster ili key press), breathing light se ugasi, upale se ventovi i... ništa. prvo sam mislio da neće da se upali uopšte, al jednom tako ostao par minuta kad ono eto ga lock screen! onda krenulo eksperimentisanje i ispostavi se da se probudi svaki put ali sledi par minuta (od dva pa i do ŠEST, period je totalno random) tokom kojih se ne dešava ništa. onda se upali beklajt tastature i ekrana i posle sekund eto ga lock screen.

ovo normalno ostavlja ovu mukicu sa one strane upotrebljivosti, nit mi pada na pamet da ga čekam minutima da se opasuilji niti da ga gasim/palim više puta u toku dana.

e sad, sa Mint (5.4) i Ubuntu (5.15) sve radi bes problema - wake je momentalan. najpre mišljah da je do kernela (F36 je na 5.18), ama jok - na silu utrpan 5.18.14 u Ubuntu i sve radi kao i pre, budi se momentalno. proban X namesto Wayland, proban Xfce, MATE, jok. suspend to disk nije enablovan, /etc/systemd/sleep.conf je default i isti za Ubuntu i Fedoru, kao i kernel svičevi.

journal kaže da se tokom tih par minuta pomrčine ne dešava ništa - log se nastavlja onda kada se pojavi beklajt. jel pada nekom na pamet u šta da gledam i šta da istražujem? sve mašine su mi na Fedori i malo mi bzvze da samo ovaj bude Ubuntu.

unrelated, ovaj supskript gore o pravim i krivim muškarcima - kapiram da je to kao duxovito & sarkastično al u toku je 2022., get with the times i maknite taj krindžitsu.
 
Nazad
Vrh Dno