Šta je novo?

Fairphone 4

Street

Poštovan
Učlanjen(a)
17.07.2021
Poruke
273
Poena
65
Meni je ovo skupo ali zanimljivo

E_K9TbNUcAgM_f9.jpg


Telefon je modularan, odnosno kompletno opravljiv od strane korisnika sa svim lako zamenljivim komponentama, Indeks opravljivosti mu je 9.2/10. Poklopac se skida, baterija se vadi kao kod starih telefona, modularno su integrisane i zamenljive glavna kamera, selfie kamera. Kompletan telefon je izrađen od ekoloških materijala i proizvođač nudi 5 godina garancije.
Telefon ima IP54 i MIL810G sertifikacije.

Ostale specifikacije - 6.3" LCD FHD+ ekran sa GG5, SD 750G, 6/128, 8/256 GB RAM konfiguracije, glavna 48MP kamera sa OIS uz dodatnu širokougaonu 48MP kameru i TOF 3D dubinsku, 25MP selfie kamera. 3905mAh baterija, zamenljiva, sa 20W brzim punjenjem.
Telefon radi na čistom Androidu uz obećana minimum 2 OS ažuriranja i bezbednosne zakrpe do 2025.

A cena - 580e
 
^izostavljeno da je 5G model. Marketing ali je vazno napomenuti.

Meni je zanimljiv ali isto sa stanovista Srbije pomalo skupo.

5 godina podrske lepo zvuci ako je i za delove onda je super. I prihvatljiv proizvod cenovno. (poredjenje sa konkurencijom)
Ne razmisljas da li ces na Aliexpresu ili slicnom sajtu za par godina uspeti da nadjes jeftinu i losu zamenu za originalni deo. Osim ako nisi od onih koje je bas
briga za elektronski otpad ili si neko ko menja telefone ko carape.

Npr. moja situacija trenutna - za 16.000 na akciji sam platio nov Motorola Moto G8 Power.
Odlican telefon za moje potrebe. Medjutim, ispadne mi prilikom izlaska iz auta i uglu naprsne spoljno staklo.
Jos se nisam raspitao zvanicno za zamenu ali mislim da necu proci ispod 100e i to pitanje kakvo ce staklo-ekran biti u odnosu na originalno.
Obican covek misli ovako - ako je zamena ekrana blizu ~50% cene novog telefona, bacam ga i kupujem nov.
Da imam ovaj Fairphone, verovatno bih mogao da narucim ekran i sam ga zamenim.
Za sad nemaju cenu ekrana za novi v4 ali za stari v3 i v3+ je 90e cena.

Koliko je Fairphone v4 rasklopljiv evo na njihovom linku (podeseno vreme), malo je zbrzano ali mozete da usporite snimak i vidite sta moze da se odvoji a mislim da sve.
 
Mali dodatak - cela ova priča neće biti "zelena" ako se korisnik zaustavi na dugoročnoj upotrebi telefona.
To može da izvede skoro svaka velika kompanija.

Treba se zapitati - šta je sa defektnim delovima? Da li se vraćaju proizvođaču? Da li idu u lokalni reciklažni centar?
Bez ovoga...
 
Mali dodatak - cela ova priča neće biti "zelena" ako se korisnik zaustavi na dugoročnoj upotrebi telefona.
To može da izvede skoro svaka velika kompanija.

Treba se zapitati - šta je sa defektnim delovima? Da li se vraćaju proizvođaču? Da li idu u lokalni reciklažni centar?
Bez ovoga...

Trebalo bi, tako barem pišem na njihovoj stranici, da imaju sertifikaciju neutralnosti elektronskog otpada, što znači da na svaki prodati telefon ili deo reciklira se podjednaka količina elektronskog otpada, što znači da ako oni prodaju jedan telefon, jedan telefon će kroz svoje poslovanje reciklirati, isto kao i deo.
Ako sam razumeo, kada kupiš njihov telefon, u istom pakovanju možeš da vratiš svoj stari o njihovom trošku slanja da bi se reciklirao.

Dakle rekao bih i da kompanija posluje na nivou ekološke filozofije i osvešćenosti, kako oni kažu sve je fer.

E sad, ne znam koliko je cena od 580e baš fer u svemu tome. Telefon ovih specifikacija ne vredi toliko, ideja se može se reći nešto što se može naplatiti dodatno, samo je pitanje koliko je ovde to preplaćeno.
Mislim, deluje kao telefon koji bi mogao lagano da zadovolji potrebe većine korisnika koji ne vape za preteranim specifikacijama, ali opet sa ovom cenom nije baš da će izzvati reakcije u široj grupi potencijalnih kupaca.

Ali na kraju ovo jeste jedan model i dokaz da mobilni telefon ne mora biti otuđen i potrošan, da je se može proizvesti tako da kupac ne mora zavisiti od servisa, da ga se ne mora rešiti nakon 2-3 godine, da ga ne mora odneti u servis jer sam ne može da zameni bateriju...
 
Telefon ovih specifikacija ne vredi toliko
Ne može drugačija cena i da kompanija opstane, Fairphone se proizvodi u malim serijama i tu su drugačija pravila igre od telefona koji se proizvode u milionskim serijama.
 
To već ima smisla... Nadam se svakako da će imati prodaju koja će im omogućiti razvoj poslovanja.
Znam da im je prethodni model bio baš nešto sa zakrljžalim hardverom i generalno je izgledao kao nešto što je davno prošlo a isto je koštao mnogo.

Ovo sada deluje kao nešto u rangu A52/A52s, kao solidni midrejndžer svakako, tako da su u odnosu na Fairphone 3 napravili veliki skok.
 
Sve ovo ima smisla, ako je moguće kupiti komponente po fer cenama. U suprotnom ovo je samo takav promašaj.
 
Pa sad, cene delova za Fairphone 4

Baterija - 30e
Modul zadnjih kamera - 80e
Selfie kamera - 30e
USB port - 15e
Zvucnici - 20e
Slusalica - 15e

Za displej i poklopac baterije nemaju jos cenu.

A druga stvar, ako nude 5 godina garancije, to bi nekom logikom trebalo da znaci da ne bi posebno trebalo da brine za ove delove sem ako ih sam ne osteti mehanickim ostecenjem, a druga stvar, bilo bi onda i logično da ti delovi budu dostupni i nakon 5 godina.
 
Ako je 5 godina, onda se računa 5 godina od datuma prestanka proizvodnje.
Ima ovo neke logike tamo gde su zvanično zastupljeni. krastavac, ovde moraš da se izboriš sa carinom, poštom... Ljudima je lakše da posle par godina bace fon i kupe novi, nego da se petljaju sa državom i administracijom.
 
To da, nije da je ovo nešto pogodno za naše tržište...

Ali evo fun fact - Fairphone 2 je telefon iz 2015 i svi delovi su i dalje dostupni.
 
Npr. moja situacija trenutna - za 16.000 na akciji sam platio nov Motorola Moto G8 Power.
Odlican telefon za moje potrebe. Medjutim, ispadne mi prilikom izlaska iz auta i uglu naprsne spoljno staklo.
Jos se nisam raspitao zvanicno za zamenu ali mislim da necu proci ispod 100e i to pitanje kakvo ce staklo-ekran biti u odnosu na originalno.
Obican covek misli ovako - ako je zamena ekrana blizu ~50% cene novog telefona, bacam ga i kupujem nov.
Da imam ovaj Fairphone, verovatno bih mogao da narucim ekran i sam ga zamenim.
70€ je zamena ekrana za G8 Power. Žena isto izlupala posle 2 dana korišćenja, rekli joj u servisu da je mala pukotina i da se ne isplati da menja

Ja sam imao problema sa ekranom na FP3, gubio je sliku povremeno (crn ekran), i uz pomoć uputstva na forumu rešio (rastavio skroz) Uslovno rešio, sad na jednom mestu imam probijanje svetlosti na beloj pozadini, pa sam prebacio sve aplikacije na tamne teme i ne primećujem ga.

U svakom slučaju, zanimljiv uređaj, možda je cena malo viša od očekivane. Ja planiram da koristim FP3 dokle god mogu, možda nekad pređem i na FP4
 
Sve mi se više sviđa ovaj telefon
 
Meni je ovo čist marketing i 100% hipsteraj.

Telefon se reklamira kao lako opravljiv kao da je Alfa Romeo pa iziskuje svako malo da mu nešto menjaš i opravljaš ili kao da druge telefone nije moguće popraviti ako im nešto crkne.

Uostalom, što bi bilo šta opravljao ako imaš 5 godina garancije... Koliko to ljudi zadržava jedan telefon duže od 5 godina. Veće su šanse da će postojećeg korisnika zasvrbeti dlan da kupi novi Fairphone nego da svoj koristi toliko dugo.

Takođe mi ova dugovečnost smešna... Garantovane future proof performanse do 2031. sa SD778... Ono dobar procesor jeste ali do te 2031. ima da bude malo u nostalgiji i u tom telefonu.
 
Misliš Pasat?
 
Nazad
Vrh Dno