Šta je novo?

EU Digital Markets Act

DusaN

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
4,908
Poena
805
Šta mislite? Deluje kao dobra stvar za korisnike.
New rules for gatekeepers
The DMA defines new rules for large online platforms (“gatekeepers”). They now have to:

ensure that unsubscribing from core platform services is just as easy as subscribing
ensure that the basic functionalities of instant messaging services are interoperable, i.e. enable users to exchange messages, send voice messages or files across messaging apps
give business users access to their marketing or advertising performance data on the platform
inform the European Commission of their acquisitions and mergers
But they can no longer:

rank their own products or services higher than those of others (self-preferencing)
pre-install certain apps or software, or prevent users from easily un-installing these apps or software
require the most important software (e.g. web browsers) to be installed by default when installing an operating system
prevent developers from using third-party payment platforms for app sales
reuse private data collected during a service for the purposes of another service
If a large online platform is identified as a gatekeeper, it will have to comply with the rules of the DMA within six months.

If a gatekeeper violates the rules laid down in the DMA, it risks a fine of up to 10% of its total worldwide turnover. For a repeat offence, a fine of up to 20% of its worldwide turnover may be imposed.

If a gatekeeper systematically fails to comply with the DMA, i.e. it violates the rules at least three times in eight years, the European Commission can open a market investigation and, if necessary, impose behavioural or structural remedies.

I ovde ima zanimljiva diskusija
tldr
This is easily one of the most expansive Acts regarding computing devices passed in my lifetime. The summary is in the link. As an iPhone user, this will enable me to:
* Install any software

* Install any App Store and choose to make it default

* Use third party payment providers and choose to make them default

* Use any voice assistant and choose to make it default

* User any browser and browser engine and choose to make it default

* Use any messaging app and choose to make it default

* Make core messaging functionality interoperable. They lay out concrete examples like file transfer

* Use existing hardware and software features without competitive prejudice. E.g. NFC

* Not preference their services. This includes CTAs in settings to encourage users to subscribe to Gatekeeper services, and ranking their own services above others in selection and advertising portals

* Much, much, more.

After the Act is signed by the Council and the European Parliament in September, Apple, Google, Amazon, and other "Gatekeepers" will have six months to comply. Fines are up to 10% of global revenue for the first offense, and 20% for repeat offenses.
 
Mišljenja sam da USA kompanije uopšte neće da poštuju ovakve uslove i da će naći načina da izigraju ova "EU" pravila sa "by clicking this checkbox you agree to..." izgovorima.
U postojećem sistemu vrednosti Amerika diktira Evropi šta će i kako će da se radi, ne obrnuto.
A tek da ne pričamo o solidarnosti EU članica i poštovanju EU propisa u svakoj zemlji članici EU ponaosob...
 
Do sada su kaznili više puta ms, apple i google.
Tim kompanijama se isplati čak i da krše zakone...uvek profitiraju.
 
Mišljenja sam da USA kompanije uopšte neće da poštuju ovakve uslove i da će naći načina da izigraju ova "EU" pravila sa "by clicking this checkbox you agree to..." izgovorima.
U postojećem sistemu vrednosti Amerika diktira Evropi šta će i kako će da se radi, ne obrnuto.
A tek da ne pričamo o solidarnosti EU članica i poštovanju EU propisa u svakoj zemlji članici EU ponaosob...
Ne može EULA da bude iznad zakona. Ne možeš da se složiš sa nečim što nije legalno.
 
Ne može EULA da bude iznad zakona. Ne možeš da se složiš sa nečim što nije legalno.
Jel ovaj post da shvatimo kao provokaciju? :)
Postoje među-državni ili ugovori gde se dve strane obavezuju na nešto - tzv. "bilateralni" sporazumi između država gde se definišu razne stvari. Sve to ima prednost u odnosu na bilo kakve "grupne" dogovore, svaka država prvo reguliše stvari u okviru svojih granica, tamo gde je suveren. Baci pogled na aktuelnu situaciju u EU u odnosi na Rusku Federaciju.
Ta EULA-a koju si spomenuo je "End User Licence Agreement" ili ti ugovor o licenci softvera, za krajnjeg korisnika. Ima li potrebe da objašnjavamo da je to pristanak korisnika da koristi nešto pod određenim uslovima? Teoretski to može biti u tvoju štetu, ilegalno i šta sve ne ali ti ne moraš da pristaneš na to! Postoje druge licence i softveri koje možeš da koristiš kao alternativu. Ne moraš da koristiš Guglov Android ili Eplov Ajos na telefonu, ne moraš da imaš Fejsbuk nalog... ali sam se slažeš sa uslovima koršćenja pre nego što ti taj "proprajatari garbidž" omogući da koristiš njihove servise.

Naravučenije: to što će Irska da cepi neku kaznu nekom IT gigantu koji nije po njihovoj volji iz nekih razloga koji nisu za IT forum - to je smešno kad npr Nemačka ne sme ni da pomisli na to. Ali zato ta ista Nemačka može da tereti građane država koje su u procesu pridruživanja EU na osnovu GDPR-a i ako to nije po zakonima te države kandidata...
Sve je ovo samo prazna priča, papir na kome je nešto izneseno i "može da bude a ne mora da znači", već ćemo da vidimo gde ćemo i kako da primenjujemo ove nove "standarde"...
 
Nije provokacija, ali stvarno ne možeš da pristaneš na nešto što je protivzakonito, niti kompanija može na teritoriji da posluje van zakona. Tj. možeš ali te ne obavezuje i možeš da tražiš pravdu preko suda. Ne pričam naravno o korupciji i gledanju na drugu stranu. I naravno da svaka država uređuje svoje zakone.

Pa imaš zakone gde je čak i naša država rešila "probleme" stranim kompanijama, ma koliko nismo bitni na tom planu. Tipa nema pristupa online kladionicama i igrama za sreću koje posluju van države i ne pridržavaju se naših regulativa. Niti možeš da se registruješ, niti ako zaobiđeš sa VPN-om možeš da plaćaš sa visama i mastercardima izdatim u našoj državi (i banke i visa i mastercard su brzo reagovale što se toga tiče). Za sve to država ima instrumente ako ima volje. Mada kod nas se to radi ako se stane na nečiji priliv novca, kao što je bio slučaj sa kladionicama i kockarnicama.

Isto tako pre koju godinu naša država je našla način da naplaćuje porez od steam-a, netfliksa i sličnih servisa koju posluju na našoj teritoriji. Nije im trebalo puno.

Nisi imao paypal dok nisu usklađene regulative, itd, itd... I tu pričamo o jednoj Srbiji, a ne Irskoj ili Nemačkoj. Svaki taj servis se u svakoj državi može ugasiti na jedan "prekidač", ako postoji volja i želja.

Kao i USB Type C standard što su nametnuli. Nema uvoza uređaja u EU koji ne poštuju standard i priča završena. :)
 
Poslednja izmena:
Ne misli se samo na Apple...


  • Third-party app stores should be permitted and users should not be prevented from sideloading apps outside a gatekeeper's own app store. Legislative and regulatory measures should prohibit restrictions on sideloading, alternative app stores, and web apps.
  • Requirements that ban developers from using alternative in-app payment systems should be banned.
  • Pre-installed apps, default options, and anticompetitive self-preferencing should be limited, including in search results.
  • Users should be able to choose their own apps as defaults and delete or hide pre-installed apps.
  • App store review processes should be more transparent.
 
Kao i USB Type C standard što su nametnuli. Nema uvoza uređaja u EU koji ne poštuju standard i priča završena. :)
Kako su ga “nametnuli” kad iphone i dalje ima Lightning a ne USB-C konektor?
 
Nazad
Vrh Dno