Šta je novo?

eSIM

McDuck

Cenjen
Učlanjen(a)
19.04.2012
Poruke
731
Poena
170
Da li je moguće dodati i aktivirati eSIM karticu na telefonu bez WiFi interneta?
Pošto sam kod nekoliko mobilnih operatera u uputstvima primetio da piše da za uspešno dodavanje i aktivaciju eSIM kartice je obavezna veza sa internetom putem WiFi.
 
Jeste moguce bez wifi-ja, ali ako imas ubacenu drugu SIM karticu sa aktivnim internetom. Moras imati aktivnu internet vezu.
 
Hvala.
Nije savršeno rešenje ali i to je bolje nego loviti neki nebezbedni WiFi za aktivaciju po tržnim centrima ili aerodromima.
 
Šta će da ti se desi ako registruješ eSIM kroz takav WiFi? Možeš VPN da instaliraš, ima besplatnih. Za takvu svrhu je dovoljan bilo kakav.
 
Dok ti registruješ eSIM preko nekog nebezbednog WiFi u istom trenutku se telefon poveze sa svim servisima instaliranim na telefonu da jih sinhronizuje.
Većina besplatnih VPN servisa je kao i besplatni WiFi. Te firme žive od prodaje informacija.
Sigurni VPN koštaju ali zašto bi to plaćao ako koristim prenos podataka preko mobilne telefonije umesto javnih WiFi mreža.
 
Da, ali mi je vise facinantno verovanje da su mobilni provajderi sveci (cak i da niko ne cita sta emitujes na frekvenciji), eto oni su tamo obezbedili sve da niko nista ne moze da otvori niti pristupi podacima (to sigurno verujem) A sigurno je veca sansa da neko vata u krugu par kilometara mobilne podatke nego 20-50-100 metara wifi podatke koliko je mahom domet iste mreze... A i drugo retko sta se salje izvan telefona da nije enkriptovano na ovaj ili onaj nacin ne vezano za tip veze...
 
Ako ne veruješ nečijem WiFi-u, uzmi onda nečiji telefon sa mobilnim podacima pa podeli hotspot.
 
Malo je neprijatno loviti ljude na granici ili aerodromu da ti daju Hotspot na nekoliko minuta da aktiviras eSIM.

Koji operateri u Srbiji šalju podatke za dodavanje i pokretanje eSIM na mail da bi aktivacija mogla da se odradi kod kuće?

I da li možda neko zna kakva je situacija po pitanju eSIM u Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj?
 
Pitaj na informacijama na aerodromu koja je njihova mreža, nakači se na minut dok aktiviraš eSIM, neće se ništa desiti.
 
Malo je neprijatno loviti ljude na granici ili aerodromu da ti daju Hotspot na nekoliko minuta da aktiviras eSIM
Aha, a ja sam mislio da si negde u tržnom centru negde van kuće, jasno
 
Globaltel salje aktivacioni i QR kod na mail,takodje mozete onlajn kupiti E-sim karticu.
Mts isto salje kodove na mail, ali morate u poslovnici podneti zahtev.
Za A1 i Yettel ne znam.
 
Proučavam celo popodne i izgleda da kod A1 i Yettela se dobiju aktivacioni podaci za eSIM samo u poslovnicama jer vec imaju pripremljene na karticama.

MTS šalje aktivacione podatke na mail ako se podnese zahtev u poslovnici. Navodno je neko vreme bilo moguće podneti zahtev preko aplikacije ali to su navodno ukinuli. Navodno postoji varijanta podnosenja zahteva i preko 'Moj MTS', ali nije provereno. Da li možda neko zna nešto više?
 
U aplikaciji je moguće podnošenje zahteva, odnosno postoji opcija. Druga stvar je što primarni broj nije baš pametno gurati na esim, te tu opciju nikada nisam isprobao

Screenshot_20230815_212725_Moj mts.jpg
 
Uvek se može desiti da iznenada iz raznoraznih razloga telefon otkaže poslušnost i posle se slikaj sa esimom.
A u aplikaciji pre izdavanja esim kartice traži verifikaciju zahteva putem sms poruke.
Dok esim ne postane standard da ga podržava svaki telefon i da ga možeš sam sebi izdati u svakom trenutku i bez dodatnih komplikacija, esim ostaje za eksperimentisanje, roaming pakete i sl.
 
Mislim da sam na sajtu Yettela ili A1 proćitao da kada jednom dobiješ aktivacione podatke za eSIM treba da ih sačuvaš za aktivaciju eSIM usluge na nekom budućem telefonu.
Ili tražiš nove aktivacione podatke u poslovnici ako stare izgubiš.
 
Proučavam celo popodne i izgleda da kod A1 i Yettela se dobiju aktivacioni podaci za eSIM samo u poslovnicama jer vec imaju pripremljene na karticama.

MTS šalje aktivacione podatke na mail ako se podnese zahtev u poslovnici. Navodno je neko vreme bilo moguće podneti zahtev preko aplikacije ali to su navodno ukinuli. Navodno postoji varijanta podnosenja zahteva i preko 'Moj MTS', ali nije provereno. Da li možda neko zna nešto više?
Ja sam podneo zahtev preko portala "moj MTS", eSIM za mobilni internet. Ugovor je stigao kurirom posle pet dana (uhvatio vikend). Uz ugovor su bili i podaci za aktivaciju (QR kod i još jedan za ručno unošenje, ako telefon ne prihvata QR kod). Kartica se ne može aktivirati odmah nego tek sutradan kada se vrati potpisani ugovor u centralu. Tada na mail stiže poruka da je kartica uključena i tek tada se može aktivirati. Bar je tako bilo kod mene. Internet odličan 200/100, iphone 12 mini. Inače, u poslovnici se sve završi odmah.
 
MTS je sam sebi kontradiktoran, na sajtu su napisali da aktivacioni podaci za eSIM stižu na mail...
 
Ako ne veruješ nečijem WiFi-u, uzmi onda nečiji telefon sa mobilnim podacima pa podeli hotspot.
Cek kako ima smisla da koristis Wifi + Mobilne podtake + potencijalni malweri na uredjaju koji daje hot spot da presretne podatke od koriscenja samo wifi?
Jedino bezbedno resenje da se aktivira e-sim bi bilo preko Elona Maska (ali za svaki slucaj) iz kanjona kad satelit prelazi da nema previse rasipanja radio talasa (iako je ESA) (ali obavezno treba avione proveriti da ne prolecu u tom trenutku). Naravno da nije sto posto sigurno. Ali drugacije nikako ne bih aktivirao ESIM.
 
Na sajtu https://maya.net/ , kupio esim za kinu, grčku i bugarsku, pošto ima mogućnost da za svaku upišeš datum aktivacije sve instaliraš dok si kući. Tog datuma kad odeš u tu zemlju kartica je aktivna i može da se koristi.
 
Dok ti registruješ eSIM preko nekog nebezbednog WiFi u istom trenutku se telefon poveze sa svim servisima instaliranim na telefonu da jih sinhronizuje.
Većina besplatnih VPN servisa je kao i besplatni WiFi. Te firme žive od prodaje informacija.
Sigurni VPN koštaju ali zašto bi to plaćao ako koristim prenos podataka preko mobilne telefonije umesto javnih WiFi mreža.
Imaš ProtonVPN free plan https://protonvpn.com/free-vpn, mislim da je 500 MB. Dovoljno za registraciju.
 
Na sajtu https://maya.net/ , kupio esim za kinu, grčku i bugarsku, pošto ima mogućnost da za svaku upišeš datum aktivacije sve instaliraš dok si kući. Tog datuma kad odeš u tu zemlju kartica je aktivna i može da se koristi.
E jel si bio zadovoljan sa maya esim? Meni treba neka esim zbog interneta ali nikad nisam koristio a ima ih raznih pa ne znam sta da izaberem
 
Da, prezadovoljan, uvek je bilo mreže, uvek dobar signal, čak u Kini sam imao sve, you tube, tik tok, fcebook.....
Čak, pošto sam dosta ranije kupio esim, verovatno zbog toga, dobio gratis 5GB
 
yetel misli da je free, samo mora da se ode u poslovnicu
Keste u Yettel-u je free,juce uzeo eSim kod njih ali mora u poslovnicu.kada ti aktiviraju eSim ofmah ti je uSim neaktivna pa ako nemas drugu sim karticu i net na njoj ne mozes aktivirati eSim,ili da se nakacis na wi fi pa aktiviras.
 
Trebam pomoć. Imam Samsung A54 i aktivirao sam eSIM. Nakon nekog vremena, ubacio sam i fizičku SIM karticu, za drugi, službeni broj. Sada mi ta eSIM kartica postala SIM 2, a fizički SIM je sada SIM 1, iako je u telefon ubačen nakon eSIM broja.

Ima li neki način da se podesi da eSIM bude SIM1, a fizički SIM da bude SIM2, ili mora ovako biti?
 
Nema za to što je čini mi se na svakom telefonu esim 2 slot a fizička 1 slot. Ja imam HONOR 90 i isto esim je sim 2 a fizička sim je sim 1.
 
Nazad
Vrh Dno