Šta je novo?

Energetika u Srbiji i u svetu

@CountMike
Nije poenta u tokovima već šta će se dogadjati sa strujom, da li će je biti na tržištu, da li ćemo moći doći do nje, koja će cena biti a u manjku smo.
Pa mnogo toga zavisi i od gasa. Kada jedan od glavnih energenata poskupi ili je u nedostatku, to je udar i na sve ostale.
 
Ala ce ovo da digne natalitet :).
Pogledajte starije (roditelje nasih roditelja, ili njihove roditelje), uglavnom su se radjali od juna do oktobra. Napolju hladno, untra pucka vatrica ili se vec i ugasila, struje nije ni bilo a dosadno... I onda malo zanimacije za hladne dane :)
Joj kako ce to da bude slatko i romanticno. Pucketa vatrica na sred dnevne sobe u zgradi. Parket drzi fino a iskre iskacu kao svici u leto. Iscepao si sva vrata i roletne da imas za sutra i raidovao preminuloj komsinici sav namestaj. Svi su ti preminuli jer DZ i bolnice ne rade. Vremena se ima jer si na neplacenom odsustvu. U serpici pokraj vatre pola macke, dzeki je usoljen u podrumu, spomenuta komsinica ce da se iskopa ako bas pritegne. Vec imas spisak kog ces prvo da kanibalizujes. Vode nema ali istrljas se peskom kao cincila. Parenje moze da pocne, nikad spremnija porodilista cekaju bebice u Junu i Julu. Sa setom i suzom u oku prisecas se pucketanja parketa dok se na horizontu pojavljuju atomske pecurke.
 
Bravo. Uz stur apel "ustedite 15% el. energije" okaciti i ovo Urielovo objasnjene/uputstvo/predvidjanje. Poboljsava efekat do 100%!
 
Imam utisak da nas ove godine ceka veca potrosnja struje nego ikad. Sa skokom cena energenata a ovom cenom struje treba bas biti patriota i ne grejati se na struju.
 
Koje patriote...kad skoro svi koje poznajem kupuju klime za grejanje, a naročito za hlađenje.
Ja još nisam...
 
Da podelim i ja svoje iskustvo. Živim u zgradi koja je do pre 4 godine imala pregrevanje. Nije bila retkost da se u stanu bez probolema dobije temperatura 28 celzijusa ili više. Retko ko je gasio radijatore, već su ljudi otvarali prozore da se rashlade. Onda smo uveli delitelje toplote. Bila je priča da je to prevara, te da može da se uštedi najviše 10%, te da će se smanjiti kvalitet grejanja... Nakon prve sezone sam uštedeo preko 80% u odnosu na prethodnu. Umesto 25 stepeni, temperatura u stanu je održavana u rangu 20-22 stepena. Par komšija takođe uštedelo dosta. Ko je hteo i dalje 25+ stepeni, nije mnogo uštedeo. Da li mi je bilo nezgodno prve godine - jeste. Nismo bili navikli da se oblačimo toplo u stanu, ali smo se navikli. Sledeće godine je bilo podnošljivije. Treće sezone je 20 celzijusa postala normalnost. Čak smo se i manje oblačili nego prethodnih godina.
Dakle, uštede u grejanju su itekako moguće, ne bi trebalo da bude problema za zimu ko se greje na centralno grejanje. Niko neće umreti na 20 stepeni. Neće ni na 18. Uslov je naravno da bude struje, da bi mogla bar neka toplota da se isporuči.
Ako budu restrikcije, srećno sa inverterskim klimama.
 
Mnogo toga nece biti ako ne bude struje. Vi sto imate daljinsko centralno mislite da ce biti dovoljno gasa ili mazuta za te vase inkubature? 28C unutra, pa ja toliko ni leti nemam, 25C najvise.
 
Pa pazi ako "mi sto imamo daljinsko grejanje" budemo imali 19 cemo se dogrevati jeli na struju posto zgrade nemaju bas druge opcije i onda cemo i mi i vi(mrzim kada neko deli ljude) biti u mraku :)
 
danas 25 stepeni napolju :)
 
...Nakon prve sezone sam uštedeo preko 80% u odnosu na prethodnu. Umesto 25 stepeni, temperatura u stanu je održavana u rangu 20-22 stepena. Par komšija takođe uštedelo dosta. Ko je hteo i dalje 25+ stepeni, nije mnogo uštedeo. Da li mi je bilo nezgodno prve godine - jeste. Nismo bili navikli da se oblačimo toplo u stanu, ali smo se navikli. Sledeće godine je bilo podnošljivije. Treće sezone je 20 celzijusa postala normalnost. Čak smo se i manje oblačili nego prethodnih godina...
Ovo kao priča kad Ciga uči konja da gladuje, taman ga nauči, konj crkne...

Koliko ja znam ni daljinsko grejanje ne radi kad nema struje, bar je tako u NS...
 
Ne rade cirkulacione pumpe u podstanici kad nema struje u kvartu te nema ni grejanja u zgradi ili bloku zgrada (ako je podstanica postavljena za više zgrada). Najlakše je kad je zajedničko pa su u podstanicama bajpasovani regulacioni ventili, gde je počelo pojedinačno merenje zavrću se ventili na radijatorima, treba platiti. Kod nas je standard 20°C a one priče ja sam iznad podstanice ili u našoj zgradi je podstanica pa otvaramo prozore, pocrkasmo od vrućine ne pije vodu.
 
Tako je kolega, ne može bez struje. Zato sam to i napisao u rečenici koju ste zaboravili da kvotujete :). Što se tiče gladovanja, ako neko misli da treba da zimu provede u majici, umesto da obuče deblji duks, ostavljam prostora da svako ima svoj način života. Naravno 25 stepeni u stanu/kući treba da se dobro plati. Ko može da plati, neka troši dok ima. Ko ne može, neka ne kuka.
 
Da dopunim predhodni post, nadjoh zanimljiv tekst od pre 2 god sa prosečnim temperaturama u stanovima uglavnom u razvijenim zemljama.
https://nova.rs/magazin/lifestyle/kolika-je-kucna-temperatura-zimi-ok-ne-pitajte-engleze/
@vlayza
Izvinjavam se što nisam kvotovao a razlog je da ne opterećujem forum, jednostavo da post ne bude na pola strane. Nadam se da se prihvata moje izvinjenje.
Potvrđujem za Holandiju. Bio sam prošle godine kod mojih tamo, kuća hladna, ide se u duksevima, mada kakva je klima tamo, verujem da su oni navikli.
 
Kalorimetri u staroj gradnji su komplikovani za ugraditi, traze redizajn, odnosno ponovno izvlacenje cevi tako da jedan vod ide po stanu.
Evo gledam ovde u zgradi, imam 6 proboja iz nizih ka visim spratovima (20 spratova), sve bi to moralo da se prepakuje. A zgrada cista betoncina, leti ti vruce, zimi ti hladno.

Kolega zivi u novoj zgradi u PA, kod njega je instalacija sa kalorimetrima ali i drasticno boljom izolacijom. Racun sam steluje, kad hoce toplo, plati vise; kad hoce manji racun bude mu hladnije. Mada je stan lepo ususkan. Jedino ga kolje vansezonsko odrzavanje (fiksna taksa, trosio ne trosio), ali se ne zali previse na racun zimi (za sad!)

Ali kad ovo gore uporedim sa kucom gde izadjes napolje na -5 da odes do ugljare pa do kotlarnice (spolja je ulaz, ali dimnjak ide kroz kucu), pa izbaci sljaku, ubaci panj i ugalj u TZK pa prodzaraj i vrati se u toplu kucu a mirises ko dimljena sunka. A nista jeftinije od dljinskog centralnog, a komfor itekako losiji. A jos i kad isporuce ugalj treba prelopatati 4-5-6 tona sa ulice u ugljaru, pljuckas crno dva dana posle. Ali druge opcije nema. Sem struje.

Plin i pelet imaju komfor da su automatski, ali eto cene odletese u nebo (nije da su drva/ugalj nesto mnogo jeftinija u krajnoj racunici, to samo u sci fi tekstovima u novinama "kako da ustedite - nemojte se grejati")...
 
Poslednja izmena:
Kod mene je oduvek zima bila vreme kada se po kući ide u duksu i donjem delu trenerke. Kad god odem kod nekoga ko ima centralno, unervozim se od vrućine, pogotovu ako spavam tu.
 
Tako je i najzdravije zbog razlike u temperaturi. Ljudi znaju samo za leto da je opasno ako mnogo ohladis pa je 10C razlike strasno a zimi kad unutra imaju 25c i izadju napolje na -10c to nema problema.
Vidim da se dosta uzimaju klime i to je dobro jer ipak je to toplotna pumpa i trosi manje od TA peci. Oni sto imaju el. kotlove sa po 12+ KW su problem kao i TA peci mada oni mahom nocu pune. Bice problem danju jer tad ipak industrija radi najvise, ide se na posao, kancelarije, racunari itd.
 
Pa zimi izlaziš napolje u jakni i još 2-3 sloja izolacije od te razlike u temperaturi. Leti izlaziš napolje u isto ili čak manje odeće, normalno da nije isto.

Neće ti ništa biti zimi na razlici od 35 stepni kad ti samo nos, obrazi i čelo osete tu razliku.

Izađi zimi iz stana u 25c u majici i šorcu napolje na sneg na -10c. Pa naravo da ćeš imati isti šok kao leti sa 10c unutar na 45c napolju.

Uz to naše telo bolje trpi pad temperature nego povećanje.
 
To je sve tacno sem jedne stvari koja je ujedno i najopasnija, disanje. Retko ko pokriva usta i udahne ostar hladan vazduh sto je sok za pluca i krvni pritisak. Zato treba manje grejati kada je napolje hladnije da ta razlika bude manja a i ustedi se.
Ja zbog astme pokrivam i nos, budem kao nindza 🥷
 
Kalorimetri u staroj gradnji su komplikovani za ugraditi, traze redizajn, odnosno ponovno izvlacenje cevi tako da jedan vod ide po stanu.
Evo gledam ovde u zgradi, imam 6 proboja iz nizih ka visim spratovima (20 spratova), sve bi to moralo da se prepakuje. A zgrada cista betoncina, leti ti vruce, zimi ti hladno.

Tzv. delitelji potrošnje toplotne energije se mogu ugraditi i u zgrade sa zajedničkim razvodom grejanja po stanovima. Na svaki radijator se postavi delitelj potrošnje (to nije pravi kalorimetar), i iz podataka očitanih sa njega i sa pravog kalorimetra u podstanici se veoma precizno računa potrošnja toplote po radijatoru. Čak postoje modeli koji se daljinski očitavaju iz hodnika. Po razvijenim zemljama se takvi koriste već deceijama. Jedno naselje u NS ima to još tamo od sredine osamdesetih.

Problem ovakvog sistema je što se takvi delitelji moraju ugraditi na sve radijatore na jednoj podstanici. Ukoliko samo jedan od korisnika ne dozvoljava da se delitelji ugrade kod njega, ceo sistem ne može ispravno da radi.

Kod nas je dalje problem jer se za ugradnju i kasnije kontrole mora ulaziti u stanove. Ne smeju seju s emenjati karakteristike radiatora npr.
A ulazak u stanove je nešto opet u suprotnosti sa tamo nekim ne znam ni ja kojim glupim zakonima...
 
I kod nas se delitelji očitavjau daljinski. Bilo je potrebno jednom ući u stan, da se postave. Karakteristike radijatora se mogu menjati. Potrebno je samo kontaktirati službu koja vrši očitavanja. Oni prilikom promene karakteristika radijatora preprogramiraju delitelj i sistem može da funkcioniše bez problema. Ne moraju se delitelji ugraditi na 100% radijatora. Niška toplana je dozvoljavala 70% ako se dobro sećam. Ne znam kakva je situacija sada.
 
Romska naselja, njih hiljade ilegalno prikljuceni, nigde brojila nema, niko ne sme da ih pipne a i niko LK nema ne mogu ih kazniti.
 
Nazad
Vrh Dno