Šta je novo?

Empirum server problem, hitno

Dzoni_m

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
504
Poena
619
Znam da nije uobicajena stvar ali hajde da pokusam mozda je imao neko slican problem.
U firmi u kojoj radim kao admin stiglo sve novo (fabrika se upravo gradi) sve popakovali instalirali (servere) testirali i u principu ostalo za kraj sledece:

Firma koristi (na nekih 20-tak lokacija sirom sveta) Empirum za instalaciju, odrzavanje, update, licence itd radnih stanica. U principu sve je unapred definisano zabodes mrezni kabl i kazes boot na ethernet sa PXE i to je to.
Centralni server gde se vrsi administracija je jedan i nalazi se u sedistu firme (Nemacka). Lokalno (u svakoj fabrici) postoji jos jedan, ali on je u sustini fileserver gde kada se radna stanica registurje na primarnom serveru po svojoj MAC adresi, povuce od instalacionih fajlova sa lokala sta treba (win, AV, Office i sta jos sve treba). Imamo sledeci problem: Masina se uredno prijavi, pocene da butuje PXE image krene da se kaci na server i nakaci se........al na onaj u Nemackoj! I odatle krene da skida sta treba. Ovaj lokalni ne vidi! Sve smo pretresli sta smo mislili da treba, zvali ljude u centrali koji odrzavaju to (oni kazu sve je ok) pretresli rute, Cisco admin je sve 2 puta proverio da nije nesto do njega, tehnicka podrska iz Matrix42 (proizvodjaca Empirum softwera) kazu da ce javiti tek sutra (danas su ceo dan visili nakaceni na server i vrsljali) itd.

Zna li neko u cemu moze biti vic? Ima li neko iskustvo sa ovim?
 
Poslednja izmena:
Centralni server gde se vrsi administracija je jedan i nalazi se u sedistu firme (Nemacka). Lokalno (u svakoj fabrici) postoji jos jedan, ali on je u sustini fileserver gde kada se radna stanica registurje na primarnom serveru po svojoj MAC adresi, povuce od instalacionih fajlova sa lokala sta treba (win, AV, Office i sta jos sve treba).

Ako mozes malo preciznije i detaljnije da objasnis. Sta je ovaj "u sustini fileserver"? Reduntatni server? Sta klijent "ne vidi" sto bi trebalo da vidi?

Jel' ovaj "u sustini fileserver" upisan u nameserver koji klijent cita?
 
Poslednja izmena:
Upravo ono sto sam napisao. Na njemu se nalazi sve ono sto je potrebno za instalaciju klijent masina (za razne verzije Win-a, Linux-a, dodatnih paketa i ko zna cega jos) dakle gomila nabacanih fajlova u svom nekom kontejnerskom formatu koja za korisnika ne znaci nista. Kada se masina preko mreze butuje (DHCP dodeli adresu) i izvrsi PXE boot prijvi se na taj jedan jedini centralni server koji ima osim gomile tih fajlova i bazu podataka sa MAC adresama svih racunara u kompaniji, gde se nalaze licencama koje su vezane za istu itd. Odatle, kao sto sam napisao se vrsi administracija. Naprave se gurpe pa se kaze ova radna stanica ide u tu grupu ova u tu, za ovu grupu se instalira to i to itd. Kada kazes OK instaliraj, krene proces a fajlovi se preuzimaju sa lokalnog servera.
Problem je sto ovde radna stanica uopste ne vidi lokalni server za skidanje tih fajlova nego krece sa glvanog iako je jasno naznaceno odakle treba da skida i taj server (lokalni) se nalazi na spisku. Dakle krene sa onog u Nemackoj i to ti je.
Zato i pitam da li ima neko ko je radio sam Empirum da zna u cemu je caka, posto smo sve proverili, mozda ja ne znam, ali jos dosta ljudi se danas zezalo oko tog problema i daje neki ozbiljan propust vec bi ga neko video, to je neka glupost i zato se jako tesko i nalazi, pa ako je neko imao nesto slicno neka javi!
 
Kada se masina preko mreze butuje (DHCP dodeli adresu) i izvrsi PXE boot prijvi se na taj jedan jedini centralni server koji ima osim gomile tih fajlova i bazu podataka sa MAC adresama svih racunara u kompaniji, gde se nalaze licencama koje su vezane za istu itd. Odatle, kao sto sam napisao se vrsi administracija. Naprave se gurpe pa se kaze ova radna stanica ide u tu grupu ova u tu, za ovu grupu se instalira to i to itd. Kada kazes OK instaliraj, krene proces a fajlovi se preuzimaju sa lokalnog servera.
Problem je sto ovde radna stanica uopste ne vidi lokalni server za skidanje tih fajlova nego krece sa glvanog iako je jasno naznaceno odakle treba da skida i taj server (lokalni) se nalazi na spisku.

1) ping sa "nevidljivog" servera na IP (v4) adresu klijenta kada mu je DHCP dodeljena.

2) ako je moguce, ping sa DHCP klijenta na "nevidljivi" server

3) ping sa "nevidljivog" servera na "glavni" server

4) provera u dns zapisu nameservera da li je "nevidljivi" server upisan kako treba

5) provera da li klijent cita pravi nameserver

6) provera da li "nevidljivi" server ne blokira fajrevalom servise koje treba da pruza (ili ih mozda ne pruza uopste)

7) ne paniciti, narocito pored silne podrske on site
 
1) Prolazi normalno (cak mogu i da preko brauzera da se nakacim na tu adresu klijenta i da posmatram proces instalacije)

2) Moze (to je linux image) prekinem skriptu udjem u konzolu i pingujem lokalni server, radi naravno

3) Radi u oba smera i preko IP adresa i preko "imena"

4) Provereno, sve je OK, za svaki slucaj obrisano pa uradjeno ponovo i provereno

5) Da

6) Da, provereno je i to (kao prva stvar na koju sam posumnjao)

7) Ma ne panicimo nego me nervira zato sto imamo 6 fizickih servera (+ jos jedno tonu druge opreme) sve virutelizujemo postavimo gomilu viruelnih i gomilu servisa, posla da padnes na nos i mnogo ozbiljnih i kriticnih stvari proradi na prvu i nemamo nikakvih problema. E onda ono sto je u principu najlakse (cak i za konfiguraciju i za samo odrzavanje kasnije) krene da nas j**e uzdus i popreko i zato 40 radnih stanica ceka da se instalira a rok se blizi. Mislim Marfi sjasi 'leba ti.
 
1) Prolazi normalno (cak mogu i da preko brauzera da se nakacim na tu adresu klijenta i da posmatram proces instalacije)

2) Moze (to je linux image) prekinem skriptu udjem u konzolu i pingujem lokalni server, radi naravno

3) Radi u oba smera i preko IP adresa i preko "imena"

4) Provereno, sve je OK, za svaki slucaj obrisano pa uradjeno ponovo i provereno

5) Da

6) Da, provereno je i to (kao prva stvar na koju sam posumnjao)

Ja nisam strucnjak ni za IPv6, ni za PXE, a najmanje za taj tvoj Empirium, ali, iz ovoga sto si napisao, problem je:

1) ili u adresiranju
2) ili u install image
3) ili je to feature, a ne bug :D

U svakom slucaju, resenje zagonetke trebalo bi da se nadje sutra kada se procitaju logovi sa "glavnog" servera. U medjuvremenu (pretpostavljam da si ipak zagrlio neku Kraljevcanku i da se ne javljas sa lica mesta), razmisli o razlozima unutar 1).

Da li ti je nameserver koji klijent cita u LAN, ili napolju? Ako je napolju, da li daje IPv4 ili IPv6 odgovore? Posto pretpostavljam da nisi PXE telefonskim saobracajem sa nemackom, ako ti je nameserver napolju, da ne blokira tvoj ISP nesto? Da li imas dovoljno javnih IP? Ako ti je nameserver u LAN, proveri njegove logove.
 
Poslednja izmena:
jos nesto

Iz opisa je logicno da medju onih 6 servera imas i nameserver u LAN (u suprotnom, to bi bila glupost epskih razmera). Proveri da li lokalni nameserver moze da razresi MAC adresu "nevidljivog", da li MAC adresu moze da poveze sa IPv4 adresom, i da li si dobro adresirao in-address-arpa (to se valjda zove reversna adresa). Dakle, vidi kako lokalni nameserver razresava sva tri ova upita. Slutim da je najverovanije tu resenje zagonetke.

I bilo bi lepo da javis konacni rezultat
 
Posto je matrix42 partner mojoj firmi :) , a ja kao nesto treba da radim empirum, odgovori mi na 1 pitanje :

1. da li kod sebe lokalno imas bas empirum server ili software depo.

Ovo je do pxe boot imagea btw. Ako ti image stize sa centrale, moguce da nije preradjen za vas depo
U suprotnom je potrebno reinstalirati servise empiruma iz dbutila, i definistai kao repozitorijum ( u setovanjima jednog od servisa ne secam se tacno koji - da li empirum-pxe ili empirum-depot) lokalni server.
 
Dodatak proveri komunikacija sa empirum serverom da li je preko DHCP ili neki IPhelper na switchevima.
Ako je dhcp, proveri sa adminima da li su dodatne opcije na dhcp serveru podesene koje ce propustati empirumove broadcaste.
 
Prvo da se pohvalim, zaklali smo gremlina! Nasli smo sta ga je kecalo. Prokleti cashe na empirum (glavnom) serveru. Nas depo je uredno registrovan i na strani empiruma sve je izgledalo savrseno al' u cashe ostao po starom, ubili dzukelu i sve OK. Sada radi sve ko zmaj. Sada sve radi bez njega (cashe) jer su i pre neku nedelju imali problem koji nisu resili a evo ispostavilo se da je do njega. Kao brze je sa njim, ma teraj ga u PM. Off i teraj.

@igor2
Kod mene imam software depo (svaka fabrika-lokacija) ima svoj. Empirum postoji samo jedan za sve, mada se svi logujemo na njega da aktiviramo masine i podesimo sta hocemo da instaliramo.

20 workstation-a danas zavrseno.........:banana::bottle:
 
Poslednja izmena:
Aj ako nije tajna :)
Jeste u srbiji (fabrika - lokacija) ili u inostranstvu?
Posto u srbiji kolko znam tek sad potpisujemo prvu impl. empiruma kao gotovu :)
 
Nije tajna, napisao sam vec. Empirum server je u Nemackoj, software depo je kod nas na nasim serverima u fabrici u Srbiji. Kacimo se remote na njega (u Nemackoj) i odradjuemo sta je neophodno.
 
Poslednja izmena:
Sada sve radi bez njega (cashe) jer su i pre neku nedelju imali problem koji nisu resili a evo ispostavilo se da je do njega. Kao brze je sa njim, ma teraj ga u PM. Off i teraj.

Lose resenje.

Mogao si samo da osvezis kes tako sto ces "glavnom" serveru zadati dnsquery masina iz svoje mreze.
 
Ne vidim razliku. Radi isto. Nema veze sa nameserverom. Jednostavno, bio je svestan da novi software depo postoji, ali nije radilo. Brzina ista, nista se nije promenilo, radi isto i sa cashe i bez (verovatno zbog koncepcije jedan server mnogo depo-a) tako da za sada momci iz centrale ne zele da ga ukljuce, dok ne izadje novi update ili dok Matrix42 ne kaze uradite tako i tako. Meni je sve jedno.
 
Matori imas 13 postova i bacas neke nadmenosti :)
Mislim jesi video nekad empirum? Da li znas uopste kakav je softver. Nema ovo veze puno sa windows server administracijom :)
Opusti se :)
 
Nazad
Vrh Dno