Šta je novo?

Elektronski uput ja ne mogu kod lekara

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
U Petak 01.07 odlazim u DZ po Uput za Endokrinologiju, termini su rezervisani jos prosle gosine kada sam zavrsio tadasnji pregled. Od lekara u DZ dobijam obavestenje o nekom elektronskom uputu koji je on navodno popunio. Koliko sam ja pretrazivao internet od 2019 se pise o elektronskom uputu ali treba da se donesu neka pod zakonska akta da bi to radilo. Danas odlazim na Endokrinologiju DR.Subotica 13 da vadim krv i traze mi papirni uput koji ja nisam dobio u DZ. Na jedvice jade pustili su me da izvadim krv. Receno mi je da idem u DZ i da sutra necu moci da idem na pregled kod lekara endokrinologa koji me vodi preko 10 godina ako ne donesem papirni uput, navodno elektronski ne postoji na endokrinologiji u bazi a koji je lekar u DZ navodno popunio. Ko je ovde vise normalan, nigde ni slova na internetu da od 1.07 vaze elektronski uputi, ko moze da proveri da li je uopste oni koji trebaju imaju pristup bazi. Glavno da mi ne mozemo da se lecimo igraju se nasim zdravljem. Ovo se desava mutljavina kao kod izabranog doktora i programa koji je povucen sa google play, program radi, pokazao mi covek sad na endokrinologiji a ja nisam mogao da za 6 meseci upisem svog izabranog lekara i da koristim program, sve sto sam uspeo je da se iscackalo neko je objavio da su se podaci pacijenata mogli od strane autora koristiti i deliti pa je zastitnik gradjana stavio primedbu na to itd...Posle toga program je naprasno povucen sa google paly.
 
Srbistan drugo nisi mogao ni da očekuješ. Ovo mu isto dođe kao sa elektronskim potpisima. Potisao dokument elektronski, oni kažu ne prihvatamo, a državna ustanova, treba ti odštampan primerak sa udarenim pečatom, mi radimo po pravilniku iz 1987. godine koji još nije promenjen. :ROFLMAO: Tako i ovaj tvoj problem, bolnice izdaju "elektronske" upute za koje niko ni ne zna da postoje, a kamo li da znaju kako se to koristi.
 
@lega99 elektronski uputi i termini kod lekara se zakazuju kroz sistem IZIS i ne mogu da ne postoje u sistemu.
Ono što može da se desi je da tvoj lekar endokrinolog nema u IZIS-u slobodnih termina za pregled kad to tebi treba.

Naravno, možeš uvek pisati zaštitniku prava pacijenata (ne zaštitniku prava građana).
 
@lega99 elektronski uputi i termini kod lekara se zakazuju kroz sistem IZIS i ne mogu da ne postoje u sistemu.
Ono što može da se desi je da tvoj lekar endokrinolog nema u IZIS-u slobodnih termina za pregled kad to tebi treba.

Naravno, možeš uvek pisati zaštitniku prava pacijenata (ne zaštitniku prava građana).
Vidis da mogu, kao sto sam napisao,pregled a pre toga vadjenje krvi rezervisan je termin jos prosle godine kod lekara koji me vodi na endorinologiji. Znaci zavrsim pregled, odmah se utvrdjuje termin za sledecu godinu. Do prosle godine odem u DZ ponesem nalaz endokrinologa na kome pisu termii za sledecu godinu, dobijem papirni uput i idem kod endokrinologa. Sad po ustaljenoj proceduri otisao u DZ kod svog izabraog lekara, kaze nema papirng uputa samo elektronski, navodno po papirima od endokrinologa gde su rezervisani termini za ovu godinu popunjen elektronski uput. Danas odem nema elektornskog uputa ni od korova, il neko nema pojma uglavnom saopsteno mi je da ce eto odraditi vadjenje krvi ali da se sutra ne pojavljujem ako nemam papirni uput.. Zastitinik prava pacijenata je placeno lice DZ i ono radi u njihovu korist, iskusio sam davno ponizenje kad sam menjao izabranog lekara jer se prethodni drao na mene sto dolazim 2 dana ranije po lekove a ja sam tezak srcani bolesnik i dijabeticar. Moj endokrinolog je jedan od najpoznatijih u Srbiji i zna dobro sta radi, prosle godine me je presekla korona pa sam deo obavio a drugi deo ne jer je bio zabranjen pristup bolnicama, bez ikakve direktive profesorka je uzela nalaze svih svojih pacijenata i zvala nas kuci i davala savete i konsultacije. Cim je dekretom nestala korona odmah sam pozvan i zavrsio sam kompletno kontrolni pregled. Evo sad dekretom nema korone, uzas pacijenti retko ko nosi masku, niti ih ko opominje niti imaju imalo savesti da makar u zdravstvenoj ustanovi trebalo da stave masku.
Mislis da ima vajde da se zalis, zalio sam se komunalnoj, zalio sam se gradjevinskoj inspekciji itd, sve su to call centri gde te zamajavaju i kad shvatis da nista nije preduzeto kazu e sad morate da dodjete na tu i tu adresu i da podnesete pismenu zalbui tako u nedogled. Pa pogledaj ovu novu pricu oko nekog urologa u Srbiji, kao pacijent nije imao uput zato ga lekar nije primio nego je otisao, a bilo jos pacijenata, prvo je bila frka kako je smeo pa onda odjednom izvinjavamo se nisu imali uput, ceflo im se da idu kod lekara,bajke za decu....
 
Poslednja izmena od urednika:
Zamolio bi sve dobronamerne da mi nadju na netu, ja nisam uspeo da nadjem ni slovo kad je uveden elektronski uput, preciznije kad su izglasana podzakonska akta koja to omogucavaju. 2019 je predlozeno da se uvede elektronski uput ali podzakonska akta nisu to omogucavala i potrebno je tada po pisanju na netu najmanje 18 meseci da se to zakonski sredi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pogledaj Zakon o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva ("Sl. glasnik RS, 123/14, 106/15, 105/17 i 25/19), Pravilnik o obrascima i sadržaju obrazaca za vođenje zdravstvene dokumentacije ("Sl. glasnik RS, 109/16 i 20/19) i Pravilnika o obrascima u sistemu zdravstvene zaštite ("Sl. glasnik RS, 31/21) koji su uslovili izmenu Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanaj prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u smislu brisanja član 109. tač. 2), 3), 4), 5) i 10), čl. 111. i 112. tog pravilnika, pa je samim tim i Obrazac O3-2 (Uput za ambulantno-specijalistički pregled) prestao da postoji u pravnom sistemu RS u papirnom obliku u kojem je ranije postojao.

Nema na čemu.

EDIT: Da ti bude lakše od 08.04.2021. godine, ova "priča" koja je otpočela još 2010. godine, je kompletno zaokružena, tj. pisani uputi više nisu u primeni, uz napomenu da je prethodnih 5 godina bio na snazi dvostruki sistem gde su se preferirali elektronski, ali su važili i pisani uputi.

EDIT2: Sad čitam drugi deo tvog drugog maila, druže zaštitnik prava pacijenata u zdravstvenoj ustanovi (koji jeste bio zaposleni ustanove) ne postoji od 2013. godine, kada je njihovu funkciju preduzeo organ lokalne samouprave koji nosi isti naziv a funkcionišu pri Savetu za zdravlje.
 
Poslednja izmena:
@Čika_Kure,

Hvala na kompletnim informacijama ali bi te dematovao jer se ja lecim od 2003 kada sam imao prvi infark i dobio dijabetes 2 i do prosle godine pisani uputi su bili u opticaju. Bili su i ove godine kada sam isao na kontrolni pregled na VMA ali to je druga kuca koja nema veze sa civilnim zdravstvom. Kolko se prisecam oznacavanja "Sl. glasnik RS, 31/21 je omogucio da se ukine pisani uput. Ova i kompletna prica pocela je davne 2003 kada sam isao na sastanke u ministarstvo za nauku i tehnologiju i poceci dogovora oko pravljenja zajednickog informacionog sistema za celu drzavu. Ovo oko zastitnika nisam imao pojma jer posle onog ponizenja nisam imao volje da isteruem pravdu i unistavam sebi zdravlje, usput nemam pojma gde ti je taj Savetu za zdravlje. Jedino sto sam se jos cimao je zakon o zastiti potrosaca i veliku nesebicnu pomoc advokata iz tih udruzenja. Bio sam u DZ lekar pokazuje da je sve odradio kako treba ali drhti i ne sme da odstampa, ko je zahebo stvar, dal azuriranje baze radi, znam samo da sam ga danas duvao. Videcemo sutra... :)
 
^ Druže vidim da si besan, ali ne znam šta nisi razumeo u mom postu gde sam napisao da od 08.04.2021. godine važi samo elektronski uput, a da su pet godina pre toga u opticaju bila oba uputa i elektronski i pisani, a pre 2016. samo pisani...

Ti pišeš da su do prošle godine pisani uputi bili u opticaju, i "demantuješ" mene koji pišem da su bili u opticaju do aprila ove godine. 😊

Uglavnom, razumeli smo se mislim da je tvoj izbrani lekar sve uradio kako treba, a ovi koji rade administraciju kod tvog endokrinologa greše kad kažu da ti treba pisani uput, jer taj uput više ne postoji.

Puno zdravlja ti želim.

Edit: Ako krenu sutra da ti mlate, traži pravnika i navedi mu ovaj poslednji pravilnik pa neka se sam uveri da su pisani uputi ukinuti. Ako ti i dalje traži pisani uput, traži da ti to napišu napismeno i pravac kod zaštitnika prava pacijenata (samo kucaj mesto iz kojeg si da vidiš gde je kancelarija zaštitnika za tvoju opštinu). Ako ti ne zakažu termin ni na intervenciju zaštitnika, odeš kod svog endokrinologa privatno (jer svi rade i privatno) i sa tom papirologijom od zaštitnika (sa pozivom na elektronski uput) refundiraš pare od ustanove putem RFZO.
 
Poslednja izmena:
@Čika_Kure,

Sve je OK, ja mozda dobro ne ukapiram nesto sto napises, jer od 5 ujutro idem sa jednog kraja Beograda na drugi i plus jos na internet. 👍
 
Danas su svi imali problema jer su kao radili nešto sa updatima, od sutra bi sve ponovo trebalo da radi, po njihovim rečima
 
Danas su svi imali problema jer su kao radili nešto sa updatima, od sutra bi sve ponovo trebalo da radi, po njihovim rečima
Iako sam juce proveravao kod mog doktora i sve je bilo ok, danas opet ne postoji elektronski uput na salteru endokrinologije...
 
Bože me sačuvaj zemlje. Ovde ko je bolestan bolje da ima para. Tebi lega99 svaku sreću želim svim srcem.
 
@lega99

problem nije sam IZIS problem je onaj budjavi sistem importovan iz makedonije tj Heliant sa kojim mora da komunicira IZIS. Ako si na internoj B (endokrinologija) KCS nisam siguran da oni uopste koriste heliant ili neki drugi sistem koji komunicira sa IZIS om.

Inace procedura bi trebala da izgleda ovako:
Od izabranog lekara dobije uput za "prvi pregled" kod tvog specijaliste.
Odes kod specijaliste (na osnovu LBO bi na salteru ili gde predajes knjizicu morao da izadje tvoj termin ako je IZIS uredno uvezan).
Nakon obavljenog pregleda specijalista odredjuje dinamiku kontrole u zavisnosti od efikasnosti terapije i potrebe za pracenjem.
Ako je kontrola za manje od 6 meseci lekar specijalista bi morao da ti na kraju pregleda zakaze datum , taj datum ce da vidi izabrani lekar i da ti ga rezervise i procedura je ista.
Ako je kontrola na period od 6 meseci, 1 god to automatski znaci da je stanje stabilno pod odredjenom terapijom i da dalje pracenje preuzima izabrani lekar u slucaju da dodje do pogorsanja ili nakon 6 meseci lekar smatra da treba pregled specijaliste opet izdaje uput za "prvi pregled".
Bar je tako nekako to trebalo da izgleda.
E sad nase primarno zdravstvo i nije bas na nivou kao na zapadu da moze da adekvatno prati hronicne bolesnike pa je postala neka navika da se ide kod specijalista a to nije bas tako zamisljeno preko svih tih sistema ne bi specijalista trebao da ima veliki broj kontrolnih pregleda vec mnogo vise prvih pregleda jer ako ima vise kontrola to u prevodu znaci lekar lose stabilizuje stanje pacijentu valjda su zbog toga napravili zavrzlame oko vrste tih uputa, zakazivanja termina kontrola, prvih pregleda itd itd...
 
@adachi,
Ja se lecim vec preko 10 godna u KCS dr.Subotica, institut za endokrinologiju. Poceo sam kao pokusni kunic tako sto sam pristao da na meni isprobavaju insulin iz EU koji nikad nije ovde primenjen jer je preskup i plus kod nekih kao kod mene izaziva jaku mucninu.Posle toga po nasim propisima pocinjes sa najgorim insulinom da bi na kraju posle godina i godina dosao do najboljih za nase prilike. Ja idem jednom godisnje na kontrolu u KCS dr.Subotica. Iako od specijaliste koji me vodi, ja tamo imam i karton dobijem dijagnozu, terapiju i uputsva za lekara u DZ samo jedno mi je do sad u DZ uradjen tromesecni secer. Koliko sam ja skontao fora je da nestane papirni uput da ne mozes da odes privatno i trazis povracaj para, oni tvrde da sistem radi a radi tamo gde je to uvezano sa tim softverom. E sad dokazi ti kao obican gradjanin da njihov sistem nije uvezan i da ti neko izda potvrdu i da ides private i trazis od rfzo povracaj para. U DZ lekari dobijaju direktive i naredbe kao da sve funkcionise i kao da tece med i mleko u nasem zdravstvu. Nekad su postojala savetovalista za dijabeticare u DZ pa su specijalisti bili rastereceni. Evo sad gledam dijagnozu, nema svih lekova, do prosle godine bile su upisane sve dijagnoze i svi lekovi, sad samo pise 2 vrste insulina i nista vise. Znas i sam da lekovi moraju da se uparuju i da neki ne pasuju sa drugim lekovima, sad je to lutrija. Koliko su sve to Potemkinova sela pokazuje i primer o kokem sam pisao zakazivanje pregleda preko mobilnog, 6 meseci nisam uspeo da mi se zavede u bazu rfzo moj izabrani lekar, pisao sam i bogu i ocu u zdravstvu. Na kraju kad je neko okacio da je prog za zakazivanje bio pod istragom zastitinika gradjana jer je sadrzao klauzulu da moji podaci mogu da se dele ili prodaju program je naprasno obrisan sa google play. Koliko vidim ko ima para prezivece ko nema nece, ja nema vise odakle da placam i dajem.
 
Nase zdravstvo je uzasno i ne da mu treba reforma nego treba reforma celog skolstva zajedno sa zdravstvom. Ogroman broj lekara, sestara, tehnicara je nestao iz drzavnog sistema sto po zemljama EU sto po privatnim ustanovama jer iz licnog iskustva tvrdim da svi oni koji se drze nekih osnovnih pravila medicinake etike budu samleveni u ovoj drzavi do te mere da se osecaju marginalizovano u ovom sistemu.

Problem oko uputa je samo jedan od nacina kako unosenjem neke novine koja treba da olaksa rad svima nastaje razotkrivanje svog haosa koji se krije u nasem zdravstvu.

Veruj da ima problema vezano za interne elektronske upute unutar iste ustanove izmedju odeljenja-laboratorije-mikrobiologije mogu misliti na sta to lici na relaciji DZ-bolnica...

Da je srece savetovalista bi i dalje postojala a i da ne postoje bar bi mogla da se napravi reforma da sistem bude slicniji nemackom gde ce izabrani lekar da bude specijalista interne medicine - porodicne a ne da lekar posle studija nekad i sa upitnih fakulteta tipa Focha i K. Mitrovica se pojavi i treba da odlucuje ili daje savete hronicnim pacijentima gde nije samo poenta prepisivati terapiju mahinalno.

Zvuci logicno da tim nacinom zele da samnje broj refundacija ali bez pisanog traga nazalost ce pri svakom problemu da trpi onaj koji to ne bi smelo ni u kom slucaju - pacijent.

Ne znam u kom pravcu ovo sve ide ali meni sve vise lici da se priprema shift od drzavnog ka privatnom sektoru sto osoblja sto pacijenata koji mogu to da prisute a ostali ce da budu na milosti sistema i ostataka isto...

sto se insulina tice tu se vrti ogroman novac pa ne mora da te cudi potreba za izmisljanjem tople vode. Primer za koji ja znam je po meni licno uzasan gde su ljudima menjani long acting Levemir pod kojim su ekstra regulisani za Tresibu koja je skuplja, novija ali je bilo problema oko adekvatne regulacije sto je ukljucivalo i hiper/hipoglikemije znatno povecanje doza i sl.

Ne znam sta da ti kazem osim da budes istrajan i da se boris za svoja prava, da se vise ljudi podigne (ali ne sa osudom lekara, sestara koji su samo produkt nakaradnog sistema) vrv se nesto i pocelo menjati. Ovako je neka atmosfera med radnik vs pacijente a obe strane su u losem polozaju (pricam o savesnim koji zapravo rade svoj posavo kao i o razumnim pacijentima).
 
Nazad
Vrh Dno