Šta je novo?

Elektro i samovozeci automobili

hsv.stoned

Audio Guru
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poena
113
Svake zime je Beograd najzagadjeniji grad u EU. Zbog auta? Ne, vec grejanja.
Pa ajmo onda svi na struju da se grejemo, to je eko, cisto i... Oh wait....

Samo da dodam - Ne samo BG već svi iole veći gradovi u Srbiji.
To je odavno poznato ali je najbolji dokaz ono ekstremno zagađenje u svim gradovima, za vreme zaključavanja na proleće 2020. godine. Lično sam krajem marta i početkom aprila 2020. godine (preko dobro poznate aplikacije) video rekordna zagađenja u mom gradu, i još čitavom nizu većih gradova u SRB. Bukvalno sa minimumom saobraćaja, u toku totalnog zaključavanja, zagađenja su rušila (svetske) rekorde. Sve zbog prljave industrije, prljavog grejanja, TE i ostalih, dobro poznatih zagađivača. A ogroman deo planete ima još veće probleme u tom smislu.

Ali ne vredi, nova agenda očekivano ima svoje pomahnitale IFLS botove i to je to, već viđeno mnogo puta u novijoj istoriji.

Poslednja izmena:

sam633

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poena
83
jer struja može da se generiše na mnogo načina, za razliku od benzina koji možete samo da kupite na stanici. Npr. ako se baterija skroz potrošila, možete da zamolite vozača ispred da vas šlepuje samo 500m ili kilometar i imaćete dovoljno % da stignete do najbližeg punjača, jer se baterija dopunjava šlepovanjem tj. okretanjem točkova i elektromotora. :)

Da, ali ne postoji perpetum mobile.

EV vozilo koje vuče drugo EV vozilo i pritom je drugo EV vozilo u stanju regenerativnog kočenja, to samo znači bespotrebno veći utrošak energije za prvo EV vozilo, jer mora i da savlada regenerativno kočenje drugog EV vozila.

Može se uzeti običan generator naizmenične struje na biciklu iliti narodski "dinamo".

Svako će primetiti razliku između otvorenog električnog kola i zatvorenog električnog kola na dinamu, gde se kog zatvorenog električnog kola (neki potrošač, sijalica ili kratak spoj), dinamo dosta teže okreće.

Ako se u vožnji dosta koristi regenerativno kočenje, dobije se ovako nešto:

mnt

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.07.2017
Poena
28
Tako mlad a tako lepo spinuje! Politika za tebe decko o'ma! To je trazen kalibar u odredjenim krugovima.
Problem je sto vi mladuncad smatrate da sve sto ne novo aka nova tehnologija, da je to automaCki dobro i napredno. Prc, nece da bidne a i ne mora da znaci...
Klasika, čim neko ostane bez argumenata, odmah ide lični napad. Kakve veze sa bilo čime ima koliko neko od nas ima godina? Zamolio bih da se diskusija drži teme, a ne da se polemiše o ličnim karakteristikama članova foruma.

Svake zime je Beograd najzagadjeniji grad u EU. Zbog auta? Ne, vec grejanja.
Pa ajmo onda svi na struju da se grejemo, to je eko, cisto i... Oh wait....
Isti problem ces imati kada pocnu da se kotrljaju vise ev vozila na ulicama.
Jer boze moj, ev je "ekolosko" vozilo i to samo zato jer je termo elektrana daleko i ne vidis koliko je uglja sprzila da bi ti bio ekoloski napredan. To je problem.
Naravno da je grejanje na struju čistije, mora biti, po definiciji, zato što se struja može dobiti na čiste načine. Ali čak i ako se dobija iz termoelektrane (a otkud ti znaš da se ja ne grejem na Đerdap?), ta termoelektrana manje zagađuje, jer ne purnja direktno u mikro okolinu gde ljudi žive, a i ima bar kakve-takve filtere. A kad komšije u kućama oko mene zapale neke kancerogene materije, direktno mi to ulazi u nos, a termoelektrana udaljena kilometrima od mene sigurno ima značajno manji uticaj.

Da ne govorimo o tome da ja mogu da se i grejem i vozim auto na energiju sunca i vetra. Ako se stavi dovoljno panela, vetrogeneratora i baterija, dnevna ili godišnja varijacija u generisanju nije nikakav problem.

EV vozilo koje vuče drugo EV vozilo i pritom je drugo EV vozilo u stanju regenerativnog kočenja, to samo znači bespotrebno veći utrošak energije za prvo EV vozilo, jer mora i da savlada regenerativno kočenje drugog EV vozila.
Apsolutno tačno. Ali ja sam pisao o ekstremnoj situaciji, koja se nekome neće desiti nikad, a nekome možda jednom u više godina. Uopšte nije problem vući EV par kilometara dok regenerativno koči, evo primer u praksi:

Za samo 5,5 km napunili su Teslu 9% što mu je bilo dovoljno za oko 40 km vožnje.

Poslednja izmena:

bakara

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.01.2005
Poena
113
ne vidim ni sto bi ga morao vuci.
zar ne bi bilo logicnije da moze da ga dopuni u mestu na kabl?
nije to benzin da mu treba kabl i levak.

Treba mu samo kabl i baterija, a oba auta to vec imaju.

mnt

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.07.2017
Poena
28
Konkretno taj BMW nema opciju V2G/V2L tj. da može da u suprotnom smeru da šalje električnu energiju iz svoje utičnice. Deluje glupo, ali očigledno nije default stanje da može u oba smera, nego mora da se doda neki hardver za to. Nažalost većina električnih automobila danas to nema, ali sve više modela izlazi koji to imaju, a na kraju će svi imati. Za sada to imaju Nissan Leaf, Kia EV6 i Hyundai Ioniq 5 (možda sam neki model propustio), a među onima koji uskoro izlaze na tržište su i Toyota bZ4X, kao i neki Genesis modeli.

ioniq5_220.jpg
Na slici je prikazan Hyundai Ioniq 5 kako puni Hyundai Konu.

Poslednja izmena:

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
113
Ali čak i ako se dobija iz termoelektrane (a otkud ti znaš da se ja ne grejem na Đerdap?), ta termoelektrana manje zagađuje, jer ne purnja direktno u mikro okolinu gde ljudi žive, a i ima bar kakve-takve filtere
Ne znam kako ocekujes da te pored ovakve izjave neko ozbiljno shvati?
Citajuci post na koji je Marty reagovao (ne zameri mu, on je takav, odavno izgubio volju da crta ljudima) sam i ja pomislio da si neki klinac.
Jer da si stariji, ne bi odvaljivao ovakve gluposti koje nastavljas da pricas.
A gluposti (ne shvati kao uvredu vec cinjenicu) su zato jer da si stariji, znao bi da medijske price i realnost nemaju veze sa vezom.
Ako Nemacka, koja odavno fura eko pricu koristi skoro 40% termo elektrane od ukupne proizvodnje struje a gde god se okrenem vidim samo solarne panele i vetro generatore, sta je onda u Srbiji?
Da ne spominjem da se uvozi dobar deo iz Poljske koja je gle cuda, uz pomoc Nemacke izgradila gomilu termo elektrana. Zasto Poljska? Jer nemaju tako rigorozne (citaj ni 20%) zakone o zastiti okoline. Znaci ja cist i vozam se eko, Poljaci pomrite.
Na to je Marty aludirao, jer nemamo tehnologiju za jeftinu i cistu struju koja ce podmiriti sve potrebe. Zato sada ekperimentisu sa velikim torijum reaktorima gde ce biti veselo ako ne bude ispunio ocekivanja.
Solar i wind pokrivaju mali procenat, cak i da pokrijes svaku kucu sa solar taj visak energije treba skladistiti negde i onda dolazi prica o baterijama... I tako u krug, gde svaka strana skriva negativne aspekte i mediji poturaju ono gde se vidi dobar profit.

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
113
Ispravka:
Upravo pricao sa frendom koji je bio zaduzen za tehnicku ispravnost nuklearki u Nemackoj, od kojih su od 24 ostale samo 2 i uskoro se i one da se gase.
Posto zbog povecane potraznje struje a zeleni hoce da ugase sve termo, zajednicki su izgradjene 8 nuklearki sa Francuzima na granici sa Francuskom.
Do kraja marta ce cena dizela dostici cenu benzina gde ce ogromne takse da finansiraju struju a kada se ev omasovi, ide se na postepeno dizanje cene struje koja je i ovako najskuplja u EU.
Lep plan, videcemo kako ce biti u praksi...
Kao sto rekoh, lako je biti zelen kada zagadjujes tudje dvoriste..

nightshadow

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.11.2014
Poena
83
Gase 24 nuklearke zbog zasto? To je valjda najcistija energija za koju znamo.
Msm ne kontam zasto se gase 24 nuklearke a onda se gradi 8 novih :D

Space Beer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poena
113
Zato što su budale. Ceo svet je poludeo.

Svako postrojenje, od obične zgrade do NE, ima svoj rok trajanja. A ako je remont skuplji od izgradnje novog, onda se gasi. Ali u DE je nešto drugo, tamo su im prodali priču da su vetar i sunce (bliska) budućnost

Marti Misterija

Super Audio CD
VIP član
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poena
83
Sve suprotno od istine... Ali važno da si se ti nasladio. Nikad mi neće biti jasni ljudi koji su protiv novih tehnologija.

Klasika, čim neko ostane bez argumenata, odmah ide lični napad. Kakve veze sa bilo čime ima koliko neko od nas ima godina? Zamolio bih da se diskusija drži teme, a ne da se polemiše o ličnim karakteristikama članova foruma.

Pa čekaj sine moj, kako sad ovo!? Prvo ja kao retrogradan/kapicaodfolijenaglavi i pljuc na čika Martija a posle kad ja vratim pljuc, koji je naravno veći i zeleniji jer sam mnogo stariji, onda kmee kmee... Naravno da je bitno koliko imas godina, da možemo da malo prilagodimo nivo diskusije tvojim kognitivnim sposobnostima. To se zove uviđajnost!

Voleti tehnologiju i tehnički napredak je OK, ja sam erli adopter svega što postoji a vezano je za digitalno, od ZX81 pre 40i kusur godina, do digitalnog zvuka i digitalne fotografije, što će reći da baratam tehnologijama pre nego si bio apstraktna misao u glavama svojih začinitelja.

Problem sa vama nubićima je što ste "nove tehnologije" zaodenuli sa kvazireligijskim stavom, odbacivši mogućnost svake kritike i kritičkog razmišljanja. Imate svoje gurue (pu, pu, pu da se ne povampiri vračarsko-čikaški mesija) i sve što vam apostoli tipa Mask i slični "nezavisni vizonari" vrlog novog sveta kažu, vi gutate ko klinci komunizam pre 100 god.
Gase 24 nuklearke zbog zasto? To je valjda najcistija energija za koju znamo.
Msm ne kontam zasto se gase 24 nuklearke a onda se gradi 8 novih :D
Nuklearka ima rok trajanja, stare su imale oko 30-35, novije do 50 god.
Ne da nije cist oblik energije nego, na stranu nuklearni otpad.
Ono što neće da kažu je da posle roka trajanja sledi demontaža NE a to kosta 1.5-2x cene izgradnje nove u vreme demontaže. Sve što se demontira tretira se jednako kao nuklearni otpad, tako mora da se storidžuje. Pakao kako god da okreneš.
Struja će, kao i svi energenti otići pod nebo, a [email protected] je samo faza otimačine dok se ne dođe do vodonika, što će reči za oko 15 god koliko ja pratim, a pratim, stvari.
U međuvremenu šišaj ovce, puni račune uticajnih Jutjubera sa šuškama, i gledaj kako se ista ekipa smeje opštoj gluposti!

EDIT - da napomenem, tako vreme došlo! Ljudi su bili na Mesecu, vakcinisan sam 3x i Zemlja nije ravna! OK!?

Poslednja izmena:

mnt

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.07.2017
Poena
28
Ne znam kako ocekujes da te pored ovakve izjave neko ozbiljno shvati?
Očigledno sam zaradio određeni broj lajkova na porukama, dakle možda me je neko ozbiljno shvatio (ma jok, i oni su sigurno "glupi klinci" pa zato lajkuju). A s obzirom da se oko jedna trećina električne energije u Srbiji generiše iz hidroelektrana (izvor), šta sam mogao pogrešno da izjavim? Kako ti možeš da znaš da li se ja u ovom momentu grejem na hidro energiju ili na termo energiju? Stalno ti argumenti kako je struja prljava u Srbiji, ali nije sva, nego dve trećine. Druga stvar, naravno da termoelektrane imaju efikasnije iskorišćenje energije u odnosu na prosečno domaćinstvo, isto važi i za filtere. Tako da, umesto što samo napadaš lično ("kako neko može ozbiljno da te shvati"), zašto jednostavno ne odgovoriš argumentovano tj. konstruktivno napišeš šta je to što sam loše napisao, da me ispraviš, da bih mogao da naučim, pošto sam po vama mlad (a nisam). Kako vi starci mislite da prenesete znanje mladima ako ste tako zadrti?

"Ne zameri mu, ali da, ti si klinac i pričaš gluposti".
Sjajno, i ti imaš kompleks oko toga koliko neko ima godina. Najgore je što matorci misle da su popili svo znanje ovog sveta, a u stvari istina je da su oni uglavnom ekstremno konzervativni, vrlo odbojni prema bilo kakvim promenama itd. A da im se slučajno promeni stav nakon što su im prikazani konkretni argumenti? Nikad. Ali ne brinite, vaše nije da mnogo mislite, na mladima svet ostaje, a mladi će naravno izabrati čiste tehnologije, za razliku od vas. Možete da branite prljave tehnologije koliko hoćete, ono što je bolje će pobediti, kao uvek do sad u istoriji napretka tehnologije.

Osećam se ovde kao da vas u vreme konjskog prevoza ubeđujem u automobile. Zašto bi se išlo u apoteku po gorivo kada konj sam pase travu i može besplatno da te vozi? Vreme će pokazati da su EV sigurno budućnost, posebno što su se već dokazali u sadašnjosti. Neko će čitati ove poruke za 10 godina i smejaće se vama koji negirate to.

Naravno da je bitno koliko imas godina, da možemo da malo prilagodimo nivo diskusije tvojim kognitivnim sposobnostima.
Zamolio bih moderacioni tim @PJ da upozori ili kazni ovog korisnika s obzirom da je prekršio opšta pravila foruma:
U skladu sa prethodnom tačkom, zabranjeno je vređanje drugih članova foruma. Pod vređanjem se podrazumeva i ismevanje drugih korisnika zbog njihovog neznanja, neobaveštenosti i slično.

I eto, @Marti Misterija ceo tvoj post se uopšte nije dotakao teme, niti si u stanju da odgovoriš na bilo koji moj argument, već si pisao samo lične uvrede. Ništa na temu nisi napisao.

Matorci uvek krenu u odbranu kako su oni matori, čim nemaju neki drugi argument. Pazi sad, argument je "ja sam koristio ZX81 pre nego što si ti bio apstraktna misao u glavama svojih začinitelja" (još jedna uvreda). Kakve to veze ima sa bilo čime? Misliš da si superiorniji zato što si stariji? Zamislite koji je to kompleks ličnosti, kada mu ne ostane ništa drugo osim da kaže kako on ima više godina, a pritom ništa konstruktivno nije doprineo temi.

A odakle uopšte ta diskriminacija o starosti na ovom forumu? Ne osećam se prijatno ovde zbog ovolikih ličnih napada, a sve samo zato što sam preneo činjenice i izjave vlasnika EV u vezi sa onom olujom na I-95. Čemu to?

I zašto ste toliko ubeđeni da je jedino bitan datum registracije na ovom forumu? S obzirom da ste toliko matori i mudri, zar ne znate da i čovek od 60 godina može da se u 2022. godini registruje na ovaj forum? Ili ste mislili da je taj datum u direktnoj proporciji sa godištem korisnika?

U svakom slučaju, pošto sa vama dvojicom ne može da se vodi konstruktivan razgovor o električnim automobilima, evo spustiću se na vaš nivo:

@Marti Misterija Na osnovu informacija koje si ostavio u poslednjoj poruci (ZX81), ja sam najverovatnije stariji od tebe, ili smo tu negde. Šta ćeš sad? Ostao si bez argumenata jer sam ti oduzeo poslednji. :)

Ne razumem zašto uopšte dolazite u ovu temu ako ste protiv električnih automobila. To bi bilo kao kada bi ljubitelj benzina ušao u temu o dizelu i napisao "dizel je s*anje". Kako je na taj način doprineo temi? Ako želite da nastavite konstruktivnu diskusiju, molim vas pišite o temi, a to su električni i samovozeći automobili, ja ću da se potrudim da odgovorim nešto konstruktivno, a možda i svako od nas nauči nešto novo, jedni od drugih. Ako ne, ništa, nastavite da pišete o godinama i nadmudrujte se ko je pametniji...

Poslednja izmena:

Space Beer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poena
113
Niko ne negira da su EV budućnost. Uostalom, ako su proizvođači najavili da za 20-ak godina prestaju da proizvode SUS motore, šta drugo možemo mi da kažemo i radimo? Govorimo da EV nije ekološko rešenje ništa više od malog i štedljivog SUS motora.

Kada bi automobili sa SUS motorima ostali kao jedini potrošač fosilnih goriva, planeta bi bila zelenija nego kada bi preko noći sve njih zamenio električnim, a sve drugo da ostane kako jeste

Što se godina tiče, moraš da shvatiš i da stariji ljudi uglavnom imaju više (radnog) iskustva i možda su bili uključeni u proces čišćenja prljave industrije. Ili jednostavno poznaju lično ljude koji se bave novim tehnologijama već dugi niz godina i veruju njima pre svega.

Poslednja izmena:

Marti Misterija

Super Audio CD
VIP član
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poena
83
@mnt
Ja bih te samo zamolio da iskopiras ovaj svoj post, sacuvas ga negde i udaris rimajnder da ga procitas za 20-30 god. Doziveces takav transfer blama, nadam se nista manji kao ja dok procitah ovo tvoje pisanije.
Klasične dečije fantazije - matorci konzervativni i glupi, mladi napredni vizionari, sve razumeju i bolje znaju!
Post ti vrca od zamena teza i generalizacija, sto govori o neiskustvu, mladalačkoj qrchevitosti i nažalost neobrazovanosti. Sve je to ok, svi smo manje više bili takvi u tvojim godinama.

U mojim godinama naučiš da je potpuno besmisleno davati bilo kakve argumente ljudima sa tvojim majnd setom i godinama. Ti sad nastavi da verujes u to kako smo mi matorci piglu i volimo prljave tehnologije a vi mladi ste do cojones progresivni.

Mali info za tebe! Prvi ekološki skup u SFRJ sam ja organizovao u SKC 1986 godine! Hapšen i tučen od strane tajne komunističke policije zbog toga!
Misliš ti da si progresivniji i "zeleniji" od mene!???

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
113
Ova mi dobra, karikiram: ja se grejem na Djerdap, ostali na Obrenovac.
Znaci ja na Novom Bg koji je na Djerdapu imam cist vazduh, prljavi sa Dorcola koji je na termo ne prelazi Savu...
Kada sam '98 bio Obrenovcu blok A i da sam spomenuo e od ekologije, mislim da bi me bacili momentalno u pec :)
No i mi smo bili mladi i glupi (citaj u teskom deficitu sa iskustvom i mudroscu) pa vremenom upoznas ljude, proputujes malo svet i lagano se okice otvaraju...
Takodje "ja cu da pljucnem malo pa cu prijavljujem ko uzvrati" ne prolazi ovde.
Ocigledno je da pojma nemas kako energetski sistemi funkcionisu, koliko kostaju, koliko zagadjuju i kolika je cena tranzicije i promena sistema. To ces saznati kada krenu da te odvaljuju po dzepu i onda neces biti vise tako zeleno pozitivan, sto je uvek epilog ovakvih prica (pitaj obicnog nemca sta misli o eko promenama).
Da zakljucimo besmislenu diskusiju:
Niko ovde nije protiv ev vec nacina na koji se prezentira kao spasioc svih ekologija sto je jako, jako daleko od istine.
Po meni, makar sto se vozila tice, najbolji ikada ekoloski potez je uvodjenje regulativa za izduvne gasove. Te regulative su smanjile 95% stetnih izduvnih gasova.
Cak i pored strogih zakona, najveci gigant je isao na prevaru i svi znamo kako se zavrsila afera sa VW - platite koju milijardu i nikom nista, niko nije zavrsio u zatvoru, dobro de, malo ste vise zagadjivali, zaboravicemo...
Nit cist vazduh niti buducnost niti zelenilo nije bitno - samo pare i pare, tacka.
Sve ostalo su price za reklamu, hajp i skupo uvaljivanje "novih" tehnologija.
Nigde ne citas koliko afrikanaca ili indonezana umre jer rukama kopaju uranijum ili litijum.
Nigde ne citas koliko kineza umre u i zbog metalne industrije da bi napravili jeftiniji celik.
Nigde je citas koliko indijaca umire jer im se uvaljuje sa sitne pare svo ne preradivo smece iz eu.
Ali bitno da citamo kako je nemac ili amer sklopio jeftino ev auto ili nuklearku u belim rukavicama i vice iz novog ev auta "ja zelen, zivela ekologija!".

giovanni

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
07.08.2000
Poena
28
Pa čekaj sine moj, kako sad ovo!? Prvo ja kao retrogradan/kapicaodfolijenaglavi i pljuc na čika Martija a posle kad ja vratim pljuc, koji je naravno veći i zeleniji jer sam mnogo stariji, onda kmee kmee... Naravno da je bitno koliko imas godina, da možemo da malo prilagodimo nivo diskusije tvojim kognitivnim sposobnostima. To se zove uviđajnost!

Voleti tehnologiju i tehnički napredak je OK, ja sam erli adopter svega što postoji a vezano je za digitalno, od ZX81 pre 40i kusur godina, do digitalnog zvuka i digitalne fotografije, što će reći da baratam tehnologijama pre nego si bio apstraktna misao u glavama svojih začinitelja.

Problem sa vama nubićima je što ste "nove tehnologije" zaodenuli sa kvazireligijskim stavom, odbacivši mogućnost svake kritike i kritičkog razmišljanja. Imate svoje gurue (pu, pu, pu da se ne povampiri vračarsko-čikaški mesija) i sve što vam apostoli tipa Mask i slični "nezavisni vizonari" vrlog novog sveta kažu, vi gutate ko klinci komunizam pre 100 god.

Nuklearka ima rok trajanja, stare su imale oko 30-35, novije do 50 god.
Ne da nije cist oblik energije nego, na stranu nuklearni otpad.
Ono što neće da kažu je da posle roka trajanja sledi demontaža NE a to kosta 1.5-2x cene izgradnje nove u vreme demontaže. Sve što se demontira tretira se jednako kao nuklearni otpad, tako mora da se storidžuje. Pakao kako god da okreneš.
Struja će, kao i svi energenti otići pod nebo, a [email protected] je samo faza otimačine dok se ne dođe do vodonika, što će reči za oko 15 god koliko ja pratim, a pratim, stvari.
U međuvremenu šišaj ovce, puni račune uticajnih Jutjubera sa šuškama, i gledaj kako se ista ekipa smeje opštoj gluposti!

EDIT - da napomenem, tako vreme došlo! Ljudi su bili na Mesecu, vakcinisan sam 3x i Zemlja nije ravna! OK!?
Ovo oko vodonika kao goriva za vozila je otprilike kao nuklearna fuzija: biće za 15 godina evo već 30 godina.
Neće biti za 15 godina. Previše opasna tehnologija čuvanja energije za prosečnog vozača koji jedva da jednom godišnje proveri nivo ulja.

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poena
113
Razmišljam o ovim tele-vozačima koje pominje Vay, nadam se da to neće biti generacija odrasla uz Carmagedon, pa da dobiju razne ideje.

Neprofesionalac

Flash Drive
Učlanjen(a)
14.09.2021
Poena
28
Da li EV imaju mane? Itekako!
Najveća mana su baterije koje ne traju dovoljno dugo (čak traju kraće nego što proizvođači tvrde) i nemaju gustinu energije kao benzin i dizel.
Imaju li prednosti? Svakako.
Ne ispuštaju kancerogene gasove, imaju visok stepen iskorišćenja, mehanika je jednostavna.
Da li su budućnost? Videćemo.
Rasprava oko toga me podseća na raspravu audiofila u vreme kad su se pojavili digitalni audio snimci da li može digitalni zvuk da bude kvalitetniji od analognog.
Mnogi su tvrdili da od ploča nema ničeg boljeg niti će biti. Danas se više o tome ne vode široke rasprave. Tek tu i tamo među prijateljima.
Bilo je i rasprava oko digitalne fotografije. Digitalna fotografija nema dušu dok film ima. Ni te rasprave se više ne vode.
Što se tiče računara napravljenih na Zilog procesorima - i to je vreme prošlo. Ja sam sklapao Galaksiju kupljenu u kitu. Iz drugi put je proradila.
Prvi put smo ispuckali komponente prilikom lemljenja.😁
Onda je na red došao Commodore 64. Bio je bolji od ondašnjih AT PC računara. Ubrzo je PC računar sve pregazio.
Svaka rasprava u smislu ja sam više prošao pa bolje mogu da predvim budućnost nije smislena.

Dida

Flash Drive
Učlanjen(a)
14.12.2021
Poena
13
Samo navalite na elektro vozila, hibride i slicne trimer carolije modernih prodavaca magle!
Prosle nedelje sam pravio farbu (to mi je posao) za BMW 2020. godiste.
Lik izasao iz auta u svom dvoristu (ne secam se dal je i zatvorio vrata), auto se sam upalio i krenuo i zakucao u zatvorena vrata garaze.
Ta vozila ko i sve sto je novo rade fino prvih 50-100000 km a posle toga... Dobro dosli u pakao...
Imate na You tubu, finca koji je dinamitom digao u vazduh svoju Teslu, a problem kod svih su kvarovi, zatim preskupi delovi koji prevazilaze i najcrnje slutnje, a zatim i najveci problem je neznanje servisera koje u kombinaciji sa skupim delovima, nesavrsenim modelima, vas stavlja pred izbor,
konopce ili most.

a c a

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poena
113
U Srbiji je teško naći dobrog majstora za TNG uređaje, a kamoli za hibridna i elektro vozila. U Srbiji se proda dizel goriva 4 puta više nego benzina i TNG-a zajedno. Kad sam počeo da vozim TNG 2019. godine litar je bio 75 dinara, oko Nove godine je bio 102 dinara, sad je pao na 93, što je suludo.
TNG I CNG su bliska razumna i logična budućnost ali to nekima ne odgovara

giovanni

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
07.08.2000
Poena
28
Samo navalite na elektro vozila, hibride i slicne trimer carolije modernih prodavaca magle!
Lik izasao iz auta u svom dvoristu (ne secam se dal je i zatvorio vrata), auto se sam upalio i krenuo i zakucao u zatvorena vrata garaze.
Ta vozila ko i sve sto je novo rade fino prvih 50-100000 km a posle toga... Dobro dosli u pakao...
Imate na You tubu, finca koji je dinamitom digao u vazduh svoju Teslu, a problem kod svih su kvarovi, zatim preskupi delovi koji prevazilaze i najcrnje slutnje, a zatim i najveci problem je neznanje servisera koje u kombinaciji sa skupim delovima, nesavrsenim modelima, vas stavlja pred izbor,
konopce ili most.
Jel ta boja skuplja za BMW na struju od BMW-a na bezin/dizel?
I jel znaš ti pošto je servis za peticu?

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poena
113
konopce ili most.
Zato su ljudi izmislili osiguranje. I kako tačno taj jedan slučaj ima bilo kakve veze sa ovom temom?

Dida

Flash Drive
Učlanjen(a)
14.12.2021
Poena
13
Ah da se izvinim posto sam verovatno upao na temu ljudi koji vole ova cudesa savremene tehnike pa da ne kvarim.
Al ne mogu da odolim da dam jos jedan savet za srecu.
Kupite EV na kredit.
Pozz

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poena
113

Kačio sam na forumu snimak. Letos sam ostavio auto u rikverc, on krenuo nizbrdo i smotao mi aluminijumsku kapiju. Na kolima ama baš nikakav trag, novi ram za kapiju (nema popravke) skoro 1000eur.

A nije električni auto. Prosto tako radi KIA automatski menjač. Kada je isključen motor, sve pozicije menjača, sem P, se ponašaju kao ler. Nema elektronsku ručnu. Prešao 50.000, nisam provalio.

Zato su ljudi izmislili osiguranje.
Jel ima kod nas osiguranje ka trećim licima? Nisam našao.
Nema ni za kapije 🤐

Space Beer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poena
113
Možda je mislio i na rezultate ovog istraživanja (pogledati ''dno'' liste).
Ako je mislio na tu listu, onda tek nema smisla. Prvi i pretposlednji su uglavnom sa SUS motorima, tako da mislim da nije pogon to što pravi razliku :d

Naravno da je potrebno vreme da nove tehnologije postanu pouzdane koliko i stare. Ali ima nešto i do proizvođača kada su kvalitet i pouzdanost u pitanju ;)

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
113
Prosto tako radi KIA automatski menjač.
PJ, autom. menjaci bez pritiska ulja/struje van P pozicije ne mogu da blokiraju menjac. Resava se (makar na mazdi) sa elektro rucnom.
Bilo je testiranja kod nas u firmi sa daljinskim komandama na radnim masinama jer vec imamo wifi infrastrukturu, ispostavilo se da neke najosnovnije stvari (i to bese tesko odraditi) eventualno mogu da se odrade na daljinu ali bilo sta iole ozbiljnije - mrka kapa... Jednostavno bez licnog prisustva coveka na masini je izuzetno tesko i sporo raditi, interesantno da nikome nije bio problem da se snadje i privikne na joystick komande.
Vec sam spominjao, takodje full elektro heavy viljuskari su testirani, rade oni, sve super ali za heavy duty radove ipak nisu. Firma, koju privlace olaksice i premije za elektro ipak nije uzela ni jednu masinu jer trenutno, kada se sve sabere i oduzme tipa olaksica/premija vs koriscenje/odrzavanje elektro je daleko od dizelasa.

IMG_20210715_080847.jpg

bakara

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.01.2005
Poena
113
Kačio sam na forumu snimak. Letos sam ostavio auto u rikverc, on krenuo nizbrdo i smotao mi aluminijumsku kapiju. Na kolima ama baš nikakav trag, novi ram za kapiju (nema popravke) skoro 1000eur.

A nije električni auto. Prosto tako radi KIA automatski menjač. Kada je isključen motor, sve pozicije menjača, sem P, se ponašaju kao ler. Nema elektronsku ručnu. Prešao 50.000, nisam provalio.
Znaci ne kupovati elektricni BMW i kiu sa automatskim menjacem!(y)

mislim...ako vam je do kapije😂😂😂

Vrh Dno