Šta je novo?

DVI? da ili ne

d1arsenovski

Slavan
Učlanjen(a)
15.01.2009
Poruke
92
Poena
310
Posto citam razne price oko dvi ulaza na lcd monitorima zanima me da li vredi imati dvi ulaz?
Da li je na jeftinijim monitorima (do nekih 200 evra) slika zaista bolja preko dvi konekcije?
Kod monitora koj imaju i DVI i D-SUB, kazu da je slika losija od onih koj imaju samo D-SUB na primer?
Uopste, koja su vasa razmisljanja o ovome?
 
Glupo je uopšte danas kupiti monitor bez DVI.
Nema veze slika, već to što je 2009-ta.
 
Mani se to sto je 2009. ako mu ne treba DVI :)

Na mom Samsung 950B je preko D-SUB losa slika, boje ko isprane. Preko DVI je super.

Juce sam kod drugara video dva razlicita LG monitora (22'') samo na D-SUB i slika je super nemam nikakve zamerke. Korisceni za programiranje i surfovanje nisam imao prilike da vidim neki film ili igricu.
 
Posto citam razne price oko dvi ulaza na lcd monitorima zanima me da li vredi imati dvi ulaz?
Da li je na jeftinijim monitorima (do nekih 200 evra) slika zaista bolja preko dvi konekcije?
Kod monitora koj imaju i DVI i D-SUB, kazu da je slika losija od onih koj imaju samo D-SUB na primer?
Uopste, koja su vasa razmisljanja o ovome?
Ja sam bio u istoj dilemi kao ti samo što je pre 5meseci razlika u ceni izmedju non DVI monitora presudila da ja uzmem D-sub(prioritet mi je bilo da bude 22" !) !E sad moje lično mišljenje je da je daleko važnije kakav je panel na monitoru koji uzimaš nego da li ima DVI!Ja sam uzeo ovaj Viewsonic i nisam pogrešio zadovoljan sam kako se pokazao i za igre i za gledanje filmova ali sada je već druga situacija i nema razloga da ne uzmeš monitor sa DVI u zavisnosti koliko možeš da se "isprsiš";)Sada ima i 24" za 200evra koliko sam video ovde :)
 
will people ever learn ... :S:

http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector

HD-15 verzija VGA konektora (prisutna na svim danashnjim Dsub) je usavrshena verzija DK15 konektora, koja predstavlja totalno uklanjanje SVIH mana koje je Dsub imao do sad - dakle, digitalni ulaz NEMA predbosti u odnosu na analogni.

DVI je danas iskljuchivo razlog da proizvodjachi naplate neshto skuplje.

kao kad odesh u kafic, i kazu ti - nes kafa 100 dinara, nes kafa sa shlagom 130 dinara. jedna kashika zasladjene promuckane pavlake koshta 30 dinara ????

ko kaze da mu je DVI bolji na oko, i da mu je "po iskustvu" bolji, taj ili laze, ili je teshko osvojen autosugestijom, indukovanom od strane bajki i pricha samsunga i ostalih proizvodjacha.

ali, kako reche machor -2009a je. mada, meni bi jedni razlog za kompleksniji konektor od analognog bio HDMI, ili SKART, a ne DVI.
 
Da kačim monitor preko adaptera i to na zastareli konektor neću iz principa.
Nije stvar u slici ili bilo čemu drugom.
 
will people ever learn ... :S:
ko kaze da mu je DVI bolji na oko, i da mu je "po iskustvu" bolji, taj ili laze, ili je teshko osvojen autosugestijom, indukovanom od strane bajki i pricha samsunga i ostalih proizvodjacha.

Netačno, razlika se primeti ili si ti ćorav, pa makar se ti ubio ubeđujući ljude da nije tako. Ko je ima malo bolji monitor primetiće razliku uvek.
 
Netačno, razlika se primeti ili si ti ćorav, pa makar se ti ubio ubeđujući ljude da nije tako. Ko je ima malo bolji monitor primetiće razliku uvek.

ajde opishi tu razliku, i pokushaj da koristish tehnichke izraze, a ako ne umesh, kazi iz "prve" koja je razlika ?
 
1. d-sub ima manu da "treperi" slika u određenim momentima, primetih lično na 20-tak monitora.
2. oštrina.

Dva više nego dovoljna razloga, bar za mene.
 
Lažeš !!! Igoritza nije to primetio i tačka !!! :D
 
Mozda je teze primetiti razliku kada gledas dva razlicita monitora, pa se zato ne primecuje (a mozda i nema razlike). Ovako kada samo ustekas u D-SUB na istom monitoru, desava se ono sto je MadMan opisao, mada je negde spominjano da stavljaju losiji D-SUB na monitore koji imaju DVI.
 
Uglavnom sam napisao za monitore koji imaju samo d-sub, tako da nije taj razlog.
 
Ja kada sam treperenje iskusio sa D-SUB only monitorima, zamena graficke je resila problem...
 
A ono kretensko pomeranje slike (pri promeni rezolucije, inicijalizovanju monitora i sl)...

D-SUB: Digital (graficka) --(DA konvertor)--> analog (osetljiv na smernje) --(AD konvertor)--> digital (tft)
DVI: Digital (graficka) --(prilicno neosetljivo na smetnje)--> digital (tft)

Jel primeti neko razliku? Naravno da postoji i prva verzija moze samo jako da se priblizi drugoj...
 
Neki nemaju novac za to. Ja nisam rekao da je DVI losiji, niti da je jednak sa D-SUB, samo sam izneo neka zapazanja. I sam koristim DVI, a preporucujem ga svima. Takodje, mislim da je monitor poslednja stvar na kojoj bi se trebalo stedeti, ali ako neko vec ne moze da prezali 20e razlike i kupi DVI, taj verovatno i nece primetiti razliku. :D
 
^ Taj tekst je napisan 2004, a kako vecina kaze da se razlika primeti tek na visim rezolucijama koje su tek skoro postale masovno dostupne, tako da to cini ovaj tekst ne merodavnim.
 
Jao vidi ladno :)
Izvinjavam se zbog toga ali cinjenica da ima dosta tekstova koji su tipa 2005/2006 koji govore da ovo i nije toliko problem. Kasnije se i ne spominju, pretpostavljam zato sto se bas i ne nude D-SUB monitori po modernim zemljama.

Ja sam isto u lovu na monitor i pikiram neki 24'' a tu vec ima neke osetne razlike u ceni modela.
 
Da je analogni d-sub isto toliko dobar kao i dvi, ne bi dvi ni izmišljali... DVI je "prirodan" LCD-ovima, jer se ide "piksel-na-piksel" bez kojekakvih nepotrebnih digitalno-analogno-digitalnih konverzija koje samo loš efekat mogu da daju...

Realno, razlika je primetna često tek na većim dijagonalama i naročito rezolucijama (24" full hd recimo), gde se može primetiti razlika u oštrini. Jednostavno, preko d-sub-a kartica mora da ima ogroman analogni propusni opseg i to pritom veoma linearan inače i oštrina i boje ispaštaju, a preko DVI-ja, bukvalno šalje piksel po piksel, digitalno, bez šuma i izobličenja...

Za svakodnevnu kanecelarijsku primenu, i 19" LCD sa DVI-jem je sasvim OK.
 
Poslednja izmena:
Da je analogni d-sub isto toliko dobar kao i dvi, ne bi dvi ni izmišljali... DVI je "prirodan" LCD-ovima

molim vas, ne koristite ove biblijske izraze, prilikom opisivanja stvari u IT.

jeste, ide piksel za piksel. naravno, kad je digitalni.

a to shto si rekao da "ako je isto dobar kao DVI, ne bi dvi ni izmishljali" je glupa izjava, i necu ni da ti objashnjavam zashto.

realno - niko od vas nema NIKAKAV argument. svi prichate neke bajke - "oshtrija je slika", "boje su zivlje", i ostalo, kao da chitam onjegina. realno - lazete i sujetni ste. necu vishe ostavljati postove vezano za ovu temu, samo cu da vam kazem da izmishljate. tek na monitorima preko 24 je DVI bitan, i TEK tu se primecuje to o chemu vi prichate, ali vama se ne moze dokazati da na 22jkama ama bash NIKAKVE razlike nema, niti MOZE tehnichki da bude izmedju DVI i VGA.
 
Samsung 940B, 931BF i Asus MW221U, sva tri imaju i DVI i VGA. Sva 3 sam dok sam ih imao držao na DVI, nekoliko puta sam svaki od njih iz različitih razloga kačio različitim kablovima na VGA i svaki put je slika bila primetno mutnija.
Za filmove može da prođe skoro kroz opušteno, za igre ako se igraju samo one koje podržavaju rezolucije istog aspekta kao monitor jer DVI daje bolje mogućnosti skaliranja, a da na onome moram surfovati i nešto čitati i kucati :d eventualno 17'' gde je sitniji pixel pa sve treba da bude oštrije.

Baš me zanima ima li tvoj monitor DVI?
 
imam tri monitora u kuci, jedan porodichni (bratov PC) na kojem je LG L1900R (4:3, 19 incha, DVI), moj LG 225WS, i CRT 19 Samsung. i dnevno blenem u jedno 5-6 monitora, koji imaju i nemaju DVI.

ajd' mene bash zanima - kako je to slika "mutna" na VGA, pa da neko od vas moze da kaze da je na DVI "oshtrija" ?

da se razumemo - ja ne kazem da je VGA jednak sa DVI-jem, jednostavno je neophodno imati noviju tehnologiju, kao i AGP/PCI-E slotovi, ali na 22 incha - nema razlike. i dalje potpisujem da lazu oni koji kazu da ima.
 
DVI ima prednosti u odnosu na D-SUB na papiru i u teoriji, ali u praksi?! Tesko. Govorim o monitorima cije su cene do nekih 200e (najslabiji modeli). U ovo sto kazem sam se danas uverio. Covek mi je jedan pored drugog ukljucio ViewSonic va2226w (koj je toliko hvaljen) i samsung 2343nw. VS prvo preko D-SUB-a. Razlika u kvalitetu slike je bila veoma velika u korist samsunga. Onda kad je VS povezao preko DVI, slika se znatno popravila, ali i dalje nije bila nista bolja ili ostrija u odnosu na samsung iako ovaj ima vecu dijagonalu. Prema tome, koliko god se ubedjivali, stoji da je DVI bolji na papiru (sto je i logicno) medjutim u praksi je to neprimetno.
 
DVI ima prednosti u odnosu na D-SUB na papiru i u teoriji, ali u praksi?! Tesko. Govorim o monitorima cije su cene do nekih 200e (najslabiji modeli). U ovo sto kazem sam se danas uverio. Covek mi je jedan pored drugog ukljucio ViewSonic va2226w (koj je toliko hvaljen) i samsung 2343nw. VS prvo preko D-SUB-a. Razlika u kvalitetu slike je bila veoma velika u korist samsunga. Onda kad je VS povezao preko DVI, slika se znatno popravila, ali i dalje nije bila nista bolja ili ostrija u odnosu na samsung iako ovaj ima vecu dijagonalu. Prema tome, koliko god se ubedjivali, stoji da je DVI bolji na papiru (sto je i logicno) medjutim u praksi je to neprimetno.

vidis da nije na papiru :d
samo ne znam da li ce igoritza da ti poveruje
kao sto sam naveo, najcesca pojava je kod monitora koji imaju i DVI i D-SUB (bar na 22' sa kojima sam imao kontakt)
 
Samo sto ni 2343nw nema DVI, tako da d1arsenovski prakticno kaze da vise zavisi od panela nego od konektora.

EDIT: <ada treba uzeti u obzir da je kod viewsonic-a va njihova najniza serija. Bas bi me interesovalo kada bi neko tako uporedio ovog samsunga sa vx2260.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno