Šta je novo?

Hardver Dve gaming konfiguracije do 260 i 320k

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Supreme.50

Slavan
Učlanjen(a)
07.09.2009
Poruke
1,390
Poena
375
Trebace mi dve, jedna bez kucista i napajanja, do 300-320k;
Druga do iste sume u koju moraju da se uklope i sve periferije (za koje mi ne trebaju sugestije, samo za konf) tako da bi druga trebalo izaci na oko 250-260k (sa kucistem i napajanjem) da ostane lufta i za ostalo.
U pitanju je 2x260k bez PDVa, ako treba da naglasim iz nekog razloga?

Prvenstveno bih isao na AMD platformu (ako nije sulud izbor u ovom trenutku?), grafa amd/nvidia, izbegao bih najnovije serije zbog svega sto procitah, znaci koja ploca, procesor, i grafa prvenstveno, kako izbalansirati. Nisam dugo nista sklapao pa ispadoh iz price, nisam updated...

Bitan je izgled, igrace se sve novo, AAA naslovi, prvenstveno Total War i FPS kako singleplayer tako i multiplayer.

Svaka sugestija/diskusija dobrodosla, zahvaljujem :).
 
Od AMD-a AM5, Zen4, sa processorima 7000x3d serije, 7700 ili 7800, za igre skoro isto. Ploče su manje važne za igranje pa zato jeftinija (B650) a pare sačuvati za grafiku. DDR5 memorija, takođe brzine i marka manje važne jer su i onako brže nego DDR4 ali minimum 2x16GB. (5600-6000MHz). To je već stabilno da stabilinije neće biti a za Zen 5 ko zna šta će biti mada nije tako strašno kao što se priča.
To je baza a naj problematičnija stavka za igranje su grafičke a izbor je ogroman i sve se više širi. Tako da prvo sastaviš izbor i cene CPU-MB-RAM i neko kućište da se sve smesti pa šta ostane za grafičku što je obično bar polovina od ukupne cene. Pošto napajanje naj više zavisi od grafičke, ostaviti oko 100€ kade se sve ostalo skupi. Od ostalog M.2 NVME SSD od bar 1TB jer SATA nisu ništa skuplje a posle se lako doda još jedan po potrebi, Praktično sve B650 ploče imaju bar 2x M.2 slotove. Od periferija, glavna i naj skuplja stvar je monitor a on je tesno vezan sa grafičkom i nivou igara. Ako već imaš neki ili na umu, treba razoluciju i frekvenciju uskladiti sa grafičkom inače može doći do bacanja para za jedan ili drugi. Ako imaš neki monitor, navedi ga.
 
Moja preporuka Intel i9 i nVidia grafa, To što gledaš testove na netu i što većina hvali AMD, to je zato što je dosta jeftiniji, ali ako hoćeš ozbiljan procesor onda i9. Druga stvar je, većina današnjih stvari i dalje radi u single core, a tu Intel prednjači za AMD procesorima vekove. Možeš i gledati testove da se uveriš. AMD je dobar za multi core, ali koliko aplikacija će danas iskoristiti sva ta jezgra u isto vreme, to je pitanje... Ja sam od 2014 prešao na Intel i nikad više AMD. Ne bavim se dizajnom, ne igram neke preterane igre, tako da za moje performanse Intel mi odgovara. Da je drugačije, uzeo bih AMD svakako.
 
Pa i9 ima još više jezgra sa kojima ni Windows neznaju šta da rade a kamo li igre. Single core je još i naj manje važan u novim igrama. Pošto OP očigledno traži system za pretežno igranje, onda (puno)boljeg od 7800x3D nema a novi I9 su u grdnom problemu.
 
Moja preporuka Intel i9 i nVidia grafa, To što gledaš testove na netu i što većina hvali AMD, to je zato što je dosta jeftiniji, ali ako hoćeš ozbiljan procesor onda i9. Druga stvar je, većina današnjih stvari i dalje radi u single core, a tu Intel prednjači za AMD procesorima vekove. Možeš i gledati testove da se uveriš. AMD je dobar za multi core, ali koliko aplikacija će danas iskoristiti sva ta jezgra u isto vreme, to je pitanje... Ja sam od 2014 prešao na Intel i nikad više AMD. Ne bavim se dizajnom, ne igram neke preterane igre, tako da za moje performanse Intel mi odgovara. Da je drugačije, uzeo bih AMD svakako.
i9 samo do 12 generacije, 13/14 ne kupuj ni slučajno, mada po meni pored AMD bacanje para...
 
Zbog "grdnog problema" bih izbegao Intel a ne zbog testova. Zasto ne 7900x3D? Koliko vidim ista cena manje vise, cak mozda i jeftiniji jer npr u Atomu 7800x3D je box, a 7900x3D je tray, 1000 din jeftiniji.
Nema potrebe ici na B650E? Ili X670 zbog faza, jer ono, ne bih neku barebone MSI B650 plocu koja ima faze...
Ici ce se na 2x32GB, barem za skuplji pc, najmanji problem/efekat da se tu ustekaju pare.

Monitor je oled TV, 4k 60hz...

Edit2: Sto se kucista tice, Lian li 011 XL, ili je neko izbacio nesto priblizno dobro tome?

Dao bih vise od 100e na napajanje :p. Nije problem preplatiti plocu, napajanje (mislim da napajanje i ne moze da se "preplati"), ne zelim da uzmem bare minimum da bih roknuo u grafu 70% novca.
 
Poslednja izmena:
Ja bih toplo preporučio ovu moju Asrock b650 pro RS, 180W VRM više nego dovoljan a ploča baš bogata i ako mala. Daleko je od "Bare bone". Viša srednja kategorija.
 
krenes prvo od graficke, 4090 ili u najgorem slucaju 4080 super. pa zatim kvalitetno napajanje neko 850 ili 1000W 80+ platinum, pa onda 7800x3d, 32GB (64 nije toliko bitno za gaming u narednih 5 godina, ali ako bas hoces... go for it) 6000MT/s CL30, plocu B650 koju god (gledaj koja ti je najlepsa, ako je look bitan)
 
6000MT/s CL30 minimum ili bas to? To kod nas ne postoji :ROFLMAO:. What about 6600-7600MHz CL32-36? Hocu imati problema na recimo Asus B650-F Strix?

I zasto 7800x3D ako je 7900x3D ista cena? Dobijam vec 2 preporuke za 7800, koliko vidim 7900 je 600MHz vise, deklarisani na istu potrosnju (kapiram da 7900 trosi vise), ali ne bih trebao imati problema sa VRMom na npr. pomenutoj ploci, right? If so, then why? Hladjenje? Valjda bi ga neki high-end AIO ohladio?

Da idem na pcie 5.0 NVME ili ne?
 
I zasto 7800x3D ako je 7900x3D ista cena?
7800X3D je bolji za igre jer nema problema vezanih sa optimizacijom za dva fizicka cipa koja su na 7900X3D.

RAM iznad 6200 ne moze na AM5 u 1:1 modu koji je optimalniji za igre. Morao bi ici na 8000 RAM da bi kompenzovao za gubitke usled 2:1 rada sa memorijskim kontrolerom na CPU.

Gen 5 PCIe nema smisla sad, a verujem ni za 4 godine
 
kako ne postoji?
1724511764877.png

nema potrebe ici na vise, jer nemas toliki perf boost u odnosu na cenu i moguce probleme

za AAA gaming je dovoljno 8c/16t, osim ako ne planiras da jos nesto radis na njemu sto zahteva vise od 8 jezgara, i naravno nista nije toliko "hladno" kao 7800x3d

neces videti razliku u realnom radu izmedju nvme pcie 3.0 i 5.0 pa ono, ako bas zelis, uzmi (mora samo dobro hladjenje za njega da ga drzis ispod 70C)
 
Nazad
Vrh Dno