Šta je novo?

Dugovečnost telefona

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nokia 808 od 2012. :D
PureView gang iz tog vremena je bio posebna (pozitivna) priča. Nešto što se u to vreme baš retko viđalo na polju telefona (zbog kamere koja je bila bolja od jedno 95% kompaktnih aparata u to vreme).

edit: za one koji ne znaju kakvo je to čudo za fotkanje bilo i još uvek je, dva primera sa gsmarene

 
Redmi Note 5 Pro kupljen 2018. godine, jos uvek ga koristim kao daily, ispao mi pre par godina sa krova auta u voznji, ekran malo napukao ali i dalje radi.
Trenutno na Android 11, ceka se Android 13 ako Lineage maintainer ne slaze.
 
Kod mene su se definitivno najduže zadržali Samsung Galaxy S3 i E2600. S3 mi je sada test uređaj za nove Android verzije, mada 13 nisam isprobao, na 12 je trenutno, dok E2600 sam flešovao poslednji firmver, očistio fabričke java igrice i bloat, tako da sada bolje radi i ostavljen je po strani pošto ima micro usb za punjenje. Telefone menjam u proseku na 2-3 godine.
 
2BC57289-BC37-4B63-9A22-0F44127986A7.jpeg
Iphone 4, 2010-to godiste.izgleda kao da je sad otpakovan.Sluzi samo za pozive
 

Prilozi

  • 51696ED9-83D2-426C-9ADB-409D447DC11A.jpeg
    51696ED9-83D2-426C-9ADB-409D447DC11A.jpeg
    96.2 KB · Pregleda: 18
  • 956EBD3A-74E5-4AA7-8693-893E6085AC7A.jpeg
    956EBD3A-74E5-4AA7-8693-893E6085AC7A.jpeg
    93.1 KB · Pregleda: 16
  • BB4FDC39-202E-4C8F-A56C-40C9E35B3015.jpeg
    BB4FDC39-202E-4C8F-A56C-40C9E35B3015.jpeg
    102.2 KB · Pregleda: 16
  • CB979C5B-731D-4AD7-BFCB-DDC959BEFAB1.jpeg
    CB979C5B-731D-4AD7-BFCB-DDC959BEFAB1.jpeg
    98.3 KB · Pregleda: 17
Svaki midrange telefon (200+ €) će raditi bar 5 god bez problema. Tako da opusteno 😉🙃
 
5S (2013) pored 13 Pro. 5S šljaka sasvim korektno, sem što mu je baterija nikakva 😀
0C17D049-3E2C-498E-9D1D-1E5D8AD6BA55.jpeg
 
Honor 8 i HTC one x, rade i dan danas samo su baterije degradirale
20230110_171518.jpg20230110_171220.jpg
 
BlackBerry Classic iz 2016, legenda od telefona sa BB OS10, najboljim mobilnim operativnim sistemom ikada (barem što se mene tiče). Radi i dan danas kao sat, ubacim ponekad karticu i provozam ga par dana.

Meni Passport stoji u fioci i mnogo mi je žao zbog toga, ali prosto ne može više da se koristi ni kao službeni telefon. Klijenti šalju mejlove u koje ubacuju slike, a one se na Passportu ne vide kada se u telu emaila, već samo ako su ubačene kao prilozi, ne rade WhatsApp i Viber itd itd, a tako bih ga rado zauvek koristio.

To mi je omiljeni telefon od svih koje sam imao, uz ovaj Zenfone 9 koji sada koristim, a po izgledu sigurno najmoćniji telefon svih vremena, što se mene tiče.
 
Dodao bih i Motorolu Moto G6 Play. Uzet pre ~5 godina preko mts-a kroz BOX paket za neke smešne novce. Još uvek odličan i koristi se svakodnevno.
 
Zavisi za šta se koristi. Redmi Note 4x. Kupljen sredinom 2017 godine. Detetov mobilni. Ja ga koristim od sredine 2019 godine. Bio je u jako lošem stanju. Razbijen ekran, staklo za kameru. Kod njega mi se dopalo što ima IR senzor i metalno kućište. Na njemu je menjan ekran i dva puta baterija. Da se razumemo, nisam kupovao delove kod nas, već sa Alija. Ti delovi su me koštali od 5€ do 20€. Za ruku ništa nisam platio, osim piva. Radio mi je prijatelj. Pre mi je služio kao daljinski za Hi Fi, muziku i za navigaciju, sada mi dosta koristi i za Telegram. Imam masku kao TDK kaseta, i Si Fi skin, sa kog može direktno da se pušta muzika bez paljenja telefona. Povezujem ga na JBL Flip 3. Mobilni telefon, meni koristi kao mobilni računar. Ja čak nemam karticu za broj, već koristim neku virtualnu karticu. Koristim ga i za paljenje svetla preko SONOFF a.


Evo malo i slika

Pogledajte prilog 370666Pogledajte prilog 370667Pogledajte prilog 370668
Kod mene je još bolje. Redmi 3s prime kupljen 2016 godine. Još ga matori koristi. Telefon radi bolje od svih ovih novih redmi sr*** jer mu je softver ispeglan. Posle njega redmi note 5 kupljen 2018 koga sestričina koristi. Mislim da su na njemu trenutno instalirane sve igrice sa play store. Oba telefona original, ništa nikad menjano na njima.
 
Imam ja Iskru, zelenu, rotacionu. Još joj radi slušalica.

Koivamje, OP pita za dugovečnost u smislu smartphone upotrebljivosti (rade li aplikacije kako treba), a ne da li imate leševe u fiokama koji mogu da prime SIM.

Od mene Mi A1 dva komada sa android 9.0 ukupno 5+ godina, sada već. Sve radi što mi treba. Radi Viber, radi YT, rade pregledači,... Nisam primetio jedan problem.
 
Kod mene je još bolje. Redmi 3s prime kupljen 2016 godine. Još ga matori koristi. Telefon radi bolje od svih ovih novih redmi sr*** jer mu je softver ispeglan. Posle njega redmi note 5 kupljen 2018 koga sestričina koristi. Mislim da su na njemu trenutno instalirane sve igrice sa play store. Oba telefona original, ništa nikad menjano na njima.

Ja neki dan penzionisao redmi 3 pro, takođe iz 2016. iznosali ga žena, ćerka i sin na kraju, prošle godine zamenio bateriju i stvarno je upotrebljiv telefon i dan danas. Nikad bolje potrošene pare...
 
meizu note 2, koristi se SVAKODNEVNO otkako je kupljen 2015 godine, originalna baterija drži ceo dan...dakle, nije nikad stajao besposlen u fioci...šta su stavljali od delova u njega ne znam, ali i sam ne verujem kako se drži...sad je kod trećeg vlasnika u krugu familije...
 
Sto ne bi telefoni trajali 6, 7 godina, pricate kao da je u pitanju 20 god :) Jedino su Windows Phones koje sam imao dosta brzo postali prakticno neupotrebljivi ali to je iz dosta razloga, RIP Windows Phone :(
 
Iphone 5, kupljen 2013., ja ga koristio 2.5 godine a nakon toga keva do dana danasnjeg i ne zeli da menja. Dakle 10. godina upotrebe, baterija jednom menjana. Inace telefone sam menjao na 2 godine u proseku, trenutno koristim Galaxy S20 fe i mislim da cu njega mnogo duze ako mu se nesto nepredvidjeno ne desi.
 
Sto ne bi telefoni trajali 6, 7 godina, pricate kao da je u pitanju 20 god :) Jedino su Windows Phones koje sam imao dosta brzo postali prakticno neupotrebljivi ali to je iz dosta razloga, RIP Windows Phone :(

Zato što je nametnut standard, od operatera, da se svake dve godine menja mobilni. Ja sam ih uvek kupovao za keš.
 
Od marta 2016. do septembra 2021. sam koristio Samsung Galaxy Xcover 3 dok ga nisam zamijenio sa Samsung Galaxy Xcover 5 zbog prestanka podrške aplikacija za Android 5.1.1. 5 je fabrički došao sa 11-kom, a sada ima 13 sa OneUI 5 tako da ako bude izdržljiv kao prethodnik neću ga mijenajti još dugo godina. Bateriju svakako mogu zamijeniti golim rukama bez korišćenja alata.

@vladat1
Kad već spomenu operatere. U BiH kod jednog operatera Xcover 5 nije dostupan običnim korisnicima već isključivo onima za biznis paketom. Pitam se zašto? 🙃
 
Trend menjanja telefona dosta podstiču i proizvođači ili operateri, kroz trade in programe... Ne kod nas nažalost, ali na nekim tržištima postoje stvarno primamljive trade in ponude gde čovek praktično ne može a da odbije priliku za novi telefon.

Mada opet, računam da 80% posla za proizvođače obavljaju sami kupci i da praktično proizvođači i ne moraju da se mešaju kroz neke mahinacije planirane zastarelosti ili slično.

Marketing i hajp rade svoje, za novi model naj telefona se stvaraju metarski redovi, prethodni se vrlo lako isto tako proda... Prate se minorna unapređenja od godine do godine i aminuju kao nešto privlačno i razlike vredne konzumerske sklonosti. Jednostavno je imanje novog telefona postalo jedan od euforičnijih momenata za konzumersku dušu čoveka, da tako kažem.
 
Imam Pocophone F1 od 2018. trenutno radi na pixelexperience custom rom, android 12. Ceo sistem je google i gcam dolazi u paketu. Znaci ista kamera ko mnogo noviji pixel 6a, mogu da kazem da pravi mnogo bolje slike od onoga sto se od nje ocekuje
sa pixel romom telefon je i dalje veoma brz, veoma retko se desi da zakoci negde. Baterije sam menjao sam na dve godine, prva sa alija druga sa kp, mogu da kazem da sam zadovoljan sa obe. Razmisljao sam o tome da ga menjam, ali stvarno ne mogu da opravdam tu kupovinu necim. Videcemo uskoro kad izadje pixel 7a :)
 
Meni se najbolje pokazao Xiaomi Mi 8. Za četiri godine korišćenja samo jednom mi se zabagovao i to kada je baterija počela da popušta. Pravi odlične fotke sa GCAM-om, nisam imao problema sa razgovorima, thetering me odlično služio, GPS takođe, ekran dobar. Telefon zadovoljava moje zahteve po pitanju brzine sa gomilom instaliranih programa - rekao bih da nema nekih većih usporenja. Nisam do sada naleteo na aplikaciju koja mi ne radi iako sam na androidu 10. Jedno vreme sam mogao da uzmem samsung s20+ za džabe, ali me je kamera toliko razočarala da sam na kraju prodao samsung.

Čak sam razmišljao da zamenim bateriju sa originalnom, ali ću izgleda kupovati novi fon. U poslednje vreme je počela da mi smeta i njegova veličina, pa ću probati da nabavim nešto kompaktnije. Huawei P20 lite i Iphone 6s su mi više odgovarali po pitanju veličine. Mali offtopic, ali Iphone 6s mi se najgore pokazao od svih telefona koje sam do sada imao.
 
Lumia 950, zadnjih par godina je kod mame, sad Huawei p40, imam dar da izaberem perspektive brendove :)
 
Meni se najbolje pokazao Xiaomi Mi 8. Za četiri godine korišćenja samo jednom mi se zabagovao i to kada je baterija počela da popušta. Pravi odlične fotke sa GCAM-om, nisam imao problema sa razgovorima, thetering me odlično služio, GPS takođe, ekran dobar. Telefon zadovoljava moje zahteve po pitanju brzine sa gomilom instaliranih programa - rekao bih da nema nekih većih usporenja. Nisam do sada naleteo na aplikaciju koja mi ne radi iako sam na androidu 10. Jedno vreme sam mogao da uzmem samsung s20+ za džabe, ali me je kamera toliko razočarala da sam na kraju prodao samsung.

Čak sam razmišljao da zamenim bateriju sa originalnom, ali ću izgleda kupovati novi fon. U poslednje vreme je počela da mi smeta i njegova veličina, pa ću probati da nabavim nešto kompaktnije. Huawei P20 lite i Iphone 6s su mi više odgovarali po pitanju veličine. Mali offtopic, ali Iphone 6s mi se najgore pokazao od svih telefona koje sam do sada imao.
Mi 8 takođe kod mene, koristio sam ga oko 3 godine. Lep telefon, brz, za mene veoma kompaktan a i lagan. Lepo leži u ruci. Sad je kod ćala. Baterija jeste malo oslabila ali sve aplikacije lagano pokreće, da ne kažem jede za doručak.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno