Šta je novo?

Dugorocna isplativost rudarenja, ima li ljudi koji to rade godinama ili je prolazno?

sasamsa

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2005
Poruke
103
Poena
319
Ja sam samo malo rudario sa svojom masinom, mozda mesec dana tamo 2013te kada je bilo veoma isplativo, posle toga nisam ulazio.
Ima li ljudi koji su u tome godinama? Kako je bilo od pada valuta na startu 2014te, kako 2015te, 2016te, kakvi su bili prihodi u odnosu kada su valute na vrhuncu?
Kakvi sve izazovi postoje tokom tih godina, postoji li zarada i onda i kakva je, ima li neki sajt koji daje profitabilnost po coinu i u proslosti?
Jel bolje GPU ili asic ako se planira nesto dugorocnije? Kontam da je sve sa asic-ima dugorocno bezveze jos od 2013te. Koliko cesto se menjaju komponente u dugorocnijoj operaciji?
Teorijski ako bi recimo imao neku slobodnu prostoriju sa strujom koja je dzabe/solar/hidro kako to menja stvari i racunicu sa 10-20 grafickih?
 
Poslednja izmena:
I ti sada očekuješ da ti neko sve to posluži "na tacni", "podgrejano" i ti samo da "posrčeš" i zgrneš nekoliko 10k $.

Hajde malo razmisli i sam da li ima ikakvog smisla da ti neko za džabe razradi "biznis" i preda u ruke, a ti samo da "skupljaš kajmak".

Što bi rekli mi u temi za WoT, počni da čitaš od početka. :D

Iskustva koja su stečena od 2013. pa na ovamo su detaljno zabeležena u ovom podforumu. Papir u šake, pa polako zapisuj tezu po tezu, a na kraju vidi šta je od toga aktuelno, kakvi su rizici bili tada, a kakvi sada, koji se uređaji i za šta koriste, itd. ;)

Da ne budem baksuz, evo, počni odavde. Ovo je prava riznica znanja i iskustava, videćeš gde smo grešili, posrtali, padali, podizali se, kako su nas potkradali, ... :

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?291166-Bitcoin-BTC-(SHA-256)

A negde kad dođeš do 2013. godine počni paralelno da čitaš i ovu temu:

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?300292-Litecoin-LTC-(scrypt)

Tu ti je sve što treba da znaš, ove nove teme su samo nadogradnja na sve ovo.
 
Poslednja izmena:
haha, znam i sam da je dosta kompleksna tema sa mnogo varijabli. I onda sam proucavao i umalo porucio BFL asic 2013te al mi je drago sto nisam.
Ukratko me zanima sta je bilo sa tim ljudima koji su to porucili i onim sto su radili gpu mining.
Verovatno su gasili sve to kad je struja postala skuplja od profita, a dal se to desilo ovde posto je struja relativno jeftinija nego u ostatku sveta?
Evropljani sa > 30cent/kw sigurno gase prvi pa ameri sa 12c
Kolika je ta donja granica?
 
Poslednja izmena:
Ako 30c/kWh, racunajuci 720h mesecno otprilike (20 dana) nije isplativo, sta onda?
To ispada ~200e mesecno, zar ne?
Jbs ti tu isplativost ako ne moze toliko da se zaradi mesecno, a kWh je valjda dovoljan za dve high-end graficke da minuju?
 
Samo kupuj i kopaj. Uvek ce imati nešto da se kopa. I gerijatrija tipa 7950 i slične su isplative za kopanje, donose oko 1.5 evra na dan minus struja. O rx 380, 4x0 i 5x0 da ne govorim. Inače 6 grafičkih troše manje od 1 KW.
 
Poslednja izmena:
Ako 30c/kWh, racunajuci 720h mesecno otprilike (20 dana) nije isplativo, sta onda?
To ispada ~200e mesecno, zar ne?
Jbs ti tu isplativost ako ne moze toliko da se zaradi mesecno, a kWh je valjda dovoljan za dve high-end graficke da minuju?

stvarno, kakav je to biznis gde grafa od 300e ne može da zaradi 100e mesečno...
 
Mislis, gde struja od 200e ne moze da zaradi 200e?
 
Pa ne struja, struja ne zarađuje novac, ona je samo trošak u tom poslu, i varira jako od slučaja od slučaja. Grafika je ono početno ulaganje i ona ima neki svoj period otplate... Očekivati da to bude 3 meseca je malo smešno
 
Mislio sam, ako potrosis 200e na struju a ne dobijes barem 200e u BTC, kakva je to isplativost. To je samo da budes na nuli po pitanju struje.

Mada iskreno i ako ne mozes zaraditi neto 200e mesecno od BTCa na rudarenje sa 1kW/h opet ne vidim isplativost rudarenja.
 
Pa i struja je faktor ako dodje do pada celog kripta a imas gomilu ljudi koji pokusavaju da odplate svoj ulog i difficulty ne pada toliko. Asic masine jos od kad su nastale brzo dolaze do tacke gde je isplativije da ih ugasis.
 
Alfa, da si dao i jedan share u životu, sve bi ti bilo jasno. Ovako možemo laprdati do sudnjeg dana.
 
Evo malo brojke.
6x580 troši oko 1 KW. 24 KW dnevno, mesečno 720 KW. To je 6500 din struja, plus oko recimo 3000 za sve ostalo ako rig držite u kući i imate centralno ili neko drugo grejanje koje ne vodi u crvenu zonu.
Jedna grafička dnevno zaradi oko 2.2 evra, 6 kom = oko 13 evra. Mesečno bude oko 400 evra.
Čista zarada oko 340 evra.
Takav rig da se sklopi u najgorem slučaju košta 3000 evra.
ROI je 9 meseci.

Ako vam ovo nije isplativo, onda lepo koks u ruke pa na splav i prodajte starletama i ćelavim čikama sa tetovažama. Ili masku na lice pa u banku po keš.

Stvarno mi još uvek nije jasna diskusija da li je ovo isplativo ili ne?! Još plus jednom podesiš i zaboraviš, i radiš drugi posao.
 
Poslednja izmena:
Stvarno mi još uvek nije jasna diskusija da li je ovo isplativo ili ne?! Još plus jednom podesiš i zaboraviš, i radiš drugi posao.

Sada da, al tema je dugorocno i u slucaju ogromnih padova cena.
Kakva je bila zarada 2014, 2015,2016 kad se slegla prasina od pada kripta jan 2014te?
 
Ovo je jako, jako promenljivo. Isto tako, jako, jako deluje na psihu ljudi. Barem na brdovitom balkanu.

Naravno, govorim kako je sada. Bilo je i gorih i boljih situacija. I biće ih i dalje.
I plus, ne zna se dokle će tako :) Uvek ulozi samo onoliko koliko si spreman da izgubiš, i nema problema.
Ili brate 3000 evra u banku, i godišnje uzmi oko 20 evra kamate :D
 
Srbinu je sve malo.najbolje je da ulozis 2000e a dobijas mesecno 20000e,i tada bi se neko naso da kaze hebes ovo sto nije vise...
 
upravo. cim je bila pala isplativost na oko 1,kusur $ po karti poceo sam da slusam kukanje kako nije to to. Visoka isplativost ove godine je razmazila ove nove, ne znaju da to moze mnoooogoo nize. I da dajes 200e na struju, a zaradjujes 250e tj da ti ostane 50e po rigu opet je odlicno.
 
upravo. cim je bila pala isplativost na oko 1,kusur $ po karti poceo sam da slusam kukanje kako nije to to. Visoka isplativost ove godine je razmazila ove nove, ne znaju da to moze mnoooogoo nize. I da dajes 200e na struju, a zaradjujes 250e tj da ti ostane 50e po rigu opet je odlicno.

JEste, odlicno je kada imas vec otplacenu farmu. Ako si debelo u dugovima, samo plakati :)
 
Ko sad ne doživi nervni slom, recimo ušao je na 17k i čekao je da probije 20k onda taj ima živce kao konopce. :)

2017-12-20_014457.jpg

I posle kažu lako se uzima kinta na kriptovalutama. Daleko je ovo od lakog, znam ljude koji su preživeli ozbiljne stresove i narušili zdravlje zbog ovoga.

OP je pitao za dugoročnu prognozu i investiciju. NEMA JE. Ko ima "stomak" da se vozi na ovim talasima, taj ima "somak" da u kladionici uplati 1k€ na kvotu 3+ i čeka sa 50% šansi dobitak.
 
haha, znam i sam da je dosta kompleksna tema sa mnogo varijabli. I onda sam proucavao i umalo porucio BFL asic 2013te al mi je drago sto nisam.
Ukratko me zanima sta je bilo sa tim ljudima koji su to porucili i onim sto su radili gpu mining.
Verovatno su gasili sve to kad je struja postala skuplja od profita, a dal se to desilo ovde posto je struja relativno jeftinija nego u ostatku sveta?
Evropljani sa > 30cent/kw sigurno gase prvi pa ameri sa 12c
Kolika je ta donja granica?

Zavisi kako gde. U US nije svuda 12c negde je 30c a negde je 5-6c. Isto kao i u Evropi. Zavisi od lokacije do lokacije.
Ipak US je u prednosti zbog komponenti i dostupnosti na trzistu. Carinu, spediciju, slanje i marzu veliko prodaje pa maloprodaje da ne pominjemo.
 
Poslednja izmena:
JEste, odlicno je kada imas vec otplacenu farmu. Ako si debelo u dugovima, samo plakati :)

ako si debelo u dugovima onda placi sto si iste napravio. Ili dajte neku "siguricu" za neki posao/ulaganje gde za 3000e imas jedno 500e mesecno bar 5 godina...
 
Ili dajte neku "siguricu" za neki posao/ulaganje gde za 3000e imas jedno 500e mesecno bar 5 godina...

Uložiš u diplomu ETF-a, naučiš programiranje i imaćeš 1000e+ sledećih 50 godina. Al to je već motika... pretpostavljam da se traži nešto bez motike.
 
tako je, kripto je bez motike, a i niko ti ne garantuje da ces se lako i sa etf-om zaposliti, pogotovo ako diplomu "kupis" a koja vise nije toliko jeftina :)
 
tako je, kripto je bez motike,
Bez motike uvek imaš investicije, na svakom koraku i obliku. Ali, to je sve kockanje. Tu samo oni sa srećom ili insajderskim informacijama profitiraju.
a i niko ti ne garantuje da ces se lako i sa etf-om zaposliti, pogotovo ako diplomu "kupis" a koja vise nije toliko jeftina :)
Ko je napisao kupiti diplomu? Napisao sam uloži. Diploma ti treba da imaš "papir" a programiranje moraš da naučiš, to se ne može lažirati kupljenom diplomom.
 
slazem se, ulozis u skolarine, ucenje, vreme, trud, ispiti, seda kosa, nerviranje (ispadne daleko vise od 3000e) prodje 6-7godina i opet se nerviras da li ces dobiti posao i kolika ce ti biti plata, pa ako dobije onda nezadovoljstvo poslom ili platom i tako u krug... isto je i sa kriptom, ulozi pa sta ti bog da nema tu mnogo perafilizofiranja... ili ulozis u druge investicije na svakom cosku koje su sigurnije od kripta :) naravno ne kazem da je kripto bolji od fakulteta to ni sam ne mislim, ali kao hobi i dodatna zarada (ne glavna da zivot zavisi od toga) moze itekako da bude zanimljiv* (sem ljudima koji nisu usli i gledaju sa strane).

* - ne uzimati kao savet za ulaganje u kripto.
 
Ne treba ti diploma, nemam je ni ja. Sam nauči Linux i jedan skripting jezik, imaćeš hiljadu evra platu u Srbiji ili nekoliko puta toliko u inostranstvu. Čini se ljudima da je kripto brži i lakši put do love, ali u stvari koliko živaca, učenja i vremena treba, bolje ići utabanom stazom. Bar će ti to znanje vredeti dugo, dok je pitanje dokle će trajati lepa vremena u kripto svetu.
 
a dokle ce trajati lepa vremena u programiranju? dok ne dodje neki code da moras znati sve iz pocetka ili ode posao... Ako ne nadjes posao badava ti znanje, mozes samo da se hvalis kako znas, a neko drugi ne zna. Znaci li to da ti poznajes linux i scripting i imas preko 1000e platu u srbiji ili nekoliko puta visu u inostranstvu pa da mozes potvrditi tvrdnju? Ako imas onda ne znam zasto se zanimas(hejtujes) za kripto (mozda zbog grize savesti ili kao sto je receno nezadovoljstvo poslom i trazenje alternativnih zarada), a ako nemas onda ti svaka tvrdnja pada u vodu jer se sve vodi na rekla kazala i sta bi bilo kad bi bilo... zamisli isto kao kripto. Inace ne znam zasto ste hejtovanje iz druge teme prebacili ovde, a i tamo nije tema real life vs investicija u kripto :) A vec sam u predhodnom postu rekao da je kripto zanimljiva dodatna zarada (posebno ako imas posao sa strane), ne zarada od koje zivot zavisi (mada ima ljudi koji se bave samo time, kao sto ima ljudi koji rade na berrzi i td... pa njima treba objasniti dokle ce trajati lepa vremena u berzanskom poslovanju gde je neko placen i mnogo vise od programera).

edit: nadam se da shvatas da koliko god bio protiv kripta i navodio(trazio) razloge da se ne ulazi, te iste razloge mozes da iskoristis i da se udje u kripto.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno