Šta je novo?

Domen kontroler na VM

mickeyrs

Slavan
Učlanjen(a)
11.05.2005
Poruke
1,751
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X + Corsair H100i PRO XT
Matična ploča
Asus ROG Strix B450I Gaming
RAM
G.SKILL 2x16GB (F4-3600C16D-32GTZR)
GPU
MSI Ventus 2080Ti
Storage
Kingston KC3000 2TB
Zvuk
Edifier R1700BT
PSU
Corsair SFX 600 Platinum
Kućište
FormD T1 2.0 Black
Monitor
Dell U2724DE + Alienware AW2724DM
Miš & tastatura
Logitech MX Keys S +MX Master 3S
Laptop
Lenovo T14s Gen2 + Anywhere mouse 3S
Mobilni telefon
Sony Xperia 5 IV
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koja su vaša iskustva ili preporuke - dizati DC kao virtuelnu mašinu ili ne?

Trenutno mi stoji SBS2003 na starijem DELL serveru, dok mi HP DL360 G5 stoji slabo iskorišćen kao terminal server za 15 usera i neku lightweight aplikaciju. HP je relativno nov, DELL ima dobre 3 godine rada iza sebe pa bih ga radije iskoristio za neki bekap nego da i dalje gura kritične stvari. Na stranu što sam ga zatekao u katastrofalnom stanju pa mu i inače predstoji reinstalacija.

Da li neko ima iskustva i sa virtuelnom mašinom kao terminal serverom?
 
po nekom mom iskustvu, DC je idealan za virtuelizaciju, jer ti je za njega najbitnije da je uvek dostupan, a ne iskoriscuje skoro nista od resursa servera.
ako planiras da koristis VM na HPu, savetovao bi ti da instaliras VMWare ESX server, koji ce biti host, i da na nejmu instaliras virtuelne guest mashine.

jedino ti ostaje da vidis oko licenciranja, sta ti se vishe isplati...
 
Trenutno me kolje što je DC SBS2003 koji zahteva da bude i DC i SQL server pa nije tako lagan po pitanju opterećenja, mada nije ni nešto da umire od posla (ne troši se Exchange), cenim da bi ovaj Quad sve to + TS gurao bez problema, samo što je 4GB, koliko imam na HPu, malo za host+2xVM. VM kao terminal server cenim da nije problem, pošto se i ovako pristupa sa strane. :D

Licence su na DELLu SmallBusiness 2003, na HPu 2003 Standard (downgrade install od 2008ce koja je kupljena), znači, imam jednu 2008cu za HyperV hosta i jednu VM + jedan SBS, tako da sam usmeren ka Win i HyperV. Mogao bih da krenem i sa nekim free baremetal hypervizorom (ESXi ili HyperV server), međutim, tu je upravljanje ograničeno, tj. plaćaju se management tools, a budžet mi je trenutno 0€. :S:

Uglavnom, zato pitam za iskustva da bih se nekako iskombinovao sa postojećim hardverom bez dodatnih investicija, svi predlozi su dobrodošli.
 
pa posto nemas dovoljno licenci ne vidim zasto bi onda krenuo u virtuelizaciju...
btw. mozes da probas citrix xenserver, on je sad free a ima i neki management tool, kako kazu, nisam probao
 
Hmmm, imam licence, al nemam dovoljno RAMa. :D 2008 može da se stavi kao host + 1VM, a SBS da ide kao druga VM. A pošto mi predstoji ponovno podizanje ovog glavnog SBS servera, gledam da li da krećem u tu akciju sa virtuelizacijom. Svakako bi mi trebalo min još 4GB RAMa... tako da ću verovatno morati da sačekam. Mislio sam i da ovog DELLa skroz eliminišem iz priče, ali mi se ne sviđa ni da sve VM stoje na HPu i ako nešto vrisne na njemu... problem. Kao i uvek kad nemaš budget. :(

Postoje indicije i da bi se možda prelazilo na 2008 SBS Premium koji daje i dodatnu licencu za SQL server, a onda sam kratak sa hardverom, pa zato dodatno uračunavam i virtuelizaciju. Naravno, teško je objasniti kako bi postojao budget za prelazak na 2008 SBS, a ne postoji za hardver, ali to je neka druga priča... :wall:
 
U ovom setupu koji si opisao, ja ne bih stavio DC na virt. masinu, ako sam dobro razumeo da imas dl360g5 i "neki" dell.
 
Hmmm, to "neki" je bilo u trenutku kad sam pisao, da ne jurim tačne oznake, u pitanju je PowerEdge 2800 (2x3.2GHz Xeon, 4GB). Misliš da je nepotrebno stavljati VM za DC pored ovoga? Ja nekako nemam previše poverenja u tu DELL mašinu, a opet, već 2 godine bez prestanka radi i kao DC i SQL server. :) Verovatno je najpametnije da im, kad stignem, samo zamenim uloge.

Možda i malo offtopic pitanje - kako najbezbolnije ovo uraditi?
 
iskreno, ako nije pokvareno - nemoj da ceprkas... moje licno iskustvo u ITu.

mozes da na jacoj masini dignes sekundarni DC, cisto ako ti Dell zvekne da ne ostanes bez domena. a onda ces vec da gledas sta ces dalje...
 
Pa ono, nije pokvaren, ali bi mogao i bolje da radi. Ne bih ni ja da ga čačkam bez preke potrebe, ali sam ga i zatekao u lošem stanju pa lagano čistim sa njega sve što je višak (bila instalirana gomila raznih stvari koje se ni ne koriste, samo čuče procesi u memoriji) i ne vidim pomake u performansama.

Sa druge strane, na dnevnom nivou se radi preračun baze od 3GB i to ga totalno uguši iako mu je CPU usage jedva pređe 40% dok to traje. Iako je SQLu dato max 2.8GB RAM, ne zauzme više od 1.8GB za vreme proračuna u odnosu na standardnih 1.5GB kad samo opslužuje korisnike. Odziv u klijent aplikaciji je očajan dok radi te rekalkulacije, nekako mi deluje da bi ovaj 5420 u HPu to bolje radio umesto da bleji samo kao terminal server.

VM mi je bila samo jedna od ideja kad već razmatram koje su mi akcije na raspolaganju, mada mi trenutno deluje da je najbolje da im samo zamenim uloge zbog nedovoljno memorije. Da ne gušim sad dalje sa pitanjima kako da ubrzam SQL server u pogrešnom topicu. :D
 
Ako nije procesor i nije memorija jesi li probao da pratis sta se desava sa diskom prilikom obrade baze, mozda ti je to usko grlo.
 
Trenutno me kolje što je DC SBS2003 koji zahteva da bude i DC i SQL server pa nije tako lagan po pitanju opterećenja, mada nije ni nešto da umire od posla (ne troši se Exchange), cenim da bi ovaj Quad sve to + TS gurao bez problema, samo što je 4GB, koliko imam na HPu, malo za host+2xVM. VM kao terminal server cenim da nije problem, pošto se i ovako pristupa sa strane. :D

Licence su na DELLu SmallBusiness 2003, na HPu 2003 Standard (downgrade install od 2008ce koja je kupljena), znači, imam jednu 2008cu za HyperV hosta i jednu VM + jedan SBS, tako da sam usmeren ka Win i HyperV. Mogao bih da krenem i sa nekim free baremetal hypervizorom (ESXi ili HyperV server), međutim, tu je upravljanje ograničeno, tj. plaćaju se management tools, a budžet mi je trenutno 0€. :S:

Uglavnom, zato pitam za iskustva da bih se nekako iskombinovao sa postojećim hardverom bez dodatnih investicija, svi predlozi su dobrodošli.

I ESXi i Hyper-V imaju svoje managment tools koje su dzabe i sasvim dovoljne za managment manjeg broja hostova
 
Hmmmm, sad si me naterao da ponovo pregledam i setio se zašto sam napisao da nema free mangementa za Hyper-V - može da se upravlja samo preko Hyper-V managera iz Viste/2008 što nemam ili iz SCVMM2008 koji nije free. :) Aj' pogledaću i za ESXi ponovo, da ne ostane dezinformacija, ali i tako sam suspendovao za sad virtuelizaciju.
 
Nazad
Vrh Dno