Šta je novo?

DOCKING STATIONS - tips and tricks

paparazzo

Slavan
Učlanjen(a)
16.02.2006
Poruke
340
Poena
320
Ovako, s obzirom da laptop (HP Elitebook 640 g10) koristim uglavnom u sobi, kao desktop, planiram da osposobim jedan cosak kao mini office, sa jednim eksternim monitorom 24 incha, tastaturom i misem i stampacem. Nemam blage veze oko Docking Station price, sem one osnovne oko toga cemu sluze, a ne bi da se zeznem kod kupovine, niti bi da dajem sad neke velike pare. Znaci, ono sto je meni bitno je da se preko docka laptop moze puniti, da stoji stalno konektovan na struju, da moze bacati sliku na eksterni monitor (nece biti 4K), da se mogu spojiti periferije, tastatura, mis, stampac, zvucnici...i da to sve radi bez problema. Eventualno da ima i LAN konekciju, ali to apsolutno nije uslov. Molim ekipu, ako je neko voljan, ili ako ima korisne linkove oko ove tematike da podijeli. Ono sto su moje dileme i nedoumice je sl.
1. s obzirom da komp podrzava Thunderbolt 4 i USB C 4.0 u cemu su razlike i prednosti, da li je neophodan Thunderbolt za ove moje potrebe
2. oko protoka struje, ako je moj sadasnji punjac po spec. 65W, da li dock moze biti vece/manje jacine, da li i sta od te dvije varijante moze napraviti problem
3. kada se ekran laptopa poklopi (u podesavanjima se podesi da se u tom slucaju ne desava nista) da li to moze naskoditi ekranu laptopa od eventualnog zagrijavanja od strane laptopa

Znaci sustina price je da se kacenjem jednog kabla u laptop on pretvara u desktop, i da to radi.
Slobodno mozete okaciti i linkove odgovrarajucih modela dockova, iako nije tema direktno za podforum sta da kupim
 
Da malo konkretizujem pretragu, u medjuvremenu sam dosao do saznanja da postoje i monitori koji imaju u sebi HUB koji moze sve ovo gore sto mi treba da obave. I pronasao sam model https://www.multicom.me/racunari-i-oprema/lcd-monitor/dell/dell-u2422he-115472.html koji mi se dopao, kako cijenom tako i karakteritikama. Sada imam samo jednu nedoumicu. U specifikacijama monitora stoji da taj jedan USB-C port preko koga bi islo i punjenje i video i data signal, radi u DisplayPort modu. Moj laptop (Elitebook 640 G10) podrzava taj mod, ali sam negdje na netu nasao da se taj mod mora dozvoliti u BIOS-u. Problem mi je sto je kod mene BIOS zakljucan, pa ne znam da li mi je rizik da kupim monitor a da se ispostavi da ne mogu koristiti funkcije zbog kojih sam ga i izabrao. Da li neko ima iskustva oko ovoga? Svaka pomoc vise nego dobro dosla
 
Evo da na kraju napišem epilog, možda nekom bude korisno moje iskustvo...Odustao sam od ideje monitora sa USB-C hubom koji ima i funkciju power delivery. Mnogo je to skupo za ono što meni treba, bespotrebno rasipanje para. Šta sam na kraju uzeo? Odlučio sam da idem na jeftinu varijantu monitora, tipa 100-tinjak eura, ali sam pronasao jedan malo skuplji ali sa par karakteristika koje su mi dobro došle. Monitor je Asus VA24EQSB. Ima audio izlaz, podešavanje visine, rotiranje 90 stepeni, i ima USB hub, tj ima dva USB-A ulaza (brza, 3.0), ali to je običan HUB ,nije PD. I uzeo sam zaseban USB-C hub Kingston Nucleum. Sve radi savršeno, preko Kingstona punim laptop, izbacujem sliku na ext monitor, ima jedan slobodan USB ulaz (u drugom je uboden USB koji ide od monitora čime sam omogućio dva USB-a na monitoru da funkcionišu integralno kao HUB. Kada je kompjuter u stand by režimu, budi se klikom miša ili tastature, a kada ga isključim ili pošaljem u hibernaciju, moram ga uključiti na njegovo dugme za uključivanje. Za sad sam vrlo zadovoljan, HUB se ne zagrijava uopšte, mada trenutno ne koristim ništa sem miša i tastature pikačeno na HUB. Vidjećemo kada budem kopirao nešto sa fleške ili ext HD, kako će se ponašati u tom slučaju. Malo je kratak kablić koji spaja HUB sa laptopom, i to je možda jedina mana svega. Kada kompletiram desktop okruženje sa stalkom za monitor, malo ću se pozabaviti cable managementom, da sve to lijepo uklopim i sakrijem
 
Lepo se ti ispriča sa sobom :)

Nisam ranije video ovu poruku.
Ja koristim USB C hub za ProBook 450 G10. Hub Ima power delivery, ali to ne koristim, jer kada nosim notebook, svakako nosim i punjač.
Direktno na notebook je uboden i adapter za miša. Sve ostalo je u hubu. Kada skidam računar, otkači samo taj jedan USB C i punjač.

Kabal od huba jeste kratak, ali meni bas tako odgovara.

Što se preklapanja ekrana na monitoru tiče, ja razmišljam da dodam i treći monitor, a ne da drugi preklopim 😄
 
Lepo se ti ispriča sa sobom :)
Jesi vidio? Kao sa najboljim drugom ;)
Ja laptop jako rijetko iznosim iz kuće, a za po kući može i na bateriju izgurati onoliko koliko mi treba, a ova opcija power delivery mi je super, jer je samo jedan kabal uboden u laptop. Koji HUB imaš?
 
Nemam pojma. Neki NN. Sivi, metalni, možda na poleđini nešto piše.

USB C na računar, a iz njega HDMI 4k, RJ45 1gbps, čitač SD/microSD kartica (zbog ovoga sam inicijalno i kupio), 2x USB C (jedan za napajanje), 3x USB 3.

Za sada odlično radi.
 
Koristimo HP G5 docking station u firmi i on radi odlicno, tipa: dva externa monitora+laptop screen, LAN, 4*USB 3.0, USB-C, 120W.

Imamo i Targus "putne DS, ok rade i oni, imaju power delivery opciju.
 
Nazad
Vrh Dno