Šta je novo?

Displayport na HDMI

milan.ns

Poznat
Učlanjen(a)
24.11.2022
Poruke
111
Poena
40
Pozdrav, ljudi. Treba mi savet nekog iskusnijeg. Nov računar, grafička ASUS AMD Radeon RX 6600 8GB DUAL-RX6600-8G-V2 ima 1 HDMI i 3 DP porta. Do sada sam koristio samo monitor koji je spojen preko HDMI i to funkcioniše dobro (i sa starim i sa novim računarom). Hteo sam smart TV koji se nalazi odmah pored da povremeno koristim kao drugi monitor. Pošto i TV ima samo HDMI ulaze, kupio sam adapter/kabl DP na HDMI: https://gigatron.rs/digitalni-adapteri-i-kablovi/digitus-adapter-displayport-na-hdmi-3m-crna-430635 Međutim, kada sam ga prikačio na TV nije hteo da radi, tj. TV uopšte ne detektuje signal. Ista je situacija sa monitorom - kada ga prikopčam preko ovog kabla monitor se ne radi (trepće plava lampica) i ne prikazuje sliku. HDMI kabl radi dobro i sa kompom i sa TV-om.

Gde grešim? Da li u podešavanjima moram nešto da uključim? Da li je do kabla (neispravan)? Oba uređaja su Full HD, a kabl je 4K/60Hz. Možda moji uređaji ne podržavaju ovaj kabl? Napominjem da kabl ne radi čak ni kada je samo on uključen (HDMI isključen).
 
Da odgovorim sam sebi (zbog onih koji ovo budu čitali kasnije): u pitanju je ipak bio pokvaren kabl. Probali smo ga u Gigatron prodavnici i kod njih takođe nije radio. Da li su mi drugi i sada je sve OK.
 
Ti kablovi Displayport to HDMI, koji se kod nas prodaju, su jako lošeg kvaliteta. U firmi smo bili prinuđeni da koristimo te kablove i doslovno svaki drugi je bio neispravan.
 
Ja samo da napomenem da u obrnutom smeru (sa HDMI karte na DVI monitor) ovi kablovi ne rade, da se neko ne zezne. Za tu svrhu je potreban aktivni adapter
Tako je. I to su proveravali u prodavnici, iako sam vodio računa prilikom kupovine.
Ti kablovi Displayport to HDMI, koji se kod nas prodaju, su jako lošeg kvaliteta. U firmi smo bili prinuđeni da koristimo te kablove i doslovno svaki drugi je bio neispravan.
A meni se kabl činio kao bolja opcija od kombinacije DP/HDMI adapter u grafičku + HDMI kabl od adaptera do monitora. Računao sam da je bolje da bude što manje nastavaka. Pritom sam gledao recenzije i poručio kabl koji su nahvalili (kvalitetan, podržava 4K, 60Hz itd) umesto da uzmem onaj koji su imali u radnji (a koji je "samo" full HD). Ali izgleda da mi je zapao neki loš primerak. Sa HDMI kablovima nikad nisam imao nijedan problem. Uvek su radili posao.
 
Nazad
Vrh Dno