Šta je novo?

Disk na hackintoshu brljavi

veseliburek

Slavan
Učlanjen(a)
14.10.2007
Poruke
831
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 1800X + CM HyperTX3+
Matična ploča
Gigabyte GA-AB350-Gaming 3
RAM
64GB (4x HyperX Fury HX432C16FB3/16)
GPU
Gigabyte GTX1070 8GB
Storage
Samsung 950PRO 512GB
Zvuk
Focusrite 18i8 + Kali LP6
PSU
Seasonic Focus Plus Platinum 750W
Kućište
NZXT H500i
Monitor
3x Dell U2412M
Miš & tastatura
Genesis Thor 300 + Redragon M711
Laptop
Dell XPS 9570 + Macbook Pro 13 early 2012.
Tablet
iPad Pro
Mobilni telefon
iPhone 13 Mini
Pametni uređaji
bljak
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ja se unapred izvinjavam ako je tekst u postu konfuzan (panika), ali u celu priču je uključena gomila izuzetno bitnih snimaka koji se nalaze na disku, a igrom slučaja trenutno nisu bili bekapovani...

U laptopu imam dva diska: SSD kao primarni sa OS-om (OS X Mavericks 10.9.2) i Samsungov Momentus od 750GB na kome su isključivo podaci sa dve particije (prva od ~240gb formatirana na NTFS i ostatak kao HFS+ particija). Ranije danas sam pokušao da snimim fajl na tu HFS particiju i računar mi je prijavio grešku, tako da sam fajl snimio na SSD i ugasio računar. Kada sam posle pokušao da ga upalim, stajao je zaglavljen na boot screenu i nije hteo da se podigne. Onda sam izvadio disk, ponovo upalio i računar se podigao za 5 sekundi. Posle jedno 5-6 restarta sa ubačenim diskom sam uspeo da dođem do desktopa i uđem u disk utility, gde računar vidi disk (čak je i mountovana NTFS particija na koju sam uspeo da iskopiram neki random fajl), ali drugu (naravno, sa bitnim fajlovima) odbija da mountuje, niti uspeva nešto da uradi sa opcijom "repair disk" (samo izbaci da ne može da uradi), pri tome ceo računar trokira i vuče se kao mrcina.
Nakon toga sam prebacio disk u desktop sa windowsom XP (ima instaliran Apple-ov HFS drajver), BIOS prepoznaje disk, vidi se i u device manageru, ali u hard disk manageru ga nema (potpuno, ne samo particije, ceo disk se ne prikazuje). Proverio sam preko piriformovog Speccy-a SMART podatke koji su ok (barem on tako prijavljuje), a čak i piše da su na njemu tri particije.

Šta da radim, ima li ko bilo kakvu ideju?
 
Explorer ne vidi NTFS particiju jer joj nije dodeljeno slovo ...+HFS particiju ne vidi jer (pretpostavimo) drajver nije Dobar -> u disk management I dodeli slovo za NTFS particiju a instaliraj MacDrive za pokusaj pristupa podacima is XP.
Nije upalilo, onda win aplijacijom R Drive kloniraj image +hfs particije, probaj da ga montujes I spasis podatke.
Nije upalilo Ali barem imas backup image, zato smes da se igras Sa partition table Ali to je naredni pokusaj - prvobitno probaj HDD regenerator da otklonis sumnju na bad sectors

...ako nisu bad sectors i ako je NTFS particija potpuno upotrebljiva onda verovatno nemas ni partition table error vec file system error a Sa njom na HFS nemam iskustva a iz posrednih informacija pomisljam da bi resenje bio diskwarior Mac aplikacija.
Citam I dalje I upadam ako mi nesto padne na pamet.
 
Ne mogu da mountujem particiju jer se disk ne prikazuje u disk managmentu... (ali ga u device manageru ima)

Da stvar bude gora trenutno nisam kod kuće (vraćam se u ponedeljak), nemam pristup dovoljno velikom disku kako bih ga klonirao RDrive-om, ali ću sigurno to uraditi prvo.
 
Zaintrigiralo me pa sam pokrenuo disk warior a i disk drill ...mogli bi da ti koriste, prvi radi nešto poput defragmentacije i neki prosti sken fajlova i folderske strukture međutim i te proste greške bi mogle da dovedu do tvog stanja pa nije zgoreg da probaš, npr. meni je otkrio greške u folderskoj dubini - da ga nisam pokrenuo ne bih ni znao za ograničenje od 3 foldera u dubinu?! Da, rebuild diska odnosno defragmentaciju treba raditi posle bootanja sa DVD medija s programom.
Disk Drill je znatno ozbiljniji alat i mislim da on može da ti pomogne, u najmanju ruku jer je sposoban za file&partition recovery sa +hfs, vidi SMART, klonira particije u .dmg, taj .dmg može da montuje i skenira radi recovery-a ...scan na bad sectors i njihovo grupisanje u bad blocks koje zatim sakrije od sistema radi bržeg rada sa HDD...
na disku koji sam probao nema filmova, muzike i tako to i evo šta je našao:

screen-shot-2014-08-12-a.png


i malo opisa mogućnosti:

screen-shot-2014-08-12-a.png
 
Ok, napredak...

Skinuo sam disk drill i tražio je da uradi rebuild nekih hfs indeksa što je potrajalo (valjda sam zapamtio kako treba) i prikazao mi je u programu sve fajlove ali nije dao da ih spasem jer nije full verzija, tako da sam morao da ugasim i nabavim enterprise verziju (doduše malo starija verzija, ali i dalje 2.x), ali on sad ni ne vidi particije (mada ih disk utility vidi) i prijavljuje bad sectore...
 
U tvom interesu je da onda prvo propustis hard kroz HDD regenerator jer ce on mozda I opraviti BS, diskdrill nece on ce ih samo grupisati i sakriti od sistema sto bi znacilo gubitak odredjene kolicine mozda vaznih podataka.

Istrazi program, verovatno BS-ima daje visi prioritet ali znaj da i enterprise verzija vidi particije, klonira ih, rikaveruje fajlove...
 
Poslednja izmena:
Evo od jutros ne prikazuje ni prvu particiju, kud ne nabavih odmah enterprise verziju, mogao sam da spasim dva najbitnija foldera, prikazivao mi ih je ali nije dao ništa da uradim... :S: :wall:

Mislim da ću sačekati da se vratim kući u ponedeljak i da ću prvo da kloniram ceo disk u dmg na desktop hackintoshu, pa ću onda da gledam šta i kako... Čak i da sam nešto izgubio usled bad sectora je bolje nego da sve izgubim, a ako sve zakaže nosim ga u helpdisc pa ću da puknem 12+k dinara. Tebi puno hvala što si se iscimao, bio sam sinoć tako blizu da spasim fajlove :S:
 
Mislim da nije sve izgubljeno, diskdrill ume da uradi I recovery particije. Prvo recovery particija Sa backupom pa HDD regenerator pa diskdrill recovery fajlova.
 
Ok, epilog... :)

Podaci su spašeni (bilo je nekoliko nečitljivih foldera, al' bože moj, bitno je izvučeno).
E sad, disk je odjednom počeo da se ponaša (delimično) normalno?! Mislim, i dalje ima nečitljive delove, ali računar više ne trokira i mogu da pristupim particijama... Check preko drivedx-a daje sledeće:



Koliko mene pamćenje služi, ovaj UDMA CRC Error Count ukazuje da je kabl loš ili tako nešto, ali disk nije bio vađen iz optibay-a u laptopu mesecima. Bilo kako bilo, nosim ga u alti pa neka oni malo lupaju glavu...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno