Šta je novo?

Hardver Dilema - ploče za i3-10100

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Zuba1970

Znamenit
Učlanjen(a)
08.12.2011
Poruke
2,584
Poena
1,465
Moja oprema  
Mobilni telefon
iPhone 13 Mini
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kupujem nove komponente za kompjuter. Kada je procesor u pitanju bice https://www.itsvet.com/procesor_intel_i3_10100_bx8070110100-pdaa1-23.i?id=840
Imam dilemu oko matične ploče.
Razmišljam se između https://www.asrock.com/MB/Intel/H470M-HDVM.2/index.asp#Overview i https://www.msi.com/Motherboard/B460M-PRO/Overview
RAM memoriju sam mislio https://www.itsvet.com/ram_memorija_crucial_ct4g4dfs8266-pdaa1-71.i?id=4002 naravno 2 x 4 GB
Ostaje staro kućište,Noctua kuleri,napajanje kao i HDD i SSD. Evetualno dodam M2 karticu ali to nije prioritet.
Procesor sam izabrao jer ima grafiku u sebi. I tu neću da se dalje razmišljam.Neću kupovati posebnu grafičku kartu. Kompjuter koristim pre svega za surf kao i multimediu. Skidanje i gledanje video sadržaja. Igrice ne igram. Što se MB tih nekih 10000 je gornja granica za budžet. Znači mene isključivo nteresuje nečije mišljenje o ovim MB.
 
Poslednja izmena:
U tom cenovno rangu do 10000 din MSI B460M PRO-VDH/WIFI je najbolji izbor, ali ako je ikako moguce da se doguras do 12000 din, gigabyte bi trebao da ima najbolje kontrolu ventilatora:

Gigabyte B460M D3H za 11800 (najboji izbor) ili Eventualno Gigabyte B460M DS3H za 10800
 
Pare nisu problem ali ne bih baš da se trošim previše . Nego sam bas ovde na forumu čitao kako Gigabyte radi te neke revizije(to jest koliko je stvarno to što piše na njima) a da MSI ima problem sa software-om za regulisanje kulera. Hvala ti na savetu pogledaću i njih. Inače sam uzeo ovaj procesor zbog integrisane grafike a i još neke stvari se "gadjaju" sa njim. Pa mi se ne kupuje vše nego što mi treba. Zaboravih edit za RAM išao bih ba HyperX Fury Kingston od 8 GB. Jedino što meni ne trebaju 4 slota za RAM memoriju.
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim Ryzen 3 4350G je oko 3000 RSD jefitniji, a ima grafiku. Pa bi on bio moja preporuka. Perofranse su im verovatno u ±5%, oba su 4c/8t, nema razloga davati više novca. Jedino ako imaš i3 po istoj ceni
 
Iskreno ne mogu više da razišljam još i o tome. Bez ljutnje. Dovoljno je što nedelju dana lupam glavu o matičnim pločama. Hvala ti na predlogu u svakom slučaju.
 
Samo što mu fali grafika u tom slučaju. Jedina prava alternativa je 4350G
Iskreno ne mogu više da razišljam još i o tome. Bez ljutnje. Dovoljno je što nedelju dana lupam glavu o matičnim pločama. Hvala ti na predlogu u svakom slučaju.
Kakva ljutnja, samo ti skrećem pažnju na cene, ako ti je bitno. Što se preporuke za ploču tiče, mogu da ti preporučim da ne lupaš mnogo glavu. Bukvalno vidi da li ima portove i slotove koji ti trebaju i to je to. Ne znam za programe, ali svaka novija bi trebalo da ima u BIOS-u opcije za kuler/ventilator podešavanja
 
AsRock B560m pro4 100e kod komšija.
Samo 1 m.2 slot ce raditi sa 10100, sto je sramotno, a bios ventilator interfejs i opcije su siromasnije od gigabyte ploca.

svaka novija bi trebalo da ima u BIOS-u opcije za kuler/ventilator podešavanja
Skoro svaka asus zahteva da nadjes bios mod na nemackom forumu da bi spustio ventilatore ispod 60% obrtaja, a da ne spominjemo da im je VRM/kuler na najeftinijim plocama gori nego sto je ikad bio Asrock-ov, paceri prvog reda
 
Ovaj procesor mi predložio čovek koji meni i majci pomaže oko kompa kada nesto ne možemo sami da rešavamo. Nisam neki zahtevan korisnik kao većina članova ovog foruma. Da mi nije riknula matična a bih još koristio komp sastavljen 2013.
A ovaj i3 ima u sebi grafiku HD630.
Inače koristim Noctua NH-L9i kuler za procesor pa ne znam dali bih mogao za neki Riyzen ali onda već odoh u pravljenje potpuno nove konfiguracije. I ovo je već previše za mene.

Inače igrice uopšte ne igram čak ni pasijans. Nikada ih nisam voleo. Samo surfovanje internetom,multimedia(skidanje i puštanje filmova, kvalitetne HI RES muzike),cetovanje i sl.
 
Poslednja izmena:
@Zuba1970 ne bas, mislim ne ides u pravljenje nove konfiguracije jer svejedno bi samo procesor i maticna bili drukcije, sve ostalo je isto.

Prilicno sam siguran da bi ti Noctua besplatno poslala kacenje za AM4 za NH-L9i kuler. Zatim ram je isto, sve ostalo je isto, ploce su otprilike iste cene ko za intel, malo jeftinije (za isti, odnosno malo bolji kvalitet, al nista specijalno).

i AMD-ov 4350G ima bolju graficku, to je otprilike to. Za tvoje potrebe ne nesto velika razlika obe kombinacije bi radilo slicno
 
Pogledaću i AMD. Nego sam se uhvatio za i3 jer mi covek dao predlog. Iskreno meni se Noctua dopala jer je kuler bas tih a to je jedna od stvari na koje bas obracam paznju.
 
Čovek koji mi je dao predlog za Intel i3 mi reče a se AMD procesori malo više greju od Intela pa samim tim se i kuler brže okrece i bučniji je. On mi je to predložio jer zna koliko mi bilo kakva buka smeta koja dolazi od kulera u kućištu. Jednostavno sam netolerantan na buku i svaki šum koji dolazi iz kućišta mi smeta. Da mogu ne bih ni stavljao kulere a znam da bez njih ne može. Meni i sada smeta buka HDD-a u lap topu koji trenutno koristim kao back up. Možda ću vam zvučati čudno (nenormalno) ali tako je zato sam i gledao ploče koje su kompatibilne sa i3 10100.
 
Poslednja izmena:
Mora da ti je prijatelj pratio hardver do pre nekoliko godina.Danas su stvari drugačije,intel se više greje..
Koji se vise grije? i3 10100? taj procesor jedva vuce oko 40w pod punim opterecenjem,jedino se moze cuti box cooler koji se sastoji od ventilatora i malo tankog lima,sa tim low profile noctua ce biti hladan i veoma tih,licno nemam zen2 cpu ali vidim po testovima da se vise griju uz (masivniji) box kuler (pogotovo 3300x).

Sta se tice tog i3 10100 cena mu je previsoka,pre par meseci bio je 12k a sad 20k,za Zuba1970 bi predlozio Pentium Gold G6405 koji ima po iole normalnoj ceni (8k) i dovoljan je za sve navedene potrebe,imate i opciju i5 10400 za 24k.

Za plocu mogu dati samo licno iskustvo,imam asus b560m-k,u biosu ventilator moze lepo da se namesti po potrebi ali ima samo jedam prikljucak za ventilator kucista,meni ionako ne treba,verovatno su asus b460 ploce iste/slicne po biosu.

Kao alternativa moze ryzen 3 4300ge (18k) sa 35w tdp,slicni am4 procesori kao navedeni 4350g verovatno nemaju na stanju.
 
Poslednja izmena:
Čovek koji mi je dao predlog za Intel i3 mi reče a se AMD procesori malo više greju od Intela pa samim tim se i kuler brže okrece i bučniji je. On mi je to predložio jer zna koliko mi bilo kakva buka smeta koja dolazi od kulera u kućištu. Jednostavno sam netolerantan na buku i svaki šum koji dolazi iz kućišta mi smeta. Da mogu ne bih ni stavljao kulere a znam da bez njih ne može. Meni i sada smeta buka HDD-a u lap topu koji trenutno koristim kao back up. Možda ću vam zvučati čudno (nenormalno) ali tako je zato sam i gledao ploče koje su kompatibilne sa i3 10100.
Brate, uzmi Intel i rešen posao.

Ti si već (podsvesno) odlučio, samo čekaš potvrdu.
 
Ja i nisam napravio temu koji procesor kupiti to jest INTEL vs AMD već koju matičnu ploču za taj procesor. Hvala svima na predlozima i sugestijama. A i razmišljam kupovinu na što više čekova.
 
@Zuba1970 10100 je ~40w, 4300GE je ~40w, 4350G je ~65w. Nije tolika razlika, ali opet ako si bas osetljiv na buku bolje sto manje, bice tise sigurno.
Da li mozes da spustis obrtaje ventilatora nize od 40-60% ?

a Za cenu 10100 naspram 4300GE je ~3000din ustede sa AMD-om, sto nije neka razlika, pogotovo ako ides na cekove, i pogotovo ako budes mora da das kintu za porez za kacenje od Noctu-e, ili ako eventualno ne bude free-shipping, tako da je moj glas za Intel, iskljucivo posto vec imas kuler xD
 
Poslednja izmena:
Naravno ići ću na Intel zato sam i postavio temu za ploče. Veruj mi stvarno sam osetljiv na buku. Razmišljam se o čekovima jer mi se to raztegne. Mada su onda druge cene u odnosu na keš.
 
@Zuba1970 10100 je ~40w, 4300GE je ~40w, 4350G je ~65w. Nije tolika razlika, ali opet ako si bas osetljiv na buku bolje sto manje, bice tise sigurno.

Da li mozes da spustis obrtaje ventilatora nize od 40-60% ?
Nisam proveravao procente,ali sam probao (pre mesec dana) sa ventilatorom koji dolazi uz kuciste,na "silent" rezimu 120mm ventilator vrti na 600 obrtaja.
 
@rammadis koje kuciste bese ?, to mi zvuci kao da Asus ima ogranicenje za 40-60%, sto je ok generalno ako su spori ventilatori, ali pogubne za brze ventilatore.

Da li imas grafikon krivu za podesavanje brzine ventilatora u odnosu na temp ?, ili barem da li je detaljno podesivo u klasicnom meniju, u biosu ?
 
@rammadis koje kuciste bese ?, to mi zvuci kao da Asus ima ogranicenje za 40-60%, sto je ok generalno ako su spori ventilatori, ali pogubne za brze ventilatore.

Da li imas grafikon krivu za podesavanje brzine ventilatora u odnosu na temp ?, ili barem da li je detaljno podesivo u klasicnom meniju, u biosu ?
Da detaljno je podesivo u biosu,evo slikao sam,trenutno nemam dodatni ventilator prikljucen (za kuciste).

DSC_0131.JPG

DSC_0132.JPG
 
Ja pored CPU kulera imam još jedan manji Noctua kuler NF-R8e. Tako da gledam ploču koja ima više konekcija za kulere.
 
Detektuje min broj obrtaja za CHA fan i meni na Prime X370-PRO, pa opet bez mod-ovanog biosa nista osim glavnom PWM header-a (ni CHA, ni za vodeno hladnjenje header), ne podrzava dovoljno spustanje % obrtaja ventilatora.

Nije dovoljno samo pretpostaviti ako jedna Asus ploca ima, ili ako jedna Asus generacija ima, da sve imaju, Asus poprilicno podbacuje od 2017 pa nadalje, a sto je najgore nije samo za low-tier segment pa da se otpise pod cenu poslovanja, nego i za high-tier su imali gafove velike.

Ne bi bila onolika tema za Crosshair VI na overclock forumu, da ne mute. Crosshair VI ploca sa najvise problema u istoriji ploca skoro, hvala bogu za temu, pa ne uzeh nju polovnu nego mid-tier Prime ovaj (sto je smor jer sam dolazio sa Crosshair IV Formule :(, i htedoh tradiciju da nastavim). U zadnjih 20 strane te teme, svaki drugi komentar, je: Nikad vise skupu high-tier plocu necu uzeti, samo mid-tier, nikad vise na slepo Asus, nikad vise ne uzimam skuplje da podrzim firmu neku xD
 
Pošto sam pokrenuo temu red bi bilo da javim šta sam kupio.
Kupio sam Gigabyte B460M D3H matičnu ploču. Čak sam našao i i3 Tray bez fabričkog kulera jer ga i onako ne bih koristio.
Ovim putem se zahvaljujem svima kojisu hteli da mi pomognu i davali savete kao i onim drugima. :)
A posebna zahvalnost članu @Dogzilla kao i @rammadis .
 
Nazad
Vrh Dno