Šta je novo?

Dell XPS modeli za 2024

Shomi22

Čuven
Učlanjen(a)
29.09.2013
Poruke
517
Poena
605
Moja oprema  
Laptop
Alienware Area-51m
Tablet
iPad Pro M1 12,9” (2021)
Mobilni telefon
IPhone 12 Pro 256GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pošto je došlo vreme da se kupi novi laptop, a vidim da nove Dell XPS-ove niko ne pominje, otvaram ovu temu. Koliko vidim nema puno toga o njima, pa da proćaskamo malo.🙂



Elem, prodao sam moju zver Alienware Area 51M, koji me je dobro služio proteklih skoro 5 godina i odlučio da se ponovim, ali ovoga puta idem na nešto mnogo lakše, tanje i lepše.🙂
Pošto sa veliki fan Dell-ovih Windows laptopova, ovog puta sam odlučio da kupim neki iz XPS serije, koji će mi trajati najmanje 5 godina, a da bude približan po kvalitetu i performansama Macbook-ovima, koje već imam.
Znam da su precenjeni, ali cena nije toliko bitan faktor, kad je zadovoljstvo u pitanju.
U mojoj potrazi za konfiguracijom koja bi najviše ispunila sve moje potrebe i potrajala duže vreme, nisam hteo da štedim i bezecovao sam prošlogodišnji model 9730 sa 17" UHD+ 3840 x 2400 60 Hz displejem (oćoravilo se pa bih išao na što veći), sa Intel® Core™ i9-13900H procesorom, NVIDIA® GeForce RTX™ 4080 12 GB GDDR6 grafičkom, 64 GB 2 x 32 GB DDR5 4800 MHz, dual-channel memorijom i 2 TB M.2 PCIe NVM SSD-om, pošto je bio na popustu za nekih 4000e, jer su u međuvremenu izbacili ovu novu seriju.
Međutim, istražujući po netu, što inače uvek radim bar nekoliko dana pre nego što iskeširam lovu, naiđoh na gomilu pritužbi da se toliko greje, da na njemu ladno može jaje da se isprži, što me je šokiralo.🫢
Tako da definitivno ta varijanta otpada, jer ne bih da bacim toliko para za nešto što će da mi trotluje, pa mi jedino preostaje da uzmem neki iz najnovije generacije.😉
Logično, išao bih na 16”, pošto su ugasili 17-icu, ali sad se pojavljuju neke nedoumice.🤔
Konfiguracija koju trenutno mogu uzeti u Holandiji za približno isti novac, sastoji se od Intel® Core™ Ultra 7 processor 155H (24 MB cache, 16 cores 4,8 GHz) procesora, NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 8 GB GDDR6 grafičke, 32 GB LPDDR5X 7467 MT memorije, 2TB M.2 PCIe NVMe Solid State-drive i 16,3" OLED UHD+ (3840 x 2400) Infinity Edge, with touchscreen, anti-reflection and anti-fingerprint, 400 nit displeja. Cena je oko 3700e.
Jača sa Ultra 9 procesorom još nije u ponudi i očekuje se da će je uskoro izbaciti.
S obzirom da se radi o novijoj seriji 7nm procesora koji je znatno manji potrošač verujem da su rešili problem sa grejanjem i da će baterija znatno duže trajati, ali za sad nema nikakvih uporednih testova po YouTube-u.

Pa da započnemo diskusiju i za početak:
Da li vam se sviđa i šta mislite o novim XPS-ovima?
Koliko su po performansama slabiji od prethodnih i da li su u realnosti?
Koje su im prednosti i mane?
 
Poslednja izmena:
Pošto je došlo vreme da se kupi novi laptop, a vidim da nove Dell XPS-ove niko ne pominje, otvaram ovu temu. Koliko vidim nema puno toga o njima, pa da proćaskamo malo.🙂

Međutim, istražujući po netu, što inače uvek radim bar nekoliko dana pre nego što iskeširam lovu, naiđoh na gomilu pritužbi da se toliko greje, da na njemu ladno može jaje da se isprži, što me je šokiralo.🫢

Kao neko ko u firmi duži Dell Precision 5570, a prije njega Precision 5550 koji su XPS-oliki reću ti samo da sa tankim laptopovima koji u sebi imaju velike potrošače ne očekuj da bugu hladni, tihi i brzi pa ćeš morati birati jedno od tvoje dvoje. Fizika, šta da se radi i zbog kojeg je moj Legion Y530 sa i5-8300H bio brži od Precisiona 5550 sa i5-10500H u Cinebenchu i 7-Zipu kad sam ih stavio jedan pored drugog. Po meni su XPS-ovi precijenjeni i po mom mišljenju je za posao isplativije kupiti gaming laptop. Nedostatak portova mu je itekako veliki minus, naročito kad je i Apple nerado vratio HDMI izlaz.
 
Kad već hoćeš da pukneš tolike pare, onda uzmi i razer u razmatranje...meni su čak i lepši, a imaju bolji port selection i definitivno bolje rešeno hlađenje. Takođe i prošlogodišnji legion slim 7i, trebalo bi da je dosta jeftiniji. I generalno gledaj da je ekran bar 120hz ako već gledaš dosta u isti i planiraš na 5 godina.
Novi intel procesori su se dobro pokazali po svemu što sam do sada video.
 
Kao neko ko u firmi duži Dell Precision 5570, a prije njega Precision 5550 koji su XPS-oliki reću ti samo da sa tankim laptopovima koji u sebi imaju velike potrošače ne očekuj da bugu hladni, tihi i brzi pa ćeš morati birati jedno od tvoje dvoje. Fizika, šta da se radi i zbog kojeg je moj Legion Y530 sa i5-8300H bio brži od Precisiona 5550 sa i5-10500H u Cinebenchu i 7-Zipu kad sam ih stavio jedan pored drugog. Po meni su XPS-ovi precijenjeni i po mom mišljenju je za posao isplativije kupiti gaming laptop. Nedostatak portova mu je itekako veliki minus, naročito kad je i Apple nerado vratio HDMI izlaz.

Da se nadovežem na ovo. Ako nekome treba tanki i fensi laptop, ne igra igre i ko može bez Windowsa i Linuxa nek si za iste novce umjesto XPSa kupi MacBook Pro 16" sa M3 SoC-om na kojem neće biti problema sa 3.5mm audio jackom.
 
Po onome sto vidim da je covek imao Alienware Area 51M i sada gleda laptop sa 4070 (ili jos bolje 4080) vrlo sam siguran da mu treba za neki vid igranja, eventualno posao!
 
Poslednja izmena:
Novi Dell XPS modeli izgledaju mnooogo dobro...najminimalniji laptopovi do sad, i verovatno najlepsi laptopovi koji su izasli ove godine... :)
Posred njih imas i Asus G16 2024...takodje ima lep dizajn, cini mi se da su tu negde sto se kvaliteta tice, kao i komponenata, pa vidi sta ti se vise svidja...takodje, mislim da je rtx4070 u Dell XPSu slabija verzija, tj, trosi manje struje, pa je verovatno vise u rangu rtx4060... :)
 
Da se nadovežem na ovo. Ako nekome treba tanki i fensi laptop, ne igra igre i ko može bez Windowsa i Linuxa nek si za iste novce umjesto XPSa kupi MacBook Pro 16" sa M3 SoC-om na kojem neće biti problema sa 3.5mm audio jackom.
Imamo već dva Mac-a u kući, MacBook Pro 16” (M1 Pro, 32GB, 1Tb) i ćerka MacBook Pro 14” (M2 Max, 32GB, 1TB)🙂
Po onome sto vidim da je covek imao Alienware Area 51M i sada gleda laptop sa 4070 (ili jos bolje 4080) vrelo sam siguran da mu treba za neki vid igranja, eventualno posao!
Ne igram igrice uopšte.😁
Bavim se UI i WEB dizajnom, znači Figma, Adobe XD, odnosno većina Adobe softwarea, Photoshop, Premier, After Effects… Naravno to radim na desktop računaru, a laptop služi uglavnom za prezentaciju, a i da potegne kad zatreba.😉
Alienware mi je fenomenalno odrađivao posao, ali počela leđa da bole (skoro 4kg, dva adaptera od po 175w, rančuga…)🤣
Novi Dell XPS modeli izgledaju mnooogo dobro...najminimalniji laptopovi do sad, i verovatno najlepsi laptopovi koji su izasli ove godine... :)
Posred njih imas i Asus G16 2024...takodje ima lep dizajn, cini mi se da su tu negde sto se kvaliteta tice, kao i komponenata, pa vidi sta ti se vise svidja...takodje, mislim da je rtx4070 u Dell XPSu slabija verzija, tj, trosi manje struje, pa je verovatno vise u rangu rtx4060... :)
Slažem se, brutalno izgledaju. Asus, Razer… ne bih razmatrao, previše su novi u svetu laptopova, što svakako ne znači da su loši.🙂
U Alienware-u sam imao RTX2060, doduše desktop grade, više nego dovoljno.
Koliko sam primetio, jedina mana novog XPS, ali meni ne toliko velika je, uskraćivanje klasičnih funkcijskih tastera, na uštrb izgleda. Za ostalo još uvek ne znam, pa zato bih i voleo da neko napiše nešto više što je primetio iz za sada, šturih informacija
i šta mu se ne sviđa/sviđa.
Da im, što se kaže, uđemo u sitna crevca, jer se očigledno radi o novoj generaciji laptopova. Hvala Bogu, ne žurim, pa ću sačekati da izbace modele i sa Ultra 9 procesorima.
Par meseci mi ne znači mnogo, tako da… raspalite.😁
 
Poslednja izmena:
Onda definitivno nazad na slim 7i kako sam i pomenuo. Velika prednost sto sasvim ok radi i sa lenovo usb-c punjacem od 140W koji je prakticno malo veci od standardne "ciglice" za mobilni. Naravno ako bas hoces da das fino para onda mozes i ovako nesto da pogledas...
 
U zadnjih par gdina nisam video proizvodjaca koji se tako kvari koliko Dell.Od entry modela pa do najskupljih laptopova.Nadute baterije posle 2 dana koriscenja,izlizani dugmici posle 6 meseci,pregrevanje,throttling.Sve sto moze da podje po zlu na Dell-u je poslo.A Asus mozes da izaberes i da uzivas.ja ih koristim 10-12 godina i nikada problemi.Trenutno Rog strix radi kao zmaj.
 
Prethodna generacija, da. Stariji su bili dobri, tj. nije bilo žalbi.
Zato sad i želim da razmotrimo najnoviju, gde bi trebalo da su konačno sve ispeglali.
 
Ne mislim bukvalno. Ja sam starija generacija, pa sam ostao u vremenu IBM-a (dok ga nije kupio Lenovo), HP-a, Dell-a, Toshibe (žarili i palili), Acer-a, pa čak i Sony Viao iz tog vremena.🤣😂🤣
Šta znam, možda su predrasude, ali Dell mi je ostao u lepom sećanju, a trenutno je uz Microsoft (u koji BTW, nemam poverenja), jedini pandam Mac-u, ili bar pokušava da bude.
 
Bar 3 laptopa mi padaju na pamet kao pandan macbooku pre pomenutog xps-a, uključujući i novi samsung 3 ultra 😉
Xps nije što je nekada bio...evo šef ima (pred)poslednje 3 generacija xps 13, svaki ima neki propust (većinski trackpad ne valja).
 
Ne mislim bukvalno. Ja sam starija generacija, pa sam ostao u vremenu IBM-a (dok ga nije kupio Lenovo), HP-a, Dell-a, Toshibe (žarili i palili), Acer-a, pa čak i Sony Viao iz tog vremena.🤣😂🤣
Šta znam, možda su predrasude, ali Dell mi je ostao u lepom sećanju, a trenutno je uz Microsoft (u koji BTW, nemam poverenja), jedini pandam Mac-u, ili bar pokušava da bude.
Pa i ja sam iz tog vremena i baš zato sam te i pitao jer sam davne 2007. godine imao baš težak izbor između Toshibe Satellite A100-599 koju sam tada kupio za nekih 130k dinara i jednog Asusa koji je i tada važio za izuzetno jakog, poznatog i pouzdanog proizvođača laptopova...;)
 
Otišao sam malo dalje, mislio na kraj 90-ih i početak 2000-ih.😉
U svakom slučaju, 90% ću uzeti ovaj novi Dell XPS… šta ti je navika. 🤣
Dakle, voleo bih da se držimo teme i prodiskutujemo o njemu.
E sad, ukoliko me neko ubedi da su i sa njim omanuli, onda mogu razmotriti i nešto drugo.
Dakle, dajte nešto o ovoj seriji laptopova.🙂 Da li vam se dopada i koje je vaše mišljenje po pitanju svega, izradi, kvalitetu, performansama, hlađenju, ekranu, mobilnosti…

A Razer Blade 16? Može fino da se zbudži a 2.5kg je ništa realno za takav laptop.

Stara generacija procesora, za koju je očigledno potrebna klima da bi se hladio, pa nisam siguran da bih to trebao u ovom trenutku da gledam. Pogotovo što svi polako prelaze na novu, o kojoj bih svakako želeo da čujem više.🙂
 
Poslednja izmena:
Imao sam prilike da vidim uzivo probleme za XPS takodje.Na jednom koji je bio licni od kolege tj. zena ga najvise koristila posle nekoh 6 meseci su poceli da se gule dugmici.A zena nije neki tezak korisnik.Drugi je imao skoro isti model i odjednom je poceo da se resetuje bez ikakvog razloga.Sve ovo pricam iz iskustva i sta sam video jer je tada firma samo Dell koristila.Da se nadamo da su novi modeli bolji i da neces imati takvih problema :)
 
Znam, to sam i napisao u nekom od prethodnih postova, pogotovo serija 9*30.
Kako su ubacivali sve jače procesore i grafičke, više su problema imali. Prvenstveno sa hlađenjem. Previše elegantan i tanak da bi to uspeo da izgura.
Zato me i zanima nova generacija sa znatno manjim potrošačima.
Odnosno, pokušaj Intela sa “Meteor Lake” procesorima da se približi Apple-ovim M
i da li je u tome uspeo.😉
 
Poslednja izmena:
Za to ćeš morati da sačekaš par meseci/godina da bi video kako će se pokazati...ono što je činjenica je da je "Meteor Lake" dosta bolji po pitanju efikasnosti, bukvalno svaki test novih laptopova je do sada to potvrdio, ali to je samo jedan od stepenika koji gradi celu sliku. Evo novi asus g16 je u globalu odličan ali kada čuješ fanove koliko se "deru", naježiš še otprilike
 
Eto, to je već nešto, ali kako mu odoliti.😛
Stvarno je jedan od najlepših laptopova, po svim parametrima.
Profesionalna deformacija, j*biga.
Bukvalno sam se zaljubio u ovaj minimalistički dizajn.🥰

IMG_4046.jpegIMG_4041.jpegIMG_4042.jpegIMG_4043.jpegIMG_4045.jpeg
 
Ja mislim da si ti već odabrao, sad samo tražiš glas razuma koji će da te gurne u tom smeru! ☺️ Realno jeste prelep i ako si spreman to da platiš, samo napred!...takođe možeš odma i doplatiti za produženu (vidim da si preko) garanciju i miran si.
 
Svi tanki laptopovi su generalno šminkeraj. Na starom XPS 13-9443(I7-5600U) su zamenjenje 3 baterije(2 držale kapacitet ali se nadule) i 2 konektora punjenja kao i kompletan palm-rest jer je pri blagom padu šarka izlomila pola maske. Istovremeno u istom obimu korišćen Dell Lattitude E5740 iz "biznis" serije koji je puniji, teži i na oko manje elegantan, nijednom otvoren za sada.
 
Naravno da sam odabrao
Ja mislim da si ti već odabrao, sad samo tražiš glas razuma koji će da te gurne u tom smeru! ☺️ Realno jeste prelep i ako si spreman to da platiš, samo napred!...takođe možeš odma i doplatiti za produženu (vidim da si preko) garanciju i miran si.
Naravno da sam odabrao, to sam napisao i u prvom postu.
Verovatno ću ga uskoro uzeti.
Samo sam hteo da malo proćaskamo o ovoj seriji.
Prednosti i mane, mišljenja, ili još bolje iskustva, ukoliko ga neko već ima…
Nema mnogo informacija o Ultra 7 ili Ultra 9 procesorima, tj. novoj generaciji laptopova koja je u povoju…
Svi tanki laptopovi su generalno šminkeraj.
Slažem se, imao sam deblji i teži.🙂
Zver, koja je radila ko desktop i za 4,5 godine, ama baš ni jedan problemčić, ali bih sada ipak prešao na nešto fensi😁 a ovo mi se čini da je baš to.

Dakle, hajde ljudi da pričamo malo o onome što nas čeka u skorijoj budućnosti.🙂
Svi najavljuju nove modele sa ovom tehnologijom AI CPU i ukoliko se neko dokopao neke informacije, neka podeli.
 
🥰

IMG_4046.jpeg
IMG_4041.jpeg
IMG_4042.jpeg
IMG_4043.jpeg

Kapacitivno dugme za ESC? Oni baš ništa nisu naučili na tudjim greškama.

Ovaj XPS je možda i najlepši laptop trenutno na tržištu.

Za mene je “sveto trojstvo” business laptopova Mac-Thinkpad-XPS, s tim sto su potonja dva u poslednje vreme počeli da stavljaju dizajn ispred funkcionalnosti, dok je Apple (ko bi rekao) izabrao pravi odnos.
 
Kapacitivno dugme za ESC? Oni baš ništa nisu naučili na tudjim greškama.
Misliš na Apple-ovim greškama?😁
ESC dugme… da, to jeste malo bezveze, ali Bože moj, imam sreće da mene neće baš mnogo pogoditi.😉 Doduše, više me brinu funkcijski tasteri, ali ni to nije kraj sveta.
u poslednje vreme počeli da stavljaju dizajn ispred funkcionalnosti
Školska greška većine dizajnera.
 
Nazad
Vrh Dno