Šta je novo?

Dell G3223D

white_shadow

Poštovan
Učlanjen(a)
18.08.2020
Poruke
102
Poena
60
Moja oprema  
CPU & Cooler
i7-12700F
RAM
32GB 3600MHz CL16
GPU
RX 6600 XT
Pristup internetu
  1. Optički internet
Trenutno je snižen u Gigatronu na 40k, pa sam naručio jer sam tražio 32" monitor, a ovo mi deluje kao najbolja opcija kod nas trenutno. Video sam da mu zameraju slabiji kontrast u odnosu na konkurenciju, ali osim toga generalno ga hvale. Je l' neko ima monitor da napiše iskustva? Dodaću svoje utiske kad stigne :)
 
Mali update: stigao monitor i za sad sam bas zadovoljan. Kao što sam i pročitao, rekao bih da kontrast može da bude malo bolji i da crne boje budu više crne, ali sasvim je zadovoljavajuće po meni. Ima malo "IPS glow", ali nije strašno. Ko misli da će da mu smeta manja gustina piksela, bolje neka razmatra UHD 32", ali meni je ovo sasvim u redu kada je tekst u pitanju. Definitivno se vidi razlika u oštrini u odnosu na 27" 1440p, ali meni više znači veći ekran, nego oštrija slika. Malo prošao kroz ufo test, i subjektivni osećaj je da je odličan monitor za gejming, kao i za bilo kakav rad na njemu. USB-C display port je bonus, iako je power delivery samo 15W.
 
Deluje kao best buy za te pare, da sam ga ulovio za 40.000 verovatno bih i ja uzeo.
Da li ima KVM opciju ?
 
Izgleda da nema. Ima dva downstream USB porta koji mogu sa prednje strane da se dohvate i jedan upstream usb-c, kako je navedeno u dokumentaciji. Probao sam da uključim miš u jedan od tih portova sa prednje strane ali se ništa ne dešava, kao što bih i očekivao. Osim ako ne trebam nešto da uradim pre toga? Vidiš, nisam razmišljao o tome, ali to je super funkcionalnost, šteta što nije neki standard postavljen da kad monitori imaju usb hub da to po defaultu radi.

Edit:
Nema, evo i support je potvrdio nekome:
USB hub radi samo preko USB-C konekcije.
 
Da, steta sto nema. To je toliko zgodna opcija da mislim da cu sledeci monitor obavezno da uzmem sa tim.
Stalno zongliranje tastature i misa sa laptopa na desktop (oba povezana na isti monitor) je zamarajuce.

Ali nema veze, svakako je odlican monitor za tu cenu.
 
Mali update: stigao monitor i za sad sam bas zadovoljan. Kao što sam i pročitao, rekao bih da kontrast može da bude malo bolji i da crne boje budu više crne, ali sasvim je zadovoljavajuće po meni. Ima malo "IPS glow", ali nije strašno. Ko misli da će da mu smeta manja gustina piksela, bolje neka razmatra UHD 32", ali meni je ovo sasvim u redu kada je tekst u pitanju. Definitivno se vidi razlika u oštrini u odnosu na 27" 1440p, ali meni više znači veći ekran, nego oštrija slika. Malo prošao kroz ufo test, i subjektivni osećaj je da je odličan monitor za gejming, kao i za bilo kakav rad na njemu. USB-C display port je bonus, iako je power delivery samo 15W.

Pozdrav, u petak sam ga i ja uzeo uz dobar popust.

Jedno pitanje za tebe, kakva ti je bijela u fullscreen modu sa Brightness 60 / Contrast 60 (ostalo stock).

Ne znam da li sam ja loše sreće, ali meni lijeva strana malo više ide na crveno u odnosu na desnu?




Bili mogao uslikati jednu fotku da pogledam kako je kod tebe sa istim postavkama?

@Nikolape i @Red*Alert Pričitao sam da i vi imate ovaj model, pa ako može neki komentar / slika bio bi zahvalan. :D
 
Poslednja izmena:
Izgleda da nema. Ima dva downstream USB porta koji mogu sa prednje strane da se dohvate i jedan upstream usb-c, kako je navedeno u dokumentaciji. Probao sam da uključim miš u jedan od tih portova sa prednje strane ali se ništa ne dešava, kao što bih i očekivao. Osim ako ne trebam nešto da uradim pre toga? Vidiš, nisam razmišljao o tome, ali to je super funkcionalnost, šteta što nije neki standard postavljen da kad monitori imaju usb hub da to po defaultu radi.

Edit:
Nema, evo i support je potvrdio nekome:
USB hub radi samo preko USB-C konekcije.

Imam ovaj monitor od prošle godine )pisao u temi o uvozu iz Soluna kada sam ga platio 425€ mislim, dok je kod nas bio oko 82.555RSD).

Samo reči hvale imam.

Što se tiče prednjih USB portova, mora da se poveže USB ulaz na monitoru sa USB na računaru. Ali kabl se ne dobija sa njim. Za punu brzinu na njmu, potreban e USB 3.2 kabl.
Bez njega neće raditi USB napred.
 
Da, steta sto nema. To je toliko zgodna opcija da mislim da cu sledeci monitor obavezno da uzmem sa tim.
Stalno zongliranje tastature i misa sa laptopa na desktop (oba povezana na isti monitor) je zamarajuce.

Ali nema veze, svakako je odlican monitor za tu cenu.
Ja sam taj problem rešio sa USB switchom. Bukvalno na jedan klik menjam kojim uređajem trenutno upravljam sa mišem i tastaturom. Istovremeno na monitoru promenim input, sva sreća pa na nekim monitorima može input da se menja jednim klikom ili da se mapira na neki od dugmića na monitoru.
 
Pozdrav, u petak sam ga i ja uzeo uz dobar popust.

Jedno pitanje za tebe, kakva ti je bijela u fullscreen modu sa Brightness 60 / Contrast 60 (ostalo stock).

Ne znam da li sam ja loše sreće, ali meni lijeva strana malo više ide na crveno u odnosu na desnu?




Bili mogao uslikati jednu fotku da pogledam kako je kod tebe sa istim postavkama?

@Nikolape i @Red*Alert Pričitao sam da i vi imate ovaj model, pa ako može neki komentar / slika bio bi zahvalan. :D
Evo kako izgleda, ali mislim da se nepotrebno opterecujes. Probaj ukljuci onaj uniformity compensation, trebalo bi da sredi ta odstupanja po cenu kontrasta.
 

Prilozi

  • IMG_20231225_215842150_HDR.jpg
    IMG_20231225_215842150_HDR.jpg
    61 KB · Pregleda: 69
  • IMG_20231225_220437695_HDR~2.jpg
    IMG_20231225_220437695_HDR~2.jpg
    238 KB · Pregleda: 71
Hvala stari na fotkama.

Koliko mogu zaključiti i kod tebe je identičan stvar. Ne opterećujem, se nego mi pravi problem kada radim digital content pogotovo kada su u pitanju svijetle i sive površine i boje.
Probao sam sa Uniformity compensation, ali onda boje budu blijede gdje opcija postaje beskorisna.

Ne znam da li je ovo do blacklight-a ili nečeg drugog?
Baš me intereuje kakva je situacija kod @Nikolape i @Red*Alert

Cijena je hit za monitor ovih specifikacija, ali ipak mislim da je Dell trebao uraditi malo bolji quality control u ovom slučaju.
 
Pokusacu da slikam kada budem pri monitoru, samo mi reci koje vrednosti su ti vezane za sliku? Profil slike, boje, contrast i brightness?

Videh da je monitor 40k sada, kolega ga je vec uzeo. Po meni je monitor brutalan, i vredi daleko vise kesa. Govorim iz ugla korisnika koji preferira iskljucivo IPS, high refresh rate, nizak brightness (zbog ociju) i koji igra pretezno FPS igre (PUBG, Tarkov itd..). Opet bih ga uzeo..
 
Ja sinoc narucio, danas javljaju da je spreman za preuzimanje.

Prelazim sa ovog iz profila, znaci ista dijagonala i rezolucija, takodje IPS, ali vece osvezavanje, bolji panel, ergonomija itd..
 
Pokusacu da slikam kada budem pri monitoru, samo mi reci koje vrednosti su ti vezane za sliku? Profil slike, boje, contrast i brightness?

Videh da je monitor 40k sada, kolega ga je vec uzeo. Po meni je monitor brutalan, i vredi daleko vise kesa. Govorim iz ugla korisnika koji preferira iskljucivo IPS, high refresh rate, nizak brightness (zbog ociju) i koji igra pretezno FPS igre (PUBG, Tarkov itd..). Opet bih ga uzeo..

Nema drugog monitora koji nudi više za ove novce pogotovo ne 32" IPS 165Hz. Opet kažem, možda sam ja loše sreće sa displayom.
Ovo što ti preferiraš i ja isto gledam jer mi treba i za digital content.

Postavke su:
Custom profil > Gain > R:98 G:96 B:100 (ostale vrijednosti su stock)
Brightness: 50
Contrast: 60
Uniformity compensation: Off
Vision Engine: Off
Pozadinsko plavo svjetlo (LED ukrasni): Off


@DBraveZ
Ovaj AOC Q3279VWFD8 koji ti je u profilu, sa istog modela sam i ja prešao na ovaj Dell. :)
Razlika kod Della će ti biti i veća pokrivenost boja. Naš Dell koristi DPI-P3 color space, a u nekom testu sam vidio da je ekvalentan cca. 125% sRGB pokrivenosti. Drivere za monitor možeš preuzeti sa oficialne stranice i kada pokreneš (otpakuješ) u folderu imaju 4 ICC profila. Probao sam ih sve. Na kraju sam ostavio Windows default color profil s tim da sam kroz Windows Calibration povećao blago Gammu. Ostalo nemoraš dirati i eksperimentisati. sRGB profil mod (koji podešavaš na monitoru) je žućkast jer je podešen da je bijela 6500K. Po meni je najbolja opija Custom profil i podesiti Gain po potrebi. Isto tako, nikad nemojte ići u + kod podešavanja od zadanih opcija. Ako želite da povećate crvenu npr. onda smanjite zelenu i plavu.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče prednjih USB portova, mora da se poveže USB ulaz na monitoru sa USB na računaru. Ali kabl se ne dobija sa njim. Za punu brzinu na njmu, potreban e USB 3.2 kabl.
Bez njega neće raditi USB napred.

Uzeo sam malopre monitor iz radnje, vecras ili narednih dana povezujem
Moze li dodatna pomoc.

Evo specifikacija :

1703593406646.png


Sta si povezao i kako na portove 8, 9 i 11.
Jel port 11 moze sa racunarom, i onda na port 9 mozes da nakacis mis, tastaturu ili neki USB flash ?

Ili je jedina opcija da povezes port 8 (USB-C) sa racunarom, i samo tako portovi 9 i 11 mogu da sluze za mis, tastaturu ili neki USB storage disk.
To je onda malo nezgodno, jer nema svaki racunar USB-C.



EDIT :
Nasao u specifikacijama, jedini nacin je USB-C sa racunarom, i onda ova dva USB Type-A mogu da sluze za mis, tastaturu i ostale periferije.
Srecom moja maticna ima USB-C.
Graficka mi nema USB-C tako da taj vid povezivanja otpada, moracu DP.
 
Poslednja izmena:
Mutna ali draga :D
20231226_172448168_iOS.jpg
 

Prilozi

  • 20231226_173134536_iOS.jpg
    20231226_173134536_iOS.jpg
    176.3 KB · Pregleda: 68
I kod tebe je isti slučaj, crvenkasta lijeva strana. Izgleda da su takvi paneli kod ovih modela. Hvala ti.
 
Da se nadovežem na prethodni post pošto ga ne mogu editovati, ako neko radi web ili grafički dizajn, a bitno mu je da boje budu bliže sRGB kolor prostoru nego DCI-P3, ispod na linku može preuzeti kalibrisani sRGB ICC Profil za ovaj model.

sRGB ICC Color Profil G3223D

Meni na kraju najbolje odgovara Preset mod "Custom Color" sa malim podešavanjem R/G/B. Alternativa je i Game 1 mod ko preferira topliju bijelu.
 
Da se nadovežem na prethodni post pošto ga ne mogu editovati, ako neko radi web ili grafički dizajn, a bitno mu je da boje budu bliže sRGB kolor prostoru nego DCI-P3, ispod na linku može preuzeti kalibrisani sRGB ICC Profil za ovaj model.

sRGB ICC Color Profil G3223D

Meni na kraju najbolje odgovara Preset mod "Custom Color" sa malim podešavanjem R/G/B. Alternativa je i Game 1 mod ko preferira topliju bijelu.
Jesi li zadovoljan monitorom nakon tih podesavanja?
 
Što se tiče prikaza boja sa postavkama koje sam napisao sam stvarno zadovoljan. Sa Windows Default Profilom su boje još izražajnije. Ovako sam uskladio sa monitorima (Dell S serija) na poslu i laptopom, Gamma je dobra.

Za video igre poput FPSa, Racing, Strategije itd. je top. Nema Ghostinga i Smearinga. Ja sam se navikao od prethodnog modela da je 1440p na 32" tako da mi ne smeta što nije veći ppi. Kontrast bi mogao biti malo veći, ali nemam problem u radu i igrama sa tim. Filmove na njemu ne gledam. Pored toga HDR meni lično nije motiv za kupovinu tako da mi je svejedno što je "samo" HDR 400 jer mi je svakako off. Dodatni argument za kupovinu je 3 godine garancije.

Eh, meni lično u radu smeta što bijela nije ujednačena odn. što lijeva strana vuče na topliji ton (crvenkast) u odnosu na desnu. Probao sam sve opcije na monitoru u nadi neću li naći neko rješenje da uklonim ovaj problem. Ko se bavi grafikom primjetit će, pogotovo na svijetlim i sivim površinama.

I kod tebe sam (sa slike) primjetio da ima malo nejednakosti, dok sam kod jednog poznanika (koji mi je slikao sa istim postavkama brightnssa i contrasta) uočio da njemu opet malo ide na žućkasto po lijevoj strani.

Na recenzijama koje sam našao na YT (engleske i njemačke) niko nije spomenuo ovaj problem. Na Dell-ovoj stranici ima ocjenu 4.7 što je meni odlično.
Opet kažem, možda sam ja loše sreće pa me zapao ovakav panel.

Uglavnom, kontaktirao sam ovlašteni servis i dokumentovao problem. Otvorili su ticket sa Dell-om i čekam odgovor, vjerovatno će iza Nove godine odgovoriti.
 
Gde si dobio 3g garancije?
Ja juce uzeo u Gigatronu i dobio 2g. i dokupio sam jos 2g produzene za 2400din.
 
Kupio kod https://itshop.ba/
To je dobra opcija što ima da se dokupi 2 godine za 20€.

Kakva je kod tebe situacija što se tiče ove desne strane na bijeloj?
 
@DBraveZ
Ako imas predstavnistvo Dell-a u Srbiji trebalo bi da imas 3g garancije sa racunom. Barem je tako u EU (konkretno AT) za njihove monitore standard.
Tokom prve 2g garancije mozes da izvrsis reklamaciju preko prodavnice gde si kupio produkt ili direktno kod Della, jer ce oni (G*) to svakako da urade.
3. godinu svakako kod Della bi trebalo da mozes. U svakom slucaju daju "3 godine pickup & return" garanciju na monitore - zbog cega sam se i odlucio za Dell ispred Asusa/MSI i GB modela.

Takav je slucaj bio sa mojim monotirom koji je uzet kod Cyberportu, imali su ga na lageru i mogao na licu mesta da licno pokupim i izbegnem eventualne komplikacije sa transportom.
 
Kupio kod https://itshop.ba/
To je dobra opcija što ima da se dokupi 2 godine za 20€.

Kakva je kod tebe situacija što se tiče ove desne strane na bijeloj?

Ne stizem jos ni da ga povezem, bebci me rasturaju 😂😂
Bice valjda vremena za vikend.. Mada ja sam ti corav za to, tesko i da cu primetiti.
Mogu da slikam pa da ti okacim

U Gigatronu smo ga raspakovali i proverili da li ima mrtvih piksela.
 
Samo polahko.
Kad ti bude usput, probaj baciti sliku u tamnoj prostoriji.

Postavke monitora:
Profil: Custom color
Brightness 50
Contrast 60
Uniformity compensation: OFF
HDR: OFF
 
Uzeo sam malopre monitor iz radnje, vecras ili narednih dana povezujem
Moze li dodatna pomoc.

Evo specifikacija :

Pogledajte prilog 420295


Sta si povezao i kako na portove 8, 9 i 11.
Jel port 11 moze sa racunarom, i onda na port 9 mozes da nakacis mis, tastaturu ili neki USB flash ?

Ili je jedina opcija da povezes port 8 (USB-C) sa racunarom, i samo tako portovi 9 i 11 mogu da sluze za mis, tastaturu ili neki USB storage disk.
To je onda malo nezgodno, jer nema svaki racunar USB-C.



EDIT :
Nasao u specifikacijama, jedini nacin je USB-C sa racunarom, i onda ova dva USB Type-A mogu da sluze za mis, tastaturu i ostale periferije.
Srecom moja maticna ima USB-C.
Graficka mi nema USB-C tako da taj vid povezivanja otpada, moracu DP.

"
Ili je jedina opcija da povezes port 8 (USB-C) sa racunarom, i samo tako portovi 9 i 11 mogu da sluze za mis, tastaturu ili neki USB storage disk.
To je onda malo nezgodno, jer nema svaki racunar USB-C."

Upravo tako. Jedina opcija je ta.
Meni je ovo drugi monitor ovog tipa. Prvi je naprasno otkazao posle 9 meseci rada. Bio je neki strujni udar (kratki nestanak struje) i nije hteo da se uključi posle. Reklamirao ga i pošto je bio iz Soluna, čekao sam nekoliko meseci da mi pošalju nov.
Uz stari sam spakovao i moj USB-C kabl koji sam tada kupio (običan USB 2.0) i davao mi je do 480 Mps brzine što je monitor stalno prijavljivao kao usko grlo.

Planiram da uzmem USB 3.2 kabl Tip A na Tip C i 3.2 specifikacije ali da je oko 2 m dužine (zbog položaja kućišta).

Do tada mi ne rade ta dve USB porta napred.
Uzeo sam malopre monitor iz radnje, vecras ili narednih dana povezujem
Moze li dodatna pomoc.

Evo specifikacija :

Pogledajte prilog 420295


Sta si povezao i kako na portove 8, 9 i 11.
Jel port 11 moze sa racunarom, i onda na port 9 mozes da nakacis mis, tastaturu ili neki USB flash ?

Ili je jedina opcija da povezes port 8 (USB-C) sa racunarom, i samo tako portovi 9 i 11 mogu da sluze za mis, tastaturu ili neki USB storage disk.
To je onda malo nezgodno, jer nema svaki racunar USB-C.



EDIT :
Nasao u specifikacijama, jedini nacin je USB-C sa racunarom, i onda ova dva USB Type-A mogu da sluze za mis, tastaturu i ostale periferije.
Srecom moja maticna ima USB-C.
Graficka mi nema USB-C tako da taj vid povezivanja otpada, moracu DP.
Samo uz DP možeš da dobiješ 165Hz. Uz HDMI ćeš imati do 144Hz.

Što se tiče servisa, firma Nepo Sistem u Zemunu je zvanični servis za Dell i Acer za Srbiju.
Provereno jer sam ja čekao 4 meseca na nv monitor. Kada je otkazao onaj koji sam kupio u Solunu zbog strujnog udara, morao sam da zovem međunarodnu podršku u Solunu, pa onda neka Turska... Izašli su maksimalno u susret. Rekli da ću dobiti zamenu ili isti model na kućnu adresu.
Međutim, njihov partner u Srbiji mi je ponudio drugi Dell u zamenu (VA panel, zakrivljen) to sam odbio. Onda su rekli da moram da čekam da pošalju iz neke zemlje gde ih ima na stanju. Otužilo se preko leta, ali je sve završeno na kraju dobro. Ljudi iz Nepo sistema su zaista korektni i sada je Tag Service broj prebačen za nov monitor ovde na Srbiju pa u slučaju nekog kvara zovem njih.
 
E pa to, potpuno sam smetnuo sa uma da mogu da povezem i sa USB-A na USB-C kablom, ne mora USB-C na USB-C, bitno samo da je 3.1 ili 3.2 da bi to sve pristojno radilo.

Znam za 144/165, planiram da mi kucni PC bude povezan preko DP a poslovni laptop na HDMI, za rad mi je 144 i vise nego dovoljno, dosad sam bio na 75Hz.
 
Monitor je odličan zaista. Shvatam da ima boljih, ali za moje potrebe i budžet smatram da je fenomenalan izbor.
 
Mozda nema na sajtu, meni su ponudili u radnji kad je trebalo da platim.
Pozovi ih telefonom, a evo i teme:
 
Nazad
Vrh Dno