Šta je novo?

Dell G3223D

Kod mene onda slika vuče više na plavo/zeleno ako je R100 G100 B100 (ali je i dalje prisutna toplija lijeva strana). Ta razlika s ene vidi kada uključim uniformity compensation, ali su onda boje blijede.

Evo jedan članak a negdje sam naletio da je neko to spominjao i zamjerku da se ne može isključiti.

 
Posto sam cekao abnormalan red u banci malo sam citao po netu; vidim da je par ljudi prodavalo (napolju) konkretno ovaj monitor zbog istih tih problema, ili ne pominju problem ali se vidi na fotografiji ista stvar, levo zuto desno plavo (ili dole levo / gore desno).
A onda i nekoga ko je vratio $20000 Dell monitorske opreme zbog istog problema jer im je smetalo u obradi, i presao na konkurenciju.

Steta, korektne specifikacije, ali izvedba nije bas "u vinklu".
 
Inace, u sta smo corili pre 20-30 godina ovo sad je mali problem (ali evidentno i dalje problem). CRT koji "disu" sa osvetljenjem ekrana, 60-72Hz, radijus kao kristalna kugla, konvergencija kao pijani stampar da je poravnavao, gama grbava ko trogrba kamila. Cuveni Philips 14B!
Pa onda se dokopas Trinitron/Diamondtrona, o veselja, skoro sve ispravljeno, jos i dijagonala veca. Kad usisavas zoves lokalno preduzece za selidbe da pomere monitor kod komsije, pa posle da vrate.
Pa predjes na LCD ali neces da priznas da je downgrade jer je tako seksi kao slika na zidu (a kontrast i uglovi za plakanje, zakucan na 60Hz). Pa se pojavise VA i IPS alternative. Potom i wide gamut i high refresh. Za kojih 20 god me bas interesuje u sta cemo gledati.

Da ne tupim dalje, probaj da reklamiras, od svih ovih slika na temi tvoje su bas najsarenije levo i desno.
 
@iPLAY uspeo nesto sa reklamacijom?
 
@Ostoja Ej, jesam. Kontaktirao sam Dell Support preko dell.com stranice.

Uz dva Screenshota objasnio problem i odobrili mi zamjenu. Procedura je bila da se javim oficialnom Dell Servisu u matičnoj zemlji.
Javio se njima jučer, odnio monitor, oni uradili diagnostiku i otvorili novi Ticket sa Dell-om (i naveli moj broj ticketa sa Dell chata).
Danas mi javili da dođem po svoj monitor dok ne stigne novi od Dell-a.
Niko mi nije tražio račun ni garanciju. Bitan je bio samo Service Tag, serijski broj i moji lični podaci.

Nadam se da ću biti bolje sreće sa novim panelom. Uglavnom ćemo ga probati prije preuzimanja u Servisu.

Iskreno pozitivno sam iznenađen. Zbog Novogodišnjih praznika je sve to kod nas išlo malo sporije.
 
E to je dobra podrska! Svaka cast!
 
Naručio i ja kad je bio ovaj popust u Giga*** i iskoristio neke poene koje sam imao, stigao danas, prezadovoljan sam, minimalno probijanje svetlosti na desnoj strani, nisam primetio da leva strana vuče na žuto ili crveno, možda sam ćorav 😂
 

Prilozi

  • IMG_2225.jpg
    IMG_2225.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 50
Najbitnije je da si ti zadovoljan i da ti ne smeta.
Možeš sa ovom stranicom testirati Uniformity https://klikarnia.pl/monitor-uniformity-test.html
Ja recimo primjerim i na tvom modelu neujednačenost, ali pošto se bavim grafikom, moje oko je više istrenirano da vidi male razlike u nijansama boja.


Za sve ostale koji su voljni eksperimentisati, evo dodatne postavke koju sam otkrio:

Brightness: 70
Contrast: 45 - 50 (ovisno o unutrašnjem osvjetljenju prostorije)
Preset: Custom color (Gain: R98 G96 B100) ili Game 1
Vision Engine: Off (ako ostane upaljen, onda se ne može aktivirati Uniformity Compensation)
HDR: Off (ako ostane upaljen, onda se ne može aktivirati Uniformity Compensation)
Uniformity Compensation: On

U Windowsu pomoću Calibrate Display Color (u Start kucati: "Calibrate") smanjiti Gammu dok ne bude kao na slici iz priloga.

Na ovom linku imate dodatno pojašnjenje: https://www.benq.com/en-us/knowledge-center/knowledge/screen-uniformity.html
 

Prilozi

  • Windows-10-Display-Color-Calibration-Tool.jpg
    Windows-10-Display-Color-Calibration-Tool.jpg
    74 KB · Pregleda: 42
Zanimljiv komentar sam našao na jednoj korejanskoj stranici:

"The 32GP850 uses the LM315WQ1-SSA1 panel, and the LG panel used in the Omen 32Q is the LM315WQ1-SSB1, a slightly improved panel released about a year later. Dell's G3223D is also using this, and the difference is not noticeable, so it doesn't really matter that it's the same panel."

Prema Rtings.com LG 32GP850 ima dosta dobru recenziju.

Kakva se anomalija (što je neko nazva) desila sa našim modelom, ne znam.
 
Samo "blue light" filter tj. "ComfortView Plus" kako ga Dell nazvao.

Je l si probao da prebaciš na wide gamut? Ja tako koristim i deluje mi da je slika tj. boje dosta lepše. Da l je placebo ili ne, ne znam ali mi se sviđa. Probaj.
1705316971115.png
 
Probao sam razne stvari. Čak i sa Uniformity Compensation se opet primjeti razlika, manje, ali se primjeti.
Jedino gdje se ne primjeti jeste sa "out of the box" postavkama: Brightness 75 / Contrast 75. Međutim, na tim postavkama se ne može gledati u njega, pogotovo navečer.
Mislim da YouTuberi to nisu ni primjetili kada su radili recenziju, jer njima treba jače osvjetljenje.

Probao sam i sa njegovim sRGB presetom i ostalim profilima. Probao sam i sa HDR Desktop postavkom, ali je problem što mi ne da smanjiti Brightness,
Probao sam i ručno podesiti temperaturu boje na recimo 7000K.

Mislim da je problem sa pozadinskim osvjetljenjem. Dell je svestan tog problema sa ovim modelom čim je odobrio zamijenu bez mnogo potpitanja.
Nadam se samo da će novi biti bolji.


 
Poslednja izmena:
Danas me zovu iz servisa da je stigao novi monitor. Konačno, nakon 19 dana!

Spakujem ja svoj, dođem u Servis kad hladan tuš. Prilikom otpakivanja tog novog uočeno je da su poslali samo monitor bez nosača i pratećih dodataka (hajde mogao bi tp progutati jer imam svoj nosač i kutiju).
Ali veći problem je u tome što je doslovno "polovan". Na sebi ima ogrebotine, a portovi su totalno sj*****, sa iščupanim portom nazad.

Spakujem svoj monitor i kažem im da poruče novi te da mi provjere panel i pošalju slike kada stigne.
Očigledno ni Dell više nije što je nekad bio.
 
Ja nisam, još uvijek čekam 2. zamjenski monitor da dođe.

Tražio sam od Dell-a nov, ali mislim da će opet biti neki Refurbished.
Ovo iskustvo do sada sa njima je loše. Što se tiče Servisa, izgleda da nemaju druge opcije.
 
Da li je neko mozda imao reklamaciju na Dell monitore kod Ewe? Nekada se dobijao nov monitor kao zamena sa novih 36 meseci garancije na nov proizvod, ili se vrsio povrat novca. To sto su poslali koriscen monitor tvom uvozniku mi bas nije jasno, da li je greska ili nova politika???
Sto se tice novog firmwera u opisu stoji:
"

Fixes & Enhancements​

1. Fix occasional incorrect image arrangement and vertical bar observed.

Version​

M3C103, A01-00

Release date​

22 Jan 2024

Download Type​

Firmware

Category​

Device Firmware

Importance​

CRITICAL
Dell Technologies highly recommends applying this important update as soon as possible. The update contains critical bug fixes and changes to improve functionality, reliability, and stability of your Dell system. It may also include security fixes and other feature enhancements.

Da li je neko priemtio bilo kakve vertikalne linije ili pruge, ili mozda da PiP ne radi kako treba sa samim rasporedom? Ja nisam primetio nikakve pruge , a pip i pbp ne koristim. Da li zaista firmwer sadrzi i neka skrivena unapredjenja ostaje da sacekamo neki review.
 
Sta se ovo desava? Novi firmware:

Firmware Update Package (Ver. M3C104) for G3223D monitor. IMPORTANT NOTE: The monitor firmware update will take approximately 10 minutes. Interruptions during the update process such as disconnecting or turning off the monitor or PC will cause damage to your monitor. Read the Help in the Firmware package for more information.

Fix to intermittent screen corruption and image degradation during heavy graphical load

Version M3C104, A02-00
Release date 08 Feb 2024
Importacnce CRITICAL
 
Nesto su ocigledno zeznuli, cim tako brzo izbacuju novi firmware.

Ja uvek sacekam neko vreme pre nego sto odradim update na mom monitoru, cisto da vidim da li ce neko od korisnika prijaviti neki problem. Nisam siguran da li nakon update-a firmware-a moze da se vrati na staru verziju, ne bih se zezao sa tim.
 
Uradio sam ja update, iskreno ništa nisam primjetio drugačije.
 
Samo da javim epilog cijele situacije.

Nakon 51 dan od podnošenja servisu reklamaciju monitora (servis je stvarno izašao u susret i dao mi ovaj na korištenje do dolaska zamjenskog), Dell nije poslao ispravan zamjenski monitor. U srijedu sam kontaktirao servis i rekao da više nema smisla čekati i da želim da mi kao zamjenski daju potpuno nov 27" UltraSharp U2724D koji imaju na stanju, bez ikakve doplate naravno.
Brzo nakon razgovora su me pozvali i rekli da je odobreno te da dođem isti dan po njega ako želim.

Mislim da je na kraju prošlo bolje nego što sam očekivao. Dell U2724D je nova generacija UltraSharp 27" QHD Black IPS @ 120Hz monitora koji je izašao prije par mjeseci.
Podržava VRR / AMD FreeSync (probao sa 6700 XT), a prema komentarima na Reddit podržava i G-Sync (na laptopu mi je GTX 1650 4G pa ću probati kada stignem). Ima fabrički kalibrisan boje (što mi je zbog posla jako bitno) sa propratnim dokumentom.
Podržava: 100% sRGB, 100% BT.709, 98% Display P3 i 98% DCI-P3 uz odstupanja Delta E<2 (prosjek), USB Hub itd.

Prvi dojam, stvarno je razlika u panelu u odnosu na G seriju i odličan je.

Moj primjerak nema IPS Bleed, a Glow (kao i svaki IPS) ima malo ali ni blizu u mjeri koju je imao G3223D. U radu mi apsolutno ne smeta, a mat premaz displaya U serije je po meni mjera. G serija opet sa druge strane (G3223D i G2732D) imaju deblji mat premaz/foliju zbog manje refleksije, ali je i display nekako teži za gledati u njega kada ne igrate igre.
Display kod ove U srije ima malo refleksije, ali je zato oštar i čist prikaz slike, nebitno da li je tekst, video ili igrica. Color temperature i gray uniformity su odlični. Rubovi okolo samog panela su sa svih strana tanki i super je za konfiguraciju dva monitora jedan pored drugog.

UFO test je pokazao mrvicu ghostinga, ali Fast mode opcija to dodatno smanji tako da je meni lično više nego ok (po onome što vidim više Ghostinga ima M27Q Gaming monitor).
Sinoć sam sa ekipom igrao par sati COD-a tj. DMZ-a i sve je bilo fluidno bez tearing. Razlika između 165Hz i 120Hz postoji, ali stvarno nije toliko uočljivao kao između 60Hz i 120Hz (bar meni).

S tim da je ovo UltraSharp serija, a ne Gaming Serija, više nego sam zadovoljan kako se ponaša u FPS naslovu. Kad povučem crtu, izašao me 355€ (zapravo koliko sam i platio G3223D).

Evo i jedna slikica:



PS. Ima i model U2724DE sa Thunderbolt-om, LAN portom, podrškom za punjenje laptopa preko monitora do 90W a isti se možete koristiti i kao HUB za spajanj više monitora na njega. Paneli su im isti.
 
Nazad
Vrh Dno