Šta je novo?

Deljenje IP adrese?

zaphod.bibl

Zapažen
Učlanjen(a)
05.02.2023
Poruke
4
Poena
12
Prvi put nešto pitam ovde, možda je bilo. Izvinjavam se ako jeste.
Stvar stoji ovako.
Na udaljenoj lokaciji stoji server, do kog dolazim preko vpn.
Najčešće sa lokacije na kojoj imam 7 računara, usera tog servera.
Problem je sledeći.
na toj lokaciji, gde su ovih 7, imam statičku IP. Kada se 1 od ovih, preko vpn, konektuje na server tamo daleko, ostali mogu da sede i čekaju da se on otkači.
pitanja:
Koga da podešavam:
  • server ili ruter kod servera (koji je mts i zaključan, mogu samo oni da konfigurišu, dakle ako je do njega šta da im tražim)
  • ruter kod 7 usera? (taj je mts zte i njega mogu da čačkam sam)
  • Da neki od tih 7 konektujem, a ostale usmerim preko njega? (neko mi i to predložio, kako se to radi?)
nešto treće, četvrto?
 
koji vpni zasto mora samo jedan u trenutku?
Moj predlog je da na server instaliras wireguard i kreiras 7 wg korisnika.
Alternativno, mozes da podesis kod sebe vpn na nivou mreze. Ne verujem da taj ruter moze wireguard, ali recimo da moze openvpn. Na ruteru namestis openvpn i svi uredjaji na njemu su stalno konektovani. Nije idealno ako zelis da palis i gasis po potrebi. Plus, ako jedan korisnik zeli, onda svi moraju da budu na vpn.
trece, najkomplikovanije resenje, cloudflare tuneli. Besplatno je, ali ima par koraka. Otvoris cloudflare nalog i zero trust. Na server instaliras cloudflared (to je servis za tunele). Korisnici instaliraju i koriste warp klijent.
Tehnicki, to je isto vpn i radi preko wireguard protokola.
 
koji vpni zasto mora samo jedan u trenutku?
Moj predlog je da na server instaliras wireguard i kreiras 7 wg korisnika.
Alternativno, mozes da podesis kod sebe vpn na nivou mreze. Ne verujem da taj ruter moze wireguard, ali recimo da moze openvpn. Na ruteru namestis openvpn i svi uredjaji na njemu su stalno konektovani. Nije idealno ako zelis da palis i gasis po potrebi. Plus, ako jedan korisnik zeli, onda svi moraju da budu na vpn.
trece, najkomplikovanije resenje, cloudflare tuneli. Besplatno je, ali ima par koraka. Otvoris cloudflare nalog i zero trust. Na server instaliras cloudflared (to je servis za tunele). Korisnici instaliraju i koriste warp klijent.
Tehnicki, to je isto vpn i radi preko wireguard protokola.
Hvala na odgovoru, guglam openvpn
 
koji vpni zasto mora samo jedan u trenutku?
Moj predlog je da na server instaliras wireguard i kreiras 7 wg korisnika.
Alternativno, mozes da podesis kod sebe vpn na nivou mreze. Ne verujem da taj ruter moze wireguard, ali recimo da moze openvpn. Na ruteru namestis openvpn i svi uredjaji na njemu su stalno konektovani. Nije idealno ako zelis da palis i gasis po potrebi. Plus, ako jedan korisnik zeli, onda svi moraju da budu na vpn.
trece, najkomplikovanije resenje, cloudflare tuneli. Besplatno je, ali ima par koraka. Otvoris cloudflare nalog i zero trust. Na server instaliras cloudflared (to je servis za tunele). Korisnici instaliraju i koriste warp klijent.
Tehnicki, to je isto vpn i radi preko wireguard protokola.
Izvini, da li si me razumeo? Ako jedan PC preko vpn pristupi serveru, ostalih 6 ne može. gde u mreži treba "otvoriti" put za njih. na ruteru levo pokrenuti openvpn?
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    95.4 KB · Pregleda: 23
Koji je OS na tom serveru?
 
Izvini, da li si me razumeo? Ako jedan PC preko vpn pristupi serveru, ostalih 6 ne može. gde u mreži treba "otvoriti" put za njih. na ruteru levo pokrenuti openvpn?
Taj server ili ima limit koji dozvoljava kačenje samo jednog klijenta, ili je stavljeno ograničenje koje dozvoljava samo jednu sesiju po IP adresi. Pod IP adresom podrazumevam taj javni IP na lokaciji gde se nalaze tih 7 mašina. Ako je Telekom zadužen za server side konfiguraciju, zovi ih, objasni situaciju, i rešiće ti problem.
 
Taj server ili ima limit koji dozvoljava kačenje samo jednog klijenta, ili je stavljeno ograničenje koje dozvoljava samo jednu sesiju po IP adresi. Pod IP adresom podrazumevam taj javni IP na lokaciji gde se nalaze tih 7 mašina. Ako je Telekom zadužen za server side konfiguraciju, zovi ih, objasni situaciju, i rešiće ti problem.
Hvala. Pisao im, očekujem odgovor.
 
Nazad
Vrh Dno