Šta je novo?

Da li su realno bolji ?

Milosnis018

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruke
645
Poena
180
Moja oprema  
Ostale periferije
Sony Playstation 5
Laptop
LENOVO IdeaPad 1 Ryzen 7 5700u 16gb ddr4 1TB NVMe
Tablet
Lenovo Tab M10 FHD Plus
Mobilni telefon
Motorola Edge 40
Pametni uređaji
Honor Watch GS Pro
Steam
jomilos84
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav ljudi
Imam Benq G2420HD monitor star skoro 15 godina. Za to vreme je bio odličan Full HD monitor. Sve ove godine me odlično služi.
Zanima me koliko su sadašnji Full HD monitoru u suštini bolji, da li je slika koju daju bolja, lepša, da li ima više boja, ujedno da li je doživljaj bolji ?
 
Danas svaki iole normalan 24" Full HD monitor ima IPS ili VA ekran, življe i jasnije boje, bolji kontrast, veći ugao vidljivosti, ukoliko je to bitno mogu da imaju osvežavanje od 75-240 Hz, da ne pominjem mnogo naprednije sisteme osvetljavanja u odnosu na tvog dinosaurusa... ;)
 
Ja i dalje imam Samsung BX2331 sa TN panelom, nisam primetio neku razliku u normalnom radu u odnosu na VA panel koji imam na poslu.
 
Danas svaki iole normalan 24" Full HD monitor ima IPS ili VA ekran, življe i jasnije boje, bolji kontrast, veći ugao vidljivosti
Ne znam na čemu baziraš taj deo.
Ja imam 8 godina star BenQ VA 1080p monitor iz skroz budžetske klase. Našao sam par testova mog modela i moderni monitori ni po čemu što si ti naveo nisu bolji, sem po brzini odziva (i to samo 75+ Hz modeli). Ti parametri su danas bukvalno isti kao na tom mom matorom kršu, čak i gori ako poredimo cenu za cenu ili 60Hz modele. Da bih danas dobio monitor sa boljom slikom (ne odzivom), morao bih da iskeširam 500+ evra, a moj sam platio nekih 220...

Neverovatno je koliko je industrija monitora stagnirala po pitanju kvaliteta slike. Jedino što danas dobijaš da je bolje je brže osvežavanje i savremeni portovi. I gluposti poout BFI i slično. Ima naprednih funkcija poput FALD ali koštaju đavo i po i na monitorima su očajno izvedeni...
Nije ni čudo što matori monitori poput HP-ove ZR serije, starijih Dell U modela i marke poput EIZO I NEC kakaju na današnje monitore što se slike tiče...ni što TV od 500-600e ima daleko bolju sliku od monitora slične pa i duplo veće cene...
 
Citam teme ovde u pauzi jurenja upgrade-a za moj Dell U2713HM, i sve sto videh bukvalno mi govori da ostanem na njemu.

Imam, vec predugo, SyncMaster 245t koji mi sluzi kao sekundarni, pa sam mislio da uzmem mozda i neki Ultra Wide, a da onda Dell zadrzim sa strane.
Mesta srecom imam dovoljno cak i za ovakvu varijantu, ali upravo shvatih da mi ovaj Dell, iako mator k'o biblija, radi posao savrseno, i da mi samo treba zamena sekundarnog koji bi se poklopio dimenzijama i rezolucijom sa Dell-om.
 
Ne znam na čemu baziraš taj deo.
Ja imam 8 godina star BenQ VA 1080p monitor iz skroz budžetske klase. Našao sam par testova mog modela i moderni monitori ni po čemu što si ti naveo nisu bolji, sem po brzini odziva (i to samo 75+ Hz modeli). Ti parametri su danas bukvalno isti kao na tom mom matorom kršu, čak i gori ako poredimo cenu za cenu ili 60Hz modele. Da bih danas dobio monitor sa boljom slikom (ne odzivom), morao bih da iskeširam 500+ evra, a moj sam platio nekih 220...

Neverovatno je koliko je industrija monitora stagnirala po pitanju kvaliteta slike. Jedino što danas dobijaš da je bolje je brže osvežavanje i savremeni portovi. I gluposti poout BFI i slično. Ima naprednih funkcija poput FALD ali koštaju đavo i po i na monitorima su očajno izvedeni...
Nije ni čudo što matori monitori poput HP-ove ZR serije, starijih Dell U modela i marke poput EIZO I NEC kakaju na današnje monitore što se slike tiče...ni što TV od 500-600e ima daleko bolju sliku od monitora slične pa i duplo veće cene...

Po mom iskustvu,ima danas novijih monitora koji su dosta bolji nego ti stariji koji su nekada bili elitni modeli

Vec ko zna koji put ponavljam na raznim temama,imam (nekada elitni IPS) DELL U2412M kupljen jos 2011 ili 2012 godine (sve ove godine sluzio me bez jednog jedinog problema,cak i IPS glow mu nije nesto preterano izrazen) ali sam u zadnje 3-4 godine pored njega imao prvo Philips 278E8Q,pa sada Philips 325E1 (oba VA monitori) i noviji Filipsi su primetno bolji u svemu osim u uglovima gledanja (gde je Dell dosta bolji)....narocito u izrazajnosti boja,odzivu,reprodukciji crne,bele.....

Ne uzimam u obzir sto su Filipsi veci (27" i 32" naspram 24" kod Dell-a ali 16x10 ),zakrivljeni,sa po 75hz osvezavanja i ovaj trenutni ima 1440 rezoluciju...
 
Da ne otvaram novu temu.
Optimalno koja je najveća veličnia monitora koja moze da se koristi za komp stolom za gaming, da je pregledno i da ne zamara oči ?
Razdaljina od očiju nekih 70-75cm
 
Poslednja izmena:
Ja na 80-90cm koristim 27", ceo mi je u vidnom polju i još malo okolo. Rekao bih da ti je 27" taman, možda i 32" ako šetaš očima...
 
Nazad
Vrh Dno