Šta je novo?

Da li meni uopste treba DAC? (DAC FAQ tema)

Onda pazari MOTU i to ti je to.
 
Aj još jednom, izbacujem zvučnu kartu iz kompa Asus Xonar Essence STX - PCI Express x1 koji koristim kao DAC, ulaz za gitaru i slušalice.


Potreban mi je audio interfejs sličnog ili boljeg kvaliteta koji će mi zameniti sve to a da mogu da se priključe moji zvučnici i pojačalo sa RCA konektorima.
A i neću morati da jurim sledeću matičnu ploču sa PCI Express x1 na mestu koje ne pregreva grafiku.

Hvala ti na prepruci za AKtivne zvučnike ali ja već imam pojačalo i zvučnike kojima sam zadovoljan.




Par ljudi na temi je reklo da to ne preporučuje, predpostavljam iz ličnog iskustva.... zato sam počeo da gledam uređaje sa fabričkim RCA. :unsure:

A naravno da mi bi više odgovarali adapteri pogotovo što su jeftini i onda bi išao na recimo na Native Instruments Komplete Audio 2 audio interfejs (ako rade sluške i amp u isto vreme) i dva ta TS na RCA
https://www.audiopro.rs/proizvod/native-instruments-komplete-audio-2-audio-interfejs?idPro=48319

Takođe ne bih voleo da uključujem i isključujem slušalice stalno kao kod audient EVO, ako sam dobro pročitao specifikaciju ako su sluške priključene ne rade izlazi za zvučnike.


U svakom sučaju razjasnili ste mi mnoge stvari oko novih generacija audio interfejsa (y)

Mozda onaj Fostex HP A3. Ili ESI U22 XT citao sam da razliku, od Esi Maya, serije koja je vec bas sad ono malo outdated i lose radi sa Fl studio i Abletonom.
U22XT je neki kazu solidan uredjaj a jeftin. Ima Rca ulaze naravno izmedju ostalog inace ne bih spominjao uopste.

Asio drajver mu radi kazu sa solidno niskom latencijom, sto jelte moze biti presudno za snimanje uzivo instrumenta sto meni npr U fl studio za EDM/House/ Big Room u sylenth1 i slicne zezancije ne radi ulogu.

Pa za sve koristim svoj generalni Zen Dac koji doduse isto ima svoj Asio driver, koji ima i Fl verziju. Znaci ne koristim Interface ali kad budem trebao uzeti nesto za direct record moracu.




U22XT LINK

Review U22XT
https://www.reviewrevival.ca/reviews/esi-u22-xt-review

Kao i jedan od retkih klipova sa Youtobe
 
Poslednja izmena:
Promaklo mi i ovo..... oko 85e, moraću da istražujem još dosta, bez zaletanja, da vidim da li idu i neki programi uz uređaje.



audio_pro_artist_doo_20190312-Komplete Audio 1 (back view).png
 
Pa konkretno uz U22XT dolazi Bitwig Studio 8-Track. Koji je u sustini, sa 8 kanala nerfovana, verzija Punog Bitwig studia koji podseca na Fl studio I Logic Pro sa Mac.
Dok je npr Studio One mene podseca na cubase a on npr bese dolazi uz Presonuse cesto.
I dalje dovoljno za bazicne ideje za nekoliko instrumenata ne radi svako po 40 i vise tracks simultano ko meni za Edm ideje.
 
motu je dobar al i taj NI je skroz ok,mada presonus je malko skuplji oko 1000din a vise ulaza i bolji je... ako su uigri i monitori ja bi manje para na interfejs npr neki behringer i ostatak na zvucnike.
razlike u dac-u su dosta male.treba uzeti u obzir vezano za ove malo bolje interfejse da proizvodjaci garantuju stabilan rad samo na intel platformi jer ta pro industrija je usmerena na apple racunare a oni su donedavno svi bili intel i onda ako se koristi pc , intel radi , a ostalo kako te zadesi,procitajte uputstvo pre kupovine pdf to obicno maknu sa glavne stranice pa se dosta ljudi nadje u problemu.
 
Stabilan rad i sto je bitno dobar support za Asio drajvere, zbog latencije u Daw programima.
 
Na kraju sam se odlučio za motu M2, po Yutubu sam na našao da ima dobro pojačalo za sluške i DAC, što mi je najbitnije,
a ima i RCA i balansirane izlaze za aktivne zvučnike možda nekad i zatrebaju,
za mic nisam ni gledao jer to mi nije bitno .

Sve radi.
Jedino mogu da ga poredim sa asus STX i stx je dosta glasniji u startu, pregledaću podešavanja.
svirao malo u Gitar rigu i ok radi sa 48000 i 128....


tek treba da skinem programe kada se registrujem za sada sam stavio samo drajvere i update firmware.

MOTU m2.jpg
 
Sviđa mi se kvalitet reprodukcije , po meni je bolji od STXa i ima više mogućnosti.
stavio sam 48000 i 64 i dalje sve radi perfektno.
u i sto vreme mogu da rade i dva izlaza za zvučnike i sluške , prebacivanje na sluške je samo uključivanjem istih.

Za sada me jedino nervira što se ne isključuje kada ugasim komp već mora na dugme sa zadnje strane za power.
jedino da isključim USB ...
 
Drago mi je što ti se dopada uredjaj. Nek te dugo služi.

Sto se tice ovog za to što ti se ne gasi USB uredjaj. Ako je baš shut down.

Traži opciju EUB ako postoji na ploči i to stavi na enable ili Erb.

 
Kolika je razlika u reprodukciji zvuka (klasičan stereo na pojačalo i zvučnike) između DAC-ova tipa Zen, Fiio, Toping i sličnih 100 i kusur evra modela u odnosu na studijske interfejse tipa Motu M2, Focusrite Scarlett Solo i sličnih za opet 100 i kusur evra? Interesuju me iskustva iz prve ruke a ne "testovi" internet plaćenika, to mogu i sam da pročitam :).
 
Imam FiiO K5 Pro i Focusrite Scarlett Solo. Focusrite nikad ne koristim za slušanje muzike, nije dovoljno snažan da izgura moje osetljive slušalice. Što se kvaliteta zvuka tiče, više naginjem ka FiiO modelu svakako, deluje punije, detaljnije. Nisam baš radio direktnu paralelu, ali činjenica je da Focusrite koristim samo za balansirani port preko kojeg povezujem zvučnike, i za povezivanje Rode mikrofona.
 
Slušalice mi nisu interesantne, ne koristim ih, interesuje me samo klasičan stereo.
Da nisam morao da menjam matičnu ne verujem da bih se ikada rastao od M-Audio Audiophile 192 zvučne. To je sviralo za sve pare i mnogo više od toga. Zato me i interesuje da li nešto od te studijske opreme može da se koristi kao dobra zvučna/DAC.

Čekam da mi stigne Lusya Fever DAC pa ću videti šta dalje, zato se i raspitujem.
 
Kolika je razlika u reprodukciji zvuka (klasičan stereo na pojačalo i zvučnike) između DAC-ova tipa Zen, Fiio, Toping i sličnih 100 i kusur evra modela u odnosu na studijske interfejse tipa Motu M2, Focusrite Scarlett Solo i sličnih za opet 100 i kusur evra? Interesuju me iskustva iz prve ruke a ne "testovi" internet plaćenika, to mogu i sam da pročitam :).
Zavisi. Kod slušalica ,koje tebe ne interesuju je lakše shvatiti razliku između DAC uredjaja, bas iz razloga što viši kvalitet slušalica dolazi ranije za manju cenu u odnosu na zvučnike.

Ne računam Monitorske zvučnike i medju 20 - 40 000 kategoriji tu ima stvarno kvalitetnih, koji zapravo mogu blatantno da ti ukažu, kad ih vezujes na manje adekvatan izvor. E sad ta tvoja zvučna je adekvatan izvor iako je stara .

Ali činjenica je da moderni DAC uredjaji ako izuzmemo neminovnu koloraciju u manjoj ili većoj meri . U smislu više fokus na midrange/klaviru/glasovima ili sve prsti tokus na oštrini, ili dubini Il bassu.

Ako izuzmemo te faktore, Frequency response. Oces da znas pravu razliku ? Čak i kod malih Dap uredjaja od 100 dolara
.

Separacija instrumenata, bolesno nizak nivo dodatnih Thd vrednosti iznad 95 DB.

Zatim Imaging/soundstage, prosto al ne možeš ovo čuti na svakom uredjajy.


. Često par klasa bolji od starijih rešenja bar neki od tih Tehnikalija zavisno od modela.... .

Zatim veći dynamic range ,u odnosu na noise lvl. Tj praktično ,ne gubiš signal u output u korist prosto praznog pojačanja.

Ok mogao BiH ovako, još jedno minimum 1000 reči ,al zvucacu stvarno kao plaćeni bot.

Kvalitetan source traži kvalitetan, uredjaj da koristi potencijale izvora i to je to .

Sto je veći disbalans ,manje osetis razliku manje harmonije je manje užitka.

Mislim da bi promenio mišljenje o slušalicama, generalno kad bi čuo neku od mojih kombinacija ,sa tvojim omiljenim nekim numerama. I Zvučnici i slušalice imaju svojih prednosti.

Ako te interesuje malo duže objašnjenje vezano za ove zezancije, prati Ovaj post. Link shameless self promotion lol.

Takodje Dac uredjaji često imaju i Pre amp sekciju za zvučnikez u direktnom Il polu obliku, a čak i Aktivni monitori vole Stabilniji dotok voltaže tipa 2 Volta.

To znam jer na zen DAC ,kad je u lower gain , spusti i voltažu ,pa mi zvučnici ne budu kao na default bez gain nego budu prazniji, manje živi na bilo kojem Volume..

E sad možda sam i ja full of shit, ali ja zapravo ,nakon tol'ko vremena mogu da skontam kad ima nekih makar i manjih promena u setupu.

Ali to ne znači da sve ovo nije jako subjektivno, i manje razlike se osete izmedju DAC nego izmedju Amps, jer Amps samim pojačanjem favorizuju određen tonalitet najčešće.

E da i eksterni DAC uglavnom rešavaju Emi noise probleme sa matične, ground loops i neki put čak i hissing se smanji.
 
Poslednja izmena:
Slušalice mi nisu interesantne, ne koristim ih, interesuje me samo klasičan stereo.
Da nisam morao da menjam matičnu ne verujem da bih se ikada rastao od M-Audio Audiophile 192 zvučne. To je sviralo za sve pare i mnogo više od toga. Zato me i interesuje da li nešto od te studijske opreme može da se koristi kao dobra zvučna/DAC.

Čekam da mi stigne Lusya Fever DAC pa ću videti šta dalje, zato se i raspitujem.
Da stereo, mada ja koristim i sluške...
Isto sam morao da menjam zvučnu.... i odlučio se za MOTO m2, čini mi se da ima bolji kvalitet zvuka (DAC) od asus STX
sem youtuba nisam mogao da nadjem nekog ko ima više od 2 tih zezalica pa da kaže utisak, a nikoga ko ima pojačalo zvučnike i isti interfejs koji sam planirao.
 
Stigao mi je Susya Fever DAC, samo sam ga pustio da svira preko produžnog USB kabla kao što je svirala Terratec Areon Dual USB zvučna pa na hi-fi pojačalo ali mi se dešava kada se startuje Chrome ili Brave da AIM stane sa reprodukcijom. Ne stane zvuk preko DAC-a, nego blokira AIMP. Zatvorim ili minimizujem Brave i posle par sekundi AIMP proradi.
Zna li neko šta može da bude problem?
 
Još neko je imao sličan problem. Lusya očigledno ume da izazove takve bagove, FX-Audio X6 (čak i jeftiniji model, prve generacije) je dosta pouzdaniji u radu a i generalno bolji uređaj.
 
X6 je nekoliko puta skuplji ali ovo svira za sve pare i mnogo mnogo više od toga. Na brzinu sam preslušao malo i ne mogu da mu nađem neku manu, jedino su mi na prvu loptu glasovi malo tamniji nego što sam navikao sa M-Audio Audiophile 192 mada je nemam već dugo vremena pa sam možda i zaboravio kako zvuči. Poređenje sa integrisanom ili ovim USB Terratecom je bespredmetno.

Ako je problem koji se javlja karakterističan za Lusya Fever DAC da bar znam da je do njega? Da ne čačkam po windowsu, instaliram novi i ko zna šta mi sve padne na pamet...
Firefox npr. ne pravi nikakve problem. Samo Brave i Chrome.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je @Sgt. Major imao sličan problem sa tim DAC-om, ne znam da li je rešio, i kako.
X6 prve generacije je duplo skuplji, ali moguće da su preprodavci preterali sa cenama na KP, i da je razlika u ceni još veća.
 
X6 nema ispod 100 evra ali ne znam koje su generacije. A Lusya je 22-23 evra na Aliju.
Malo sam isprobavao ali problem ostaje. Kada se problem pojavio prebacio sam na nov USB3 produžni kabal na USB3 port i zvuk je bio onakav kao što sam rekao, glasovi su bili nekako tamni, bez fokusa i nije baš bilo ono što bi bilo "savršeno" ali je opet bilo stvarno izvanredno. Onda probajući sve i svašta vratim DAC na kabal sa kojim je svirala zvučna ali na USB2 port i zapanjim se kako svira. Sad već nisam siguran da li bi M-Audio Audiophile 192 bio nešto mnogo bolji. Vratio se fokus, sve je na svom mestu, glasovi su se otvorili, to je već onaj zvuk kakav ja volim. Na oba kabla i porta nisam primetio razliku u detaljima ali na USB3 je zvuk osetno tiši.

Bez obzira na problem koji postoji, nije problem koristiti ga i ovako. Slušaću ovih dana dosta više pa ću videti ali ne znam za koji novac može da se kupi nešto slično ovom zvuku. Smešne pare za odličan zvuk.
 
Pa nista samo si potvrdio vec ono receno.
Iole moderni sveziji Dac uredjaji, u kojoj God skoro kategoriji.
Su bolest , u pozitivnom smislu .

Eto pa sad nek neko razmisli, dal je neko samo paid za reviews il je realnost Malo drugacija. Al l Opet I to sto ti cujes nece svako doziveti . I'ma ljudi Koji ne prepoznaju razlike kojima je airpods isto sto nzm Sundara,.dt880 Ili Sennheiser Hd650.
 
Nisam to znao, nikada me USB DAC nije interesovao previše. Ja sam više bio za AYA-u :)
 
Zavisi do Dac uredjaja ,nisu svi Usb Dac shielded unutra . Kada jesu manji je uticaj od noise levela, sa usb portova. Moj Zen Dac npr je I na starom I na novom kompu isti sa cistocom na usb 2.0 I 3.0.

A sto se prekida tice to sto je spominjano, e to mi vec nije poznato.
 
Zen Dac i na sebi ima usb 3.0 b ulaz, tako da….
 
Prekida i zvuk sa Youtuba i to čini mi se da prekine i internet protok, neverovatno.
 
Imam i ja taj problem sa prestankom zvuka na Lusya-i. Ne znam koji mu je. :)

Guglao, čačkao, ažurirao Win... Isto kao i kod @Zare-ta. Samo što ne moram da gasim AIMP da bi nastavio sa sviranjem, samo sačekam dok se Chrome otvori i AIMP posle 5 sekundi nastavi sa muzikom (mahom online radio slušam).

edit: da dodam sada kada je i on dodao, meni ne prekida YT i net, samo ovo prvo.
 
Prekida i zvuk sa Youtuba i to čini mi se da prekine i internet protok, neverovatno.
Ovo zvuci Ako se prekida cak I internet kao nesto vezano za nacin, Kako windows prepoznaje audio Routing za ovaj Usb Dac.
Znaci posto je uredjaj verovatno Plug & play.
A sistem instalira generic drivere sto je uvek losa varijanta skoro u odnosu na official.

Mozda se zato to desava to zapucavanje, e sad posto se desava na 3.0 samo, ne znam dal to I'ma sve veze jedno sa drugim.

Probaj da pokrenes na 3.0 Tidal app u exclusive modu jedno 30min.

Ako ne pukne ni jednom znaci da nije fizicki kvar.

Zato sto Tidal, FL studio I sl kad preuzmu kontrolu totalnu na uredjaju ignorisu windows setting .

Dok uredjaji kao Zen Dac spomenuti, ignorisu totalno windows mixer, windows drivere, api, volume control sve.

To vam je bitperfect kod Dac uredjaja inace.
 
Ne moram ni ja da gasim AIMP. Čim minimizujem Brave ili Chrome prvi put nastavi da svira. Posle Brave i Chrome ne smetaju reprodukciji dok se ne zatvore prozori. Pri sledećem startovanju se opet javlja problem. Ako ostavim jedan Chrome prozor stalno otvoren nema prekida u reprodukciji pri otvaranju novog Chrome prozora.
Nema veze da li je USB3 ili USB2, isto se ponaša na oba.
 
Sve isto kao i kod mene. :)

@sale941

Tražio sam bilo kakve druge drajvere, nisam našao. Samo neke fishy stvari i na kraju se pomirio sa situacijom, ali evo, ptsd u formi @Zare-ta se pojavi. :p

Da dodam, verujem da nije fizički kvar, jer sam probao 2 Lusya-e. Obe su isti problem kod mene imale.
 
Nazad
Vrh Dno