Šta je novo?

Da li meni uopste treba DAC? (DAC FAQ tema)

Majstor

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
926
Poena
620
Zadnjih 10 godina na racunaru imam zvucnu karticu Xonar DX koja mi uglavnom sluzi da mi eliminise sum koji mi dolazi iz kucista i malo poboljsa zvuk. Uglavnom mi sluzi za gledanje filmova, YT muzike, i ponekad slusam Flac ili mp3 muziku preko njega.

S obzirom da razmisljam da oslobodim PCI slot, upitao sam se da li bi mi neki USB DAC posluzio posto se zvucne kartice vise ne prave? Znaci, potrebno je da mi umanji sum i poboljsa zvuk koliko je moguce koji dalje ide na Denon pojacalo i zvucnike. Slusalice ne koristim uopste. Izbegao bih i dodatno napajanje jer mi je steker prepun, a od svih koje sam izguglao nekako mi se nametnuo dragonfly red kao najprimamljiviji. S obzirom da mu je cena ne manja od 150 evra zapitao sam se da li meni to uopste i treba, s obzirom da ne koristim slusalice i postoji li neko alternativno jeftinije resenje za ono sto meni treba?
 
Dragon fly Red je prevazidjen, I u portable I u desktop varijanti. Ako hoces Desktop varijantu. Imas
Ifi Zen Dac V2,
Fiio K5 Pro,
Topping D10S,
Smsl Su 6...

Za Zen Dac V2 mogu da potvrdim da je sjajan uredjaj. I'ma onako malo topao, smooth zvuk, svi detalji su tu Ali nije napadan, sa GTO firmware pogotovo.

Ako hoces portable imas Ifi Hip Dac, Shanling UA 3, Ikko Zerda Itm01.

I Jos poneki.

Malo skuplje imas Ifi go blu Koji je velicine AA baterije a I'ma I Bluetooth dakle mozes fon koristis ko izvor , ubodes kabl u go blu I onda ne koristis Fon uopste vise za playback..

Ako hoces Lampaski Dac imas Xduuo MU seriju nzm samo Koji model tacno
.


Imas I na Shenzhen Audio sajtu I na hifi go.
 
Poslednja izmena:
Sta ti tacno treba od izlaza?
Sviras li neki instrument dodatno?
 
Потражи усб звучну карту Asus Xonar U7 mk2.
 
Nisam siguran koliko se isplati U7 MK2, konkurencija je ozbiljna a nije mali broj problema i žalbi na taj Asus model. Jedino što se napaja preko USB-a, pa je to prednost u ovom slučaju.

@Majstor
Ja bih birao neki provereno dobar, klasičan DAC (jer si naveo da nećeš koristiti slušalice, pa nema razloga da plaćaš više za pojačalo i implementaciju propratnog hw-a).
I da, takvi ''all in one/USB'' modeli do 100-130$ (koji se napajaju preko USB-a) su uglavnom sa (osrednjim) pojačalima za slušalice i zvukom koji je dobar ali ipak malo lošiji od klasičnih DAC, koji se napajaju iz utičnice. Konkretno, relativno jeftini SMSL M100 MK2 ili Topping D10s su zvučno malo bolji od FiiO E10k, K3, DF Black i sličnih modela iz te cenovne klase, tako da su bolji izbor za zvučnike.

https://headfonics.com/smsl-m100-mkii-review/

U međuvremenu su se pojavili razni drugi modeli u rasponu 100-150$ ili 150-200$ (SMSL, Topping, Xduoo, Loxjie i sl.) koji su po funkcijama i zvučno još bolji od pomenutih D10s i M100 MK2, pa prelistaj testove i razmisli šta ti se najviše isplati.

Inače, i dalje se proizvode nove zvučne karte, ali ih je veoma malo u odnosu na razne DAC modele, koji su zvučno sve bolji, softverski jednostavniji, praktičniji i ne zauzimaju mesto/slot u kućištu.
 
Poslednja izmena:
Купио полован У7 мк2 за 50е, ради одлично. За комп има више флексибилности око подешавања.
 
Super je sto si kupio U7 ona je u sustini jedna od retkih Usb zvucnih koja je ostala kolko tolko kompetitivna u odnosu na Dac/Amp combo resenja...

Ali ta podesavanja, kao I drajvereri I support, mogu biti Mac sa 2 Patrice, pogotovo ko koristi win 10 il 11.

Da ne govorim o tome sto Sam cip unutra, implementacija istog I Amp unutra (ovo doduse ne igra ulogu za Majstora posto ne koristi Sluske) je na losijem nivou nego neki od drugih rivala ponudjenih.


Zasto Ako vec moze ne razmotri ,sve opcije pre no se zaleti

Ako je vec cena slicna ne uzme sve Top makar I ne koristio. Npr ja mislim da bi mu portabilnost, jednostavnost softvera(vise plug and play u opcion firmware) Ili

Bluetooth donele te stvari vise poboljsanja nego Neke emulacije I bloatware od asusa.

Cak I Eq I'ma bolji za free od asusovog, emulacija prostora I'ma Dolby u parametric verziji da se ubaci za free samo ko zna...

Dac-ovi pogotovo eksterni su sa razlogom primat u odnosu na klasicne zvucne vec dugo, nije gimmick .

Za 50-80 evra I'ma Ako hoce Fx audio MK2 , Hsv I'ma mk1 pa moze da kaze o njemu . A tu je I Fosi Audio Q4 I Q5.

.
...
 
Нема половних тренутно. Ти јефтини стерео дак-ови су ок решење за музику али за филм не баш... За филмове, јт и понеки флак и мп3 ту више значи подешавање звучне карте.
За сада на W10 ради све нормално...
 
Za podešavanja i emulacije zvuka mogu da se koriste programi kao što su AqualizerAPO ili Viper4Windows.
https://sourceforge.net/projects/peace-equalizer-apo-extension/

Ali to je manje bitno, kvalitetan (stereo) DAC je (uz optimalno kvalitetne zvučnike i slušalice) uvek bolje rešenje od lošije zvučne sa 5.1 ili 7.1 emulacijama. Pišem iz ličnog iskustva sa nekoliko DAC i Xonar kartama, računajući i U7. Nisam ''ekspert'', koristim slušalice, zvučnike, slušam lossless muziku, igram FPS i racing igre, gledam filmove, YT.. kvalitetan DAC/AMP i ostatak opreme su uvek iznad slabije zvučne karte i softvera sa emulacijama.

I ja sam hteo da kupim U7, još od MK1 verzije, probao obe verzije i to su generalno ok uređaji ali MK2 verzija ima probleme sa QC kvalitetom, nisu tako retki kvarovi i crkavanja, a ni problemi sa softverom. Ima dosta žalbi na netu, pa i ovde na forumu. Jednostavno ih gazi vreme i konkurencija, a tu su i mogući navedeni problemi. E sad, ko je navikao na Asus Xonar softver, kupi dobar U7 primerak i ima sreće da softver ne baguje, svakako će biti zadovoljan ali ipak više ne bih razmatrao U7 pored boljih DAC/AMP combo uređaja, ili klasičnih DAC kao što su pomenuti SMSL i Topping.

P.S.
Na kraju, Xonar DX je i dalje veoma dobra zvučna karta, pa objektivno nema mnogo smisla menjati je i preći na niskobudžetni DAC. Osim ako je baš potrebno osloboditi slot i mesto u kućištu.
 
Poslednja izmena:
U sustini Uredjaji Za Desktop Varijantu. Gledaj od Budzetskih sa KP.
Fosi Audio Q4/Q5 imaju Rca Ulaze, Bluetooth, Radi i sa konzolama tipa ps4/ps5 kao i televizorima.
Fx Audio X6 Mk2.

Od Lampaskih Bluetooth Dac-ova sa pre ampom, za zvucnike al bez Headphone amp-a imas Xduoo MU 603 vec spomenut gore. DAC ONLY dakle.

Od Srednje kategorije Ifi Zen Dac V2.. Rca ulazi, bolje pojacalo za sluske od Fosi-a znaci na nivou je vrlo finom po tome, bolja izrada, bass boost hardverski, super izrada, i USB TIP A za konekciju gold plated (kao za stampace stare bukvalno je neunistiv u odnosu na micro usb napaja se samo sa USB) Analogni topliji zvuk i lakoca prezentacije.

Sav je od metala i dobra je kombinacija sa neutralnim ili blago svetlijim uredjajima jer im daje punocu i dubinu prezentacije. Npr odlicno radi sa Fluid Audio C5 monitorcima od zvucnika.

Fiio K5 Pro, Hsv ga ima, odlicno pojacalo za sluske, svi moguci ulazi i izlazi,
Prefinjen referentni zvuk kao sto Zen Dac ima topline tako i ovaj uredjaj nije suv u prezentaciji klinicki Flat neispiritivan naprotiv.

Topping Dx3 Pro + u sustini kao K5 pro samo jos malkice na steroidima.

Smsl Su 6. ovo je DAC ONLY kao Xduoo MU 603 znaci nema Amplifier za sluske ali ima sve sto ima Topping Dx3 pro + osim toga dakle i Bluetooth i display za formate i jacinu zvuka .


Od portabilnih resenja sa AUX PORTOM PA imas Xduoo XD 05 basic npr.

Od resenja prevashodno za sluske al ne zvucnike zbog manjka ulaza su ispod uredjaji....


Ikko Zerda Itm01, prevashodno za sluske u pokretu, ali ima tehnicki i mogucnost kacenja na 3.5mm e sad dal se prebacuje na AUX/ne amplificirani izlaz kada je nakacen na zvucnike to je pitanje. Eida 9038d, Zerda na Steroidima. Shanling Ua3 ovo je bolje izradjena verzija Zerde samo eto manje mocna tehnicki od Eide, ali ima fizicke kontrole za audio.

Ifi Hip Dac ovo je portable verzija Zen Dac-a u sustini. Fiio Q3 slicno kao Hip Dac.
 
Poslednja izmena:
Da ja njemu posaljem Dragonfly klon od 10€ i neka uziva... :)
 
Zadnjih 10 godina na racunaru imam zvucnu karticu Xonar DX koja mi uglavnom sluzi da mi eliminise sum koji mi dolazi iz kucista i malo poboljsa zvuk. Uglavnom mi sluzi za gledanje filmova, YT muzike, i ponekad slusam Flac ili mp3 muziku preko njega.

S obzirom da razmisljam da oslobodim PCI slot, upitao sam se da li bi mi neki USB DAC posluzio posto se zvucne kartice vise ne prave? Znaci, potrebno je da mi umanji sum i poboljsa zvuk koliko je moguce koji dalje ide na Denon pojacalo i zvucnike. Slusalice ne koristim uopste. Izbegao bih i dodatno napajanje jer mi je steker prepun, a od svih koje sam izguglao nekako mi se nametnuo dragonfly red kao najprimamljiviji. S obzirom da mu je cena ne manja od 150 evra zapitao sam se da li meni to uopste i treba, s obzirom da ne koristim slusalice i postoji li neko alternativno jeftinije resenje za ono sto meni treba?
Uzmi npr neki NAD dac posadi ga pored denona da bude eye pleasing i cepaj 😁
 
Pao je na kraju Topping d10s... 77usd iz Kine, cini mi se da je to dobar posao?
 
Odlican izbor to je jedan od najboljih Dac-ova do 200 evra, za te pare je Steal.... Nek te dugo sluzi. Pogotovo je ekstra sto je super transparentan u frekfenciskom odzivu (ne boji preterano zvuk uredjaja) ultra niska distorzija i ima bluetooth, i radi sa androidima, i usb plug. Jedan od najboljih cistih Dac-ova bez Amp-a.
Ja licno uvek biram Dac/Amp comboe zato sto koristim primarno slusalice, ali i Fluid Audio C5 zvucnike.

Ali za zvucnike to nije neophodno, a uvek ako ti zatreba Amp/pojacalo za sluske mozes upariti taj topping sa Npr IFI ZEN CAN, ili Smsl SH 6 ili Xduoo MT 602 ako hoces Lampaski Amp da zacinis pricu.
IFI ZEN CAN





Za pojacalo za zvucnike ako nekad uzmes pasivne, naleteo sam na ovo strasan deal... Smsl Da6
https://shenzhenaudio.com/collectio...-infineons-new-silicon-carbide-amplifier-chip
 
Ekstra pa dobro to je još bolji priče/performance deal... Ali naravno vidi se da izrada nije ni blizu nivoa ko sto ima smsl, kao ni display. A kako je rađena elektronika i to je pitanje.

Ali opet na nečem mora da se uštedi.
Smsl ima i daljinski, i Eq switcheve kome treba on the fly.
 
Ovo vam ima samo jedan audio in.... ne ide samo komp u pojacalo.
 
Mu 603 od Xduoo je ,Lampaski Dac sa Pre amp funkcijom. I Bluetooth .
MT serija su lampaska Pojacala sa BT tipa oko 80-100 dolara za 1000mw/32 ohm.

Dac/Amp tube Solid state hybrid je Xduuo Ta01B on I'ma 2000mw/2 watta na 32 ohm, I ko sto mu ime kaze, lampa moze a I ne mora da mu Bude ukljucena , I'ma fizicki switch za to kolko sam video pa mu lampa dodje kao buffer a srce Sistema je Solidtate pa ne moze da crkne Tek tako.

TA serija su uglavnom pojacala, Ili Speaker amps. Ta01B I Ta 30 su izuzeci.



Opet Sam se izleteo.... Al dobro. Gotivim kad kompanija pokusava nesto , svoje I drugacije. Xduuo je prvo se probio sa portable Dac/amps klasicnim ukljucujuci I Xduuo XD 05 plus (1000mw u pakovanju od 250 Grama I Bluetooth)

A onda su krenuli da eksperimentisu, sa Tube dizajnom,I sada su mozda lideri u tom low budget/mid range segmentu po Tube game.

Ifi isto eksperimentise pocev od Zen Dac-A preko Dsd serije, diabla, glyphona pa sve do Go Blu Koji je 20 Grama , a moze da Bude endgame dac amp za portable..


Smsl I Topping I Shiit su mozda lideri u smislu, merenja, sta ti ja znam sirovih brojki, izrade uredjaja.

Ali imaju linearnu strategiju izbacivanja proizvoda, ne igraju se Puno sa razlicitim trzistima(pogovo Shiit Koji izbacuje iste uredjaje skoro samo u drugom pakovanju sa izuzetkom Lokia I Asgarda 3 omg that is sexy me want lol.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam Fosi Audio DAC-Q5 i upario ga preko razdelnika na Altec Lansing 251 i na stereo pojacalo i pasivne zvucnike. Zvuk je dosta bolji nego preko integrisane, zadovoljan sam.
Jedini problem je sto Altec sad radi u stereo rezimu. Da li mozete da mi preporucite neki 5.1 DAC slicnog kvaliteta kao ovaj Fosi, da mogu da uposlim sve zvucnike na Altecu?

Da li ovako nesto valja?
shorturl.at/npV46
 
Kupio sam Fosi Audio DAC-Q5 i upario ga preko razdelnika na Altec Lansing 251 i na stereo pojacalo i pasivne zvucnike. Zvuk je dosta bolji nego preko integrisane, zadovoljan sam.

Ono što sam na prvu loptu video da je taj DAC namenjen pretežno za slušalice. Verovatno je zato i tiši. Nikada ga nisam slušao.
 
DAC kao Dac ako je setovan na fixed output , daje istu voltazu kao i integrisana zvučna. To je obično 2 Volta na Line in kao i Rca.
Tako da ne bi trebala, jacina da se razlikuje posto su to aktivni zvučnici predpostavljam.

Verovatno je integrusa setovana na veći prema amp gain vrednost veštački, nego DAC u kombinaciji sa agresivnim Eq zato ti zvuci glasnije... Jedna od te 2 stvari 95%
 
Svi ti jeftiniji DAC dolaze sa stvarno niskim nivoom izlaza, promenio sam nekoliko u zadnjih par godina i nisam zadovoljan.
Trebalo mi je za vezu TV-Amp. i nikako da odrešim kesu za taj deo.
 
Ово је веома пристојан 5.1 дак и претпојачало, не знам да ли цена одговара и да ли је фиксна.
Постоји и модел 3 али на КП тренутно нема са даљинским.
 
Ово је веома пристојан 5.1 дак и претпојачало, не знам да ли цена одговара и да ли је фиксна.
Постоји и модел 3 али на КП тренутно нема са даљинским.
Koliko vidim ovo cudo je staro 10+ god. Ne bih da dajem 120 € za nesto toliko staro u ko zna kakvom stanju.
 
То стоји, треба проверити стање али Теуфел је немачка фирма и за класу бољи од кинеских производа за 20-30е. Цену новог била 180е. Уопште не кажем да купиш овај примерак али дајем идеју за нешто боље. Мада за 100ак е можда има и неки слабији 5.1 авр да се нађе.
 
Nazad
Vrh Dno