Šta je novo?

Da li je ovo normalno ili nesto propustam?

Frozen17

Cenjen
Učlanjen(a)
28.12.2013
Poruke
103
Poena
170
Imam kod Oriona 2500 paket
Nisam se nesto udubljivao u tematiku dok mi nisu povecali cenu radilo je za surf/download prosecno...sad gledam...speedtest



Uvek je nekako ovako...down ~ 190 max up uvek veci oko 200 ili nesto preko max.

Ako ja dobro kapiram moj paket koji je 2500 bi trebao da bude "malko" brzi....znam da je ovo 2500 max i nikad u praksi ne ide ni priblizno ali ipak manje od 10%...u torrentima mi download nikad ne prelazi 20 megabajta/sekundi i to max max max retko (znam zavisi od seed/leach but still...)

Malo sam sad prso zbog ovog oko cene pa se izvinjavam ako sam nesto propustio...imam ruter neki njihov Orion Eltex i na PC-u cudy wu600 adapter (kome je max 600Mbps sto je opet i ako pola mnogo vise od ovih ni 200)

Da li je do mene, lokacije, konekcije lose postavljene od strane provajdera ili...?

Da li bi neki 1200 adapter popravio download?
 
Probao restart rutera?
 
Da. ugasio sam ga na jedno minut dva i upalio ako na to mislis.
 
Ako kablom povežeš komp i radi na 900-1000mbps, sve je ok.

Za sve ostalo moraš bolju opremu da nabaviš.
 
Pa ne obezbedjujem ja opremu, oni su obezbedili ruter, jedino ko sto rekoh ako je do adaptera.
Ruter su postavili pored ulaznih vrata, komp je u jednoj od soba ja ne znam kako svi ocekuju da ti povezujes kablom nesto sto je 10m udaljeno.
 
Tako što niko ne garantuje Wifi pokrivenost, ni Orion, ni SBB, ni Telekom...

Oprema u lanu može da isporuči tih 1gb (tih 2.5gb već ne tek tako, ali to je druga Orion priča).

Za brzinu verovatno jeste do adaptera, ali ne očekuj ni blizu 2.5gbps sa wifijem. U vr' glave sa tim njihovim ruterom i boljim wifi adapterom... možda 400-500mbps. Za sve preko moraš da se otvoriš za svoju opremu.

komp je u jednoj od soba ja ne znam kako svi ocekuju da ti povezujes kablom nesto sto je 10m udaljeno.

Realno, mala udaljenost. Sasvim moguće povezati kablom.

Sa druge strane, poveća udaljenost za wifi na 5ghz i maksimalne performanse istog. Što si dalje, 5ghz signal je slabiji, pa i samim tim brzina.

Odradi search ili dva po forumu, ova situacija se dešava svaki mesec minimum po jedanput ili dvaput i pisano je mnogo puta na istu temu.
 
Ako je njihova oprema krsh i ne moze da isporuci ni 10% Wi Fijem pa ja mora da kupujem 10m kabla ili kako kazes, da se isprsim za bolji ruter, mozda je onda pametnija opcija downgrejdovati na slabiji paket?
Ili ce onda nekim cudom krsh oprema jos gore da radi?
 
Treba hladne glave posmatrati situaciju, @dzonihsv je lepo razložio problem u poslednjem postu.

Ako hoćeš manje da plaćaš, pređi na slabiji paket koji ima 5 GHz.

Ako hoćeš veću brzinu preko wifi - priđi ruteru.
 
Treba hladne glave posmatrati situaciju, @dzonihsv je lepo razložio problem u poslednjem postu.

Ako hoćeš manje da plaćaš, pređi na slabiji paket koji ima 5 GHz.

Ako hoćeš veću brzinu preko wifi - priđi ruteru.

Pa da to i ja kazem, ako uslugu ne mogu da obezbede ich adekvatno ne isplati se da budem iskren bar po meni. A da kupujem kabl kao trajno resenje mi retardirano, koji moj sam prelazio na wi fi onda.

Zato sam i otvorio temu da pitam da li je do mene ili je ovo standard za njih (sa krsh opremom, nisam znao da mora jos dodatno da ulazes, nisam znao ni mozes li po ugovoru da koristis drugi ruter)

Zna li onda neko koji njihov paket njihova krsh oprema moze da isporuci zadovoljavajuce...tipa 50-60% ?
 
Njihove oprema žično za sve pakete do 1 Gbps brzine isporučuje brzinu paketa. Zato što ruteru imaju 1 Gbps ethernet portove. Većina opreme i uređaja koje kačiš ne mogu da guraju ni pola od najmanjeg Orion paketa preko WiFi.

Taj 2 - 2.5 Gbps ne daju opremu koja na jednom portu / na jednom kompu / uređaju može da isporuči tu max brzinu paketa već treba 3 uređaja da najaše da bi zbirno trošili ukupnu brzinu paketa. Zašto ne daju i zašto mogu da ne daju... pa eto u Srbiji sve može da prođe jer narod toleriše.

A preko WiFi i pola od te brzine možeš samo da sanjaš, i to sa mrežnom opremom daleko ozbiljnijom od tog Eltex đubreta.

Dok je tako "informisanih" ljudi kao što si ti koji pojma nemaju o ograničenjima različit vidova povezivanja na internet a vole eto što veće šifre u imenu paketa provajderim će biznis da cveta... oni najviše vole takve koji kupe najskuplje plakete i onda koristeći isključivo WiFi na krš adapteru / krš telefonu / krš laptopu nikad u životu ne povuku ni 50 Mbps.

Kapiram ljude koji uzmu taj paket zbog upload-a jer im treba za nešto... a kad neko to uzme uz totalno odsustvo svesti šta ne može da se očekuje na WiFi uređajima...
 
Ja nisam kupio zbog brzine, korisnik sam njihov 15g uvek sam uzimao paket koji je bio cenovno slican, nekad su davali "popuste" za stare musterije, nekad su automatski povecavali brzine, gledao sam po ceni. Sad poslednji put su me izjebali, nisam obratio paznju kao fol popust zvao me cika da produzim ugovor, odem na shalter "popust" kod devojice al manji i drugaciji...koji bas i nije...my bad.

Tako da meni 2.5 ne treba. Zato i pitam, koji njihov paket moze razumno da isporuci njihova oprema? Ako neko zna.
 
Zato i pitam, koji njihov paket moze razumno da isporuci njihova oprema? Ako neko zna.
Ne može niko sa 100% sigurnošću da ti kaže jer je wifi promenljiva kategorija. Zavisi od rutera kojeg dobiješ, od mesta rutera gde postaviš isti, od uređaja sa kojima hvataš taj "njihov" signal, sa većim brzinama i od jačine računara, zagušenosti etra i koliko ima 5ghz mreža oko tebe, itd, itd.
Zato je wifi od starta ISP ere neki vid bonusa, a ne glavnica jer je previše promenljivih situacija i pohvatati svaku je nemoguće.
 
Ovaj koji je 100 RSD jeftiniji. Ako ti brzina ne znači, a pare znače. S tim što će upload biti manji nego što je sad (< 200 mpbs),

Oprema ostaje ista, samo će smanjiti brzine.

EDIT (23:20): samo da se ogradim: ne znam, ovo je pretpostavka.
 
Ovaj koji je 100 RSD jeftiniji. Ako ti brzina ne znači, a pare znače. S tim što će upload biti manji nego što je sad (< 200 mpbs),

Oprema ostaje ista, samo će smanjiti brzine.

EDIT (23:20): samo da se ogradim: ne znam, ovo je pretpostavka.

Da sad sam pogledao "1000"/"200" paket samo nije 100 nego 50 jeftiniji bar meni lol
Download (verovatno) ne bi isao dole ali ko sto kazes up bi se polovio.

Hvala svima na odgovorima sad mi je jasnije kako stvari funkcionisu, moze sto se mene tice tema da se zatvara/brise ako to nekog interesuje (posto kazu ima ih mnogo istih).
 
Primera radi, u zgradi jednog mog druga, ceo sprat uzeo i zakacio ruter u hodnik (na plafon maltene), isto orionov, i uz par ekstendera svi se nakacili i placaju 400-500din po domacinstvu wifi i svi namireni (doduse stariji sugradjani, ali ima i par mladjih kako mi je rekao). Ovo me i podsetilo na to.

Suludo, ali zapravo odlicna ideja, jer sile nema da se iskoristi toliki throughput, vecinu vremena nije covek ni u stanu, pa sto ne bi podelio? A niko im nije opremu tj modem/ruter digao sa sprata. Jedan od retkih primera kako srbi kad hoce mogu da se organizuju.
 
Da super ideja samo sto u ugovoru verovatno ima neka stavka protiv toga. Ideja nije bas nova inace vidi bgwireless
 
Ima u opštim uslovima da je to zabranjeno. Čim ih nafaćaju, rip. :)
 
Primera radi, u zgradi jednog mog druga, ceo sprat uzeo i zakacio ruter u hodnik (na plafon maltene), isto orionov, i uz par ekstendera svi se nakacili i placaju 400-500din po domacinstvu wifi i svi namireni (doduse stariji sugradjani, ali ima i par mladjih kako mi je rekao). Ovo me i podsetilo na to.

Suludo, ali zapravo odlicna ideja, jer sile nema da se iskoristi toliki throughput, vecinu vremena nije covek ni u stanu, pa sto ne bi podelio? A niko im nije opremu tj modem/ruter digao sa sprata. Jedan od retkih primera kako srbi kad hoce mogu da se organizuju.
Nemam pojma kakve veze moja tema ima s ovim ali super prica.
 
Da ti se možda ne kači neki komšija na WiFi ?
 
ja sam srecan kad na wifi imam barem 20Mbps.
jedino pravo resenje je da nacickas gomilu AP na 5GHz po stanu.
laptopove bih povezivao kablom uvek kad mogu, u nekim situacijama mozda cak i mobilni (postoje usb adapteri).
 
Nisam do sada imao vremena da se jbem s ovim juce sam prebacio komp blizu modema da mogu da ka povezem lan kablom
Sa lan kablom je i down i up 90 znaci jos manje. Preko wifi mi je down ~190 up 200 i nesto i sve to max.

Sad postujem da pitam da nije nesto do mene jer koliko ja kontam preko lan kabla bi trebalo da bude 1000?
Normalno da cu ih zvati ali ako nije do mene pretpostavljam da je krsh taj modem ako je manji download preko kabla nego wifi? Ili su lose odradili instalacije.
Da ti se možda ne kači neki komšija na WiFi ?

Kako ja ovo da znam?
 
Opet moram da krenem od pretpostavke: da provajder daje gigabitni ruter.

Možda na tom kablu nisu spojene ili ne postoje 4 parice. Možda ti lan adapter na računaru nije gigabitni. Možda je lan drajver loš. Možda je lan drajver podešen za 100 mbit mrežu.
 
LAN kartica u racunaru ti nije gigabitna i podrzava brzine do samo 100 mbps. Ako jeste gigabitna , onda je problem LAN kabel.
 
Nisam do sada imao vremena da se jbem s ovim juce sam prebacio komp blizu modema da mogu da ka povezem lan kablom
Sa lan kablom je i down i up 90 znaci jos manje. Preko wifi mi je down ~190 up 200 i nesto i sve to max.

Sad postujem da pitam da nije nesto do mene jer koliko ja kontam preko lan kabla bi trebalo da bude 1000?
Normalno da cu ih zvati ali ako nije do mene pretpostavljam da je krsh taj modem ako je manji download preko kabla nego wifi? Ili su lose odradili instalacije.


Kako ja ovo da znam?
Skoro sigurno je nesto od tvojih komponenti ograniceno na 100 Mbs, prvo to moras proveriti. Ima dosta tema i odgovora na forumu o tome, slobodno malo prelistaj
 
Pise da je Realtek® GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit) Kako/gde se podesava lan drajver?

Mozda je do kabla, probacu kad nadjem drugi ponovo.
 
@Frozen17 Vidim ovde su svasta ljudi pisali ili pitali sto nema veze s vezom, ali problem je sto cak i kolege koje su u pravu, nisu najbolje i u potpunosti prezentovali tvoj problem. Probacu da ti skratim:
1. Do tebe je i tvog racunara/adaptera/kabla (a moze da se desi ruter da crkao).

A sad ostatak ako te zanima, imam i ja 2500/500:.

  • Taj adapter sto imas je neadekvatan, za to ti nije Orion kriv, nego je ovde elementarno nepoznavanje materije. Nakon 5m udaljenosti vec mozes da vidis ozbiljan pad brzine sa tim adapterom, a nekad ti jeftini ne rade dobro ni pored rutera.
  • Eltex ruter je meni na Wifi izbacivao oko 700mbps u istoj sobi. Na kabal daje max brzinu porta. Suplja prica da je toliko los, da ne moze ni 20% da izbaci itd. Nije bas toliko smece. Ja sam sad dobio novi WiFi 6 ruter, wifi mi izbacuje DL 1100mbps i preko 500 upload.
  • To sto pominju ovde srbija je, moze se, itd, nema veze s vezom. Jeste da daju ruter koji ima gigabitne portove i ne moze na jedan port da izbaci 2500, ali uredjaj sam moze da izbaci na 3 porta punu brzinu, licno sam probao. Niko nigde nije rekao ni da moze na jedan kabal. I da moze, 99.99% uredjaja koje ljudi kace na kabal ima gigabitne portove, a ne 2.5gbps, tako da taj paket uzima ko se razume i zna sta sa time da radi, a ne da ubada ko zna koje adaptere pa da pljuje operatera. Orion ima svoje bube, ali ovde je druga prica.
  • Niko ne ocekuje da koristis kabal, ali isto tako ne mozes da ocekujes da sa elementarnim nepoznavanjem materije to sve radi kako treba ili da ocekujes da radi kako ne moze da radi. Na WiFi utice toliko faktora da jednostavno niko normalan ne bi garantovao neku brzinu.
Da bi bio siguran da je do rutera ili Oriona, uzmi Cat 5e kabal i laptop/racunar koji ima 1gbps port pa proveri sta kaze. Ako izbaci ispod 950 i 500 onda moze biti do rutera ili do pretrpanog porta kod Oriona. Meni se to desilo sa uploadom koji je bio 200 i nesto umesto 500 pa su resili.
 
Mali apdejt.

Povezao sam sad drugi PC lan kablom, bilo je do tog prvog kabla sa njim je uvek 90-100

Ali se pojavio drugi porblem. Povezem drugim lan kablom, lampica na ruteru svetli crveno/narandzasto ima neta ali je down sada veci ali opet ne 1000 nego do 400 a upload skoro max 500
Cudna stvar kad ugasim taj komp a jos je povezan lan kablom pocne da svetli normalno zuto na modemu ko i sve ostale lampice. Cim upalim krene crveno. Ovaj losiji kabl koji davao 90-100 je uvek svetleo zuto.

Da li je to opet do lan kabla, mrezne na maticnoj (mada pise da je 1000) ili je ipak problem u ruteru?

Ja sam hteo da kupim za Wi Fi Archer T4U Plus a drugi komp u stanu da povezem lan kablom.
 
To "normalno" žuto i "čudno" crveno su normalne stvari.

Boja kojom svetli dioda kod porta na ruteru označava brzinu kojom je povezan uređaj na taj port:
  • žuta 100Mbps
  • crvena 1000Mbps

Kad je komp ugašen, zbog uštede energije mrežna kartica u tvom kompu pređe na 100Mbps mod, kako bi eventualno mogla da primi magic packet za opciju wake on lan.

Što se rezultata speedtesta kad si povezan na kablom iz iskustva kažem sledeće (imam 1000/400Mbps - nije Orion):
  • Konkretan speedtest server (nekog manjeg ISP-a) ne može da ti isporuči ni ceo gigabit
  • Tvoj računar može biti slab da podrži merenje preko web aplikacije (ne zezam se, tek negde quad core 6. generacija intel procesora možda može u web browseru na speedtest net da pokaže pun gigabit) preporučujem da skineš windows aplikaciju ili da probaš alternative kao što su: fast.com
  • Tvoj ISP ima zagušenje u mreži i ne može da ti isporuči gigabit (moguće, ali malo verovatno).

Koji CPU imaš u tom kompu?
 
Obicno sve durge lampice kad su svetlele crveno/sve sem zuto je neki kvar uvek bio pa sam zato mislio da je i ovo.

Da procesor je stariji/slabiji na tom drugom kompu. Nisam znao da speedtest rezultat zavisi od procesora lol

Probacu ponovo sa ovim glavnim kompom i tim drugim lan kablom, drugim programima ali mora da ga prenosim posto kad su postavljali instalaciju missim bez i da su me pitali oni su ruter postavili do ulaznih vrata i smor je sad stalno prenositi komp, monitor,produzni...neprakticno mi je da kupujem 10m lan kabl...davno pre wi fi sam imao bas tako razvuceno kroz ceo stan. Da sam znao tad ja bi im trazio da razvuku kabl do ove jedne sobe i tu postave ruter.

Pa sam mislio da zovem provajdera da mi razvuku opticki kabl do te jedne sobe i tamo da stoji ruter, meni je ok taj jedan komp da ima max net od 1000 preko lan kabla, a za drugi sam vec reko da kupim bolji wi fi adapter.

Jel ima neko iskustva da li bi mi provajder odradio da mi ne pravi probleme samo da to obave? Da li bi mi to naplatili? Kasnije kad sam kod SBB presao na neki njihov paket samo za TV odmah su mi razvukli kabl bas do sobe nisu stavljali uredjaj uz ulazna vrata.
 
drugi apdejt>

Povezao sam glavni komp preko lan kabla (treceg, kupio sam novi od 25m) i tu je sada OK daje preko 900 download cak i preko 500 up

Kupio sam i adapter tp-link AC1300 Archer T4U Plus

Preko njega mi daje izmedju 200-400 download

Instalirao sam Win aplikaciju za speed test preko nje gledam.

Zasto se signal toliko gubi? Udaljenost nije bas toliko velika-od ulaznih vrata gde je modem/ruter do sobe ima 5m max, zidovi su kapiram normalni ne noseci (mada nisam siguran da nije to ako je noseci stub mozda izmedju soba? lupam mozda). Je l postoji nesto sto mogu da uradim da pojacam signal?
 
Nazad
Vrh Dno