Šta je novo?

da li gasiti SSD i kako proveriti blokove

booby

Poznat
Učlanjen(a)
08.03.2023
Poruke
125
Poena
30
Jedno pitanje (da ne otvaram novu temu),
do sada sam imao u LT kombinaciju SSD+HDD, sada na mestu HDD-a ide SSD (u DVDRW fioku SATA II).
HDD je bio podešen da se nikada ne gasi, da li tako treba postaviti i SSD?
Kontam da ako se primarni nikada ne gasi zašto bi se sekindarni drive gasio, dali dobro razmišljam ili ne?
 
Da. za SSD nrma veze da li sa pali i gasi. sve je mometarno iako se ugasi. Možda samo na laptiopu da troši manje bateriju.
 
Znači ne bi trebalo biti problem iako se ostavi da bude stalno aktivan (LT se koristi kao desktop)?

Šta je najbolje koristiti za proveru blokova za test ssd-a a da to nije fabrički pgm, da li je merodavan hard disk sentinel pro verzija sa destruktivnim testom pisanja/čitanja?

Ne znam zašto, "diagnosti scan" mi nije dostupan u fab.pgm, navodno nije podržan, dok u help-u stoji da jeste, ne znam zašto daje poruku:
The selected drive does not support this feature.
 
Znači ne bi trebalo biti problem iako se ostavi da bude stalno aktivan (LT se koristi kao desktop)?

Šta je najbolje koristiti za proveru blokova za test ssd-a a da to nije fabrički pgm, da li je merodavan hard disk sentinel pro verzija sa destruktivnim testom pisanja/čitanja?

Ne znam zašto, "diagnosti scan" mi nije dostupan u fab.pgm, navodno nije podržan, dok u help-u stoji da jeste, ne znam zašto daje poruku:
The selected drive does not support this feature.
Nikakav problem, nije ni za HDD, čak možda i obrnuto. Često paljenje i gašenje HDD-a nije dobro jer se više "troši" pri paljenju jer mora dobro da se naradi dok stigne u upotrebu. SSD se instant budi, jedino česte temperaturne promene ili strujni udar mogu možda da mu naškode,
Za proveru ispravnosti blokova bilo koji test, ne mora da bude destruktivan Programi pišu na slobodnim blokovima ionako a interni test ih zapiše u SMART,
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam 870 EVO nov-prazan,
može li neko da mi kaže gde je problem, zašto Magician ne dozvoljava pristup opcijama od "Diagnostic Scan" na dole?
 

Prilozi

  • 2023-03-21 16_20_02-Samsung Magician.png
    2023-03-21 16_20_02-Samsung Magician.png
    44 KB · Pregleda: 56
Nema u firmware-u ?
 
Ne razumem, šta nema u firmware?
Performance benchmark radi.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče 850 EVO stoji da nije podržana diagnostika dok za 870 EVO jeste.
Imam oba.
Nebitno ali čisto da pomenem,
ono što sam primetio u ver.Magiciana 6.2.1 SMART može da se isčita i u excelu dok u svim novijim i poslednjoj ver. ne da mi ispis u excel-u.
SSD se nalazi na starom LT HM76 Ivy Bridge.
 
Nisam pomenu da Win10LTSC.
Ne znam sa kojim pgm da istestiram čitanje/pisanje.
 
Jedno pitanje (da ne otvaram novu temu),
do sada sam imao u LT kombinaciju SSD+HDD, sada na mestu HDD-a ide SSD (u DVDRW fioku SATA II).
HDD je bio podešen da se nikada ne gasi, da li tako treba postaviti i SSD?
Kontam da ako se primarni nikada ne gasi zašto bi se sekindarni drive gasio, dali dobro razmišljam ili ne?
На коју фору гасиш модеран диск? Препотопски дискови су морали ручно да се паркира глава, ови нови сами се угасе ако нема активности неко време...
 
"Ovi novi" uglavnom oni "Green" se sami gase posle nekog vremena. Parkiranje glave je automatsko pri gašenju još od IDE standarda. Stariji, (BFI, MFM) su pomerali glavu pomoću Step motora a svi novji pomeraju glavu/ručicu pomoću (ekactro)magneta tako čim se ugasi struja automatski se parkiraju jer nema šta da ih drži u nekom drugom položaju.
Fora za prisilno gašenje posle nekog "idle" vremena je u Power Saving Options, tu može da se namesti vremenski interval,

1679471496651.png
 
@CountMike
MiniTool Partition Wizard,
koliko vidim radi samo test čitanja a ne radi upis+čitanje, jer je SSD prazan, da li ima i čitanje i pisanje?

2023-03-22 08_51_38-MiniTool Partition.png
Ne znam da li ima veze, OS je na 850EVO i on je u DVDRW fioci SATA2 a 870EVO na SATA3, ako to ima veze? Stavljao sam i obrnuto i isto je bilo. Benchmark test i na SATA2 i SATA3 su OK.
Ali mi neda Diagnostic Scan.

@bmax
mada zaboravio sam kako bilo ...., čini mi se da je bilo HDD-ova koji su mogli i noviji koji nisu mogli (ne drži me za reč), moraš proveriti-probati (podesi, restartuj računar i vidi da li se broj paljenja povećava ili ne) ja sam ovako radio,
Hard Disk Sentinel.png
 
Neznam sada koji program radi write test, Crystal Disk mark ide do 64GiB. Alternativno možeš da kopiraš neke fajlove na njega dok se ne napuni, ako ima greške pri pisanju windows će te obavestiti. Posle udariš read test it to bi bilo to. Takođe pogledaš SMART i svaka greška je tu upisana.
 
Šta je najbolje koristiti za proveru blokova za test ssd-a a da to nije fabrički pgm, da li je merodavan hard disk sentinel pro verzija sa destruktivnim testom pisanja/čitanja?
Bilo koji, može i Sentinel Pro, Victoria, HDDScan. Svi funkcionišu isto, upis na LBA - čitanje sa LBA. Kod Sentinela mi se sviđa što su svi blokovi na jednom ekranu, što može biti korisno za vizuelnu analizu ako naiđe na loše blokove, i takođe je moguće videti koji fajlovi su smešteni na nekom bloku jednostavnim prelaskom miša.
 
Hvala Vam na savetima, odradio sam test, napunio ga raznovrsnim fajlovima i isčitao sa mini tool partition, ne pokazuje nikakve greške a Magician ne priznaje da postoji Diagnostika.
Uradio sam i sa Sentinelom i sve je prošlo kako treba.
Zašto neće da radi diagnostiku Magician, nije mi jasno, na SATA3 je zakačen.
@CountMike, kaže da nije do firmware, nije mi jasno.
 
Pa kroz firmware sve prolazi. to je glavbi upravljač za sve što disk može da radi, mnogi drugi dislovi isto tako rade,
 
Imam 870 EVO nov-prazan,
može li neko da mi kaže gde je problem, zašto Magician ne dozvoljava pristup opcijama od "Diagnostic Scan" na dole?
Sad kad sam se malo udubio u tvoj skrinšot, vidim da ti je pre imena oba SSD-a narandžasta ikonica sa nečim što liči na uzvičnik u centru, a kod mene je plava i bez tog uzvičnika. Jel sve normalno u Drive Details? Koji drajver za ssd SATA kontroler (majkrsofotov ili od proizvođača ploče? probaj da ga deinstaliraš, pa instaliraj drugi), koji hardver (ploča/procesor/čipset)?
 
@nocniduh
ne razumem na koji skrišot, HDSentinel?
To je od pre, nije od 870EVO, to što pominješ ja ne vidim?
Nov OS je instaliran sada, MS sata drajveri su. I5-3230m, chipset hm76, asus LT
Pci\ven_8086&dev_1e03&cc_0106
 
Mislio sam na skrinšot Magician-a u tvojoj poruci koju sam citirao :)
 
Traži verifikaciju sa serverom i net, taj računar ne može na net, pa zar je to problem?
 
@CountMike
MiniTool Partition Wizard,
koliko vidim radi samo test čitanja a ne radi upis+čitanje, jer je SSD prazan, da li ima i čitanje i pisanje?

Pogledajte prilog 382209
Ne znam da li ima veze, OS je na 850EVO i on je u DVDRW fioci SATA2 a 870EVO na SATA3, ako to ima veze? Stavljao sam i obrnuto i isto je bilo. Benchmark test i na SATA2 i SATA3 su OK.
Ali mi neda Diagnostic Scan.

@bmax
mada zaboravio sam kako bilo ...., čini mi se da je bilo HDD-ova koji su mogli i noviji koji nisu mogli (ne drži me za reč), moraš proveriti-probati (podesi, restartuj računar i vidi da li se broj paljenja povećava ili ne) ja sam ovako radio,
Pogledajte prilog 382210
Користим Линукс и МекОС, нема ГУИ за то, мора са командне линије, лако се изгугла...
 
Traži verifikaciju sa serverom i net, taj računar ne može na net, pa zar je to problem?
Nije. Ne znam šta bih ti više rekao. Imam Sandy/Ivy Bridge platformu i isti SSD, ali kod mene sve radi normalno.

Uglavnom, sve što imaš pod Diagnostic scan možeš da izvedeš i u Sentinelu (SMART short i exteneded test i full surface scan). Takođe će te upozoriti i ako dođe do nekih zabrinjavajućih vrednosti u SMART tokom rada.
 
I sa novim firmware neće da radi diagnostic scan.
Nema veze koja ver.Magician ako podržava u Help?
 
Nazad
Vrh Dno