Šta je novo?

Cuvanje fotografija u digitalnom obliku

Hajde da malo oživimo ovu temu kojoj nikako da ljudi počnu da pridaju dovoljno značaja. Tačnije, počnu da pridaju značaja kad je već suviše kasno.

Moja strategija bekapa nepovratnih stvari (prvenstveno ličnih porodičnih fotografija) je sledeća: Apsolutno sve digitalno što imam (1998 pa nadalje) stoji na jednom disku od u htpc-u (trenutno ima 400-500GB). To sve mora da stoji tu jer slike gube poentu ako ih ne pogledaš sa vremena na vreme, a gledam ih na TV-u u dnevnoj sobi gde je i htpc. Taj računar je i prvo mesto na koga ispraznim memorijsku karticu sa novim slikama i snimcima.

Pored toga, kopija svega toga stoji i na jednom hard disku koji stoji van računara u ormaru. On se samo povremeno (par puta godišnje) povezuje na htpc radi ažuriranja bekapa. Obično se te nove slike između dva bekapa nalaze privremeno i po fleševima i laptopovima jer su aktuelne, pa nema rizika da nestanu crkavanjem diska u htpc-u.

U poslednje vreme nameravam da napravim i treći bekap, to jest arhivu. Razlozi za to su:
  • U trenutku potencijalnog otkaza jednog od pomenuta dva skladišta svoje podatke ću imati na samo jednom mestu što mi se nikako ne sviđa. Jeste mala verovatnoća da i to rikne dok obezbedim novi disk, ali ipak postoji
  • Svaki put kada bekapujem, oba diska su na istom računaru na istom napajanju što mi se opet ne sviđa
  • Poslednje, a možda i najvažnije, oba diska su mi u istom stanu

Imajući ovo u vidu, zaključio sam da mi je treća lokacija potrebna, a ovo su uslovi koje sam postavio da ona mora da zadovoljava:
  • Medijum ne sme biti magnetni disk
  • Moram postići georedudansu, tj fizički se mora nalaziti daleko od mog stana
  • Razumna cena
  • Pouzdanost i trajnost (uslovno)

Na strani pouzdanosti su magnetne trake, ali ne dolaze u obzir zbog cene. CDovi i DVDovi ne dolaze u obzir zbog malog kapaciteta, flash memorija takođe. Za sada su mi u glavi dve mogućnosti:
  1. BluRay diskovi - Cena za 500Gb je otprilike 2000-3000din koristeći single layer i 4-5000 koristeći dual layer. Snimač nemam, ali bih našao nekoga da mi nareže 10ak diskova. Diskovi bi bili čuvani kod rodbine/na placu/u sefu banke ili bilo gde daleko od moje kuće. Upitna je pouzdanost ovog rešenja jer trajnost podataka još nije praktično dokazana.
  2. Cloud - Dosta interesantna i besplatna opcija. Plaćeno rešenje ne dolazi u obzir jer mi je najjeftinije plaćeno rešenje preskupo. Nezgodacija u vidu relativno malog kapciteta besplatnih rešenja se može nadoknaditi većim brojem naloga, što postaje mali administrativni problem. Mega ima 50GB, Mail.ru 100GB tako da sa te strane dolazi u obzir. Stvar komplikuje što ne želim da moji podaci budu dostupni nekom drugom. Koliko god nemao šta da krijem, cenim svoju privatnost. Njihovim sistemima enkripcije ne verujem, pa bih u ovom slučaju morao da se oslonim na sopstveno (RAR sa passwordom, TrueCrypt image...) Upload mi ne bi predstavljao problem.

Ovim sam preneo samo svoja razmišljanja u nadi da ću da podstaknem konstruktivnu diskusiju na ovu temu. Ne bih da se ovo pretvori u diskusiju koja zaobilazi rešenje u smislu "Da li je treće skladište paranoično?" ili "Da li ti sve te slike trebaju?" itd.
 
Prvo odredi tu drugu lokaciju gde ćeš držati bekap. Pod uslovom da tamo imas net, treba ti uređaj tipa NAS (imaš gotova fenomenalna rešenja ili možeš da napraviš neko rešenje sam, što je jeftinije). Ja bih za umrezavanje između lokacija koristio OpenVPN koji je dosta sigurno rešenje i napravio neki automatizam pravljenja kopija. Možeš tu da podigneš i neki private cloud pa da pristupas sa raznih uređaja podacima.
Ja bih razmišljao u tom pravcu.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru, ali bilo kakva varijanta NAS-a mi ne dolazi u obzir za ovu namenu prvenstveno zato što je online. Takođe, obezbeđivanje internet pristupa na drugoj lokaciji i plaćanje struje košta više nego godišnje iznajmljivanje skladišta u oblaku.

Već imam kod kuće zbudženu varijantu NAS-a od stare mašine na kojoj je podignut OpenVPN server, ali to ne dolazi u obzir za bekap bitnih podataka zbog nepouzdanosti (Udar groma i ode sve u propast)
 
Pa ili ćeš da platiš neku cenu za veću sigurnost ili ćeš i dalje koristiti dosadašnja rešenja sa kojima očigledno nisi zadovoljan u potpunosti. Čini mi se da sve opcije dobro poznaješ tako da nemaš neku novu jeftinu mogućnost na raspolaganju.
 
Zar treci hard disk na trecoj lokaciji nije najlakse i najjednostavnije resenje, ne znam sto bi se cimao sa blu ray

Postoje i oni sigurni sefovi protiv pozara, magnetnih uticaja itd
 
Poslednja izmena:
Mislis da uzme treci hard i da ga stavi u sef? To bas i nije prakticno kada trebas da azuriras backup.
 
Ako napunis HDD i ostavis ga, nemas neke potrebe za azuriranjem.
 
Poslednja izmena:
Pa cini mi se jednostavnije jednom godisnje update na hard nego opet uzimati blu ray snimac pa rezati, sef sam napomenuo jer je rekao da nece magnetni backup. Ja bih licno bio sigurniji sa trecim offline diskom nego sa blu ray diskovima
 
Poslednja izmena:
Ako napunis HDD i ostavis ga, nemas neke potrebe za azuriranjem.
Dobro, da, sve zavisi o kakvom backupu se radi. Ako su slike i video, to se nece menjati i moze bez azuriranja.

Meni recimo treba azuriranje za source codove programa i sajtova koje stalno menjam.
 
Tu opticki diskovi tek nece pomoci...
 
Slazem se, prevideo sam da si govorio o alternativi za blu ray.
 
Ja se igram sa testiranjem cloud backup opcija

Backblaze i CrashPlan

Odmah da kažem da Backblaze nije moguće koristiti iz Srbije, za CrashPlan nisam siguran (nisam ga koristio kada sam bio u SRB poslednji put) ali za plaćanje na sajtu nudi i Srbiju tako da možda i radi ... Naravno u svakom slučaju moguće je koristiti neki proxy/vpn

Oba nude neograničen prostor za bekap ali imaju par caka i oba koštaju 50-60$ godišnje

Backblaze (za sada) ne pordžava backup NAS-ova niti (koliko je meni poznato) može da se instalira na sam NAS pa da bekapuje samo njega.

CrashPlan ima kul opciju da se instalira kao servis na "trusted computer" i onda može da se bekapuje na njega - ovo je skroz besplatno.

Ako primenite malo kreativnosti onda taj trusted computer može da bude na nekoj udaljenoj lokaciji samo treba da se pravilno napravi config da može da mu se direktno pristupa putem interneta (dyndns ili šta već)

Takođe, crash plan može u takozvanom "headless" režimu da se instalira na neki NAS (synology) i da onda taj NAS služi kao bekap server, a onda se taj lokalni NAS uveže sa CrashPlan cloud servisom - i tako ode sve i na cloud.

Paranoja setup :)
Ako neko ima mogućnost (fizički i "monetarno") npr je dobra varijanta
- jedan NAS (synology-qnap ili bilo koji da podržava nekakvu sinhronizaciju) u kućnu varijantu i na njega se stavi bilo kakav backup režim (synology ima svoj "time backup" - nešto slično appleovom TimeMachine - ili na kraju sve jedno - manuelno kopiranje bitnih fajlova)
- drugi NAS na drugu lokaciju - npr kancelarija i takav setup da ima stalno otvoren pristup preko interneta
- namesti se sinhronizacija između ta 2 NASa
- na kraju - namontira se neki cloud sistem na jedan od ta 2 NASa
 
Uh, 400-500GB, stvarno nezgodno.
Ja imam oko 30GB i redovno bekapujem ali da imam 15 puta više...
Kući imam kopije na desktopu, laptopu, NAS-u i jednom disku van računara, kao i kopiju na poslu. Na laptopu backapujem u Box, na desktopu je OneDrive a na poslu Mega. Preko Picase podignute su na Google nalog u onoj smanjenoj rezoluciji. Kada stignem, obično svake zime, narežem sve na diskove. Neko će reći da sam paranoik ali ovo ne košta ništa, osim malo vremena.
 
Hvala na odgovoru, ali bilo kakva varijanta NAS-a mi ne dolazi u obzir za ovu namenu prvenstveno zato što je online. Takođe, obezbeđivanje internet pristupa na drugoj lokaciji i plaćanje struje košta više nego godišnje iznajmljivanje skladišta u oblaku.

Već imam kod kuće zbudženu varijantu NAS-a od stare mašine na kojoj je podignut OpenVPN server, ali to ne dolazi u obzir za bekap bitnih podataka zbog nepouzdanosti (Udar groma i ode sve u propast)

nadam se da si updateova OpenVPN ;) :D
 
Ih proslo 4 meseca od HB i brujalo se na sve strane :)
 
^
hteo sam samo da ukazem na moguc problem* ukoliko se korisnik odluci na online (kako kucna, tako i enterprise) resenja ;)

*moguc problem u smislu rupa u postojecim softwerskim resenjima, nesto sto ne moze da se desi sa: zakaci externi hdd ili blue ray rezac i kopiraj...


btw jos jedan moguc problem vezano za digitalno cuvanje podataka je da, cak iako fajlovi prezive npr. 50 godina, moguce je da vise nece postojati software koji ce moci da ih reprodukuje!
primer: da nije Atari ST emulatora neke svoje stare fajlove sa Atarija ne bih mogao da otvorim jer ni jedan moderan program ne moze da procita *.CDK (Calamus) ili *.HYP (Atari HyperText) ili *.PAC (STad) fajlove... (sto je BTW isto ****** kao i "moderan" *.DOCX format koji je 95% dokumentovan a 5% je i dalje M$ trade secret ili sl. BS)
 
Poslednja izmena:
nažalost za takve stvari mora korisnik sam da se potrudi da konvertuje svoje podatke u future proof formate, tj. one koji deluju kao future proof u datom momentu, ili da zauvek poseduje hardver i programe koji mogu da manipulišu tim fajlovima.
 
citam temu od pocetka...
bio sam ubedjen da je neko ovde spomenuo i Bitrot ali izgleda da nije.

mozda je bilo u drugoj temi ali je svakako interesantno i za ovu temu:


Bitrot and atomic COWs: Inside “next-gen” filesystems
We look at the amazing features in ZFS and btrfs—and why you need them.

http://arstechnica.com/information-...-and-atomic-cows-inside-next-gen-filesystems/


i tekst na wikipediji koji govori opste o magnetnim, elektricnim i optickim medijima i gobitku podataka kroz vreme:

http://en.wikipedia.org/wiki/Data_degradation
 
Posle 7 godina,da ozivim malo temu...
Na čemu bi danas najpre čuvali slike i snimke da li usb stik ili prenosni hdd ili nešto treće?
 
Ja cuvan na 2 harda koje povremeno dopunim, i google photos dok je bio free, za sad ga nisam popunio, a mozda i platim kad se to desi. To mi je najbolja varijanta da fotke uvem imam sa sobom/
 
Google Photos uz Google One pretplatu, ili Onedrive. Meni je Google praktičniji za pregled i pretragu, backup imam na oba servisa. Sve fotke dostupne u svakom momentu na bilo kojem uređaju uz (valjda) pouzdan backup.
 
Old school backup, 2 diska, jedan u racku sa on/off switchem, uradi se sync jednom u 3-4 dana. Nikad nije bilo zime. Jedino na sta nisam otporan to je pozar, grom, tajming (ta 2-3 dana lufta)... U cloudu drzim ono sto mogu ali imam jedno 10TB svega i svacega sto hoardujem pa mi cloud ne zavrsava za sve to nikako.
 
Dva eksterna diska plus Google One pretplata.
 
Ko nece da placa google one pretplatu jos uvek postoji unlimited backup plan za starije pixel telefone, jeste backup slabijeg kvaliteta ali nista strasno ako su fotke sa mobilnog, ovo vazi naravno samo za fotografije i klipove.
 
Ne znam ni sam gde sve cuvam, kako se sa godinama menjalo racunare, diskove , cloude.. pa kopiraj svaki put i sad je haos.
Potrebno mi je prvo jedno 30-tak casova rada da sve to svedem na jednu gomilu pa polako da organizujem po godinama. Ovo planiram vec nekoliko godina da uradim, svakog praznika i god odmora , a kolicina se samo povecava.
Ali takodje ideja mi je samo cloud i to kod nekog od velike trojke. Imam npr. 50GB na mega.nz ali nikad se ne bih usudio da kod njih cuvam tako nesto, iako i posle svih onih afera eto prezivljavaju vec dugi niz godina, za divno cudo.
 
Nazad
Vrh Dno