Šta je novo?

CRT monitor i CRT TV kljoknuli posle par godina nekorišćenja

Ulrich

Poštovan
Učlanjen(a)
04.12.2020
Poruke
748
Poena
95
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X & DeepCool AS500
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
32 GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600Mhz
GPU
ASRock Radeon RX 6900 XT Phantom Gaming
Storage
Samsung SSD 860 EVO 1TB & Kingston SKC 600 512GB & Seagate Barracuda 4GB,2GB
Zvuk
Creative Sound BlasterX G5 & Genius SW-G2.1 1250 & Samson SR850
PSU
FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W
Kućište
Sama Ark
Monitor
Gigabyte M32UC & Philips 325E1 & Philips 272E1GAEZ
Miš & tastatura
A4Tech W60 & Redragon Vishny
Laptop
HP Omen 17
Mobilni telefon
Samsung Galaxy M51
Pristup internetu
  1. Optički internet
U zadnje vreme pokušavam da sklopim neku retro konfu za retro gaming,ali primetio sam čudnu stvar....tj našao sam dva crt monitra (jedan fenomenalno izgleda,očuvan kao nov) i jedan crt tv koji nisu korišćeni bar 5-6 godina (stojali u suvoj sobi dobro "uskladišteni") a pouzdano znam da su pre "penzije" sasvim normalno radili,normalno se uključivali itd,ali kada sam posle tih 5-6 godina pokušao da ih upalim,ono "crvrc",nijedan ne radi ili ne daje sliku......jedan monitor i tv uopšte ne reaguju,niti se uključuju,dok jedan monitor se kao uključi ali nema slike....

Dakle,šta utiče na te stare crt tv-e i monitore da se od "stojanja" i nekorišćenja pokvare?......zašto je to nekorišćenje tako pogubno po njih?
 
kondenzatori uglavnom. to što je stajao 5 godina nije relevantno, bolje pogledaj godište proizvodnje ozadi na deklaraciji. pravilo je da mora da se odradi promena svih kondenzatora (tzv. re-cap) a isto to te čeka za retro plloče i grafike. pogledaj par jutub demonstracija pa vidi da li hoćeš da se upuštaš u to.
 
Ovo za kondenzatore je tacno, ali, puno zavisi od kvaliteta istih. Imam IBM PC 330 u vikendici (bas ovakav kao na prilzenoj slici), proizveden 1997, napunio 25 godina pre neki mesec, i dalje pali i radi kao nov. Radi pod Win 2000 Pro, fluidno, sa sve igrama sto default-nim sto doinstaliranim. Nadam se da se izgurati jos koju godinu. Sto se tice CRT monitora, dugovecni su pored IBM-a bili Compaq i NEC, i posle 2 decenije su mnogi bili 'u zivotu'.
 

Prilozi

  • 6577-7bj.jpg
    6577-7bj.jpg
    25 KB · Pregleda: 29
Nazad
Vrh Dno